Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale myślę, że warto przygotować się do niej odpowiednio wcześniej, a przynajmniej zaplanować potrawy i pomyśleć o dekoracji stołu i ozdobach. By wielkanocne śniadanie odbywało się w przyjemnej i radosnej atmosferze, a nasze mieszkania zyskały świąteczny wygląd.
U mnie panuje zasada codziennego sprzątania, więc przed świętami nie robię generalnych porządków, ale sprzątam tak jak w każdy inny dzień. Odpowiednio wcześniej myję okna i piorę firanki, nie zostawiam tej czynności na okres tuż przed świętami. Lubię gdy mieszkanie jest czyste i udekorowane. Takie drobiazgi jak obrus, piękna porcelanowa zastawa, świeże kwiaty i dom pachnący wielkanocną babką pamiętam z mojego dzieciństwa i takie wspomnienia chcę zapewnić moim dzieciom. Wielkanocną tradycją jest wspólne malowanie jajek, dekorowanie koszyczka i ozdabianie mieszkania. Oczywiście nie chodzi o to by się napracować i podczas świąt opadać z sił, ale by czuć się nieco inaczej niż na co dzień. Bardziej odświętnie i wyjątkowo. Mogłoby się wydawać, że święta są krótkie i nie warto aż tak się starać, ale pewnie wiele z Was teraz z niemałą nostalgią wspomina czasy dzieciństwa, gdy na Wielkanoc elegancko ubrani zasiadaliśmy do pięknie nakrytego stołu, a w domu panował odświętny klimat.
W dzisiejszym wpisie mam dla Was garść wielkanocnych inspiracji. Świąteczne ozdoby, nietuzinkowe pisanki, oraz dekoracja stołu na Wielkanoc. Jest też przepis na babkę cytrynową, którą zawsze robiła moja mama. Jest to absolutnie najlepsza babka jaką kiedykolwiek jadłam. Kojarzy mi się z dzieciństwem. Podobny przepis znalazłam w książce Agnieszki Maciąg “Smak miłości” i to nim posiłkowałam się podczas pieczenia babki.
Przepis na wielkanocna babkę cytrynową
- 1 szklanka mąki pszennej 250 g
- masło 250 g
- 1 szklanka cukru pudru 250 g
- 4 jajka
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 2 łyżeczki ekologicznego proszku do pieczenia
- sok z 1 cytryny (najlepiej ekologicznej)
- skórka starta z 1 cytryny
- szczypta soli
Sposób przygotowania
Masło ucieramy z żółtkami, dodajemy cukier, cukier waniliowy, sok z cytryny oraz otartą skórkę z cytryny. Następnie wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i dokładnie mieszamy. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę i delikatnie dodajemy do pozostałej masy.
Masę przekładamy do podłużnej formy (keksówki), wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 50 – 60 minut. Sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto wewnątrz jest suche. Babka wychodzi pyszna, czuć w niej delikatną cytrynową nutkę.
3 ciekawe pomysły na wielkanocne pisanki
Co roku maluję jajka w łupinach cebuli. Lubię ten naturalny sposób dekorowania jajek, przynajmniej wiem, że w barwnikach nie ma żadnych szkodliwych substancji i można takie jajko bez problemu zjeść. Jednak w tym roku postanowiłam przygotować pisanki w nieco inny sposób. Tak by same w sobie stanowiły piękną dekorację.
Pisanki z wiankami
Są po prostu urocze, a przygotowanie ich nie zajmuje wiele czasu. Potrzebujemy jedynie drucika (kupicie go w kwiaciarni lub Tigerze), gipsówkę lub bukszpan, czarny pisak. Z drucika tworzymy stelaż, do którego przy pomocy kolejnego drucika przymocowujemy kwiatki. Na koniec cienkim czarnym pisakiem malujemy oczka, nosek, usta i kilka piegów. Nic prostszego!
Marmurkowe pisanki
By wykonać marmurkowe jajka potrzebujemy letniej wody i zwykłego lakieru do paznokci. Do wody dodajemy kilka kropel lakieru i zanurzamy w niej jajko. Wyjmujemy i odkładamy do wyschnięcia. Pamiętajcie by użyć rękawiczek, bo później ciężko będzie Wam zmyć lakier. Cały tutorial możecie obejrzeć tutaj.
Złote pisanki
By wykonać złote jajka potrzebujemy złotej farby i zwykłej gąbki do naczyń. Kupiłam nietoksyczną farbę marki Milan, którą bez problemu można zmyć wodą, polecana jest także dla dzieci. Farbę wyciskamy na gąbkę, którą przykładamy do powierzchni jajka, stawiając na niej nieregularne pieczątki. Im więcej warstw tym jajko będzie bardziej złote.
Dekoracja stołu na Wielkanoc
Nie wyobrażam sobie zasiąść do gołego, niczym nieozdobionego stołu. Dekoracja stołu na Wielkanoc musi być wyjątkowa. Podczas świąt zawsze nakrywam stół obrusem i przygotowuję drobne ozdoby. Tym razem postanowiłam użyć bazi, w końcu tak bardzo kojarzą się z Wielkanocą. Kilka gałązek w małych szklanych wazonach stanowi prostą, ale też elegancką dekorację stołu.
Nie może zabraknąć oczywiście pięknej porcelany. Tym razem na stole zagościła wiosenna kolekcja Pastelowy kwiat od Altom Design, która idealnie sprawdzi się podczas wielkanocnego śniadania. To zestaw śniadaniowy, w skład którego wchodzą talerze, miseczki, kubki, filiżanki i kieliszki do jajek. Swoją kolorystyką i designem nawiązuje do wiosny i lata. Jasne, pastelowe barwy pięknie prezentują się na stole. Wiosna to dobry moment, by ożywić nasze wnętrze kolorem. Możemy także zdecydować się na podkładki w nietypowych kolorach. Ja wybrałam pomarańczowe, bo ładnie komponują się z porcelaną, ale w sklepie pieknowdomu.pl znajdziecie bardzo duży wybór kolorowych podkładek, które możecie dopasować do swojego wnętrza. Jedno jest pewne, śniadanie przy tak nakrytym stole smakuje znacznie lepiej.
W mieszkaniu oprócz porcelany pojawiły się także typowo wielkanocne ozdoby. Dwa drewniane zające, naturalny wianek na stół i drzwi, ceramiczne jajko, szklane wazony i świecznik. Mieszkanie od razu zyskało wielkanocny klimat.
Dzięki współpracy z producentem porcelany Altom Design mogę pokazać Wam różne propozycje dekoracji stołu i mieszkania. Dzisiaj zaprezentowałam Wam niezwykle kobiecą, wiosenną i pastelową kolekcję porcelany, która rozświetli każde wnętrze na wiosnę. Wszystkie rzeczy pokazane na zdjęciach znajdziecie w sklepie internetowym pieknowdomu.pl.
Pozostałe dekoracje:
- szklanki do soków i wody Hrastnik Freya
- bawełniany koszyk na pieczywo
- emaliowany garnek na gaz i indukcję
- komplet sztućców Gerpol Violino
Mimo że Wielkanoc jest krótkim świętem, wiążą się z nią bardzo ciepłe i pozytywne emocje. Wspólne rodzinne śniadanie przy pięknie nakrytym stole, rozmowy, spacery i lany poniedziałek, na który jako dziecko czekałam z wypiekami na twarzy. Niezwykle miło wspominam te święta z mojego dzieciństwa i mam nadzieję, że moje dzieci też będą miały takie wspomnienia.
Co sprawia, że Wielkanoc jest taka wyjątkowa? Macie swoje sprawdzone przepisy, sposoby na dekorację stołu czy przygotowanie pisanek?
11 komentarzy
bardzo podoba mi się pomysł jajek na złoto. ..kto wie czy podobnie nie zrobię :) dodałaś na stół wiosenny, kolor czerwony co niby “zarezerowowane” jest na Boże Narodzenie , ale wiesz co? wyszło bardzo ładnie i elegancko. pozdrawiam asia
Bardzo dziękuję! Kolor tych podkładek jest bardziej koralowy niż czerwony. Aranżacja stołu fajnie nawiązuje do wiosny i ożywia wnętrze. 😊
Te jajka z wiankami są rewelacyjne i te buźki, po prostu obłęd. Zachęce dzieci do przygotowania takich dekoracji na tegoroczny stół.
To prawda, wyglądają ślicznie. Można użyć dowolnych drobnych kwiatków lub bukszpanu i też będą prezentowały się pięknie. :)
Chyba ukradnę Ci pomysł na te marmurkowe jajka – są tak piękne, że nie mogę się im oprzeć! No i przepis na babkę też super, a dekoracja stołu – obłędna. Dzięki za inspirację… i kopa do wcześniejszego ogarnięcia wszystkiego :)
Stary lakier może się w końcu na coś przydać. Pamiętaj tylko, by używać rękawiczek, inaczej ciężko będzie Ci domyć ręce. :)
Marmurkowe jajka są śliczne! Choć moje serce skradły te w wianuszkach… cudo!
Wielkanoc, jeżeli chodzi o dekoracje, to przede wszystkim jaja w każdej postaci i ilości :) W domu rodzinnym zawsze z wydmuszek robiłam pisanki i wieszałam na baziach :)
Bardzo lubię takie naturalne dekoracje, bazie w wazonach wyglądają przepięknie! <3
Właśnie sobie zdałam sprawę, że to już zaraz :D :O Jak ten czas leci!!!
No czas strasznie leci. Ja też muszę pomyśleć, żeby zacząć kolorować jajka z córeczką. Nie wiem tylko czy będzie chciała ich potem jeść jak będą takie ładne :D
U nas w tym roku były pisanki jednorożce, myślałam, że są czasochłonne ale zrobiłam je błyskawicznie. Za rok koniecznie muszę wypròbować marmurkowe pisanki !