fbpx

Jak odnaleźć własny styl? 18 zasad według Stacy London

by Dorota Zalepa
25 komentarzy

How you look and feel are connected,  no matter how hard you might want to ignore this truth, napisała Stacy London w swojej książce The truth about style. To jak wyglądamy i jak się czujemy jest ze sobą powiązane. Odnalezienie własnego stylu wpływa pozytywnie na nasze postrzeganie własnej osoby, dodaje pewności siebie, potrafi zwiększyć poczucie naszej wartości. Choć nie powinniśmy jej upatrywać w ubraniach, tylko w naszych indywidualnych cechach i unikalnej osobowości, to jednak nasz wygląd znacząco wpływa  na naszą samoocenę.

Stacy London jest niewątpliwie autorytetem w świecie mody. Doradza kobietom jak odnaleźć własny styl, wydobyć piękno, które jest w każdej z nas. W swojej książce pod lupę bierze kobiety w różnym wieku – od nastolatki po kobiety dojrzałe, o różnej wadze, sylwetce, charakterze. Pierwszym etapem pracy jest przede wszystkim rozmowa, która pozwala odsłonić obszary życia wpływające na niską samoocenę, brak wiary oraz akceptacji swojego wyglądu. Kobiety, stoją przed różnymi wyzwaniami, mają za sobą niejednokrotnie przykre doświadczenia, zmagają się z chorobą lub jej następstwami. Książka krąży cały czas wokół akceptacji, to ona jest kluczem do sukcesu. Bez zaakceptowania tego jak wyglądamy, jakie mamy mocne i słabe strony (często odczuwane zupełnie subiektywnie), nie możemy ruszyć dalej, bo zawsze będziemy patrzyły na siebie okiem surowego krytyka. Dopiero w momencie, gdy pokochamy siebie, zaczynamy bawić się stylem, podkreślamy naszą kobiecość i charakter, dobieramy kolory, robimy zakupy, które nie są karą, a przyjemnością.

Wokół akceptacji oscyluje także mój kurs o budowaniu szafy kapsułowej. Jest ona pierwszym krokiem do zmian. Dopiero po zaakceptowaniu siebie możemy przejść do budowania szafy w oparciu o styl życia, sylwetkę, czy kolory podkreślające naszą urodę.

 

Dziś przygotowałam dla Was 18 zasad poszukiwania stylu, które nasunęły mi się po lekturze książki Stacy London.

 

 Jak odnaleźć własny styl? 18 zasad według Stacy London

 

jak odnaleźć własny styl

 

1.  Stylu należy szukać w sobie, jest zakorzeniony w naszej osobowości. Możemy śledzić trendy, obserwować ikony stylu i uczyć się od nich zestawiania różnych ubrań, ale jeśli nie poznamy naszych potrzeb i upodobań, nie będziemy czuły się dobrze w swojej skórze. Styl powinien być spójny z naszą osobowością, jest jak kropka nad i, która podkreśla cechy naszego charakteru. Dlatego ważne jest, by słuchać przede wszystkim swojego głosu, bez względu na panujące trendy i opinie innych ludzi. To co jest akurat na topie, wcale nie musi do nas pasować. Mając wiedzę na temat tego jak chcemy wyglądać, będziemy mogły z błyskawicznie zmieniających się trendów, wyłuskać coś, co wpisuje się w nasz styl.

 

2. Brak czasu nie może być wymówką. Jeśli zdefiniujemy swój styl i nauczymy się go – pomocny może okazać się Planner Szafy – zakupy, oraz wybieranie ubrań na każdą okazję, nie będą sprawiały nam większego problemu i w rezultacie zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Zamiast myśleć o tym, że nie mamy co na siebie włożyć i w ostatniej chwili biegać po sklepach w poszukiwaniu sukienki na jakąś szczególną okazję, będziemy przygotowane i gotowe do wyjścia w kilka chwil. Zdefiniowanie własnego stylu, przygotowanie szczegółowej listy zakupów, oraz dobra organizacja szafy są kluczem do sukcesu.

 

3. Organizacja szafy jest niezbędna na drodze poszukiwania swojego stylu. Jeśli poświęcimy chwilę czasu na ułożenie ubrań zgodnie z systemem, który nam pasuje, wybór zestawu na każdą okazję będzie łatwiejszy. Możemy posegregować ubrania kolorami lub z godnie z ich przeznaczeniem: do pracy, na weekend, na wieczór i do ćwiczeń.

 

4. Robienie zakupów z listą w ręku ułatwia sprawę. Po pierwsze kupujemy to, czego rzeczywiście nam brakuje, po drugie są to ubrania, które pasują do innych w naszej szafie, a po trzecie nie ulegamy impulsom zakupowym. Ale… patrz punkt 5.

 

5. Warto mieć otwarty umysł i pozwalać sobie na wypróbowywanie nowych fasonów, wzorów i kolorów. Dzięki temu poznajemy siebie i sprawdzamy w czym czujemy się dobrze. Nie musimy ubierać się wyłącznie w jakimś konkretnym stylu – boho, paryski szyk, sportowa elegancja itd. Możemy sprawdzić każdy trend i zostać przy jednym, lub stosować je zamiennie a nawet mieszać ze sobą. Ważne jest to, by budować SPÓJNĄ szafę. To znaczy, by kupować takie ubrania, które do siebie pasują (zasada trójki). Wtedy nie będzie panował w niej chaos i zawsze będziemy miały co na siebie włożyć. Najgorszą opcją jest szafa z pojedynczymi egzemplarzami ubrań, których nie da się ze sobą zestawić.

 

6. Akcesoria potrafią podkręcić każdy zestaw. Zgodnie z zasadą Coco Chanelwszystko co musisz zrobić to odejmować, nie przesadzajmy z ich ilością. Akcesoria mają dodawać delikatnego sznytu naszej stylizacji, a nie w niej dominować. Lepiej mieć kilka porządnych dodatków, niż mnóstwo kiepskiej jakości rzeczy, które wyglądają tandetnie.

 

7. Nie nośmy ubrań, w których czujemy się źle, lub które nie są dopasowane do naszej sylwetki. Nie nabierzemy pewności siebie chodząc w za dużych lub za małych ubraniach. Możemy skorzystać z usług krawcowej i je dopasować, jeśli nie, pozbądźmy się ich z szafy.

 

8.  Dobrze dopasowana bielizna jest podstawą damskiej garderoby. Nie zapominajmy o tej części garderoby. Warto skorzystać z usług brafitterki, by dobrze dobrać rozmiar biustonosza lub spróbować samemu określić swój rozmiar przy pomocy miarki. Wiele sklepów z bielizną oferuje takie usługi bezpłatnie. Pamiętajmy, żeby dobrać kolor bielizny do ubrań, które nosimy. Biały biustonosz noszony pod białą lekko prześwitującą koszulę, będzie nieładnie się odznaczał, lepiej wybrać model cielisty, lub jeśli jesteśmy na tyle odważne inny, bardziej zdecydowany kolor.

 

9. Nie stawajmy się ofiarami wyprzedaży. Swojego czasu to one wyznaczały moje zakupy, myślałam że robię dobry interes, a w rezultacie kupowałam ubrania, które mnie nie powalały. Obecnie wykorzystuję wyprzedaże do uzupełniania braków w mojej szafie, które znajdują się na liście zakupów. Jeśli coś nie do końca wpisuje się w mój styl, to nawet jeśli cena tej rzeczy jest super atrakcyjna, nie kupuję tego.

 

10. Podczas zakupów myślmy zestawami. Stacy London radzi, by od razu kupować cały komplet. Jest to jakieś rozwiązanie, ale najpierw zastanówmy się, czy do danej rzeczy znajdziemy w naszej szafie pasujące ubrania i dodatki, jeśli tak, nie musimy wydawać dodatkowej sumki pieniędzy.

 

11. Mamy, których cała energia i czas idą na zajmowanie się dziećmi, muszą pamiętać, że także są ważne. Warto zagospodarować sobie  czas w tygodniu na spokojne zakupy i zostawić maluchy pod opieką taty lub babci. Czasami kobiety dbając o to, by ich pociechy były pięknie ubrane, nie poświęcają już wystarczającej uwagi sobie. Zdarza się, że idąc na zakupy dla siebie, wracają z masą nowych ubranek dla dzieci.

When moms feel attractive and strong, everyone benefits. If they feel unattractive and ignored, no one does.

 

12. Nie odkładajmy całego przedsięwzięcia na potem. Gdy schudniemy, przytyjemy, wyrzeźbimy figurę na siłowni. Do tego czasu też chcemy wyglądać dobrze.

 

13. Pozwalajmy sobie na błędy, inaczej nie dowiemy się, w czym będziemy wyglądały i czuły się świetnie. Dążenie do perfekcji nie jest dobrym rozwiązaniem w żadnej dziedzinie życia.

If you don’t try, you don’t fail, but you don’t succeed, either.

 

14. Postawmy na ubrania dobrej jakości, które posłużą nam przez długi czas i będą lepiej się prezentowały. Wybierajmy naturalne materiały, sprawdzajmy szwy i detale, nie idźmy na kompromisy.

 

15. Pamiętajmy, że styl ewoluuje z wiekiem. To co nosiłyśmy 10 lat temu może być nieodpowiednie teraz. Zmieniamy się mentalnie i fizycznie, warto co jakiś czas dopasować naszą szafę do naszego wieku i zmieniających się upodobań.

 

16. Kupujmy ubrania, na które nas stać. Miejmy świadomość naszych ograniczeń finansowych. Jeśli mamy mały budżet kierujmy się w stronę klasyki, która nigdy nie wychodzi z mody. Możemy też poszukać lepszej jakości ubrań w lumpeksach i komisach odzieżowych lub skorzystać z usług krawca.

 

17. Warto zaprzyjaźnić się z krawcową. Ubrania dostępne w sklepach są szyte zgodnie z uśrednionymi rozmiarami. Czasem trudno znaleźć coś idealnie dopasowanego do naszej sylwetki. Dzięki krawcowej będziemy miały w szafie rzeczy świetnie skrojone pod naszą figurę.

 

18. Bądźmy dumne z tego jak wyglądamy. Bądźmy dumne ze swojego wieku. Nie budujmy poczucia naszej wartości wyłącznie na atrakcyjności. Świadomość siebie, swojego ciała i stylu ma nam jednie pomóc wyrażać swoją osobowość. Ze wszystkich stron atakuje nas kult młodości i piękna, nie dajmy sobie wmówić, że coś jest z nami nie tak i jedynie medycyna estetyczna oraz zabiegi chirurgii plastycznej mogą nam pomóc. Niestety kobiety, które nie radzą sobie ze swoim wiekiem, poddając się w nadmiarze wspomnianym zabiegom, wyglądają dziwnie i nienaturalnie. To nie jest piękne! Dostrzegajmy wartość na każdym etapie naszego życia. Nie krytykujmy swojego wyglądu, śmiało patrzmy w lustro.

It’s generally true that no one sees you the way you see yourself, and that you are your own harshest critic.

 

jak odnaleźć własny styl

 

Lektura książki The truth about style uporządkowała mi w głowie wiele spraw. Historie wielu kobiet uświadomiły mi, że inni nie postrzegają nas tak, jak my siebie. Wiele rzeczy wyolbrzymiamy i przypisujemy im zbyt duże znaczenie. Modą warto się bawić, ona ma sprawiać nam radość, a nie zniewalać. Nie ma ideałów, każda z nas chciałaby coś w sobie zmienić, ale to że jesteśmy inne, jest w tym wszystkim najlepsze. Dbajmy o siebie, cieszmy się każdym etapem naszego życia.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy