fbpx

William Paul Young „Chata” – recenzja

by Dorota Zalepa
14 komentarzy
Chata William Paul Young

„Chata” Williama P. Younga to bestseller numer jeden New York Timesa, ponad sześć milionów sprzedanych egzemplarzy. Powieść robi furorę za granicą i w Polsce.

Książka, którą polecało mi już wiele osób, w końcu trafiła w moje ręce. Słyszałam, że jest bardzo przejmująca, zastanawiająca i wciągająca. Słyszałam, że czyta się ją bardzo szybko, ale lepiej czytać powoli, by móc jak najwięcej treści przetrawić. Słyszałam, że jest to książka, po przeczytaniu której już nigdy nie będę taka sama. I to wszystko się sprawdziło! Początkowo podeszłam do niej sceptycznie. Nie chciałam się nastawiać, choć po tylu pochlebnych recenzjach było to trudne.

Książka traktuje o relacji człowieka z Bogiem, ale nie myślcie, że chodzi o relację człowieka głęboko wierzącego i religijnego, nie, nie. Chodzi o relację człowieka, którego życie przeorało wzdłuż i wszerz, i który miałby największe prawo, by Boga winić o całe zło tego świata i się od niego odwrócić. Zbudowana na ogromnej tragedii i cierpieniu głównego bohatera Macka pogrążającego się w Wielkim Smutku, który niespodziewanie otrzymuje zaproszenie na spotkanie z samym Bogiem. Nie jest to taki Bóg , jakiego całe dotychczasowe życie sobie wyobrażał, ale Bóg, o którego istnieniu nawet nie myślał. Bóg bliższy niż własny ojciec i matka, bliższy niż żona i dzieci, bliższy niż jego Wielki Smutek. Mack przechodzi długą i bardzo trudną podróż przez nienawiść, bezsilność, smutek, złość, aż dochodzi do przebaczenia, pojednania i miłości.

Chata William Paul Young

Poruszająca i bardzo głęboka opowieść, dająca odpowiedź każdemu, kto choć raz w życiu zadał sobie pytanie: Czy Bóg naprawdę istnieje? I jeśli tak, to skąd się bierze tyle cierpienia na świecie? Czemu pozwala na to by działo się tyle zła?

Książka wzrusza do łez. Momentami tak bardzo, że nie można dalej czytać. Mimo to, a może właśnie dlatego jest to najbardziej optymistyczna książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Gorąco polecam!

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)