Lista motywacyjnych filmów – stwórzmy ją razem

by Dorota Zalepa
86 komentarzy

Nie lubię ciężkich filmów, horrorów, tragicznych historii. Staram się karmić mój umysł pozytywną literaturą i filmem, by po lekturze, czy seansie czuć się lekko i być w dobrym humorze. Sami powinniśmy dbać o to, by być w dobrym nastroju. Długo przeżywam ciężkie i trudne historie. Lubię za to filmy, które motywują do działania. Nie zawsze muszą kończyć się happy endem, ale przesłanie filmu sprawia, że zaczynam zastanawiać się nad swoim życiem i zadaję sobie różne pytania. Może trwonię czas na zamartwianie się błahostkami, może przywiązuję wagę do rzeczy, które nie mają większego znaczenia, a może zbyt mało czasu poświęcam wartościom, które są dla mnie najważniejsze i czynią mnie szczęśliwą?

 

Dziś chciałabym zaprosić Was do stworzenia wspólnej listy pozytywnych i motywacyjnych filmów. Przyda się z pewnością podczas deszczowych wieczorów, lub weekendowego relaksu w domu. Lubię taką rodzinną formę wypoczynku, choć nie oglądam dużo telewizji, zazwyczaj wolne wieczory przy dobrym filmie są upragnioną formą relaksu po ciężkim dniu pracy.

 

Lista pozytywnych i motywacyjnych filmów

 

1. Nietykalni (Intouchables)

 

Francuski film oparty na prawdziwej historii sparaliżowanego milionera zatrudniającego do pomocy młodego, niepokornego chłopaka, który właśnie wyszedł z więzienia. Dwa skrajne światy, dwie osobowości, które łączy jedno – pragnienie życia. Bardzo pozytywna historia człowieka, którego wydawałoby się nie czeka już w życiu nic ekscytującego, a jednak jego opiekun Driss (Omar Sy), wydobywa z jego życia to, co najlepsze – radość, spontaniczność, odwagę i miłość. Pozycja numer jeden na mojej liście.

 

2. Amelia

 

Przyznaję, że film obejrzałam całkiem niedawno po raz pierwszy. Od razu przypadł mi do gustu, nie tylko dlatego, że główną rolę gra Audrey Tautou, która jest dla mnie ucieleśnieniem francuskiego szyku, ale także za niesamowicie pozytywny i baśniowy klimat. Młoda, ciekawa świata kobieta za cel swojego życia obiera sprawianie radości innym ludziom. Małe, ale zaskakujące gesty czynią ludzi szczęśliwszymi. To film o uważności życia, dostrzeganiu drobiazgów, miłości do drugiego człowieka.

 

3. Jestem na tak (Yes Man)

 

Zastanawialiście się czasem, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście na wszelkie nadarzające się okazję mówili TAK? Główny bohater Carl Allen (Jim Carrey) jest samotnym, popadającym w depresję człowiekiem. Nie powodzi mu się ani w sferze zawodowej, ani osobistej, odrzuca wszelką pomoc i przyjaźń. Zostaje sam, ze swoimi myślami i zgorzkniałym charakterem. Do momentu aż postanawia wziąć udział w spotkaniu grupy sekciarskiej Jestem na tak i przyłączyć się do jej programu, który polega na mówieniu życiu TAK! To zgadzanie się na wszystko, co go spotyka, pociąga za sobą lawinę zdarzeń (nie zawsze pozytywnych, ale mniejsza o to), które odmieniają jego życie. Często rezygnujemy z czegoś, dlatego, że odczuwamy strach, choć podświadomie czujemy, że to jest dla nas dobre. Natomiast podjęcie wyzwania, sprawia, że nasze życie nabiera rozpędu.

 

4. Siła spokoju (Peaceful Warrior)

 

O tym filmie już wspominałam w Ulubieńcach kwietnia. Film zawiera w sobie sporą dawkę motywacyjnych tekstów, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Na przykład: tylko ta chwila ma znaczenie, nie ma zwykłych chwil, wyrzuć śmieci, to one zagradzają ci drogę do tego, co naprawdę się liczy – do chwili obecnej. W filmie to droga do osiągnięcia celu jest sukcesem, a nie wynik sam w sobie. Często wizja wyniku i kurczowe trzymanie się celu, sprawiają, że nie dostrzegamy i nie doceniamy tego, co naprawdę ważne.

 

5. Dzika droga (Wild)

 

Niekiedy musimy pobyć sami ze sobą, w zupełnej dziczy, by usłyszeć swój wewnętrzny głos, dowiedzieć się czego oczekujemy od życia, rozliczyć się ze swoimi błędami. W taką drogę wyrusza Cheryl Strayed (Reese Witherspoon). Jest to długa droga do wolności. Zanim upora się z samą sobą przemierza ponad półtora tysiąca kilometrów szlakiem turystycznym. Film jest ekranizacją biograficznej powieście Cheryl Strayed.

 

6. Choć goni nas czas (The Bucket List)

 

Kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi wydaje nam się, że mamy jeszcze czas na to by w pełni korzystać z życia, cieszyć się każdą chwilą, spełniać marzenia. Często w obliczu choroby, naszej, czy kogoś bliskiego, zaczynamy dostrzegać, że życie przecieka nam przez palce i nie udało nam się spełnić nawet połowy z naszej listy marzeń. Edward (Jack Nicholson) i Carter (Morgan Freeman) spotykają się na sali szpitalnej. Obydwaj wiedzą, że ich życie dobiega końca. Postanawiają wykorzystać je maksymalnie, spełniając swoje najskrytsze marzenia. Przy okazji odnajdują siłę przyjaźni.

 

motywacyjne filmy

7. Mów mi Vincent (St. Vincent)

 

Nie ocenia się książki po okładce – niejednokrotnie słyszeliśmy to jakże prawdziwe stwierdzenie, a jednak mamy tendencję do wydawania opinii na temat człowieka po jego wyglądzie, zachowaniu, sposobie mówienia. W rzeczywistości pod powłoką zgorzkniałego, nieokrzesanego, pozbawionego kultury osobistej człowieka, może kryć się wrażliwy i dobry przyjaciel. Takim człowiekiem jest tytułowy Vincent (Bill Murray), który za sprawą małego chłopca, pokazuje swoje prawdziwe, czułe i troskliwe oblicze. Każdy zasługuje na drugą i nawet trzecią szansę, nie warto oceniać człowieka przez pryzmat jakiegoś zdarzenia, niefortunnego zachowania, albo wyglądu.

 

8. W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness)

 

Niezwykle wzruszająca, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia bezrobotnego, samotnego ojca (Will Smith), który daje z siebie wszystko, by znaleźć dobrą pracę i zapewnić godne życie swojemu synkowi. Ten film to wyciskacz łez, a jeśli macie dzieci, to gwarantuję Wam, że pobiegniecie od razu je wyściskać. Czy warto tak mocno trzymać się celu, szukać pracy idealnej, ryzykować dla marzeń? Odpowiedź znajdziecie w filmie.

 

9. 127 godzin (127 Hours)

 

Gdzie leżą granice ludzkiej wytrzymałości? W skrajnych sytuacjach człowiek poznaje ile jest w stanie wytrzymać, jak wiele poświęcić, by ocalić życie. Film opowiada prawdziwą historię alpinisty Arona Ralstona (James Franco), który uwięziony w szczelinie skalnej walczy o życie, podejmuje przy tym nadludzki wysiłek o przetrwanie.

 

10. Jedz, módl się, kochaj (Eat Pray Love)

 

Kolejny film, w którym główna bohaterka Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) wyrusza w samotną podróż do Włoch, Indii, Indonezji, by odnaleźć siebie i poukładać swoje życie. Odnajduje wartość w ciszy, modlitwie, zmysłach i miłości. Zmiana otoczenia potrafi sprawić, że łapiemy dystans do problemów, które nas nurtują. Nie zawsze musimy wyjeżdżać zagranicę, mój zeszłoroczny wypad na biwak dał mi większe oderwanie od rutyny dnia codziennego, niż jakakolwiek wcześniejsza podróż.

 

 

Moja lista pozytywnych i motywacyjnych filmów zawiera 10 pozycji, ale zostawiam ją otwartą, mając nadzieję, że dopiszecie swoje propozycje. Stwórzmy razem listę filmów, które wpływają na nas motywująco i napełniają pozytywnymi emocjami. Na pewno się przyda! Myślę, że nie tylko ja skorzystam z Waszych rekomendacji.

 

 

Kameralny Newsletter rusza już wkrótce, zapisz się i zyskaj dostęp do unikatowych treści i poradników. :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)