fbpx

16 sposobów na pobudzenie kreatywności

by Dorota Zalepa
53 komentarze

Wiecie, że za kreatywność odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu? Z resztą nie tylko za kreatywność, ale także za wyobraźnię, intuicję, zdolności artystyczne. To lewa półkula mózgu odpowiada za naukę pisania, liczenia, myślenie analityczne. Argument, że nie posiadamy wyobraźni, albo zdolności artystycznych upada w takim razie, bo musielibyśmy być pozbawieni jednej półkuli. Jaki z tego wniosek? A taki, że kreatywność można w sobie wyzwolić. Możemy ją rozwijać, poprzez uruchamianie tych obszarów mózgu, które są za nią odpowiedzialne. Ale jak to zrobić?

16 sposobów na pobudzenie kreatywności

1. Pisz ręcznie

Czy ktoś z Was prowadzi jeszcze pamiętnik, pisze listy lub kartki do znajomych? Pisanie ręczne uaktywnia o wiele więcej obszarów mózgu, niż pisanie na klawiaturze. Wpływa pozytywnie na pamięć, poprawia koncentrację, zdolność uczenia się i przyswajania nowych informacji. Nie wspomnę już o ortografii i interpunkcji. Niestety, ale edytory programów, poprawiają błędy za nas! Pamiętam, że odkąd nastała era komunikatorów internetowych typu gady-gadu, bardzo osłabiła się moja pamięć i zdolność wyłapywania błędów. Dlatego prowadzę notes, w którym tworzę szkice postów. Wysyłam listy i kartki do rodziny i przyjaciół.

2. Myśl na opak

To dobre ćwiczenie by wypędzić rutynę z naszego życia. Rutyna jest wrogiem kreatywności. Jak możesz to zrobić? Czynności, które zazwyczaj robisz w określony sposób, zrób inaczej. Wróć do domu zupełnie inną drogą, niż zazwyczaj. Zrób sobie spacer, zamiast jechać samochodem. Zacznij czytać gazetę od końca (ja tak często robię), poczytaj książkę zamiast obejrzeć film. Zacznij pisać lewą ręką.

3. Smakuj sztukę

Nieważne czy jest to muzyka, fotografia, teatr, kino, malarstwo. Smakuj sztukę i próbuj nowych jej kęsów. Dla mnie twórczą odskocznią jest fotografia, myślenie kadrami. Dzięki niej, dostrzegam w życiu szczegóły, których nie widać na pierwszy rzut oka. Sztuka uwrażliwia na piękno stworzenia.

4. Podróżuj w nieznane

Podróże i poznawanie nowych kultur potrafi być bardzo inspirujące. Zmieniając otoczenie, język, ludzi, którzy Cię otaczają, odkrywasz nieznane zakamarki własnej osobowości. Znajdujesz się w warunkach, w których na co dzień nie jesteś. Taka podróż, to silna dawka nowych doznań i pozytywnej energii. Zauważyliście, że na wyjazdach jakoś łatwiej pozostawić problemy za sobą i oddać się przygodzie? To wystarczający powód, by zacząć podróżować.

5. Nie bój się zmian

Mów życiu tak! Bo tylko tak nie przegapisz okazji, która może totalnie zmienić Twoje życie. Zmiany są dobre, nawet jeśli zamykasz jedne drzwi, pamiętaj, że otwierasz drugie, które mogą prowadzić do czegoś zupełnie innego. Lepszego! Nie bój się, otwórz je!

6. Urządzaj swoje otoczenie na nowo

Wystarczy, że przesuniesz biurko, a już podczas pracy będziesz miał inny widok. Nie bój się zmieniać wystroju mieszkania. Niech oddaje Twój nastrój, robi klimat, odzwierciedla Twoje aktualne uczucia. Po tym jak zmieniłam wygląd mojego salonu, uwielbiam spędzać w nim czas i wciąż mam ochotę na małe zmiany. Nowy bieżnik, świeczki, ramki, zdjęcia, poduszki, świeże kwiaty. Pomysłów jest wiele i nie muszą one wiązać się z wysokimi kosztami. Dekorowanie własnej przestani pobudzi Twoją kreatywność i rozwinie wyobraźnię przestrzenną.

detale12

 

7. Pij zieloną herbatę

Zielona herbata w zależności jak ją parzymy oddziałuje na nas pobudzająco – pierwsze parzenie lub relaksująco – kolejne parzenia. Ma też masę dobroczynnych składników, poprawia koncentrację, zdolność uczenia się, wspomaga trawienie, wpływa pozytywnie na krążenie, zmniejsza ilość złego cholesterolu, a nawet, zapobiega nowotworom. Azjaci, którzy regularnie piją zieloną herbatę, znacznie rzadziej chorują na raka. Dlatego pijmy zieloną herbatę, najlepiej taką bez dodatkowych aromatów.

8. Bądź dobry dla swojego organizmu

Odżywiaj się zdrowo. Trochę na temat zdrowego odżywiania już pisałam, zachęcam do zerknięcia do tych postów i zdobywania wiedzy na ten temat na własną rękę. Jestem na półmetku mojego wyzwania zdrowotnego, którego podjęłam się po przeczytaniu książki Beaty Pawlikowskiej W dżungli zdrowia. Miesiąc to niewiele, ale do pewnych wniosków doszłam już po pierwszych dwóch tygodniach takiego zdrowego trybu życia. Warto zwracać uwagę na jakość pożywienia, które dostarczamy naszemu organizmowi.

9. Dotleniaj organizm i daj mu codzienną dawkę wysiłku fizycznego

Czy to będzie spacer, Chodakowska, siłownia czy rozciąganie przed TV. Twój organizm potrzebuje ruchu. Tak jest stworzony. Dotleniony organizm to też dotleniony mózg. Nakarm swój mózg tlenem! Odwdzięczy Ci się sowicie.

10. Czytaj, czytaj, czytaj

Jak najwięcej. Czytaj to co sprawia Ci przyjemność, ale nie obawiaj się sięgać po inne gatunki. Czytanie wpływa na naszą wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa, i sprawia, że jesteśmy inteligentniejsi. Czytanie i pisanie spowalnia starzenie się mózgu.

kreatywnosc8

11. Zawsze miej przy sobie notes i długopis

Owszem mam zainstalowany Google Keep w telefonie, ale to dopiero notowanie pomysłów ręcznie w notesie wzmogło moją kreatywność podczas tworzenia listy postów. Notuj każdy pomysł, który przychodzi Ci do głowy. Mnie zdarza się to w najmniej oczekiwanych momentach. Na przykład w trakcie czytania, oglądania filmu, czy spania. Notuję wszystko! Od początku roku mam zapisanych kilkanaście stron nowych pomysłów na posty i projekty blogowe. Nie wystarcza mi czasu na ich realizację, ale stopniowo wprowadzam je w życie. Pomysł goni pomysł, jeśli go zapiszesz. Inaczej po kilku minutach, bezpowrotnie o nim zapomnisz.

12. Ufaj swojej intuicji

Ona się nigdy nie myli. Pamiętaj, że za tę twórczą sferę naszego życia, odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu. Pobudzając ja pobudzisz także swoją intuicję. Intuicja to wspólny mianownik wszystkich naszych cech, przeżyć, emocji, informacji zapisanych w mózgu. Ona nie może się mylić. Czujesz, że to wypali? Zrób to!

13. Nie szukaj kreatywności na zewnątrz

Pomysły są w Tobie i tylko czekają, aż je odkryjesz. To one są najlepsze. Inspirowanie się innymi jest dobre do czasu, w pewnym momencie trzeba sięgnąć do własnych zasobów. One są genialne, jedyne w swoim rodzaju i niewyczerpywalne. Czy to nie wspaniałe? Przed Tobą całe pole niewykorzystanego potencjału.

14. Poznawaj ludzi

Banalne, a jakże prawdziwe. Spotykaj się rozmawiaj, wymieniaj poglądami. Nie stroń od ludzi. Oni potrafią być bardzo inspirujący i motywujący. Otaczaj się ludźmi, którzy są dla Ciebie życzliwi, a gdy masz gorszy nastrój, potrafią szybko doprowadzić Cię do pionu. Przede wszystkim otaczaj się ludźmi, którzy nie hamują Twojej kreatywności i wspierają nawet najgłupsze pomysły. Odetnij się natomiast od tych, którzy ciągną Cię na dno, wysysając z Ciebie energię.

15. Pobądź sam ze sobą

Wsłuchanie się w siebie jest kluczem nie tylko do wspaniałych pomysłów, ale także do dobrych relacji z innymi. To Ty wiesz o sobie najwięcej, nikt nie zna Cię tak dobrze (może poza Stwórcą), jak Ty sam. Usiądź i posłuchaj swojego wewnętrznego głosu. Bądź wobec siebie uczciwy, nazwij uczucia, które Cię ogarniają. Pogadaj ze sobą! Tak od serca i otwarcie, przed sobą nie musisz udawać.

16. Obudź w sobie dziecko

Pamiętasz co lubiłeś robić będąc dzieckiem? Malować, grać w podchody, monopol, biegać, budować z klocków lego? Wróć na chwilę do tamtych czasów i zrób to, co wtedy wywoływało w Tobie tyle pozytywnych emocji. Podziwiaj życie z dziecięcą ciekawością. Spróbuj dotknąć czegoś nowego. Zjedz zupełnie nieznany Ci owoc. Próbuj nowych smaków. Zacznij malować na płótnie, rysować kredą lub grać na instrumencie. Odkryj w sobie dziecko, na nowo. Zauważyłeś, że małe dzieci nie miewają spadków nastrojów? Codziennie budzą się z radością odkrywania nowego dnia. Dzieci są bardzo kreatywne, uczmy się od nich.

 

Nie musimy zawsze iść utartymi, sprawdzonymi i bezpiecznymi ścieżkami. Nawet gdy droga jest wyboista, a za zakrętem czai się nieznane, to właśnie wybranie tej nowej ścieżki przyniesie coś dobrego i wniesie nową jakość w nasze życie. To my jesteśmy najbardziej kreatywnymi osobami na świecie, ten potencjał tkwi w nas, wystarczy po niego sięgnąć. Odkopać te pokłady, które w nas drzemią. Zacznij już dziś, zrób coś innego, coś nowego, coś zaskakującego i na opak, a obiecuję Ci, że życie zacznie Cię na nowo zaskakiwać. Odkryj swoją kreatywność!

Otrzymasz dostęp do poradników fotografii i unikatowej treści, po zapisaniu się do Kameralnego Newslettera.

Obserwuj bloga na Bloglovin i Facebooku, by być na bieżąco z wszelkimi nowościami.

Jeśli interesują Cię estetyczne kadry z mojego życia, dołącz do mnie na Instagramie.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy