fbpx

24 sposoby na udane zdjęcia z wakacji

by Dorota Zalepa
35 komentarzy

Wyjazdy wakacyjne są świetnym momentem do szlifowania naszych umiejętności fotograficznych. Warto podejść do tematu wakacyjnych zdjęć w nieszablonowy sposób, tzn. próbować robić zdjęcia inne niż zwykle. Możemy pokombinować z ustawieniami, perspektywą, kadrami. Zdjęcia na tle morza owszem są fajną pamiątką, ale będą o wiele bardziej cieszyły oko, jeśli zamiast zwykłego pozowanego kadru na tle morza, spróbujemy złapać moment, który sprawił, że wakacje były wyjątkowe.

Wyjeżdżając do Chorwacji postawiłam sobie za cel zrobienie oryginalnych, innych niż zazwyczaj, zdjęć. Mam kilka typowych, wakacyjnych fotek, mam wrażenie, że nie da się ich zupełnie uniknąć, ale mam też sporo zdjęć uchwyconych mimochodem, bez większego planowania, po prostu złapałam ciekawy moment. Nie prosiłam rodziny, by specjalnie się ustawiała, spojrzała w odpowiednim kierunku, oni robili swoje, a ja od czasu do czasu łapałam ich w kadry.

By ułatwić Wam, i sobie też, zadanie stworzyłam listę 24 sposobów na udane zdjęcia z wakacji. Część pomysłów pochodzi z książek fotograficznych Scotta Kelby’ego, o których pisałam Wam na blogu. Są idealnym źródłem inspiracji fotograficznych, autor sprzedaje różne ciekawe triki, które stosuje podczas fotografowania.

1.Teleobiektyw do krajobrazu

 

Obiektywy szerokokątne są idealne do fotografii krajobrazu, ale nie zawsze. Jeśli chcemy uchwycić jakiś szczegół całości, lepiej sprawdzą się teleobiektywy. Moja 50-tka nie jest jeszcze teleobiektywem, ale ładnie łapie szczegóły na zdjęciach.

fotografia-wakacyjna4

 

2. Fotografia cieni

 

Cienie potrafią nadać zdjęciu tajemniczości, bo pokazują jedynie zarys obiektu, połączone z ciekawym krajobrazem, stworzą oryginalną całość. To nie muszą być cienie ludzi, fajnie wyglądają także cienie przedmiotów.

 

3. Eksperymenty z balansem bieli

 

Pilnujemy by ustawiać prawidłowy balans bieli, ale czasem umyślne nieprawidłowe ustawienie balansu bieli może sprawić, że ze zwykłego zdjęcia, powstanie magiczna fotografia. Jeśli fotografujemy w RAW-ach zupełnie nie musimy się przejmować balansem bieli, ustawimy go dowolnie na etapie postprodukcji w programie graficznym. Porównajcie dwa poniższe zdjęcia zrobione niedługo przed zachodem słońca. Pierwsze ma ustawiony prawidłowy balans bieli, drugi fluorescencyjny. Według mnie oba są ciekawe.

balans-bieli-fotografia

 

4. Rozszczepienie światła

 

Duża wartość przysłony – nawet f/20 – sprawi, że słońce lub inne źródło światła (świeca, lampki) będą miały gwiaździste promienie. Czas został ustawiony na 1/40s, ISO 100.

rozszczepienie-swiatla

 

5. Fotografowanie o świcie lub zmierzchu

 

Te dwie pory dnia są dla fotografów najlepszymi momentami na złapanie pięknego światła. Słońce jest wtedy nisko, światło jest miękkie i nie pada bezpośrednio na obiekty. Nie tworzą się mocne cienie, sylwetki są łagodnie zarysowane. Warto wybrać się o świecie w plener, lub uchwycić piękno zachodzącego słońca.

 

6. Magic hour

 

Jak sama nazwa wskazuje, godzina tuż przed zachodem słońca jest magiczna. Warto ją wykorzystywać do fotografowania ludzi. Na godzinę przed zachodem słońca światło jest miękkie i ciepłe, dlatego jeśli chcemy zrobić zdjęcia naszym bliskim, warto wykorzystać tę porę. Ostre światło południowego słońca, padające z góry, podkreśla wszelkie mankamenty skóry, tworzy nieatrakcyjne cienie pod oczami i nosem, postarza. Jeśli więc nie takie jest nasze założenie, wykorzystajmy magic hour do fotografowania ludzi.

stylizacja-szorty-koszula

 

7. Fotografia odbić w kałużach lub akwenach wodnych

 

Warunkiem udanej fotografii odbicia w tafli wody, jest gładka powierzchnia wody. Dzięki temu obiekty równo odbiją się w tafli wody. Warto szukać ocienionej przestrzeni i nie fotografować w pełnym słońcu.

 

8. Ciekawe faktury

 

To może być zdjęcie ściany budynku, okien i malowniczych, bardzo charakterystycznych drzwi, czy kwiatów. Szukajmy struktur, które podczas zwiedzania przyciągają naszą uwagę.

fotografia-faktury

 

9. Zdjęcia kształtów

 

Podobnie jak w przypadku ciekawych struktur, warto poszukać ciekawych kształtów. Okręgi, kwadraty, linie, które tworzą jakiś układ, mogą uatrakcyjnić zdjęcie. Szukajmy symetrii, oko ludzkie lubi symetryczne kształty.

 

10. Żabia perspektywa

 

Zdjęcie zrobione tuż przy ziemi wygląda zupełnie inaczej, niż zrobione z naturalnej wysokości naszego wzroku. Może się okazać, że pojawią się elementy, których nie dostrzegliśmy stojąc. Możecie położyć się, lub postawić aparat na podłodze, zobaczycie jak ciekawe ujęcia mogą powstać z takiej perspektywy.

 

11. Funkcja krajobrazu w aparacie

 

Jeśli robimy zdjęcia pejzażu, wypróbujmy funkcję krajobrazu w aparacie. Kolory będą bardziej nasycone, a zdjęcie niczym widokówka, będzie piękną pamiątką z wakacji. Zdjęcie Zatoki Vrulja.

fotografia-wakacyjna2

 

12. Zamrożenie ruchu

 

Bardzo lubię takie ujęcia. By zamrozić kropelki wody w powietrzu ustawiłam bardzo krótki czas naświetlania 1/1600. Takie zdjęcia musimy robić przy dobrym oświetleniu, co pozwoli nam na skrócenie czasu. Przysłonę warto lekko przymknąć, by uzyskać większą głębię ostrości. W tym przypadku wynosiła ona f/4,5. Wartość ISO została ustawiona na 100.

fot-zam

 

13. Skośne linie

 

Wszelkie skośne linie nadają ujęciu większej dynamiki, proste są bardziej statyczne. Jeśli fotografujemy jakiś obiekt lub człowieka w ruchu, skośna linia go podkreśli, doda mu prędkości.

fotografia-skosy

 

14. Fotografia nocna

 

Jest wyzwaniem dla fotografa, nie obędzie się bez statywu, lub przynajmniej dobrego unieruchomienia aparatu (co wcale nie jest takie łatwe). Ze względu na długie czasy naświetlania 30 s i więcej, aparat musi być bardzo stabilny, inaczej widać każde drgnięcie. Przy długich czasach ustawiamy jak najniższe ISO, unikniemy w ten sposób szumów.

15. Smugi świateł

 

Pozostańmy jeszcze chwilę przy fotografii nocnej. Pięknie wyglądają smugi świateł poruszających się obiektów. Klasykiem są oczywiście smugi świateł samochodów uchwycone z mostu. Mnie się udało uchwycić smugi świateł statku, odpływającego z portu. Oczywiście przydałby się statyw, ale ponieważ go nie miałam, umieściłam aparat na murku i włączyłam 2s wyzwalacz migawki. Ustawiłam długi czas naświetlania 25s, przymknęłam przysłonę do f/7.1, ISO 100. Zdjęcie przedstawia port w Splicie.

fotografia-smugi-swiatel

 

16. Ruch wody

 

By uzyskać ciekawy ruch wody z wodospadu, musimy wydłużyć czas naświetlania, a tym samym unieruchomić aparat. Jeśli macie ze sobą statyw, użyjcie go, jeśli nie, postawcie aparat na jakiejś stabilnej powierzchni i włączcie 2 sekundowy wyzwalacz migawki. Przysłonę możecie mocniej przymknąć, na tym zdjęciu wynosiła f/22, by uzyskać większą głębię ostrości. Zdjęcie przedstawia Wodospady Kravica.

zdjecia_z_wakacji_fotografia

 

17. Ciemny pierwszy plan

 

Ciemny pierwszy plan, jasne tło, to idealny sposób na charakterystyczne i piękne kadry wakacyjne. Należy pamiętać, że w przypadku takich zdjęć pierwszy plan jest celowo niedoświetlony. Wartość ekspozycji ustawiamy dla tła, a nie dla obiektów z przodu. Na zdjęciu Dubrownik.

zdjęcia z wakacji

 

18. Ogrom natury wobec człowieka

 

Nie bójcie się pokazać jak mały jest człowiek w porównaniu do ogromu przyrody. Dzięki ludziom na szczycie góry, widać jej rozmiar. Bez tego, trudno byłoby nam ocenić jej wielkość.

zdjęcia z wakacji

 

19. Ludzie złapani w kadrze to nic złego

 

Zazwyczaj czekamy aż ktoś przejdzie, by zrobić zdjęcie krajobrazu. To duży błąd, bo dzięki ludziom takie zdjęcie żyje, jest dynamiczne, opowiada jakąś historię. To nie zawsze musimy być my. Pamiętajmy jednak, że istnieje pojęcie ochrony wizerunku danej osoby, więc warto zapytać o zgodę. Jeśli fotografujemy tłum, nie musimy pytać o taką zgodę każdej osoby, która załapała się na zdjęciu.

 

20. Niepozowane ujęcia, uchwycenie momentu

 

Pozowane zdjęcia są bardzo sztuczne, ja zawsze wychodzę na nich tragicznie. W momencie gdy wykonuję jakąś czynność, na przykład idę, rozglądam się, czytam, zdjęcie wychodzi znacznie lepiej. Dlatego rzadko pozuję do zdjęcia, chyba że jest to zdjęcie grupowe. Róbcie swoje, a fotograf złapie najlepsze ujęcie.

chorwacja4

 

21. Podkreślenie ruchu ludzi

 

Bardzo fajnie wyglądają zdjęcia, na których oprócz statycznego tła widać dynamikę poruszających się ludzi. Takie zdjęcie wykonamy dzięki nieznacznie wydłużonemu czasowi naświetlania. W przypadku mojego zdjęcia wynosił on 1,3 s. Idealnymi miejscami do takich kadrów są dworce, plac miejski, deptak, gdzie ludzie poruszają się w różnych kierunkach. Zdjęcie zostało zrobione w Splicie.

zdjecia-z-wakacji

 

22. Rozproszone chmury

 

Czyste niebo bywa nudne, chyba że fotografujemy o świcie lub zachodzie słońca, wtedy mieni się kolorami. W ciągu dnia możemy uchwycić rozproszone na niebie chmury, które ładnie wypełnią kadr.

fotografia-wakacyjna3

 

23. Zasada trójpodziału

 

Zwracam na nią uwagę i staram się umieszczać główne obiekty w mocnych punktach obrazu, a linie horyzontu w mocnych liniach, ale czasem celowo ją ignoruję. W końcu fotografia ma być zabawą, a poprzez eksperymenty, odkrywamy zupełnie nowe jej obszary.

 

24. Zauważanie okazji

 

Zauważyłam, że gdy jestem nastawiona na poszukiwanie ciekawych kadrów, znacznie łatwiej je znajduję. Zabieram ze sobą aparat, wyjmuję z torby, to ważne by był w gotowości i rozglądam się wokoło. Zazwyczaj znajduję sporo ciekawych ujęć. Poniższe zdjęcie zrobiłam w trakcie spaceru po Splicie.

fotografia-wakacje

 

Takich trików na ciekawe wakacyjne zdjęcia jest jeszcze dużo więcej. Może macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na oryginalne ujęcia? Jak podchodzicie do tematu wakacyjnej fotografii, robicie tradycyjne, pozowane zdjęcia, czy staracie się eksperymentować? Dajcie koniecznie znać!

 

Mój pobyt w Chorwacji wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Coś czuję, że czeka mnie zapowiadana przez Was depresja pochorwacka. Oczywiście posty dotyczące Chorwacji jeszcze będą się pojawiały. Jak tylko wrócę i zbiorę wszelkie informację stworzę dla Was poradnik o Chorwacji, który może Wam się przydać, jeśli planujecie wyjazd w te rejony.

 

Jeśli wpis okazał się dla Was przydatny, proszę podzielcie się nim ze znajomymi, korzystając z przycisków poniżej. Będzie mi bardzo miło. Dziękuję :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy