fbpx

Fotografia krajobrazu – 10 kluczowych zasad, które sprawią, że Twoje zdjęcia będą wyjątkowe

by Dorota Zalepa
10 komentarzy
fotografia krajobrazu

Gdy zapytałam Was na moim Insta Stories o to, czy chcecie bym więcej pisała o fotografii, otrzymałam kilkaset odpowiedzi, z których 93 procent to były odpowiedzi na TAK. Co jakiś czas dostaję też pytania o fotografię, kiedyś pisałam o niej znacznie więcej, pojawiały się też wyzwania fotograficzne, potem ten temat zszedł na dalszy plan. Teraz gdy uczę się fotografii w szkole i mam z nią do czynienia na co dzień, myślę że warto byłoby moją wiedzę przekazywać dalej.

 

Fotografia krajobrazu jest mi szczególnie bliska ze względu na podróże, które kocham miłością absolutną. Ażeby Wam przybliżyć bardziej w jakim stopniu zależy mi na zdjęciach i ich jakości, przytoczę pewne zdarzenie, które miało miejsce podczas mojej ostatniej podróży na Kretę.

Postanowiliśmy dość dobrze zwiedzić wyspę, wypożyczyliśmy samochód i wyruszyliśmy by zobaczyć najpiękniejsze plaże Krety – m.in. Balos i Elafonisi. Droga zarówno na Balos i Elafonisi jest bardzo trudna i kręta, i pomimo tego, że dzieliło nas od miejsca zaledwie 20 km, trasa zajęła nam ponad godzinę. Nie da się rozwinąć prędkości na serpentynach okalających góry. Widoki zapierały dech w piersiach, aż zacierałam ręce na zdjęcia, które zrobię i Wam pokażę. Gdy dotarliśmy na pierwszą z zaplanowanych plaż – Elafonisi (tę z różowym piaskiem), zorientowałam się, że mój aparat został w pokoju hotelowym. Przeżyłam chwilę załamania nerwowego i od tej pory już nie potrafiłam cieszyć się widokami i samym miejscem. Moje myśli wciąż krążyły wokół zdjęć. Wiedziałam, że już tu nie wrócę, a to co widziałam warte było uwiecznienia. Postanowiliśmy skrócić nasz pobyt na Elafonisi i przed wyjazdem na drugą plażę – Balos, wrócić po aparat do hotelu. Zyskałam piękne fotografie, ale straciłam spokojny wypoczynek na plaży. Dziś bardzo żałuję takiego wyboru, mimo pięknych zdjęć, bo priorytetem zawsze jest dla mnie rodzina. Niemniej chciałam pokazać Wam, że czasami mamy jeden moment, by zrobić wyjątkowe zdjęcia, który  może już się nie powtórzyć.

 

Fotografia krajobrazu – 10 kluczowych zasad

 

Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć kluczowe zasady podczas fotografowania pejzażu. Nie skupiłam się tutaj na sprawach technicznych, jeśli chcecie nauczyć się jak robić zdjęcia manualne, zajrzyjcie do jednego z moich starszych wpisów.

 

1. Staraj się dostrzec i uchwycić naturę danego miejsca

Najważniejszym czynnikiem w fotografii krajobrazu jest sam krajobraz. Jeśli coś zachwyca nas na żywo, starajmy się pokazać to także na zdjęciu. Zanim chwycimy za aparat zastanówmy się co chcemy pokazać. Przemyślmy chwilę kadr, nie pstrykajmy jak leci. Możemy objąć kadrem duży obszar lub skupić się na jego fragmencie, podkreślić jakiś szczegół, popracować nad kompozycją. Nie róbmy sztampowych zdjęć, ale starajmy się pokazać dane miejsce z nieco innej strony. Pamiętajmy także, by na zdjęciu nie znalazły się rozpraszacze, typu kosz na śmieci, znak drogowy, jakieś butelki, czy niedopałki papierosów. Owszem część z nich da się usunąć w programie graficznym, ale warto już na etapie robienia zdjęcia zadbać o jego przejrzystość. Często tak mocno skupiamy się na głównym obiekcie, że zapominamy o drugim planie.

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

 

2. Rób zdjęcia o różnych porach dnia i roku

Zupełnie inaczej będą prezentowały się zdjęcia jesienią, a inaczej latem. Pory roku mogą wydobyć piękno danego miejsca lub je ukryć. Idealną porą na fotografowanie zarówno krajobrazu jak i ludzi jest czas tuż po wschodzie słońca i tuż przed zachodem tzw. magic hour. Wtedy światło jest miękkie, rozproszone, ciepłe. Nie bójmy się jednak fotografować podczas innej pory dnia. Czasami deszcz, nadciągające chmury, czy noc mogą sprawić, że nasze zdjęcia będą wyjątkowe i niepowtarzalne.

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

 

3. Zadbaj o kompozycję

Zapewne znana jest Wam zasada trójpodziału, która mówi nam o mocnych punktach i liniach na zdjęciu (jeśli nie, zerknijcie do tego wpisu). Warto się jej trzymać umieszczając główny obiekt w jednym z mocnych punktów a horyzont w mocnej linii. Jednak zasady są też po to, by je łamać i czasami lepsza okaże się kompozycja centralna, lub celowe obniżenie horyzontu, by podkreślić niebo.

Pamiętajmy też, że czytamy od lewej do prawej, więc prowadźmy oko odbiorcy, tak by jego wzrok intuicyjnie przesuwał się po fotografii do najważniejszego obiektu.

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

 

4. Znajdź dominujący obiekt

Gdy robimy zdjęcie krajobrazu dobrze jest znaleźć główny obiekt na zdjęciu, który będzie przykuwał uwagę. Może to być drzewo, słońce, które zachodzi, skały na pierwszym planie, kwiaty, wzory, architektura czy gra kolorów. Jeśli zdjęcie krajobrazu przedstawia czyste pole, na którym nie ma niczego co się wyróżnia, będzie bez wyrazu.

fotografia krajobrazu

 

5. Wykorzystaj elementy okalające

Element okalający tworzy ramę zdjęcia, powstaje tzw. kadr w kadrze. Może to być otwór w skale, przez który widać góry, opadające liście drzew, a za nimi widok morza lub most spod którego wyłania się piękny widok. Warto pilnować, by zdjęcie nie było zbyt oczywiste i nie przypominało pocztówki z wakacji.

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

 

6. Szukaj elementów graficznych

Fotografując krajobraz możemy skupić uwagę na elementach graficznych, szukać oryginalnych wzorów, ciekawej architektury, które będą przykuwały uwagę. Może to być nietuzinkowa fasada budynku, drzewa układające się w symetryczny wzór, czy architektura.

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

 

7. Nie unikaj ludzi

Na zdjęciu powinien panować porządek, co nie znaczy, że mamy unikać ludzi. By podkreślić ogrom przyrody lub budynku dobrze jest pokazać go w jakiejś skali. Jeśli w pobliżu pojawi się człowiek, odbiorca zdjęcia z łatwością będzie mógł wyobrazić sobie rozmiary fotografowanego obiektu. Ponieważ na fotografowanie ludzi musimy mieć ich zgodę, dlatego najlepiej jest fotografować ich tak, by nie dało się ich w łatwy sposób zidentyfikować. Możemy sfotografować grupę ludzi na plaży, czy koncercie lub pojedynczą osobę w oddali.

Dodanie ludzi, zwierząt czy wątków, które wzbogacają zdjęcie jednocześnie nie odciągając uwagi od głównego wątku nazywane jest sztafażem.

fotografia krajobrazu

 

8. Uchwyć krajobraz duszy

Krajobraz duszy to nic innego niż pokazanie naszych emocji, nastroju, cech charakteru przy pomocy pejzażu. Zdjęcie ma za zadanie wywołać u odbiorcy określone emocje. Może to być smutek, strach, radość, czy miłość. Możemy nadać mu określony wymiar celowo zmieniając balans bieli i ochładzając zdjęcie, tak jak na przykładzie poniżej, wykorzystać mgłę, cienie, deszcz.

fotografia krajobrazu

 

9. Wybierz odpowiedni obiektyw

Utarło się, że krajobraz powinniśmy fotografować obiektywem szerokokątnym, czyli o ogniskowej krótszej niż 50 mm. Popularnymi obiektywami szerokokątnym są obiektywy o ogniskowej 24-28 mm. Pamiętajmy jednak, że jeśli jesteśmy w posiadaniu niepełnej klatki – APS-C, czyli aparatu z mniejszą matrycą, musimy wartość ogniskowej obiektywu przemnożyć przez 1.6 (Canon) lub 1.5 (Nikon), by uzyskać rzeczywisty kąt widzenia. Jednak do krajobrazu możemy używać także obiektywów o dłuższej ogniskowej – np. 50 mm lub więcej. Takim obiektywem nie złapiemy szerokiego kadru, ale możemy skupić się na detalach, które chcemy podkreślić.

fotografia krajobrazu

fotografia krajobrazu

 

10. Korzystaj z dostępnych narzędzi

Warto eksperymentować i robić zdjęcia wykorzystując różne narzędzia fotograficzne. Istnieją ciekawe filtry, które pozwolą nam uzyskać określone efekty. Na przykład szary filtr zmniejsza ilość światła, nie zmieniając przy tym kolorystyki. Pozwala on na wydłużenie czasu naświetlania, bez konieczności przymykania przysłony. Filtr polaryzacyjny niweluje odblaski, przyciemnia niebo, nasyca kolory. Filtr połówkowy sprawia, że jedna połowa zdjęcia jest ciemniejsza, a druga pozostaje niezmieniona. Istnieją także filtry efektowe nadające kolor zdjęciom lub dodające odbłyski w miejscu źródła światła. Przydatnym narzędziem podczas fotografowania krajobrazu jest statyw. Dzięki niemu możemy wydłużyć czas naświetlania i uzyskać ostre zdjęcie, przy niskim ISO. Warto zainwestować także w wężyk spustowy lub wyzwalacz radiowy, które zapobiegną drganiom podczas fotografowania z długim czasem naświetlania.

fotografia krajobrazu

 

Fotografia krajobrazu – inspiracje

 

Podczas nauki fotografii warto podglądać i inspirować się zdjęciami znanych fotografów. Nie po to by odtworzyć zdjęcie, ale po to, by nauczyć się nowych trików i spróbować uzyskać ciekawe efekty podczas pracy. Poniżej znajdziecie kilka nazwisk i linków wartych uwagi.

 

  • International Landscape Photography of the Year – fotografie roku o specjalizacji fotografia krajobrazu
  • Architectural Photography Award – światowy konkurs, w którym co roku ogłaszane są najlepsze zdjęcia z fotografii architektury. Zdjęcia finalistów z 2017
  • Ansel Adams – jeden z najbardziej znanych fotografów krajobrazu
  • Michael Kenna – współczesny fotograf, który skupia się głównie na fotografii czarno-białej
  • Eugène Atget – francuski fotograf, który stworzył fotograficzną dokumentację Paryża
  • Kacper Kowalski – polski fotograf, który ściśle trzyma się kompozycji, większość jego zdjęć jest robionych z lotu ptaka
  • Top Photographers – show z udziałem młodych fotografów, którzy rywalizują ze sobą robiąc zdjęcia. Nadawany w USA, można obejrzeć na You Tube
  • Jeremy Walker i jego patrzenie na fotografię krajobrazu – filmik

 

Fotografia krajobrazu jest nam wszystkim bliska. Myślę, że nie ma takiej osoby, która nie robiłaby zdjęć (choćby telefonem) na wakacjach. Chcemy zatrzymać moment i uchwycić wyjątkowość miejsca. Jestem ciekawa na co zwracacie szczególną uwagę podczas fotografowania krajobrazu. Dajcie też znać, jak uczycie się fotografii, czy korzystacie z kursów stacjonarnych, internetowych, a może jesteście samoukami?

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

10 komentarzy

Justyna D. 13 lutego 2018 - 21:05

Dziekuje za tak skoncentrowane i bogate w tresc przedstawienie tematu. Ciesze sie, ze ten temat powrocil. Z moich obserwacji wynika, ze najwiecej satysfakcji daje zrobienie zdjecia, ktore przedstawia trudny ze swojej natury do uchwycenia obiekt np. dziko zyjace zwierze w swoim naturalnym srodowisku. Z kolei przy zdjeciach krajobrazu mysle, ze kluczowe jest tez szczescie wynikajace z warunkow pogodowych podkreslajacych klimat miejsca.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 14 lutego 2018 - 09:10

To prawda im więcej poświęcamy swojego czasu na zrobienie zdjęcia, tym większa satysfakcja, jeśli się uda. Czasami z wielu zdjęć uda wybrać się jedno, które jest wyjątkowe, dlatego trzeba próbować i nie zrażać się. :)

Odpowiedz
Kasia 13 lutego 2018 - 21:05

Jak zawsze wpis w idealnym momencie… Właśnie zamówiłam plecak na aparat i mam plan na plenery :D Coprawda muszę jeszcze dokupić krótszy obiektyw… ale to akurat dam radę jakoś „ogarnąć” na tym co mam ;)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 14 lutego 2018 - 09:12

Ooo to super! Obiektyw szerokokątny też by mi się przydał. Na razie robię zdjęcia 35 mm, ale przy niepełnej klatce wypada jak 56 mm. :) Życzę Ci samych udanych fotek! :)

Odpowiedz
Kasia 14 lutego 2018 - 12:20

Ja już od początku chciałam pełną klatkę :) Obiektyw mam jak narazie 70-300, więc teoretycznie nie idzie to w parze z plenerami… ale zdjęcia nad stawami hodowlanymi o zachodzie słońca wyszły rewelacyjnie :) Teraz kolej na 50mm, potem właśnie będzie już typowo szerokokątny :)

Odpowiedz
Bea's Life 14 lutego 2018 - 06:05

Bardzo przydatny wpis, dziękuję Dorota! Ja jestem samoukiem, ale lubię czasem obejrzeć filmiki instruktażowe na YouTube, szczególnie cenię sobie kanał Mango Street ;)

Ostatnio odkryłam, że w fotografii krajobrazu chyba najważniejszą rolę odgrywa światło i od tamtej pory staram się wykonywać najwięcej zdjęć o wschodzie i zachodzie słońca.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 14 lutego 2018 - 09:13

To prawda światło odgrywa bardzo istotną rolę, a zdjęcia zrobione w złotej godzinie wychodzą pięknie. Dziękuję za polecenie kanału na YouTube. :)

Odpowiedz
Dotee - Witaj Słońce 14 lutego 2018 - 13:34

Fotografia krajobrazu to moja ulubiona :) Nauczyłam się wszystkiego z for internetowych oraz metodą prób i błędów, przeczytałam też parę książek,, no i jednak długie godziny spacerów z aparatem robią swoje. Ostatnio bawię się właśnie statywem i długimi czasami naświetlania :) Zawsze staram się przede wszystkim oddać klimat danego miejsca, a mój ulubiony zestaw to super szeroki kąt 10-18mm na zmianę z 50mm do detali. :) Dzięki za ten wpis, rzeczywiście teksty o fotografii są dobrym pomysłem i chętnie poczytam więcej :)

Odpowiedz
Wiolla z MojaToskania.com 22 lutego 2018 - 11:41

Dziękuję za ten wpis. Czuję, że często będę do niego wracać <3

Odpowiedz
Ania Kalemba 22 lutego 2018 - 15:17

Jejku przepiękne zdjęcia! :) I miło było sobie przypomnieć Kretę! :)

Odpowiedz

Zostaw komentarz