fbpx

Fotografia kreatywna. Jak sprawić, by nasze zdjęcia były inne niż zwykle?

by Dorota Zalepa
21 komentarzy

Co to jest fotografia kreatywna? To nic innego, jak nieszablonowe spojrzenie na fotografowany obiekt, odkrywanie tych samych krajobrazów na nowo, szukanie dodatkowych, niezauważalnych elementów oraz wykorzystywanie technik, które sprawiają, że fotografowana scena nabiera innego wyrazu.

 

Jeśli zwrócimy uwagę na zdjęcia z wakacji, to wiele z nich wygląda podobnie. Podobnie się ustawiamy do zdjęć (najczęściej stajemy przed aparatem nie wiedząc co zrobić z rękami), fotografujemy różne atrakcje turystyczne w podobny sposób, rezultatem są zdjęcia, które nas nie zachwycają. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę nazwę dowolnego zabytku, na przykład wieży Eiffla, znajdziemy mnóstwo podobnych do siebie ujęć, a naszą uwagę przykują zdjęcia, które wyłamują się schematom, bo jego autorzy podeszli do fotografowanego obiektu bardziej kreatywnie.

Wbrew pozorom fotografii kreatywnej możemy się nauczyć, poprzez próbowanie nowych kadrów. Możemy na przykład tę samą scenę spróbować ująć w inny, niż dotychczas sposób, warto bawić się kadrem i próbować nowych ustawień, dystansu, obiektywów, perspektywy, fotografowania o różnych porach dnia wykorzystując różne barwy światła itd. Sposobów jest mnóstwo, dziś chciałabym Wam opisać kilka z nich, które mam nadzieję, zmobilizują Was do kreatywnej pracy z aparatem.

 

Wykorzystaj sprzęt, który posiadasz

 

Możemy sobie pomyśleć, że łatwo o piękne zdjęcia, gdy mamy dobry sprzęt i różne obiektywy, które możemy dostosować do tematu zdjęcia. Może Was zdziwię, ale wielu nauczycieli fotografii powtarza, by wykorzystać sprzęt, który mamy. Poznać jego zalety i ograniczenia, zrobić nim jak najwięcej zdjęć, zanim zdecydujemy się na kupno nowego. Piękne zdjęcie da się zrobić telefonem komórkowym. Fotografia mobilna przeżywa dziś duży boom, wystarczy zerknąć na niektóre konta na Instagramie.

Posiadam lustrzankę cyfrową i dwa obiektywy, z czego jednego praktycznie nie używam – jest to obiektyw kitowy 18-55 mm, który był kupiony w zestawie z aparatem (cały mój sprzęt fotograficzny możecie zobaczyć tutaj, jak dotąd nic się nie zmieniło). Fotografuję głównie obiektywem stałoogniskowym 50 mm f/1.8, którym powstaje większość zdjęć na bloga. W tym roku podczas wakacji na Korfu postanowiłam robić zdjęcia tylko stałką, choć nie jest to obiektyw dedykowany fotografii krajobrazu, tym bardziej przy niepełnej klatce. Nie mam obiektywu szerokokątnego więc musiałam polegać na nim. Starałam się podejść do fotografowanej sceny w nieszablonowy sposób i zamiast krajobrazu jako całości skupić się na wycinkach fotografowanej sceny. Był to dla mnie niezły trening fotografii kreatywnej.

Jeśli dysponujecie kilkoma obiektywami, zdecydujcie się czasem na przełamanie schematów i zróbcie portret obiektywem szerokokątnym lub sięgnijcie po teleobiektyw fotografując krajobraz. Może się okazać, że dzięki temu zauważycie coś, czego wcześniej nie widzieliście.

fotografia kreatywna

korfu12

Linia

 

Jest jednym z elementów kompozycji zdjęcia. Linie mogą mieć różny charakter i dzięki temu uzyskujemy inną dynamikę zdjęcia. Proste linie są bardzie statyczne, linie ukośne są dynamiczne, mogą budzić niepokój  i często dają wrażenie ruchu. Linie faliste nadają zdjęciu miękkości, delikatności, uspokajają i relaksują. Są jeszcze linie grube i cienkie. Te pierwsze mogą być symbolem stabilności, mocy, natomiast cienkie są delikatne, niestałe, ale także seksowne. Linie spełniają także funkcję naprowadzającą, kierując uwagę odbiorcy do najważniejszych punktów na zdjęciu. Nadają zdjęciu głębi i trójwymiarowości.

fotografia kreatywna

fotografia kreatywna

fotografia kreatywna

 

Kształt /forma/wzór/faktura

 

Kolejnymi elementem kompozycji zdjęcia są: kształt, forma, wzór i faktura. Jednym ze sposobów na podkreślenie kształtu na zdjęciu jest fotografowanie obiektu pod światło ustawiając ekspozycję na jaśniejsze partie kadru. Nasz obiekt wyjdzie czarny, a tło nie będzie prześwietlone. Popularne są zdjęcia sylwetek ludzkich na tle zachodzącego słońca. Na moim zdjęciu dzięki dużym kontrastom w oświetleniu otrzymałam kształt palm. Dzięki kształtom uzyskujemy zdjęcia dwumiarowe, natomiast gdy podkreślamy formę na zdjęciu, wykorzystując w tym celu oświetlenie boczne, uzyskamy zdjęcie trójwymiarowe. Korzystając z bocznego oświetlenia możemy podkreślić także fakturę jakiegoś obiektu, jej chropowatość lub falistość. Z kolei gdy znajdziemy jakiś wzór w fotografowanej scenie, wypełnijmy nim cały kadr. Puste miejsca na zdjęciu będą niepotrzebnie odwracały uwagę od obiektów i zaburzały rytm.

fotografia-ciemny-pierwszy-plan

fotografia kreatywna

fotografia kreatywna

 

Kolor

 

Korol potrafi wpływać na nastrój, budzić emocje, ożywiać zdjęcie, bądź zakłócać jego odbiór odwracając uwagę od głównego tematu. Mając podstawową wiedzę na temat kolorów możemy wykorzystywać jego siłę do budowania emocji na zdjęciu. Kolory: czerwony, żółty i pomarańczowy są kolorami ciepłymi, kojarzą się ze słońcem, ogniem, miłością, pobudzają do działania, natomiast niebieski, fioletowy i zielony są kolorami chłodnymi, wyciszającymi. Kolor czerwony jest kolorem bardzo mocnym, dlatego używany jest na wielu bilbordach, przykuwa uwagę, budzi emocje i prowokuje reakcję. To kolor namiętności i miłości. Kolor czerwony należy do barw które przybliżają (należy do nich także kolor pomarańczowy i żółty). Niebieski, fioletowy i zielony są kolorami, które oddalają. Niebieski kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem, niebem. Żółty jest wesoły, ekspresyjny i twórczy. Zielony to nadzieja i życie. Połączenie kolorów przeciwnych na kole barw sprawi że będą bardziej intensywne, na przykład czerwony z zielonym lub niebieskim. Natomiast połączenie dwóch kolorów zbliżonych do siebie temperaturą na przykład pomarańczowego i czerwonego sprawi, że stracą na intensywności i wydadzą się bledsze.

fotografia kreatywna

fotografia kreatywna

fotografia kreatywna

Zasada trójpodziału

 

Pisałam już o niej na blogu w poście o kompozycji w fotografii, ale krótko przypomnę o co chodzi. Zasada trójpodziału wskazuje, które obszary na zdjęciu mają mocniejszą wymowę. W większości aparatach fotograficznych i telefonach komórkowych możemy włączyć sobie funkcję siatki, która pozwala nie tylko na wyrównanie horyzontu, ale także wskazuje gdzie na fotografowanej scenie znajdują się mocne linie i punkty. Wystarczy podzielić zdjęcie na trzy równe części w pionie i poziomie. Lnie wyznaczają mocne obszary dlatego warto w nich umieszczać na przykład horyzont, a punkty przecięcia tych linii to mocne punkty na zdjęciu, w który warto umieścić główne obiekty zdjęcia. Zobaczcie na przykład poniżej. Linia horyzontu znajduje się na linii poziomej trójpodziału, a ściana budynku i ja znajdujemy się na linii pionowej.

fotografia kreatywna

11817281_1011193492233352_2718695308800808632_n

mocnepunkty

Łamanie zasad

 

Czasem nie warto silić się na umieszczanie obiektów w liniach i mocnych punktach, bo może okazać się że ujęcie symetryczne da nam lepszy efekt. Bywa też tak, że przesuwając kadr w lewo lub prawo, stracimy jakiś ważny element zdjęcia. Zobaczcie na przykłady poniżej. (samolot, Olsztyn, sylwetka na tle skał)

fotografia kreatywna

fotografia kreatywna

fotografia-kreatywna1

fotografia kreatywna

Odpowiednie kadrowanie

 

Dzięki kadrowaniu oczyszczamy zdjęcie z niechcianych elementów, poprawiamy linię horyzontu, wypełniamy kadr usuwając z niego puste miejsca. Wszystkie te rzeczy staraj się uzyskać już momencie fotografowania obiektu, ale jeśli to zawiedzie możemy wiele elementów poprawić w późniejszej postprodukcji. Fotografując zmieniaj ułożenie aparatu z poziomego na pionowe, a najlepiej zrób dwa warianty danego ujęcie, może okazać się, że zdjęcie pionowe będzie lepsze.

kadrowanie

fotografia kreatywna

 

Światło

 

Światło dzienne może przybierać różne barwy w zależności od pory dnia. Wielu fotografów zgodnie twierdzi, że najlepsze światło jest tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca. Jest miękkie, ciepłe i wspaniale otula obiekt. Godzina przed zachodem słońcem nazywana jest magic hour i warto wtedy wybrać się w plener z aparatem. Południowe światło jest ostre i mocne, podkreśla wszelkie cienie, i dużo trudniej osiągnąć magię na zdjęciu. Możemy pokusić się o fotografowanie jeszcze przed wschodem słońca i zaraz po zachodzie, światło przybiera wtedy zimniejszą niebieskawą barwę (przykład na zdjęciu poniżej).

chorwacja

magic-hour

sukienka-orsay3

Więcej informacji na temat kreatywnej fotografii znajdziecie w książce „Kreatywna fotografia bez tajemnic” Bryan Peterson.

 

Fotografia kreatywna dotyczy także elementów postprodukcji. Przy pomocy profesjonalnych programów do obróbki zdjęć możemy uzyskać ciekawe, często nienaturalne i przerysowane efekty. Jednak na potrzeby fotografowania codzienności, nie potrzebujemy zaawansowanych narzędzi i specjalistycznych umiejętności obróbki. Wystarczy, że spojrzymy na fotografowany obiekt w nieszablonowy sposób i poprzez metodę prób uda nam się uzyskać nieoczekiwane efekty. Gdybyście szukali więcej informacji na temat fotografii, zajrzyjcie do działu blogowego – fotografia.

 

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów i treści.

Zapraszam Cię także na mój Fan Page na Facebooku oraz Instagram, gdzie wrzucam różne anegdotki z życia i niepublikowane wcześniej zdjęcia :)

 

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

21 komentarzy

Część Mnie 20 sierpnia 2016 - 01:47

Dobrze napisane! :) Należy pamiętać o podstawach, ale warto też patrzeć przez obiektyw bardziej kreatywnie. Dzięki temu wakacyjno – wyjazdowe ujęcia będą wyjątkowe. Baaardzo podoba mi się zdjęcie tytułowe i te nawiązujące do koloru w fotografii :)

Odpowiedz
Kasia Mıstaçoğlu 21 sierpnia 2016 - 19:20

cudne zdjęcia! Punkt o łamaniu zasad to chyba mój ulubiony! :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 21 sierpnia 2016 - 19:55

Mój chyba też! Choć lubię te niuanse dotyczące kolorów, linii i kształtów, to robiąc zdjęcia, nie zawsze się nad nimi zastanawiam. Sporo rzeczy robię intuicyjnie, ale warto zastanowić się czasem dlaczego dane zdjęcie podoba nam się bardziej niż inne.

Odpowiedz
Beata Redzimska 22 sierpnia 2016 - 09:16

Ale dopiero w momencie, kiedy znamy zasady fotografii i troche je przecwiczylismy w praktyce, w przeciwnym razie nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak jestesmy tworczy.

Odpowiedz
Beata Redzimska 22 sierpnia 2016 - 09:15

Dorota, super post. Uwielbiam podgladac profile na Instagramie, i mam upatrzonych sporo takich, ktore w kreatywny sposob podchodza do fotografii, To inspiruje mnie sama do zabawy i pobudza kreatywnosc. Dlatego od siebie dodalabym jeszcze przegladaj zdjecia innych, bo tam mozesz znalezc swietne pomysly, ktore potem wykorzystasz do skadrowania czegos u siebie. Pozdrawiam serdecznie Beata
PS Oczywiscie podrzuce ten wpis u siebie na Facebooku

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 sierpnia 2016 - 11:32

Dziękuję Beatko za miłe słowa i puszczenie postu w obieg. Pozdrawiam najmocniej! :)

Odpowiedz
Ania Kalemba 22 sierpnia 2016 - 09:36

Przepiękneeee wszystkie :)

Odpowiedz
Amatorka Cooltury 22 sierpnia 2016 - 14:32

Zdjęcia są naprawdę imponujące!

Odpowiedz
Dotee - Witaj Słońce 23 sierpnia 2016 - 12:04

Bajeczne zdjęcia zachodów słońca. Też wykorzystuję czasem ten obiektyw do krajobrazów. Rzeczywiście trzeba spojrzeć na sprawę nieco bardziej twórczo niż przy szerokim kącie, który po prostu łapie wszystko co widać i cześć :) Ale bardzo to lubię. To takie testowanie: na co mnie stać? Co wymyślę? Świetna zabawa:)

Odpowiedz
Bzowina Fotograficzna 23 sierpnia 2016 - 12:06

Dużo informacji na raz, na pewno to ciekawy wpis dla rozpoczynających przygodę ze zdjęciami. Najważniejszy jest punkt o kompozycji i świetle. Jeżeli opanuje się podstawy to można dalej działać :) Ja co prawda zajmuje się hobbistycznie fotografią krajobrazową, ale też zaczynałam od podstaw, teraz buszuję po nocy w górach i łapię gwiazdy do mojego Nikona :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 24 sierpnia 2016 - 17:55

Piękne zdjęcie! <3

Odpowiedz
Bzowina Fotograficzna 26 sierpnia 2016 - 10:42

Dziękuje :)

Odpowiedz
Sylwia W. 23 sierpnia 2016 - 21:26

Przepiękne zdjęcia. Inspirują do tego, żeby zgłębić tajniki fotografii i być bardziej kreatywnym :)

Odpowiedz
Freewolna 24 sierpnia 2016 - 13:01

Cudowne zdjęcia. Ja niestety nie posiadam takich umiejętności, nie wszystko da się wytrenować, trzeba mieć trochę poczucia estetyki niestety. Mimo wszystko lubię robić zdjęcia i zawsze są cudowną pamiątką.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 24 sierpnia 2016 - 17:56

Dużo da się wytrenować, choć niewątpliwie pasja do fotografii ułatwia sprawę. :)

Odpowiedz
darin.kr 24 sierpnia 2016 - 14:01

Ciekawe zasady kreatywnej fotografii :) Bardzo lubię pomysłowe zdjęcia, zdecydowanie bardziej niż te zwyczajne, które każdy bez większego wysiłku może zrobić :)

Odpowiedz
Agnieszka 24 sierpnia 2016 - 17:22

Świetny poradnik, fajnie się uzupełnia z moim ostatnim filmem na youtubie – pierwszym z serii „Fotoprzewodnik” :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 24 sierpnia 2016 - 17:57

Dziękuję! Ja chętnie zajrzę do Ciebie! :)

Odpowiedz
Jola Piasta 28 sierpnia 2016 - 18:06

Warto czasem złamać schemat i najzwyczajniej pobawić się fotografią, W końcu to zajęcie iście kreatywne ;)
Przedostatnie zdjęcie zachwyca mnie ciągle, a Ty wyglądałaś absolutnie rewelacyjnie *.*

Odpowiedz
Olga Komorowska 7 września 2016 - 22:10

Bardzo ładne zdjęcia :-). Ja na razie robię zdjęcia telefonem komórkowym. Fotograf Jacek Bonecki napisał ciekawą książkę o tym jak robić zdjęcia smartfonem. Według mnie bardzo duże znaczenie ma również „łapanie chwili” i znajdowanie, a dokładniej zauważanie wokół nas rzeczy wartych sfotografowania. Przymierzam się do robienia zdjęć aparatem fotograficznym, ale tu chciałabym wejść na poziom wyżej, czyli ręczne ustawianie. A tu trzeba ćwiczyć, żeby nauczyć się robić ładne zdjęcia. A mnie niestety brakuje czasu :-).

Odpowiedz
Rozwój i cele 6 marca 2017 - 20:41

Przepiękne zdjęcia :). Uwielbiam łamać schematy, bez tego nie zrobiłabym ani jednej ciekawej fotki. Nie dorobiłam się jeszcze porządnej lustrzanki, ale myślę, że i bez niej można przy odrobinie kreatywności i wiedzy zrobić porządne zdjęcie :).

Odpowiedz

Zostaw komentarz