fbpx

Kulisy blogowania – narzędzia dla blogerów

by Dorota Zalepa
102 komentarze

6. Banki darmowych zdjęć

darmowe zdjęcia

Zdjęcia na Kameralnej są mojego autorstwa w 99,9%. Nie każdy jednak pasjonuje się fotografią i ma możliwości i czas na tworzenie sesji zdjęciowych do każdego postu. Estetyczne zdjęcia na blogu, są równie ważne co treść, dlatego nie pomijajcie ich. Korzystajcie z banków darmowych zdjęć, które są na licencji Creative Commons (jakie są rodzaje licencji przeczytacie w tym poście). To ważne, bo nikt z nas nie chce łamać praw autorskich do zdjęć, umieszczając je bez zgody autora na swoim blogu. Ale spokojnie, istnieją banki zupełnie darmowych zdjęć, które możecie wykorzystywać na swoim blogu, również w celach komercyjnych, bez oznaczania autora zdjęcia.

 

Unsplash – wysokiej jakości zupełnie darmowe zdjęcia na licencji Creative Commons Zero, czyli takiej, która pozwala Ci na kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie zdjęć zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Stock UP i Pexels – zbiorowe narzędzia do wyszukiwania darmowych fotek, wyszukują zdjęcia na licencji CC0 z różnych banków zdjęć.

Kaboompics – darmowe zdjęcia do prywatnego i komercyjnego użytku. Zdjęcie tytułowe pochodzi z tego banku zdjęć.

DesignersPics – zdjęcia o wysokiej rozdzielczości do użytku prywatnego i komercyjnego.

StockSnap.io – bardzo klimatyczne zdjęcia na licencji CC0.

Gratisography – zdjęcia autorstwa Ryana McGuire udostępnione za darmo na licencji Creative Commons Zero.

New Old Stock – darmowe zdjęcia vintage z publicznego archiwum.

Free Nature Stock  – absolutnie piękne zdjęcia natury na licencji CC0.

Jay Mantri – fotograf, który udostępnia swoje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości na licencji CC0, czyli zupełnie za darmo, bez konieczności opisywania zdjęcia. 7 nowych zdjęć w każdy wtorek.

 

7. Słowniki

Staram się pilnować, by moje posty nie zawierały błędów. Dlatego przypominam sobie zasady ortografii i interpunkcji, staram się dużo czytać, i sprawdzam kilka razy, czy post nie zawiera literówek. Dobrze jest poprosić drugą osobę, by także przeczytała nasz wpis, bo za którymś razem przestajemy już zauważać błędy. Oprócz słownika języka polskiego PWN, do którego w razie wątpliwości zaglądam, korzystam także ze słownika synonimów. Bardzo nie lubię gdy jakieś słowo zbyt często powtarza się w tekście. To naprawdę bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu posty blogowe mogą tylko zyskać. Jestem zdania, że bloger powinien cały czas kształcić swój warsztat pisarski.

 

8. Kanały RSS

Do śledzenia moich ulubionych  polskich i zagranicznych blogów używam dwóch narzędzi:

 

Bloglovin’ – to przeglądarka blogów, która zawiera ogromną bazę blogów z całego świata. Jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej bardzo łatwo i szybko znajduję blogi, głównie zagraniczne, które są dla mnie kopalnią inspiracji.  Bloglovin’ daje możliwości znajdowania blogów o podobnej tematyce, a dzięki systemowi głosowania na posty, na czele umieszcza najpopularniejsze. Kameralną też możecie śledzić na Bloglovin’.

Feedly – to drugi czytnik RSS, w którym zapisuję adresy blogów, które czytam. Prosty i intuicyjny system, w którym mam możliwość przeglądania całych treści postów, bez wchodzenia na bloga. Ciekawą opcją jest możliwość katalogowania blogów na blogi lifestylowe, kulinarne, modowe… Feedly działa zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach mobilnych.

 

 

Mam nadzieję, że moja lista narzędzi dla blogerów, przyda Wam się podczas prowadzenia Waszych blogów. Są to naprawdę fajne i funkcjonalne narzędzia, do których warto zajrzeć. Chętnie powiększę listę z czasem, także jeśli znacie jakieś przydatne strony graficzne, aplikacje lub inne narzędzia, które u Was się sprawdzają dajcie znać.

Zapisz się na Kameralny Newsletter i zyskaj dostęp do samych fajnych treści i niespodzianek! :)

Obserwuj bloga na Bloglovin i Facebooku i bądź na bieżąco z wszelkimi nowinkami blogowymi.

Dołącz do mnie na Instagramie, to tutaj dzielę się moją codziennością. :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy