Podstawy fotografii – tryb manualny. Plus bonus

by Dorota Zalepa
23 komentarze
głębia ostrości

Kolejna lekcja fotografii przed nami. Dzisiaj omówię podstawy fotografii manualnej, czyli co to jest ISO, przysłona, czas ekspozycji. Na końcu postu znajdziecie niespodziankę – Mini poradnik fotografii do ściągnięcia w wersji PDF.

Podstawy fotografii – tryb manualny

 

Czas zacząć robić zdjęcia w trybie manualnym :) Nie przerażajcie się, to nic trudnego.

Jak przyjrzycie się swoim lustrzankom, to zobaczycie, że oprócz trybu automatycznego istnieją także inne tryby, półautomatyczne, oraz tryb manualny oznaczony symbolem M. Pozwala on na ręczne ustawianie parametrów. Jak tylko nauczyłam się robić zdjęcia na manualu, te robione automatem przestały mi się podobać.

Główne 3 parametry, które musicie ustawić w trybie manualnym to: ISO, przysłona, oraz czas otwarcia migawki zwany także czasem naświetlania. Pozwolą Wam na robienie fantastycznych zdjęć.

Co to jest ISO?

 

Jest to czułość matrycy na światło. Standardowe wartości ISO to 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 itd.  Im wyższa wartość ISO, tym wyższa czułość na światło, im mniejsza wartość ISO tym mniejsza czułość na światło. W jasny słoneczny dzień, nie musimy ustawiać wysokiej wartości ISO, wystarczy 100 lub 200, bo jest jego tyle, że aparat nie musi się wspomagać. W pochmurny dzień lub w ciemnych pomieszczeniach nastawiamy wyższe ISO 800/1600 itd.

Pamiętajcie jednak, że im wyższe ISO, tym większe szumy pojawiają się na zdjęciu (tzw. cyfrowe ziarno). Możemy to sprawdzić powiększając zdjęcie, przy małym ISO (100-200), możemy znacznie powiększyć zdjęcie, bez straty jakości, przy wyższym ISO 1600/3200/6400 zdjęcie ma słabszą jakość, widoczną już przy delikatnym powiększeniu, powstaje tzw. kasza. Zobaczcie na zdjęciu poniżej.

 

Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy, jeśli klikniecie w zdjęcie i zobaczycie je w powiększeniu, słabsza jakość zdjęcia z ISO 3200 będzie widoczna.

 

ustawienia iso

Przysłona

 

Drugi ważny parametr ekspozycji. Przysłona (nie mylić z przesłoną) znajduje się w obiektywie. Jest to zwyczajnie otwór w obiektywie, który możemy przymykać lub otwierać wpuszczając więcej światła. Przysłona wpływa na głębię ostrości. Mała głębia ostrości, oznacza w skrócie, że tło jest rozmyte, a ostry pierwszy plan (lub dowolny inny  punkt), duża głębia ostrości  powoduje, że ostry jest pierwszy i drugi plan.

 

Zobaczcie przykład na zdjęciach. F/2.8 oznacza, że przysłona jest szeroko otwarta – tło jest rozmyte (płytka głębia ostrości), f/11 przysłona przymknięta – tło bardziej ostre (duża głębia ostrości).

 

ustawienia_przyslony

Klikając w obrazek zobaczycie go w powiększeniu.

Wartości przysłony wahają się od f/1.2 do f/32, im obiektyw jaśniejszy, tym mniejszą wartość przysłony będzie miał. Pamiętajcie także, że mała liczba przysłony np. 1.4/1.8/2.8 oznacza, że otwór jest większy, duża wartość f/22 oznacza, że otwór jest maksymalnie przymknięty.

Czas naświetlania

 

Jest to czas naświetlania elementu światłoczułego, czyli matrycy (w aparatach analogowych kliszy). Mówiąc prościej, jest czas otwarcia migawki. Im dłuższy, tym więcej światła trafia na matrycę. Jeśli jest ciemno, czasy naświetlania będą dłuższe. Mierzone są w ułamkach sekundy: 1/4 , 1/8, 1/60,1/125,1/250 lub pełnych sekundach.

Pamiętajcie, że im dłuższy czas, tym łatwiej o rozmazanie obiektu. Przy długich czasach naświetlania niezbędny jest statyw, gdyż każde drgnięcie ręką powoduje, że zdjęcie wychodzi nieostre. Widzieliście pewnie zdjęcia miasta, gdzie światła jadących samochodów tworzą świetlne smugi na jezdni. Dzięki długim czasom naświetlania możemy uzyskać taki efekt.

No to teraz jak już wiecie do czego służą opisane wyżej parametry, czas na pierwsze zdjęcie.

Jak zrobić zdjęcie w trybie manualnym? (wskaźnik ekspozycji)

 

Wszystko zależy od tego gdzie się znajdujemy. Trzeba oszacować światło.

  • Zazwyczaj zaczynam ustawiać parametry od ISO, jeśli jestem na zewnątrz i jest piękna słoneczna pogoda, ustawiam najniższą wartość ISO 100, w pochmurne dni, lub ciemnych pomieszczeniach wartość ISO będzie wyższa 400/800/1600.
  • Następnie ustawiam przysłonę F w zależności, czy chcę uwydatnić jakiś obiekt a resztę rozmyć, czy robię zdjęcia krajobrazu i chcę by ostry był cały obraz.
  • Pozostaje czas naświetlania. Tutaj mamy świetną podpowiedź w postaci wskaźnika pomiaru ekspozycji (światłomierz), który widzimy patrząc przez wizjer, lub na wyświetlaczu aparatu. To taka miarka składająca się ze znaków -2, -1, 0, +1, +2 pokazująca czy czas naświetlania jest odpowiednio ustawiony względem pozostałych parametrów. Powinna być ustawiona w okolicach 0. Czas zostanie dobrany do warunków świetlnych. Są miejsca kiedy światłomierz oszukuje i należy ustawić go na plusie, lub minusie, ale o tym innym razem.

tryb manualny

 

 

 Bonus – materiały do ściągnięcia

 ⇒ Ściągnij Mini poradnik fotografii w wersji PDF

 

 

Mam nadzieję, że rozjaśniłam Wam co nieco. Jeśli macie dodatkowe pytania, piszcie w komentarzach, chętnie odpowiem. No i czas zabrać się za ćwiczenia :)

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy