bawełna

Staram się budować moją szafę w oparciu o jak najwyższą jakość. Nie śpieszę się, nie tylko ze względu na ograniczenia finansowe – odzież dobrej jakości przeważnie jest droższa, ale przede wszystkim po to, by dobrze poznać swoje potrzeby, preferencje i dopasować swoją garderobę do mojego stylu życia. Nie zachodzę do sklepów z odzieżą z najwyższej półki cenowej, nie mam aspiracji by posiadać torebkę Chanel, czy płaszcz Gucci, zaglądam za to do sklepów ze średniej półki cenowej oraz niektórych sieciówek.

 

Samo sprawdzanie metek nie wystarczy, choć jest to niezbędne, jeśli zależy nam na odzieży uszytej z naturalnych materiałów. Dokładne oględziny wykończenia, szwów, struktury materiału, też nie zabezpieczą nas do końca przed kupnem słabej jakości ubrań, ale znacznie zmniejszą ryzyko zakupu ubraniowego bubla. Największym testem dla odzieży jest pranie. Dlaczego niektóre T-shirty nie nadają się do noszenia już po pierwszym praniu? Mają skręcone i pofalowane szwy, kurczą się i wyglądają nieestetycznie.

 

Bawełna i jej właściwości

 

Bawełna to materiał, który ma największy udział w rynku odzieżowym. Jest bardzo popularny i chętnie po niego sięgamy.

 

 • Lubię bawełnę za jej bardzo dobre właściwości higroskopijne. Jest materiałem niezwykle higienicznym, możemy często ją prać, nawet w wyższych temperaturach, ponieważ jest odporna na działanie wody. Dlatego pościel, ręczniki i bieliznę często szyje się właśnie z bawełny.

 

 • Bawełna nie elektryzuje się i jest wytrzymała. Bawełniane sweterki są dobrą alternatywą dla droższych wełnianych. Jedynie niska sprężystość, czyli zdolność odtwarzania swych kształtów, powoduje, że materiał się gniecie.

 

 

Z bawełny szyje się bluzki, koszule, odzież sportową, spodnie, bieliznę, ale także pościel i ręczniki. Włókna bawełny należą do włókien naturalnych i są pozyskiwane z rośliny o nazwie bawełnica. Okres rozwoju bawełny jest dosyć długi i trwa w zależności od gatunku od 100 do 180 dni. Jest to najstarsze włókno użytkowane przez człowieka.

 

Od czego zależy dobra jakość bawełny?

 

By nauczyć się rozpoznawać dobrej jakości T-shirty w sklepie, musimy poznać kilka czynników, od których zależy dobra jakość bawełny.

 

 • Od rodzaju bawełny – Pima Cotton i bawełna egipska powszechnie uznawane są za bawełnę najlepszej jakości, ponieważ wykonane są z długich włókien sięgających nawet 50 mm długości, zwanych ELS – Extra Long Staple. Długie włókna są miękkie, lśniące, gładkie i bardzo wytrzymałe.

 

 • Od stopnia dojrzałości włókien użytych do przędzenia. Czas dojrzewania bawełny jest bardzo długi. Włókno osiąga dojrzałość po 100 – 180 dniach. Niedojrzałe włókna są słabszej jakości. Włókna z ostatnich zbiorów ze względu na pierwsze przymrozki nie osiągają pełnej dojrzałości i są bardziej spłaszczone, mają cienkie ścianki, przez co są mniej wytrzymałe.

 

 • Sposobu zbierania bawełny. Istnieją dwa sposoby zbioru bawełny – ręczny i mechaniczny. Najczystsze włókna pochodzą ze zbioru ręcznego, natomiast bawełna ze zbioru mechanicznego posiada więcej zanieczyszczeń i uszkodzeń. Wymaga większej obróbki.

 

 • Sposobu obróbki włókien i rodzaju maszyn użytych do oddzielania włókien od nasion i usuwania zanieczyszczeń.

 

 • Długości włókien. Długie włókna są cieńsze, krótkie włókna są grubsze. Z cieńszych włókien powstają ściślejsze sploty. Krótsze włókna użyte w materiale, są bardziej widoczne w postaci zgubień, skaz, czy zmechaceń.

 

 • Sposobu wytworzenia przędzy. Przędza zgrzeblona oznacza, że mieszane są ze sobą włókna o różnej długości i grubości, które są następnie formowane w taśmy i układane równolegle do siebie. Następnym procesem obróbki technologicznej jest czesanie, jednak nie wszystkie przędze są jemu poddawane. Czesanie włókien powoduje odsianie najkrótszych włókien i zanieczyszczeń. Czesaniu poddawane są jedynie włókna o średniej i dobrej jakości. Bawełna czesana (combed cotton) jest miękka, gładka, wytrzymała i połyskliwa.  Przędza zgrzeblona jest bardziej włochata i nierównomierna, sztywna i mniej wytrzymała.

 

 • Wytrzymałości włókien. Wytrzymałość włókien zależy od stopnia dojrzałości bawełny. Włókna niedojrzałe są znacznie słabsze od dojrzałych.

 

 • Procesu merceryzacji. Tkaniny lub przędze bawełniane poddawane są w stanie naprężonym płukaniu roztworem wodorotlenku sodowego zwanego merceryzacją. Dzięki temu uzyskują większą wytrzymałość (nawet o 30%) oraz jedwabisty połysk.

 

Jak poznać dobrej jakości bawełniany T-shirt w sklepie?

 

dobrej jakości t-shirt

Cena

Dobrej jakości bawełna jest droższa. Nie ma co się jej spodziewać w T-shircie za 30 zł, chyba że został kupiony na wyprzedaży. T-shirt dobrej jakości będzie kosztował minimum 80-100 zł. Oczywiście wysoka cena nie gwarantuje nam wysokiej jakości, dlatego warto zwrócić uwagę na pozostałe czynniki.

 

Miękki i mocny chwyt

 

Długie włókna użyte do produkcji bawełny dają tzw. miękki chwyt, są gładkie i przyjemne w dotyku. Krótsze włókna sprawiają, że materiał jest sztywny i bardziej szorstki. Mimo że długie włókna są cieńsze, są też bardziej wytrzymałe, a wykonane z nich tkaniny odporne na uszkodzenia.

 

Gęstość tkania

 

Dzięki długim włóknom możliwe jest osiągnięcie tkaniny o gęstym splocie, który sprawia, że materiał jest mięsisty i bardziej wytrzymały.

 

Informacja na metce

 

Producent, którego T-shirty wykonane są z wysokogatunkowej bawełny egipskiej lub bawełny Pima, często podaje taką informację na metce lub w sklepie internetowym. T-shirty marki COS lub Bynamesakke uszyte są z bawełny Pima. Możemy mieć nadzieję, że są znacznie lepszej jakości niż koszulki z H&M-u, czy Zary.

 

Połysk

 

Wysokiej jakości bawełna jest bardziej połyskliwa niż bawełna średnio i krótkowłóknista, która jest matowa. Wybierając T-shirt zwróćmy zatem uwagę na połysk, jeśli materiał jest połyskliwy, istnieje większa szansa, że do jej wytworzenia zostały użyte dobrej jakości włókna bawełniane.

 

Gładkość tkaniny lub widoczne skazy i odstające włókna

 

Długie włókna, czyli te najlepszej jakości tworzą gładki materiał o ładnym połysku. Niewidoczne są na nim żadne skazy. Gorszej jakości włókna posiadają zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne, które są widoczne na tkaninie. Końce krótkich włókien mogą odstawać i tworzyć na powierzchni materiału nieestetyczne zmechacenia.

 

Warto wiedzieć

 

 • Istnieje jeszcze bawełna organiczna, jest to bawełna pozyskiwana z upraw, na których nie były stosowane pestycydy, sztuczne nawozy i środki grzybobójcze przynajmniej przez 3 lata przed uprawą. Nie wszystkie T-shirty oznaczone metką Organic Cotton są wyprodukowane z bawełny organicznej, a jedynie z włókien pochodzących z recyklingu zużytej odzieży.

 

 • Niewielki dodatek elastanu (do 5 procent), może poprawić właściwości tkaniny. Dzięki niemu bawełna, która ma tendencję do odkształcania się, dłużej trzyma swoją pierwotną formę. Taki T-shirt jest bardziej dopasowany do ciała.

 

 

 

W mojej szafie jest kilka bawełnianych T-shirtów, jedne są lepszej jakości inne słabszej, droższe i tańsze. Nie trafiłam jeszcze na bawełnę Pima, ale opracowując ten temat, postanowiłam nabyć taki T-shirt. Chciałabym ją osobiście przetestować. Niektóre moje koszulki mają dodatek innych materiałów, takich jak wiskoza, elastan, czy len. Wszystkie trzymają swój fason, nie przechowuję w szafie T-shirtów, których szwy się skręciły, wyjątkiem są te do biegania.

Dajcie znać, czy macie w swoich szafach dobrej jakości T-shirty bawełniane. Gdzie je kupiliście, jak zachowują się po praniu? Czy potraficie rozpoznać dobrą bawełnę na oko, czy dopiero podczas użytkowania?

 

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter i odbierz darmowy e-book – Jak pozycjonować bloga? :)