Fotograficzne DIY: dwustronne tło z desek

by Dorota Zalepa
34 komentarze

W fotografii liczy się każdy detal. Przygotowując zdjęcia na bloga, dbam o światło, dodatki fotograficzne, kompozycję, a także o tło. Zdjęcia wykonywane wciąż na jednym tle są nudne. Dlatego staram się je urozmaicać i dodawać coś nowego. Używam różnych teł – drewnianych desek, tacek, skrzynek, podkładek, serwetek, blatów i paneli– zerknijcie do wpisu o moich tłach.

Bardzo lubię drewniane tła z desek. Przez jakiś czas używałam sztachetek balkonowych, zanim zostały przymocowane do balustrady. Efekty spodobały mi się na tyle, że postanowiłam stworzyć takie tło fotograficzne z desek na potrzeby bloga. By maksymalnie wykorzystać drewniane sztachetki pomalowałam je po obu stronach innym kolorem.

Tło fotograficzne z desek – wykonanie krok po kroku

Potrzebne materiały

tło fotograficzne z desek

1. Drewniane deski dostępne w każdym większym markecie budowlanym (Obi, Praktiker) – 5-6 sztuk, cena ok. 4,50 zł za sztukę.

2. Trzy pędzle. Dwa szersze do dwóch kolorów i jeden mały do pomalowania boków. Cena za sztukę – ok. 2 zł.

 

3. Impregnat powłokotwórczy do drewna w kolorze białym i palisander (lub inny, który Wam się spodoba). Wybierzcie najmniejsze opakowanie 1l, lub zużyjcie to, co już macie w domu. Cena 24 zł.

Wykonanie

  • Pod sztachetki podkładamy papier lub folię i malujemy je na podłożu, z którego można usunąć farbę, gdybyśmy przez przypadek je pobrudzili. Malowałam na balkonie lub w piwnicy.
  • Najpierw malujemy sztachetki z jednej strony. Kolor biały wymagał położenia trzech warstw w 1 dniowych odstępach czasu, w przypadku ciemnego wystarczyły dwie warstwy. Pamiętajmy o pomalowaniu boków do połowy używając małego pędzelka. Zanim nałożymy kolejną warstwę, dajmy farbie wyschnąć.
  • Deski na czas schnięcia ustawiamy pionowo, by farba nie spływała na boki.
  • Następnie malujemy drugą stronę i boki. Sztachetki potrzebują jeszcze przynajmniej 1-2 dni na doschnięcie.

fotograficzne-diy5

fotograficzne-tlo-diy2

tlodeski

Przykładowe zdjęcia z użyciem nowego tła

Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają gotowej już deski w roli tła.

biale-tlo-deski

fotografia-kulinarna

Wystarczy obrócić deski i już mamy ciemne tło. Kolor palisander wychodzi prawie jak czarny.

fotograficzne-diy4

fotografia-tlo

Jak widzicie przygotowanie takiego tła jest banalnie proste, a zdjęcia nabierają zupełnie innego charakteru. Coś wydaje mi się, że będę je często wykorzystywać do fotografii kulinarnej.

 

Zwracacie uwagę na tło podczas fotografowania przedmiotów, czy potraw? Jestem ciekawa jakich teł używacie i jakie są Wasze ulubione? Koniecznie dajcie znać :)

 

 

Cały czas możecie śledzić bloga na Bloglovin, dołączyć do mnie na Facebooku lub Instagramie, a jeśli chcielibyście utrzymywać ze mną bardziej prywatny kontakt, zapiszcie się do Kameralnego Newslettera.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy