fbpx

Jak napisać dobre CV? Porady headhunterki

by Dorota Zalepa
60 komentarzy

Ostatnio pisałam Wam o moich doświadczeniach związanych z prowadzeniem firmy, w której cenię przede wszystkim wolność. Jest to zaleta, która sprawia, że prowadzenie własnej działalności wygrywa z pracą na etacie. Jest też duża szansa, że po prostu nie trafiłam, na dobrą i satysfakcjonującą pracę na etacie.

 

Jedna z czytelniczek pod wspomnianym już postem napisała, że po ukończeniu szkoły chce pracować na etacie, by zdobyć doświadczenie, które będzie mogła wykorzystać we własnej firmie w przyszłości. Uważam, że jest to świetne rozwiązanie dla osób nie mających jeszcze sprecyzowanej ścieżki zawodowej. Pracując na etacie poznają branżę od podszewki oraz rozwiązania, które sprawdziły się u kogoś, co jest bardzo cenne w późniejszym rozwoju własnej firmy. Oczywiście są też osoby, dla których to praca na etacie będzie idealnym rozwiązaniem.

 

Zanim jednak zaczniemy szukać pracy, pierwszym krokiem jest napisanie dobrego CV. W Internecie krąży wiele porad, nie wszystkie są rzetelnie napisane, dlatego postanowiłam zasięgnąć informacji u kogoś, kto z życiorysami ma do czynienia na co dzień. W ramach projektu Between Us zaprosiłam do współpracy headhuneterkę Agnieszkę Ogonowską, która zajmuje się rekrutacją pracowników dla różnych firm, rozwojem osobistym i motywacją. Wiele informacji na ten temat znajdziemy również na jej blogu Miejskie Przygody.

 

 

Ponieważ post jest dosyć obszerny, podzieliłam go na dwie strony. Zajrzyjcie koniecznie do strony drugiej, na której znajdziecie m.in. najczęstsze błędy pojawiające się w CV. A teraz oddaję głos Agnieszce.

 

Jak napisać dobre CV?

 

Bardziej niż korzystanie z dostępnych w sieci wzorców, przyda się znajomość kilku podstawowych zasad i przekonanie, że chcemy stworzyć dokument, który będzie przedstawiał nas w korzystnym, ale i pełnym, świetle. CV to główny sposób na zainteresowanie sobą potencjalnego pracodawcy. Niby wszyscy to wiemy, ale większość osób, które spotykam, traktuje napisanie CV jako zło konieczne, mękę, czy w najlepszym razie Bardzo Trudne Zadanie. Faktycznie, przygotowanie dobrego CV wymaga od nas zaangażowania i poświęcenia ok.  3-4 godzin, ale jeśli tylko okaże się ono przepustką do interesującej pracy, to inwestycja ta szybko się zwróci.

 

Cele CV

 

Zacznijmy od uświadomienia sobie, jakie zadanie ma spełnić te kilka kartek papieru. Gdy wysyłacie CV do firmy, trafia ono do konkretnej osoby. To może być rekruter, który zajmuje się poszukiwaniem odpowiednich kandydatów, pracownik działu HR, który ma na głowie jeszcze wiele innych spraw, to może być wreszcie recepcjonistka lub sekretarka, której głównym zadaniem jest selekcja dokumentów i przekazywanie ich dalej. Każda z tych osób spojrzy na nasze CV inaczej, więc jeśli tylko mamy możliwość sprawdzenia, do kogo trafi nasze CV – zróbmy to! To bardzo pomoże przy jego odpowiednim formułowaniu.

Niezależnie od tego, kto jako pierwszy będzie nasze CV oglądał, musi być ono na tyle dobrze napisane, by zaczął nie tylko je oglądać, ale i czytać.

 

Dobre CV powinno spełnić kilka funkcji:

 

  • zaciekawić – przykuć uwagę odbiorcy najważniejszymi informacjami, które działają jak słowa kluczowe;

 

  • zaprezentować nas w dobrym świetle – CV jest przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. Na 2-3 stronach, mamy opowiedzieć o sobie tak, żeby ktoś kto je czyta, nabrał ochoty na poznanie nas na żywo. To nie jest więc miejsce na lanie wody. Macie niepowtarzalną szansę, by zaprezentować się z jak najlepszej strony;

 

  • dostarczyć najważniejszych informacji  – największą bolączką rekruterów jest to, że blisko 40% aplikacji nie zawiera informacji, których szukają. Są to tylko skrótowe listy dotychczasowych miejsc pracy kandydata. Żeby dowiedzieć się więcej trzeba wykonać telefon i poświęcić czas na rozmowę. No cóż… Jeśli rekruter jest zaciekawiony i ma tylko kilka aplikacji, to pewnie zadzwoni. Ale jeśli nie jest zaciekawiony naszym CV, a na biurku leży kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lepiej napisanych dokumentów, raczej nie będzie zawracał sobie głowy telefonem.

 

 

Gdy ustalałyśmy z Dorotą temat wpisu, moją pierwszą myślą było, że to spore wyzwanie w jednym poście dać receptę uniwersalną dla każdego, bo oczywiście co innego zaciekawi dyrektora szkoły, a co innego rekrutera w dużej korporacji. Są jednak pewne uniwersalne zasady i o nich chciałabym Wam opowiedzieć. Żeby łatwiej było je przełożyć na praktykę – użyję przykładu. Będzie to CV 31-letniej Małgorzaty, która szuka pracy jako tłumaczka, mając już pewne doświadczenie w tej branży.

 

Ustawa o ochronie danych osobowych

 

W Polsce jedynym przepisem, który reguluje to, co powinno zawierać CV jest ustawa o ochronie danych osobowych, która narzuca konieczność zawarcia klauzuli o zgodzie na ich przetwarzanie.

,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”

Wstawiamy ją na końcu dokumentu, może być napisana mniejszą czcionką lub kursywą.

 

Rodzaje CV

 

Wyróżniamy 3 rodzaje CV:

 

  • chronologiczne, w którym po kolei opisujemy swoje doświadczenia zawodowe;

 

  • kompetencyjne, w którym opisujemy dotychczasowe doświadczenia przez pryzmat kompetencji;

 

  • graficzne, w którym najważniejszą rolę odgrywa wizualna forma przedstawienia informacji.

 

Najpopularniejsze na rynku jest CV chronologiczne, ja też takie najbardziej lubię i w tym wpisie posłużę się takim właśnie przykładem. CV kompetencyjne wymaga sporego zaangażowania i pewnej dozy wiedzy rynkowej, by było przygotowane w sposób czytelny dla odbiorcy. Lubię je, ale często oglądam takie, którą są niewłaściwie przygotowane (np. mają zbyt wiele niepotrzebnych informacji) i w efekcie mam poczucie, że dany kandydat mógł się zaprezentować lepiej.

CV graficzne zaś… no cóż… jest bardzo ładne, ale uważam, że sprawdza się tylko przy wąskim wycinku ról zawodowych, które można opisać kilkoma wykresami. A może po prostu jestem zbyt dużą tradycjonalistką?

 

jak-napisac-dobre-cv

Co powinno zawierać dobre CV?

 

1. Ogólne informacje

 

W tej części jest miejsce na dane kontaktowe (to niewiarygodne, ale cały czas zdarzają się osoby, które nie podają w CV danych kontaktowych!). Kluczowymi informacjami są: numer telefonu i adres email. Dokładny adres zamieszkania nie jest konieczny, można podać tylko miasto. Dokładny adres warto podać, gdy uważamy, że może być naszym atutem, np.  gdy staramy się o pracę w firmie, której siedziba znajduje się na tej samej ulicy.

Nie używa się już napisu Curriculum Vitae jako nagłówku dokumentu. Format CV jest już tak powszechnie znany, że każdy wie, na co właśnie patrzy.

 

2. Zdjęcie

 

Temat rzeka i źródło wielu emocji. Moim zdaniem warto je dodać, jeśli mamy swoje aktualne zdjęcie portretowe, z którego jesteśmy zadowoleni. W Polsce możemy zamieścić swoje zdjęcie w CV (w niektórych krajach jest to zabronione z powodu przepisów antydyskryminacyjnych). Większość ludzi to wzrokowcy, a dobre zdjęcie może przykuć uwagę rekrutera.

 

3. Podsumowanie kluczowych informacji

 

Krótki, zawierający kilka (5-6) zdań opis tego, czym się zajmujemy, jakie są nasze kluczowe doświadczenia, czym chcemy się pochwalić już na samym wstępie. To może być forma ciągłego tekstu lub kilku punktów.

 

CV Gosi wyglądałoby tak:

tel. +48 000 00 00

Małgorzata Kowalska

e-mail: gosia.kowalska@email.pl

 

Podsumowanie Informacji

Tłumaczka języka niemieckiego z blisko 10-letnim doświadczeniem we współpracy z klientami biznesowymi i indywidualnymi. Realizuje tłumaczenia symultaniczne i pisemne. Posiada uprawnienia tłumacza przysięgłego. Odpowiadała za tłumaczenia rozmów handlowych podczas 7 wyjazdów studyjnych polskich przedsiębiorców do Niemiec i Austrii. Współpracowała z klientami z branż: produkcja stalowa, chemiczna, przemysł spożywczy, farmaceutyczny oraz e-commerce.

 

C.D. na stronie 2

 

 

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
60 komentarzy

daywithcoffee 29 czerwca 2015 - 18:39

Bardzo przydatny temat, bo choć wzory cv dostępne są w internecie od ręki, to napisanie tego ważnego dla nas dokumentu często jest sporym wyzwaniem. Nie wiedziała na przykład, że mając ponad 3 lata doświadczenia zamieszczamy wykształcenie po informacjach o doświadczeniu zawodowym! ;-)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 29 czerwca 2015 - 18:54

Dla mnie to też była nowość! Ale rzeczywiście w takim przypadku doświadczenie jest istotniejszą informacją od wykształcenia, więc dobrze, by jako pierwsze rzucało się w oczy.

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 23:11

Wzory CV to zmora rekruterów :) Wiele osób bardzo stresuje się tym, żeby format był odpowiedni, odpowiedni podział na kolumny, odpowiednie czcionki, wypunktowania etc., a zapomina, że kluczem do dobrego CV są zawarte w nim informacje.
Często do rozmów zapraszani są ci kandydaci, których CV wcale nie było najpiękniejsze, ale za to najbardziej informacyjne!

Odpowiedz
LieveG 29 czerwca 2015 - 18:50

Co prawda pisanie CV nie przyda mi się jeszcze w najbliższym czasie (a przynajmniej tak mi się wydaje, chociaż nigdy nic nie wiadomo), ale zawsze warto dowiedzieć się jak naprawdę dobrze napisać coś, co może zadecydować o tym, czy dostaniemy jakąś pracę. :) Świetnie, że piszesz takie teksty, są naprawdę bardzo wartościowe i potrzebne niemal każdemu. :)

Odpowiedz
Natalia | minimalnat.com 29 czerwca 2015 - 19:20

Jako aktywnie szukający pracy specjalista :P chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jeśli w naszej poprzedniej pracy dostaliśmy awans, obowiązki na wyższym stanowisku powinny być inne niż te na niższym. Zwróciła mi na to uwagę Rekruterka, kiedy zapytała się o zmianę zakresu obowiazków po awansie. Moim błędem było to, że ich opis wyglądał tak samo „przed” jak i „po”. Więc uczmy się na błędach innych i zmieniajmy swoje CV :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 29 czerwca 2015 - 19:43

Słuszna uwaga, wspominała nawet o tym Agnieszka. Często podajemy jedynie zakres dat, a w przypadku, gdy jest on duży, warto ująć więcej informacji, niż tylko stanowisko, które zajmowaliśmy.

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 23:07

Natalio, cenna uwaga! Czasami jest też tak, że zmienia się nazwa stanowiska, ale zakres zadań pozostaje ten sam. Taki trochę „pozorny awans”. Wtedy można obie nazwy wpisać obok siebie lub jedną pod drugą, i zostawić wspólny dla obu opis zadań.

Odpowiedz
Natalia | minimalnat.com 29 czerwca 2015 - 23:10

Dzięki za cenną uwagę :) sama po prostu rozdzieliłam obowiązki pomiędzy dwa stanowiska, te poważniejsze „przesuwając” w górę. Choć może lepiej byłoby napisać stanowisko jedno pod drugim, bo wszysy wiemy jak wyglądają awanse w Korpo. :)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 23:12

;-)

Odpowiedz
Kasia - Po Sukces Na Szpilkach 29 czerwca 2015 - 19:23

Jakiś czas temu pisałam na blogu jak napisać dobre CV, niby banalny temat, ale widzę że w Twoim artykule udało się uchwycić zupełnie inne aspekty. Jak widać każdy zwraca uwagę na inne elementy, ale dzięki temu można stworzyć naprawdę imponujący dokument :) Mam nadzieję, że po tym poście wiele osób odświeży swoje dawno już zakurzone CV!

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 23:04

Też mam taką nadzieję :) Nawet kiedy nie szukamy aktywnie pracy, dobrze mieć pod ręką w miarę aktualne CV, żeby nie zmieniać go w pośpiechu, gdy okaże się pilnie potrzebne.

Odpowiedz
IVONA 29 czerwca 2015 - 20:17

Wartościowy i pomocny post. Ja wprawdzie nie szukam aktualnie pracy, choć coraz częściej o tym myślę, więc takie rady są na wagę złota. Zainteresowała mnie informacja o kolejności wpisywania doświadczenia i wykształcenia… po chwili zastanowienia doszłam do wniosku, że to ma sens, bowiem często jest tak, że ukończone szkoły nie idą w parze z wykonywaną pracą. W takiej sytuacji bardziej istotne jest to, jak nasza dotychczasowa ścieżka zawodowa przełoży się na naszą wartość dla potencjalnego pracodawcy.
Pozdrawiam:)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 23:01

Często nawet jeśli pracujemy zgodnie z wykształceniem, ale studia skończyliśmy już jakiś czas temu, to te praktyczne doświadczenia z rynku są istotniejszą informacją.
Ale jest jeden wyjątek, o którym nie napisałam w poście: gdy chcemy wykonać zmianę drogi zawodowej, na przykład wrócić do dziedziny, której dotyczy wykształcenie, a nasza dotychczasowa kariera była od niej odległa, to warto informację o wykształceniu podać na początku, przed opisem doświadczeń. Nawet gdy jest to więcej niż 3 lata :)

Odpowiedz
Świnka 29 czerwca 2015 - 20:55

Normalnie nie wierzę w ten zbieg okoliczności! Akurat dziś pisałam swoje CV ale widzę, że mam trochę do poprawy: np. Curriculum Vitae w tytule :) Dziękuuuuuję za cudowne wskazówki, trafiłaś dzisiaj wprost idealnie <3

Odpowiedz
Dorota Zalepa 29 czerwca 2015 - 21:11

Świetnie się złożyło! Mam nadzieję, że Twoje CV skutecznie przykuje uwagę pracodawcy. :)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 22:56

;)
Jeszcze kilka lat temu Curriculum Vitae otwierało co drugie CV. Teraz już bardzo, bardzo rzadko się pojawia.
Cieszę się, że wskazówki się przydadzą.

Odpowiedz
Agnieszka Iwanicka 29 czerwca 2015 - 21:28

Ja właśnie ostatnio dowiedziałam się, że w jednej z dużych firm ubezpieczeniowych CV ze zdjęciem lądują automatycznie w niszczarce – w zachodniej kulturze korporacyjnej zdjęcia nie są mile widziane albo wręcz zakazane (jak to jest wspomniane w artykule).

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 22:52

Faktycznie każda kultura ma trochę inne oczekiwania co do formatu i stylu napisania CV, a jedna z istotniejszych różnic dotyczy zdjęć: w Wielkiej Brytanii i USA są wręcz zakazane, ale na przykład w Niemczech są oczekiwane i CV ze zdjęciem są wśród preferowanych.
Wrzucanie do niszczarki CV ze zdjęciami wydaje mi się w tej sytuacji wynikać z bardzo sztywnych przepisów wewnętrznych korporacji, bo ogólna praktyka rynkowa w Polsce w żaden sposób nie wyklucza zamieszczania zdjęć.
Duże korporacje często na swoich stronach, w zakładce Kariera zamieszczają wskazówki dla kandydatów. Dotyczą one tego, jak przebiega proces rekrutacji, ale też jak się przygotować do aplikowania. Jeśli chcemy wysłać CV do korporacji, zawsze warto poszukać takich informacji i ewentualnie nanieść poprawki.

Odpowiedz
Katarzyna Skalska 29 czerwca 2015 - 21:50

Dla magistra od tygodnia, który właśnie zamierza wywrócić swoje życie do góry nogami, post jak znalazł! Zmiana miasta, szukanie mieszkania, i zmiana pracy i chyba w ogóle branży, to teraz to, co zaprząta moją głowę, więc każde porady, każde, zwłaszcza, od Profesjonalistki, miłe widziane, ciepło przyjmowane i mam nadzieję, że za parę miesięcy powiem – z sukcesem wykorzystane? super moment trafiłaś Dorota z tą współpracą! Mam nadzieję, że tematyka pracy, zatrudnienia, kompetencji, może rozmów kwalifikacyjnych pojawi się jeszcze w przyszłości. Zawsze się człowiek może podciągnąć.? wielkie dzięki Agnieszce za jej porady!

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 29 czerwca 2015 - 22:54

Cieszę się, że trafiłyśmy z Dorotą w dobry moment :-) I trzymam kciuki za wszystkie zmiany!

Odpowiedz
Anna Rozaneczka 29 czerwca 2015 - 23:55

Post trafiony idealnie :) Prawdopodobnie już na początku lipca będę starała się o pracę. Niestety jestem pełna obaw ponieważ dopiero skończyłam studia licencjackie ale jeszcze czekam na obronę, która prawdopodobnie trochę się odroczy. Wcześniej nie byłam nigdzie zatrudniona, jedynie miałam dwu miesięczne praktyki w ramach studiów, oraz zrobiłam kurs pedagogiczny zakończony również praktyką w szkole. Moje obawy dotyczą nie tyle wyglądu CV, co informacji w nim zawartych. Wydaje mi się, że bez doświadczenia nie mam szans w staraniu się o pracę i zostanę od razu odrzucona. W związku z tym chciałabym zapytać, jak rekruter/headhunter postrzega takie osoby jak ja…

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 07:50

Anno, to jest pytanie, które bardzo często dostaję. To jak Twoje CV będzie postrzegane zależy mocno od tego o jaką pracę i gdzie będziesz się starała. Przy pracy na regularnym stanowisku, gdzie pracodawca potrzebuje osoby z jakimś już doświadczeniem, prawdopodobnie właśnie takie osoby będą „wygrywać”. Ale jeśli będziesz starała się o staż lub pracę gdzie wymagane jest minimalne doświadczenie, to informacje z CV powinny działać na Twoją korzyść :-)
Szukanie pierwszej pracy to jest wyzwanie i konieczność zmierzenia się z dużą konkurencją. Nie wiem w jakim mieszkasz mieście i jakiej pracy chcesz szukać, ale to pewnie zajmie trochę czasu i mogą pojawić się trudne momenty. Moją radą jest byś na tym etapie nie szukała „pracy marzeń”, a bardziej nastawiła się na znalezienie pracy, w której będziesz zarabiać (!) i zdobywać doświadczenie. Wtedy po 1-2 latach już znacznie łatwiej będzie Ci zmienić pracę na coś bliższego ideałowi :)

Odpowiedz
Anna Rozaneczka 1 lipca 2015 - 15:24

Dziękuję ślicznie za odpowiedź :)

Odpowiedz
Justyna Rolka 30 czerwca 2015 - 08:22

Cenne rady, jako doradca zawodowy potwierdzam ich prawdziwość;))

Odpowiedz
Dorota Zalepa 30 czerwca 2015 - 09:10

Ooo! Nie wiedziałam, że jesteś doradcą zawodowym! :) Może rozwiniemy temat pracy w oparciu o Twoją wiedzę?

Odpowiedz
Justyna Rolka 30 czerwca 2015 - 10:00

Będę zaszczycona! Wydaję mi się, że warto skompletować listę 15 najczęstszych błędów występujących w cv. Takie skondensowane repetytorium dla kandydata w każdym wieku:)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 30 czerwca 2015 - 17:48

Justyna, odezwę się do Ciebie :)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 07:51

Dziewczyny, to jest świetny pomysł z listą najczęstszych błędów! Tym bardziej, że niektóre wydają się oczywiste, ale pomimo tego cały czas się pojawiają.

Odpowiedz
Justyna Rolka 1 lipca 2015 - 08:05

Też tak myślę;) Czekam na aprobatę szefowej i przystępuję do pisania:)

msRiotte 30 czerwca 2015 - 08:50

Świetne porady, trzeba zapamiętać – zawsze mogą się przydać :). A co z CV funkcjonalnym, czyli takim dla osób młodych, bez dużego doświadczenia, skupionym tylko na posiadanych umiejętnościach? Jak patrzą na to zainteresowani? :)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:12

Hmm… no właśnie z CV funkcjonalnym/kompetencyjnym jest taki problem, że często zawiera ono szeroko opisane umiejętności, ale bez żadnych przykładów na ich rzeczywiste posiadanie. W przypadku osoby bez doświadczenia takie CV robi wrażenie wielu okrągłych słów, ale bez popierających je konkretów.
Na pewno warto opisać wprost posiadane umiejętności, ale też opisać w CV różne doświadczenia, które mieliśmy dotychczas. To nie muszą koniecznie być doświadczenia zawodowe. To mogą być praktyki, staże, ale też aktywność w trakcie studiów (koła, stowarzyszenia), wolontariat czy prowadzenie jakichś własnych projektów freelancerskich. Cechą, której pracodawcy najczęściej szukają jest chęć do pracy i zaangażowania, i jeśli mają u siebie stanowisko, na którym nie potrzeba dużego doświadczenia lub są gotowi kogoś uczyć, to przede wszystkim będą chcieli znaleźć osobę, której się będzie „chciało chcieć”. Pokazując, że coś już robiliśmy, nawet jeśli nie opierało się to o umowę o pracę, prezentujemy się właśnie jako osoba, w którą warto zainwestować czas i energię.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 30 czerwca 2015 - 09:07

Gratuluję magistra! I powodzenia w realizacji planów! :) Cieszę się, że post okazał się przydatny. :)

Odpowiedz
Fiołek88 30 czerwca 2015 - 09:41

Zastanawia mnie jedna rzecz… Jest tyle porad w Internecie – lepszych i gorszych, dlaczego ludzie ich nie czytają? Piszę z doświadczenia przyjmowania ludzi do pracy. Zajmuję się transportem, więc może nie jest dla mnie ważne czy ktoś popełni błąd ortograficzny, ale jeśli ktoś pisze słowo technikum, przez „ó” – to się rzuca w oczy i automatycznie spada ocena danego CV. Spotkałam się też z CV napisanymi ręcznie, bez numeru telefonu. Moja taka uwaga dla wszystkich, warto po przygotowaniu swojego CV dać komuś do sprawdzenia, może akurat opatrzyliśmy się już tak, że nie zauważam błędu, który zrobiliśmy.
Miałam w swoich rękach do sprawdzenia CV graficzne… jestem tradycjonalistką, ale czy przy klasycznym CV czy graficznym zwarcajmy uwagę na wygląd, czy czcionka jest jednolita, czy tekst jest wyjustowany, czy wypunktowania są takie same – ktoś powie, że to są szczegóły, ale nawet gdy przyjmuję mechanika do pracy – dobre, ładne CV świadczy o nim, że zależy mu na pracy i się do niego przyłożył, a nie napisał na go kolanie.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 30 czerwca 2015 - 17:49

Dziękuję za cenne uwagi! :)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:16

Hej, bardzo cenna podpowiedź, żeby dać komuś do sczytania, kto spojrzy świeżym okiem. Mnie samej, kiedy pracuję nad czymś kilka godzin, zdarza się nie zauważyć błędu na pierwszej stronie! ;)
I faktycznie – dopracowane CV daje też wrażenie, że ktoś potem będzie równie starannie wykonywał swoją pracę (choć oczywiście nie jest to regułą ;))

Odpowiedz
Aleksandra - Lekcje Sukcesu 30 czerwca 2015 - 10:25

Myślę, że literówki czy niewyjustowany tekst to pikuś. Sama przez jakiś czas pracowałam w punkcie obsługi klienta i od czasu do czasu ktoś po prostu przynosił CV. Zdarzały się aplikacje poplamione, wydrukowane resztką tuszu z drukarki, takie które miały ucięte zdania, ponieważ tekst się rozjechał w druku, bez klauzuli. Szczerze, wstydziłabym się z czymś takim iść do potencjalnego pracodawcy. To nie świadczy dobrze o kandydacie. Później ludzie się dziwią, że nie mogą znaleźć dosłownie jakiejkolwiek pracy. Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:22

Myślę, że w dużej mierze takie sytuacje, o których piszesz, wynikają z tego, że wiele osób traktuje CV właśnie jako „zło konieczne” czy „bezsensowny wymysł rynku pracy”, zapominając, że dla pracodawcy CV jest jak wizytówka i pierwsze źródło informacji o nas. Pozdrawiam też :-)

Odpowiedz
Aleksandra - Lekcje Sukcesu 1 lipca 2015 - 09:03

Dokładnie. Nawet inteligentni ludzie nie biorą CV na poważnie. Sama jak zobaczyłam CV mojego chłopaka złapałam się za głowę – brak chronologii, odpowiedniego podziału. Zapytałam: I Ty z tym czymś chcesz znaleźć pracę?! To tak jakbyś podał do przywitania brudną rękę, tak samo o Tobie świadczy. Dzisiaj z moją pomocą się tak wkręcił, że sam tworzy nowe, coraz lepsze szablony. I w końcu jest zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne :)

Odpowiedz
Panna Joanna 30 czerwca 2015 - 13:43

Bardzo trafione rady :) ! Ja sama pracowałam przez prawie dla lata w firmie, gdzie byłam odpowiedzialna za przyjmowanie nowych osób do zespołu. Mimo to, że ktoś nie otrzymywał zatrudnienia, udzielaliśmy mu odpowiedzi zwrotnej dlaczego jego cv zostało odrzucone (były tam konkretne wskazówki, co wg nas powinno wyglądać lepij, wyraźniej, co moża byłoby pominąć… z życzeniam powodzenia przy szukaniu kolejnej pracy) – być może to dziwna „polityka”,ale zawsze czułyśmy się zobowiązane z dziewczynami studiującymi psychologię do „pomocy” takim osobom, choćby przez udzielenie takich porad!

Czy przyniosło to skutek?! Sama nie wiem… ale do dzisiaj dostaję często CV moich znajomych i znajomych tych znajomych do poprawy – więc być może nieźle nam to wychodziło ;)

Pozdrawiam ciepło,

Panna Joanna

Odpowiedz
Dorota Zalepa 30 czerwca 2015 - 17:51

To bardzo miłe, że odpisywałyście, z pewnością pomogłyście niejednej osobie.

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:30

Dawanie informacji zwrotnej w procesach rekrutacji to temat na osobny post! ;-) To wspaniale, że odpowiadałyście osobom odrzuconym ze wskazówkami. Wiem ile czasu to zajmuje, a na pewno wychodziło to poza zakres waszych pracowych obowiązków ;)

Odpowiedz
Kosmetyki Panny Joanny 30 czerwca 2015 - 13:48

co do zdjęcia, to ja również uważam że warto je dodać do swojego życiorysu nawet z przyczyn estetycznych dokumentu, takie CV wygląda wygląda na pełny dokument i już robi pierwsze dobrze wrażenie

często przeglądam różnego rodzaju CV i z mojego punktu widzenia mogę dodać iż, długi dokument, „naciągane” informacje, brak estetyki i brak podpisu na końcu życiorysu to elementy, które eliminują, bądź wzbudzają moją antypatie do potencjalnego kandydata

Odpowiedz
Dorota Zalepa 30 czerwca 2015 - 17:56

Dzięki Joanna za Twoje spostrzeżenia. Szczerze mówiąc, nie uzupełniałam swojego CV odkąd założyłam firmę, ale chyba nigdy nie podpisywałam się na końcu dokumentu. List motywacyjny owszem, ale CV? A tak w ogóle, to jest jeszcze praktykowane wysyłanie listów motywacyjnych, czy raczej tylko CV?

Odpowiedz
Kosmetyki Panny Joanny 30 czerwca 2015 - 18:22

wiesz dlaczego podpisuje się CV? mianowicie jest to uprawomocnienie klauzuli, podpis stanowi prawdziwość oświadczenia, jest niezbędny, nie wiem dlaczego nikt o tym nie pisze i nie uczy szczególnie młodych ludzi…. warto pamiętać, iż wszystko zależy od osoby która rekrutuje potencjalnego pracownika i to że ktoś się nie popisał dokumentu nie przekreśla jego szans, trudno zdarza się…. może ktoś zapomniał, może ktoś nie wiedział

co do listu, to nie może on powielać informacji zawartych w życiorysie, czy jest praktykowany? to zależy od potencjalnego pracodawcy i jego oczekiwań, dodam jeszcze że dla mnie o wiele większa sztuką jest napisanie dobrego listu motywacyjnego

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 09:04

Faktycznie formalnie podpis jest konieczny, ale praktyka działania rynku jest taka, że klauzula traktowana jest jako pewna formalność wynikająca z przepisów niekoniecznie dostosowanych do realiów i brak podpisu w zdecydowanej większości sytuacji nie przekreśla CV.
Ja mam zeskanowany własny podpis i zawsze wklejam go na końcu CV pod klauzulą, ale zrekrutowałam mnóstwo osób, które podpisu nie miały. Wiem jednak, że są miejsca, w których strona formalna ma bardzo duże znaczenie (np. wszystkie oferty pracy w Służbie Cywilnej) Wtedy na pewno warto zadbać o to, by podpis się znalazł.

Odpowiedz
Freewolna 30 czerwca 2015 - 22:22

Jak widzę się z kimś i daję mu CV, to podpisuję się, ale jak wysyłam mailem, to nie, bo musiałabym je wydrukować, zeskanować, a podczas jego modyfikacji to strasznie uciążliwe. Ale chyba zeskanuję sam podpis i go dokleję ;). Myślałam, że jeśli wyraża się zgodę, to wystarczy, a podpis jest takim potwierdzeniem, że wszystko jest prawdą :P

Odpowiedz
Sisters92 30 czerwca 2015 - 16:34

Jakoś się złożyło, że CV nie musiałyśmy na razie pisać, niemniej jednak cenne wskazówki na pewmo wykorzystamy w odpowiednim czasie.

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:35

;) Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą ;)

Odpowiedz
Freewolna 30 czerwca 2015 - 22:27

Post strzelony w dziesiątkę, bo właśnie jestem po obronie i szukam pracy ;). Czasami warto też skorzystać z porad specjalistów, którzy podpowiedzą, co jeszcze warto ująć w CV lub co jest nie tak. Samemu czasami ciężko obiektywnie ocenić wartość dokumentu i jego wygląd, bo nie wszyscy mają takie kompetencje/doświadczenie/oko. Mnie smuci co innego. Przeglądając setki ofert pracy ciągle spotykam się z wymaganym kilkuletnim doświadczeniem. To trochę podcina skrzydła.

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:45

Hej, wiem, to jest dołujące i można mieć wrażenie, że nie ma pracy dla osób świeżo po studiach. Czasami, jeśli wymagane doświadczenie jest krótkie (1-2 lata) to mimo wszystko warto wysłać CV. Może akurat to my się bardziej spodobamy? Warto też rozejrzeć się poza standardowymi stronami z ogłoszeniami. Bezpośrednio na stronach potencjalnych firm, rozpuścić wieści w gronie znajomych, zajrzeć do grup z ogłoszeniami na Facebooku albo Goldenline. Czasami nawet w uczelnianym Biurze Karier mogą się zdarzyć perełki ;) To mogą nie być oferty z wielkich korporacji, ale w małej lub średniej firmie można się mnóstwo nauczyć.
Trzymam kciuki za poszukiwania pierwszej pracy, bo to jest duże wyzwanie!

Odpowiedz
Freewolna 2 lipca 2015 - 10:51

Dziękuję za rady. Przynajmniej wiem, że dobrze robię, bo właśnie zeszłam już z popularnych stron ;)

Odpowiedz
Laura Maria 1 lipca 2015 - 00:10

Przydałyby się rady jak napisać CV jeśli się jeszcze tego doświadczenia zawodowego nie ma, albo ma się zupełnie inne, niezwiązane z interesującą nas ofertą pracy. McDonald to nie jest coś, czym można się pochwalić, jeśli kandydujemy na poważne stanowisko. Jak przekonać pracodawcę, że nie brak nam kompetencji, tylko że na razie, nie możemy ich poprzeć żadnym doświadczeniem?

Odpowiedz
Agnieszka Ogonowska 1 lipca 2015 - 08:59

To faktycznie wyzwanie, bo pierwszą reakcją pracodawcy w tej sytuacji będzie: „skąd możesz wiedzieć, że masz te kompetencje, skoro nie było dotychczas żadnych sytuacji, w których mogłaś ich użyć?” Wbrew pozorom czasami nawet McDonald, czy praca w innym obszarze, może być cennym punktem w CV w takiej sytuacji, tylko trzeba to dobrze opisać. Masz rację, że to temat na osobny post. Zanotuję to na liście pomysłów na wpisy i mam nadzieję, że uda mi się napisać o tym w najbliższym czasie.

Odpowiedz
Laura Maria 1 lipca 2015 - 19:18

Na pewno będę czekać na taki post ;)

Odpowiedz
Noriczka 1 lipca 2015 - 12:01

Obecnie jestem na urlopie wychowaczym, ale chciałabym go przerwać i znaleźć nową pracę. W jaki sposób najlepiej przedstawić w CV kilkuletnią przerwę z tego tytułu? Czy dla pracodawcy jestem na przegranej pozycji?

Odpowiedz
Krzysiek Dąbrowski 5 lipca 2015 - 17:19

Informacje o firmach? Czy przypadkiem to już nie za dużo? Nadmiar informacji to też nie dobrze zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie(szczególnie młodzi) potrafią zmienić pracę kilka razy do roku. Pierwsze CV napisałem 10 lat temu i zmieniałem je już setki razy. Muszę stwierdzić, że minimalizm jest najpotężniejszym narzędziem, szczególnie jeśli jest się czym pochwalić. Nadmiar tekstu to zwykle ( choć nie zawsze) zasłona dymna i idzie w parze z niskimi kompetencjami.

Odpowiedz
malenkabloguje 23 lipca 2015 - 16:50

Jest jedna rzecz, która mnie nurtuje. Na wykładach prowadzonych przez SGH wspomniano, że najlepiej by CV składało się z jednej strony, gdyż osoba rekrutująca widząca 2-3 kartki może je odłożyć..

Odpowiedz
kaivo 5 sierpnia 2015 - 21:00

Przez wiele lat decydowałam o zatrudnianiu osób i wiem, że przesyt może zaszkodzić. Ważne, żeby pisać w odniesieniu do cech wymaganych na danym stanowisku. Każde CV przeglądałam w poszukiwaniu informacji związanych z danym stanowiskiem. Najpierw czytałam o rzeczach przemawiających za daną osobą a potem szukałam informacji niekorzystnych. Informacje o pracy za granicą, częsta zmiana pracodawcy, itp. – nie wpływają korzystnie na wizerunek kandydata. Najbardziej pożądaną informacją było doświadczenie w branży. Wtedy forma CV nie miała znaczenia. Zawsze trzeba pisać pod kątem stanowiska, o które się ubiegamy.

Odpowiedz
Bożena Lipińska 30 maja 2018 - 09:49

CV które na 1000% będzie dobre to takie, które zrobimy z pomocą strony interenetowej. ja robilam swoje CV przez strone szybkiecv i nie dosc, ze jest to ladnie i profesjonalnie, to na dodatek szybko poszlo;)

Odpowiedz
Konrad7 16 lipca 2018 - 16:14

Dobre Cv jest trochę wyzwaniem. Ciężko połączyć prostotę z czymś co nas wyróżni już na samym początku ;). Na początek wykupiłem wersję premium na szybkieCV miałem szeroką paletę szat graficznych, fajne podpowiedzi i licencja nie wygasa. Wyszło nieźle, raczej zwróciło uwagę. ;)

Odpowiedz

Zostaw komentarz