fbpx

Fotografia lifestylowa – kadry codzienności

by Dorota Zalepa
44 komentarze

Istnieje wiele typów fotografii. Studyjna, plenerowa, reportażowa, pejzażowa, portretowa, kulinarna, ślubna, produktowa… Niewiele natomiast znajdziemy informacji na temat fotografii lifestylowej. Być może określenie to nie przyjęło się jeszcze w Polsce, ale jest doskonale znane zagranicą. Fotografię lifestylową spotkamy często na blogach. Pokazuje ona styl życia autora bloga, jego pasje i zainteresowania.

Fotografia lifestylowa (ang. Lifestyle Photography) zawiera w sobie wiele typów fotografii, choć najbliżej jej do fotografii reportażowej. Pokazuje codzienne życie ludzi, ich emocje, nastroje. Fotografia lifestylowa opowiada historię.

Dzisiaj przedstawię Wam moje pomysły na kreatywne zdjęcie lifestylowe. Często możecie je zaobserwować na tym blogu, który opisuje przecież kawałek mojego życia.

Złap chwilę, ulotny moment

Takie fotografie robimy zupełnie nieoczekiwanie i trudno jest je zaplanować, gdyż nie są to zdjęcia pozowane. Trzeba być czujnym i czasem na wyrost robić zdjęcia, licząc na to, że zdążymy uchwycić coś szczególnego. Ważne jest, by osoby, które fotografujemy zachowywały się naturalnie, starajmy się uchwycić je podczas codziennych czynności. Poniższe zdjęcia zostały zrobione na wsi. Dzieci zupełnie naturalnie czuły się przed aparatem. Z resztą te małe kocięta tak zajęły ich uwagę, że nie musiałam robić żadnych dodatkowych zabiegów.

fotografialifestylowa

fotografia-lifestylowa7

Pokaż emocje

Piękne fotografie lifestylowe, to te które pokazują emocje. Zawodowe modelki potrafią je pokazać na zawołanie, zwykli śmiertelnicy już nie. Możemy starać się złapać ich z zaskoczenia, gdy nie są świadomi, że ich fotografujemy, lub starać się zająć ich myśli.

 

IMG_1633

Zwróć uwagę na detale

W fotografii codzienności ważne są detale. Bywa, że drobny fragment fotografowanej osoby, czy przedmiotu przekaże nam więcej niż cała postać. Czasem zbliżam się do obiektu, by pokazać jego strukturę, kolor, czy jakiś unikatowy szczegół, niewidoczny na pierwszy rzut oka. Na przykład parujące, wyjęte prosto z piekarnika ciasto, czy kubek z kawą. Cała sesja do postu Leniwe poranki, skupia się właśnie na detalach. Dzięki nim jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ten szczególny moment, który autor zdjęcia próbuje nam przedstawić.

kawa-o-poranku2

aranzacja-balkonu

fotografia2

fotografia-lifestylowa5

sniadaniedolozka

Pokaż tajemnicę

Lubię bardzo zdjęcia, które przedstawiają jakąś tajemnicę. Odbiorca może je interpretować na swój sposób. Zdjęcia w tonacji czarno-białęj mogą być bardziej tajemnicze niż zdjęcia kolorowe, dlatego nie obawiajmy się ich robić.

czytanie

IMG_5630

Widziane moimi oczami

Taki reportaż widziany moimi oczami jest bardzo ciekawy dla odbiorców. Dzień z życia biwakowicza to post, który powstał podczas pobytu nad jeziorem. Obiektyw stał się moimi oczami, a dzięki temu, Wy także mogliście zobaczyć to miejsce z mojego punktu widzenia. Takie fotografie są niezwykłe, bo pozwalają uczestniczyć nam w życiu innych ludzi.

biwak3

fotografia

fotografia-lifestylowa10

fotografia-lifestylowa9

Urwane kadry

Czasem celowo możemy urwać kadr, który wygląda tak, jak gdyby nie udało nam uchwycić całej postaci, czy obiektu i nie wynika to z błędu, a z zamierzonego efektu. Taki niepełny kadr będzie bardziej tajemniczy i będzie podkreślał czynność lub ważny element na zdjęciu. Dobrze jeśli umieścimy go w mocnych punktach na zdjęciu, zgodnie z zasadą trójpodziału.

kreatywnosc6

biwak2

Eksperymentuj z perspektywą

Wielokrotnie już czytaliście na tym blogu, że trzeba eksperymentować z perspektywą. Nie róbmy tylko zdjęć z góry, albo z boku, zobaczmy jak obiekt wygląda pod kątem, z bliska albo z dużego dystansu. Zdjęcie poniżej zostało zrobione na biwaku, podoba mi się w nim właśnie perspektywa. Zostały uchwycone dwie osoby patrzące na jezioro, ja i w oddali mężczyzna. Kolejne zdjęcia pokazują świat widziany z różnych punktów widzenia.

fotografialifestylowa2

biwak

hotel_mikolajki_bar

hotel_mikolajki2

Istagramowe fotki lifestylowe

Instagram jest właśnie takim miejscem, gdzie króluje fotografia lifestylowa. Taka jest z resztą idea tego social medium. Dzielimy się naszą codziennością i wręcz wolimy oglądać takie naturalne zdjęcia, niż te pozowane i wcześniej przygotowane. Warto jednak popracować, by zdjęcia wrzucone na Instagram były estetyczne. Możemy poddać je obróbce w aplikacjach do obróbki zdjęć i odpowiednio wykadrować. Jeśli interesuje Was temat instagramowych fotek, zachęcam do przeczytania serii postów poświęconych tej tematyce, które zawierają przydatne wskazówki dotyczące fotografowania telefonem komórkowym pod kątem tego social medium.

instagram_lifestyle

Zdjęcia pochodzą z mojego Instagrama

Pinterest jako źródło inspiracji

Kolejnym social medium, które zawiera mnóstwo ciekawych lifestylowych zdjęć, jest Pinterest. Warto tam zajrzeć od czasu do czasu w celu poszukiwania inspiracji. Dostępna jest również aplikacja na telefon Pinterest, która pozwala w łatwy sposób przeglądać zdjęcia innych uczestników. Często do niej zaglądam, w poszukiwaniu ciekawych ujęć.

Biblioteczka fotografii lifestylowej

1. 7 lifestyle Photography Tips – wskazówki dotyczące fotografii lifestylowej według Digital Phtotography School.

2. 5 Tips for Lifestyle Photography – wskazówki autorek bloga A Beautiful Mess, na którym znajdziecie mnóstwo ciekawych lifestylowych fotek.

 

Fotografia lifestylowa to jedna z moich ulubionych dziedzin fotografii. Dzięki niej mogę opowiadać moje życie kadrami. Myślę, że zdjęcia czasem wyrażają znacznie więcej niż słowa. Nie przywiązuję wtedy tak dużej wagi do kompozycji, nie zawsze jest na to czas. Staram się złapać chwilę, nawet jeśli jedyny aparat, który aktualnie posiadam, to ten w telefonie. Jestem przekonana, że to właśnie zdjęcia codzienności wzbudzają najwięcej emocji. Z resztą fotografia lifestylowa zawiera w sobie różne typy fotografii, od portretowej, przez plenerową, po produktową. Różnica polega na tym, że zdjęcia odzwierciedlają naszą rzeczywistość, która nie jest wyprodukowana na potrzeby chwili.

 

 

Otrzymasz dostęp do poradników fotografii i unikatowej treści, po zapisaniu się do Kameralnego Newslettera.

Obserwuj bloga na Bloglovin i Facebooku, by być na bieżąco z wszelkimi nowościami.

Jeśli interesują Cię estetyczne kadry z mojego życia, dołącz do mnie na Instagramie.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy