fbpx

Jak odkryć w sobie pasję?

by Dorota Zalepa
37 komentarzy

Sport był moją wielką pasją! Taką z prawdziwego zdarzenia, która nieczęsto się zdarza. Pasja, bez której nie wyobrażałam sobie życia. Pasja, która miała trwać zawsze. Nie chodzi mi o zwykłą aktywność fizyczną, ale o sport przez wielkie S, który jest świadomie wybranym zawodem. Sport, który pomaga przełamywać bariery własnego organizmu i własnej psychiki. Powoduje przypływ takiej adrenaliny i emocji, bez których nie potrafimy już funkcjonować w „normalnym” świecie. Działa jak narkotyk.

 

To była naprawdę trudna decyzja. Zrozumiałam, że wszystko ma swój początek i koniec, a trzymanie się kurczowo jednej aktywności, powodowało, że zupełnie zamknęłam się na życie. Prywatne, towarzyskie, rodzinne było pomiędzy treningami. Niewątpliwie miałam talent, który wykorzystałam najlepiej jak mogłam. Wiedziałam, że muszę odpuścić, że przyszedł już czas. I tak, w ciągu jednego dnia zostałam bez pasji, pracy i wcześniej ustalonych celów. Teraz już wiecie skąd moja niechęć do planowania.

 

Zaskoczyła mnie ostatnio pani doktor z mojej przychodni. Wydaje się, że lekarze już nie mają innego życia poza służbą zdrowia. A jednak. Owa pani doktor robi z koralików biżuterię, takie małe dzieła sztuki, którymi dzieli się na swoim blogu. Mało tego, tańczy również w zespole flamenco! Pasja nadaje życiu smak. Nie możemy jednak dopuścić, by sama stałą się naszym życiem. Ma je dopełniać, dawać radość, nie uzależniać.

 

Co pomaga odnaleźć pasję?

1. Mów życiu tak! Ryzykuj, podejmuj wyzwania, które wydają się trudne. Nigdy nie wiesz co z tego wyniknie. Ja zaryzykowałam i zaczęłam pisać blog, fotografować, spotykać innych blogerów. Próba nic nie kosztuje, zawsze możesz zrezygnować. Słomiany zapał to nic złego!

 

2. Odkryj swój talent! Pamiętaj, każdy go ma. Czy to będzie sport, dzierganie na drutach, malowanie, czy fotografia.

 

3. Próbuj różnych dziedzin. Myślisz, że za późno na lekcje tańca, śpiewu, gry na pianinie? Nic bardziej mylnego. Jeśli to było zawsze Twoim marzeniem, spróbuj, nic nie stracisz, a możesz zyskać!

 

4. Nie przejmuj się niepowodzeniami. One były, są i będą. Nie ma ludzi, którym wszystko się udaje. I pamiętaj, z każdej porażki możesz się czegoś nauczyć.

 

5. Pobudzaj umysł. Czytaj, oglądaj dobre filmy, chodź do teatru, na wystawy fotograficzne. Pobudzaj swoją wyobraźnię i wrażliwość artystyczną. Weź kartkę papieru i zacznij rysować, albo kup płótno i namaluj obraz.

 

6. Uwierz w siebie i zrozum, że nikt nie jest doskonały. Nie ma lepszych i gorszych. Każdy człowiek ma w sobie wartość.

 

7. Dobro wraca! Dobre uczynki idą dalej w świat i wracają do Ciebie. Czyń dobro, bądź życzliwy i pomocny. Nie czekaj na innych, zacznij jako pierwszy!

 

8. Wyjdź do ludzi. Nie zamykaj się w domu. Wiem, że aura jest niesprzyjająca, ale każde spotkanie z ludźmi to kolejna szansa na nowe znajomości, przyjaźnie, pomysły na życie.

 

9. Najlepsze rzeczy w życiu są nieplanowane. Myślisz, że planowałam zostanie sportowcem? Na salę zaprowadził mnie mój tata, prawie że siłą. Zupełnie nie miałam ochoty na aktywność fizyczną polegającą na kopaniu. Zostałam na dłużej.

 

10. Wyluzuj. Nic na siłę. Jutro też jest dzień. Czujesz, że nie masz ochoty na nowe znajomości, spotkania, aktywności, a Twoim ulubionym miejscem jest ciepłe łóżko? To nic złego, dopóki Twoje leniuchowanie nie wpływa niekorzystnie na innych i na Ciebie. Ale gdy widzisz, że stoisz w miejscu, nie rozwijasz się, nudzisz, albo popadasz w przygnębienie. Koniecznie rusz się z miejsca!

 

11. Kolejny punkt to pytanie do Was. Co pomogło Wam odnaleźć Wasze pasje, jak odkryliście swoje talenty?

 

 

Przez długi czas po zakończeniu kariery sportowej czułam wewnętrzną pustkę. Mimo podejmowanych wielu czynności, nie mogłam odnaleźć się w żadnej z nich. W końcu pozwoliłam sobie na luz. Przestałam się ścigać sama ze sobą i zaczęłam brać życie takim jakie jest. Bez wielkich emocji, bez tej adrenaliny i spektakularnych zwycięstw. To był punkt przełomowy, dzięki któremu odkryłam pasję na nowo. Zaczęłam w końcu żyć w tym „normalnym” świecie, korzystając z całego jego cudownego inwentarza.

 

 

Jeśli spodobał Ci się post, zachęcam Cię do śledzenia bloga na Bloglovin, dołączenia do mnie na Facebooku lub Instagramie, a jeśli chcesz utrzymywać ze mną bardziej prywatny kontakt, zapisz się do Kameralnego Newslettera :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy