fbpx

Gangster – film, który musisz obejrzeć

by Dorota Zalepa
0 Komentarzy
film_gangster

Obejrzałam film „Gangster”, oryginalny tytuł „Lawless”, choć gangsterskie kino nie jest moim ulubionym.  Film oparty na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce „The Wettest County in the World” Matt’a Bondurant. Opowiada historię braci Bondurant z Wirginii, którzy w czasach największej prohibicji, szmuglowali bimber do okolicznych miejscowości zacięcie walcząc z władzami federalnymi.

Czy film rzeczywiście oddaje prawdziwą historię?

Najmłodszy syn Jacka Bondurant (Shia LaBeouf), G.T. Bondurant, po obejrzeniu filmu, stwierdził, że film jest zbyt brutalnie pokazany, a on nie pamięta swojego ojca by ten taki był *.

Film, oprócz drastycznych scen przemocy, pokazuje wiele wartościowych cech bohaterów. Bracia, których łączy bardzo silna więź, niczym trzej muszkieterowie stają do walki z korupcją, broniąc swojego interesu i przede wszystkim broniąc siebie nawzajem. Fabuła filmu opiera się na kontrastach, z jednej strony spokojna narracja i muzyka wprowadzająca widza w klimat lat 30-tych ubiegłego wieku, z drugiej brutalne sceny przemocy. Reżyser John Hillcoat świetnie buduje napięcie, nie pozwalając widzowi na znudzenie.

 

 

Tom Hardy w roli Forresta Bondurant jest rewelacyjny. Świetnie oddaje charakter postaci, człowieka-legendę, któremu nie straszna śmierć. Z mimiki jego twarzy można odczytać dokładnie to, co chce przekazać.
Zwróciłam również uwagę na Guy’a Pearce’a, czarny charakter w filmie, który gra okrutnego, przesadnie pedantycznego agenta Rakes’a. Mimo, że czasem jego postać jest wręcz przerysowana to jednak wzbudziła we mnie odrazę i niechęć. A takie chyba było zamierzenie reżysera i samego aktora. Na chwilę w filmie pojawia się też Gary Oldman, jest to jednak rola epizodyczna.

Podsumowując, film jest świetnie zrobiony, wciąga od pierwszych scen, oparty na prawdziwej historii, z bardzo dobrymi kreacjami aktorskimi. W skali od 1 do 5 dałabym mu 4,5. Połówkę odejmuję za grę głównego bohatera (Shia LaBeouf), który nie do końca pasował mi do tej roli. Ogólnie film polecam i namawiam niezdecydowanych, by poszli do kina. Jestem ciekawa Waszych opinii.

* CHARLES BOOTHE – Franklin News-Post, Bondurant family members have mixed emotions about 'Lawless’,  http://www.martinsvillebulletin.com/article.cfm?ID=34503

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy