fbpx

Jak uzyskać rozmyte tło na zdjęciu?

by Dorota Zalepa
21 komentarzy

Szalenie podobały mi się zdjęcia z rozmytym tłem, podziwiałam je w Internecie, na innych blogach i zastanawiałam się jak oni to robią. Wtedy jeszcze miałam mgliste pojęcie o głębi ostrości, a większość zdjęć robiłam w trybie automatycznym lub półautomatycznym. Potem przyszedł czas poznawania mojego sprzętu i wreszcie kursu, który przeniósł moje fotografowanie na wyższy level. Zdjęcia, na których tło jest rozmyte przestały być dla mnie czarną magią.

Jak uzyskać rozmyte tło na zdjęciu?

Na rozmycie tła, czyli uzyskanie płytkiej głębi ostrości, wpływają trzy czynniki:

  • przysłona
  • odległość od obiektu
  • ogniskowa (zwana potocznie zoomem)

1. Przysłona

Im mniejsza wartość przysłony tym bardziej rozmyte tło możemy uzyskać (płytszą głębię ostrości). Im większa wartość przysłony tym mniej rozmyte tło uzyskamy (większa głębia ostrości), czyli pierwszy i drugi plan będą ostre.

Mniejsza wartość przysłony (np. f/1.4, f/1.8, f/2.0) = rozmyte tło
 
Większa wartość przysłony (np. f/8, f/11, f/22) = ostry pierwszy i drugi plan

 

Zobaczcie na przykładach.

przyslona3

przyslona

2. Odległość od obiektu

Główna zasada jest taka, że im bliżej fotografowanego obiektu staniemy, tym bardziej rozmyte tło uzyskamy. Jeśli zdjęcie robimy z większej odległości, tym trudniej będzie nam rozmyć tło.

Gdy odsuwamy główny obiekt od tła, uzyskamy bardziej rozmyte tło, niż gdy ten obiekt ustawiony jest w bliskiej odległości do tła.

Na zdjęciach poniżej przysłona została ustawiona na f/2.8. Na pierwszym zdjęciu stoję dalej od tła i widać wyraźnie, że cegły są bardziej rozmyte, na drugim stoję blisko ściany z cegieł, które są bardziej ostre.

tlo2

3. Ogniskowa

Ogniskowa, potocznie nazywana „zoomem” ma także wpływ na rozmycie tła na zdjęciu. Wydłużając ogniskową („przybliżając”) powodujemy, że tło zostaje jakby rozciągnięte. By uzyskać efekt rozmytego tła potrzebujemy teleobiektywu, gdzie możemy ustawić ogniskową na 200-300 mm. Skracając ogniskową do np. 18 mm będzie nam trudno uzyskać rozmyte tło.

teleobiektyw

źródło

Jak ja ustawiam aparat by uzyskać rozmyte tło?

Generalnie zmniejszam wartość przysłony do wartości f/1.8 – f/5,6, w zależności, czy chcę uzyskać mocno rozmyte tło, czy chcę by to co za głównym obiektem było bardziej ostre. Używam do tego obiektywu stałoogniskowego EF 50mm. Zachowuję także odpowiednią odległość obiektu od tła.

Gdy robiłam sesję Wiktorowi ustawiłam wartość przysłony na f/2.8, dzięki czemu tło zostało ładnie rozmyte.

wiktor3

Przy zdjęciu poniżej przymknęłam przysłonę do wartości f/7.1 by wszystkie elementy pierwszego planu było ostre. Tło jest delikatnie rozmyte, ale nadal widoczna jest struktura drewna. Dodatkowo tło zostało trochę odsunięte od pierwszego planu.

fot_kulinarna11

Na ostatnim zdjęciu przysłona została maksymalnie otworzona (f/1.8), dzięki czemu uzyskałam bardzo płytką głębię ostrości.

kawa

Teraz to już z pewnością będziecie umieli rozmywać tło na zdjęciach. Nie jest to takie trudne, prawda?

 

PS. Poradnik fotografii, z którego dowiecie się m.in. jak robić zdjęcia w trybie manualnym oraz poznacie podstawową zasadę kompozycji w fotografii, jest do pobrania TUTAJ.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy