fbpx

Polecam książki

by Dorota Zalepa

Slow life

 

Marta Sapała przeprowadziła roczny eksperyment, w którym wzięło udział 12 gospodarstw domowych – 10 rodzin i 2 singli, których zarobki plasują się w granicach od 600 do 6000 zł. Wśród uczestników znalazła się także sama autorka z rodziną. Główną zasadą eksperymentu było ograniczenie wydatków do niezbędnego do życia minimum. Uogólniając, żadnego jedzenia na mieście, wakacji zorganizowanych przez biuro podróży, nowych ciuchów, prywatnej opieki zdrowotnej a nawet gwiazdkowych prezentów, chyba że pozyskanych w sposób bezgotówkowy. Najlepsza książka o minimalizmie zakupowym, jaką do tej pory przeczytałam.

Podoba mi się podejście autorki, która nie narzuca nam określonych zasad, daje możliwość wyboru i dostosowania środków prowadzących do prostszego i pełniejszego życia. Dla jednych będzie to życie na wsi, pozbycie się telewizora, czerpanie siły z bliskości z drugim człowiekiem,  natury oraz wiary, dla drugiego – życie w mieście, realizację pasji, rozwijanie talentów, podróże. Autorka podpowiada jak walczyć z nadmiarem, zachęca do bardziej ekologicznej postawy wobec posiadanych przedmiotów – zużywania, kupowania nowych dopiero wtedy, gdy się zniszczą, naprawiania, pożyczania, czy oddawania.

 

Slow fashion

 

Pierwsza książka o slow fashion w Polsce, napisana przez moją ulubioną blogerkę Joannę Glogazę. Świetnie napisany poradnik na temat świadomości własnego stylu i mody. Mody, która ma nam służyć i sprawiać radość, a nie być powodem frustracji i niezadowolenia. Jeśli zastosujemy się do wymienionych w niej rad, temat szafy, czy naszego stylu będzie jedynie fajnym dodatkiem do naszego życia, a nie głównym tematem naszych rozważań.

 

Bardzo ciekawie napisana i zilustrowana książka o budowaniu eleganckiej i stylowej garderoby. Nie brakuje w niej fragmentów dokumentujących osobiste zmagania z szafą autorki, a także inspiracji, które wyniosła z podróży do światowych stolic mody – Nowego Jorku, Londynu, Mediolanu i Paryża.  Praktyczne rady pozwolą nam już w trakcie lektury dokonać rewolucji w naszych szafach.

 

Slow food

 

Książka, która zmieniła moje nastawienie do odżywiania. Mogę śmiało napisać, że zmieniła moje życie. Dzięki niej zaczęłam świadomie robić zakupy w sklepach, kupując jedynie produkty jak najmniej przetworzone, często bezpośrednio od rolnika. Odkryłam smak potraw nieskażonych ulepszaczami smaku i sztucznymi aromatami, w końcu poczułam się lepiej, silniej i zdrowiej. Lektura, od której warto zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem.

 

Wszystkie książki, które polecam są moimi prywatnymi wyborami. Znajdują się tu tylko takie książki, które wniosły w moje życie pozytywną wartość i z całego serca mogę je Wam polecić. Lista będzie uzupełniana przeze mnie na bieżąco.