fbpx

6 moich niezawodnych sposobów na wspaniały świąteczny klimat w domu

by Dorota Zalepa
15 komentarzy

Święta tuż tuż! Pewnie jesteście już w ferworze przygotowań i nie macie czasu na kolejne projekty DIY i mniej lub bardziej pracochłonne przepisy, dlatego w dzisiejszym poście postanowiłam pokazać Wam, jak można stworzyć cudownie świąteczny klimat niewielkim wysiłkiem.

 

Święta kojarzą nam się z ciepłą, rodzinną atmosferą, zapachem pierniczków, pięknie przystrojonym mieszkaniem, kolędami, pasterką, niecodziennymi potrawami. To czas spotkań rodzinnych, duchowego przystanku i dzielenia się. Nie tylko opłatkiem, ale także miłością i życzliwością. Na te kilka dni zapominamy o dawnych sporach, jesteśmy skłonni wybaczyć, pojednać się i podać pomocną dłoń drugiemu człowiekowi. Nasze domy także stają się inne, odświętne, mieniące się światełkami i ciepłym płomieniem świec, pachnące i czyste.

Co sprawia, że w domu tworzy się świąteczna atmosfera niczym z bajki?

 

1. Zapach świąt

 

Zapach pierniczków i potraw, które często zarezerwowane są właśnie na Święta Bożego Narodzenia roznosi się po całym domu i od razu przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to z utęsknieniem wyczekiwaliśmy w oknie pierwszej gwiazdki, by wreszcie zasiąść do stołu. To także zapach lasu, dlatego co roku decyduję się na żywą choinkę, która choć się nieco osypuje jest nieodłącznym elementem każdych świąt.

By dom wypełniał aromatyczny zapach, przygotowuję także stroik z pomarańczy ozdobionych goździkami, orzechów włoskich, suszonych plastrów pomarańczy i lasek cynamonu. Ta przyjemna dla oka ozdoba roztacza w domu zapach, który kojarzy nam się ze świętami, zimą, ciepłym kocem, puszystym śniegiem i grzanym winem. Przygotowanie jej zajmuje dosłownie chwilę, a efekt przerasta nasze oczekiwania.

swiateczne-dekoracje2

dekoracje-swiateczne3

2. Kolędy

 

Święta to dla mnie czas słuchania kolęd. Już na dwa tygodnie przed uroczystością w moim domu słychać dźwięki znanych, polskich kolęd. Ale lubię też słuchać innych typowo świątecznych utworów, także zagranicznych. Bo któż nie zna – Last Christmas, czy All I Want For Christmas Is You? Zazwyczaj z pomocą przychodzą składanki na You Tube, na przykład te dwie:

3. Starannie zapakowane prezenty

 

Pakowanie prezentów to jedna z moich ulubionych okołoświątecznych czynności. Przez cały rok zbieram różne akcesoria, które potem wykorzystuję do dekorowania prezentów. Szary papier jest idealnym tłem dla naturalnych ozdób takich jak szyszki, pierniczki, plastry pomarańczy czy gałązki świerku. W tym roku postanowiłam dodać nieco koloru, by pod choinką nie było tak smutno. Prezenty możemy zapakować w gazetę i ozdobić rustykalną wstążką lub sznurkiem, nakleić ozdoby z papieru, filcu, koronki, organzy lub innych materiałów, które mamy pod ręką. U mnie w szafie jest całe pudło takich różności. Zdecydowałam się także na drewniane zawieszki w kształcie serc i gwiazdek, na których napisałam imiona obdarowanych srebrnym lub złotym pisakiem. Taki drobiazg, a jednak robi różnicę.

prezenty4

prezenty6

prezenty5

 

Przeczytaj także → Jak ładnie zapakować prezenty?

4. Lampki i świece

 

Światło lampek choinkowych i świec nadaje pomieszczeniu ciepły klimat. Dom ożywa i bez względu na pogodę panującą za oknem, robi się przytulnie. Nic tylko zaparzyć aromatyczną herbatę i zatopić się w ciekawej lekturze. W tym roku dokupiłam girlandę świetlną, którą powiesiłam na karniszu w pokoju. Rozświetla wnętrze ciepłym, białym światłem (warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu). Porozstawiałam świece i lampiony, stworzyłam świecznik świąteczny ze szklanego wazonu.

slow-kalendarz

choinka2

swieta2

dom-na-swieta7

 

5. Projekty DIY, które możemy wykonywać wspólnie z dziećmi

 

Po raz pierwszy zrobiłam tak dużo własnoręcznie przygotowanych ozdób świątecznych. Powstały choinki z gazety pomalowane sprayem na srebrny kolor, świecznik z szyszek, orzechów i lasek cynamonu oraz ozdoby choinkowe – plastry pomarańczy, szyszki, pierniczki, choinki z filcu i ażurowe gwiazdki z patyczków. Zupełnie zrezygnowałam z bombek i kolorowych łańcuchów. Wyszła choinka w wiejskim, trochę rustykalnym stylu i taka podoba mi się najbardziej. Dzięki wspólnej pracy, mieliśmy z synkiem czas dla siebie, mogliśmy porozmawiać, a przy tym świetnie się bawiliśmy. Mam zamiar na stałe wprowadzić ten rytuał przed świętami.

Jak przygotować suszone plastry pomarańczy? Wystarczy włożyć je do piekarnika nagrzanego do 100 stopni na 80 minut, w razie potrzeby dalej suszyć na grzejnikach.

swiateczny-home-tour2

ozdobyswiateczne

dom-na-swieta8

ozdoby-choinkowe-diy2

dom-na-swieta3

dom-na-swieta2

6. Coś słodkiego

 

Pierniczki najlepiej smakują zimą i właśnie w tym okresie robimy je najczęściej. W ciągu roku już do nich nie wracamy, są zarezerwowane na czas świąt, by wywoływały dobre skojarzenia. Wspólne dekorowanie też jest dla nas świetną zabawą i sposobnością, by spędzić trochę czasu razem. Jeśli nie pieczecie pierniczków, zachęcam Was do zrobienia ciasta migdałowego. Nie tylko jest pyszne, ale zapach migdałów połączony z zapachem skórki cytrynowej cudownie wypełnia dom.

ciasto-migdalowe-z-ricotta

swieta

 

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do stworzenia świątecznego klimatu w Waszych domach. W tym roku przekonałam się, że nie potrzeba nowych świątecznych dekoracji by przystroić mieszkanie, a jedynie odrobinę chęci i inwencji twórczej. Taki wystrój jest znacznie lepszy od tego z ubiegłego roku.

[fb_button]

 

Kochani! Ponieważ jest to ostatni przed świętami post na blogu, chciałabym złożyć Wam życzenia. Niech te Święta będą wyjątkowe i radosne! Życzę Wam, byście potrafili zwolnić, a nawet na chwilę zatrzymać się, by dostrzec drugiego człowieka, odpocząć i nasycić się Bożą miłością. Widzimy się po świętach. W międzyczasie możecie mnie spotkać na Instagramie. :)

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów i treści. Dołącz do grupy, by wspólnie inspirować się do życia w rytmie slow.

Zapraszam Cię także na mój Fan Page na Facebooku oraz Instagram, gdzie wrzucam różne anegdotki z życia i niepublikowane wcześniej zdjęcia :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

15 komentarzy

Julia Wróblewska 21 grudnia 2016 - 18:18

Zgadzam się ze wszystkim ;-) Przepiękne zdjęcia, już od samego oglądania czuję w sobie magię świąt, którą, szczerze mówiąc, bardzo trudno mi w tym roku było zbudować… Są to pierwsze święta, które spędzam bez Rodziny, z daleka od Domu, bo za granicą… Pierwsze i ostatnie, powiedziałam sobie! Teraz cierpię, bo zawsze święta to był dla mnie najważniejszy czas w roku… ale też doceniam to i tych, którzy na mnie w tej naszej Polsce czekają… :)))) Dlatego przyszłe święta będą dla mnie szczególne, bo tak jakby będę czekać na nie dwa lata! I wtedy z pewnością skorzystam z Twoich porad, aby zbudować najpiękniejszy świąteczny klimat na świecie. Cudownych świąt życzę <3

Odpowiedz
Dorota Zalepa 21 grudnia 2016 - 18:29

Bardzo dziękuję! Tobie również życzę radosnych świąt, pomimo sytuacji w jakiej się znalazłaś. Ale tak jak napisałaś, dzięki rozłąkom doceniamy naszych bliskich jeszcze bardziej. :)

Odpowiedz
czmiel 21 grudnia 2016 - 18:52

Ja wolę przygotować pomarańczę/mandarynkę, która jest nakłuta goździkami na całej swojej powierzchni – może i wygląda nieco mniej efektownie (choć mam w zwyczaju przewiązywać takie kule wstążką i też może to stanowić ciekawy element np. stroika), ale tak przygotowany owoc zasycha, nie pleśnieje z czasem i cieszy wspaniałym aromatem przez lata! Po świętach warto taką kulę zawinąć np. w nieużywaną apaszkę albo włożć do jakiegoś bawełnianego woreczka i umieścić w szafie, wtedy nasze ubrania/pościele cokolwiek będą przyjemnie pachniały :)

Odpowiedz
Hania 21 grudnia 2016 - 20:57

Ależ przytulnie i rodzinnie u Ciebie!! Ja również uwielbiam świąteczny klimat, wszelkie ozdoby i dekorowanie domu. Kolędy lecą w tle nawet przy zwykłych, codzinnych czynnościach i umilaja nam czas. W tym roku moje święta są szczególnie radosne, bo mój Synek przeżywa je bardziej świadomie niż rok temu, kiedy był malutki. Chcę, żeby święta w domu zawsze cudownie mu się kojarzyły i gdy będzie starszy też chciałabym przygotowywać z nim ozdoby☺ życzę Ci wspaniałych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie oraz dalszych sukcesów w prowadzeniu bloga, gdyż jest on moim ulubionym!☺😘

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 grudnia 2016 - 14:22

Dziękuję za miłe słowa i życzenia! Wszystkiego dobrego dla Was! :)

Odpowiedz
Edyta 21 grudnia 2016 - 21:15

Ja również życzę Ci rodzinnych i zdrowych Świąt :-)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 grudnia 2016 - 14:20

Dziękuję! :)

Odpowiedz
Ola&Emilka 22 grudnia 2016 - 11:35

Kiedy czuję w domu zapach pierników i mandarynek, to nic innego się nie liczy, tylko spędzanie czasu świąt z rodziną i wgłębianie się w tajemnicę Bożej miłości :)
Oczywiście poza tym ładnie wyglądający dom, świąteczna muzyka, lampki i mnóstwo słodkich rzeczy – idealne sposoby na wzbudzenie w sobie świątecznego klimatu :D
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, codziennego odkrywania ogromu Jego łaski i miłości! Spokoju i zdrowia, siły i energii do dalszego blogowania ;)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 grudnia 2016 - 14:20

Bardzo dziękuję za piękne życzenia! :)

Odpowiedz
Królowa Karo 22 grudnia 2016 - 18:52

Piękna jest ta Twoja choinka. Nawet nie zwróciłam uwagi, że nie ma na niej bombek, bo prezentuje się niezwykle dostojnie i elegancko :)

Dla Ciebie Dorotko i całej Twojej rodziny ślę również świąteczne serdeczności – aby miłość, wiara i nadzieja nigdy Was nie opuszczały. Dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia w każdej dziedzinie życia.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 23 grudnia 2016 - 13:03

Bardzo dziękuję za życzenia! Wszystkiego dobrego! :)

Odpowiedz
KarMagKat 23 grudnia 2016 - 08:33

Uwielbiam pakować prezenty. Siadam na podłodze otoczona różnościami do wykorzystania i bawię się wtedy na całego ;) Zazwyczaj nic nie kupuję, wykorzystuję to co mam w domu a trochę się tego zawsze nazbiera. Zwłaszcza po studiach architektonicznych, materiały na makiety zużywam już któryś rok :D

Wesołych, błogosławionych i po prostu wspaniałych Świąt!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 23 grudnia 2016 - 13:03

Dziękuję i wzajemnie! :)

Odpowiedz
Ania Kalemba 5 stycznia 2017 - 20:27

Przepięknie! :) Czuć magię świąt nawet po świętach :))

Odpowiedz
Szymon K. 28 stycznia 2020 - 12:28

Dla mnie klimat tworzy zapach. Oczywiście mam na myśli nie tylko zapach potraw :-) Uwielbiam zapach pomarańczy z wbitymi goździkami, ale nie znoszę zapachu kompotu z suszu – zawsze się kłócę z partnerką o ten temat ;-) PS naprawdę piękna choinka!

Odpowiedz

Zostaw komentarz