Tak naprawdę fotografii możemy uczyć się na własną rękę. W Internecie znajdziecie mnóstwo poradników i tutoriali (o nich też powstanie notka). Nawet u mnie powstał mini poradnik fotografii, z którego możecie dowiedzieć się jak robić zdjęcia w trybie manualnym. Oczywiście każdy aparat posiada dołączoną instrukcję obsługi, do której warto zajrzeć. Przyznam się, że doszłam do połowy, o wiele łatwiej jest mi uczyć się fotografii w praktyce.
Kurs, na który uczęszczam od paru m-cy dobiega końca. Przede mną ostatnie już zajęcia, dlatego pokusiłam się o małe podsumowanie.
Dlaczego warto zapisać się na kurs fotografii?
1Na takim kursie w przystępnej formie nauczycie się jak robić zdjęcia w trybie manualnym. Poznacie takie parametry jak ISO, przysłona, czas otwarcia migawki i dowiecie się w jaki sposób wpływają na obraz. Zaczniecie zwracać większą uwagę na światło, kompozycję, tło, ustawienie fotografowanego obiektu względem aparatu.
2Dowiecie się jakie funkcje posiada Wasz aparat i jak wycisnąć z niego więcej. Moją lustrzankę posiadam od 3 lat, a i tak na kursie dowiedziałam się o istnieniu paru przycisków, których wcześniej nie używałam.
3Od pierwszych zajęć zaczniecie robić zdjęcia, sami ustawiając parametry. Będziecie więcej praktykować, bo fotografia to przede wszystkim praktyka, a nie teoria.
4Poznacie innych pasjonatów tej sztuki, będziecie mogli wymieniać się doświadczeniami.
5Wasze zdjęcia będą oceniane przez prowadzącego a także innych uczestników kursu. To są zawsze cenne uwagi.
6Możecie zadawać pytania, na które nie znajdziecie odpowiedzi w Internecie. Nie ma głupich pytań. Pamiętam, że ustawiając ręczny balans bieli, nie wiedziałam jaki musi być ustawiony w momencie robienia zdjęcia, które miało posłużyć jako wzorzec.
7Na kursie dowiecie się także w jaki dodatkowy sprzęt warto zainwestować i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Nowy obiektyw, statyw, filtry – dobrze jest przedyskutować takie zakupy.
8Uporządkujecie wiedzę, którą już zdążyliście nabyć. To było moim głównym celem, gdy zapisywałam się na kurs.
9Będziecie mieli dostęp do profesjonalnego sprzętu i studia fotograficznego. Zrobicie sesję zdjęciową przy użyciu soft-boksu, blendy, rozwijanego tła. Będziecie pracować z modelkami, które umieją pozować i ustawiać się do aparatu.Zajęcia prowadzone są nie tylko w profesjonalnym studio fotograficznym, ale także w plenerze oraz w nocy.
10Po przebyciu kursu otrzymacie świadectwo jego ukończenia. Taki certyfikat będzie fajnym uzupełnieniem CV.
Kurs fotografii się kończy, a ja cały czas czuję niedosyt. Wiem, że na tym nie poprzestanę i będę szukała kolejnych wyzwań fotograficznych. Przede mną jeszcze sporo nauki. Bardzo przydatne okazały się rady innych fotografów i blogerów, którzy po latach nauki wiedzą na co zwrócić szczególną uwagę.
Dajcie znać jak to jest u Was? Czy uczycie się fotografii na własną rękę, czy może korzystaliście już z kursów czy szkół fotografii? Może polecicie takie, do których warto się zapisać :)
16 komentarzy
O to rzeczywiście taki szybki ten kurs. Moja koleżanka robi jakąś szkołę fotografii we Wrocławiu, ale ona trwa dwa lata.
Też zastanawiam się nad szkołą fotografii, tylko u mnie w Olsztynie nic takiego nie ma. Dlatego zdecydowałam się na kurs. I nie żałuję, dał mi on naprawdę sporo. Oczywiście chcę dalej się rozwijać w tym kierunku, dlatego rozglądam się nad czymś nowym.
Rozważałam w swoim czasie Warszawską Szkołę Fotografii, ale w swoim życiu uczyłam się już tak długo, że przeraziła mnie wizja 2-letnich studiów ;)
Też rozważam szkołę fotografii, i też przeraża mnie wizja 2-letnich studiów. Ale na roczne już bym się zapisała. Na razie rozpoczynam kolejny kurs :)
Kolejny kurs fotografii?? Swietnie, ze tak połknęłaś bakcyla!
Zdecydowanie połknęłam bakcyla :)
Dobrze przejść taki kurs, jestem ciekawy jak teraz będą wyglądały Twoje foto relacje. Muszę przyznać, że z wpisu na wpis są coraz lepsze :)
Jasne,że warto. Szkoda tylko,że te na prawdę profesjonalne kursy kosztują sporo :/
To prawda, ceny kursów są dosyć wysokie, szczególnie w dużych miastach. Mój na szczęście cenowo był całkiem przystępny :)
Uwielbiam fotografię, ale gdybym znalazł czas na tego rodzaju przyjemności, byłoby super! :) Pozdrawiam
Chętnie skorzystam z notki o poradnikach i tutorialach jak powstanie notka. Nie ciągnie mnie aż tak bardzo do fotografii, by kończyć jakieś kursy czy szkoły. Jednak na własną rękę chciałabym poszerzyć swoją wiedzę, bo często mam ogromny problem ze zdjęciami. :)
Możesz zajrzeć do postu, w którym wyjaśniam jak robić zdjęcia w trybie manualnym, albo do postu o kompozycji w fotografii.
Znajdziesz je w kategorii FOTOGRAFIA – http://kameralna.com.pl/category/fotografia/
Notka o przydatnych linkach fotograficznych oczywiście powstanie :)
moim zdaniem, nie ma jak to nauka na własnych błędach ;-)
do tego forum fotograficzne i powoli zostajesz mistrzem :P
Moim zdaniem warto inwestować w kursy fotograficzne. Mam dziwne wrażenie, że to tam nauczyłem się więcej niż w szkole fotograficznej ;) Kurs tematyczny, to taka wiedza w pigułce. Nie ma tam poruszanych wątków, które często wałkuje się w szkole, a które w praktyce nie znajdują zastosowania. Dzisiejsze kursy, to oprócz kilku słów teorii przede wszystkim praktyka, na której nam najbardziej zależy :)
Witam też jestem z Olsztyna i chciałabym pójść na kurs fotografii. Ostatnio byłam na kursie z fotografii dziecięcej. Ale czuję niedosyt. Możesz napisać mi gdzie byłaś na kursie fotografii?
Czy mogłabyś napisać w jakim kursie brałaś udział, ewentualnie jakie możesz polecić? Chciałabym się przygotować na studia fotograficzne poprzez kurs, w celu zbudowania profesjonalnego portfolio, jednak utonęłam w gąszczu ofert. Jest ich wiele, a opinii w internecie mało. Nie sztuką jest dla mnie wydać pieniądze i nie nabyć umiejętności, dlatego zależy mi na czymś dobrym.