Zacznę od tego, że telefon nie zrobi tak dobrego zdjęcia jak aparat fotograficzny. Nie możemy zmieniać optyki, nie mamy tak ogromnej możliwości ustawiania parametrów, jak w trybie manualnym lustrzanki. Telefon ma przede wszystkim malutką matrycę i nawet jak się postaramy, jakość zdjęcia będzie zawsze odbiegać od pełnej klatki.
Nie testowałam najlepszych telefonów komórkowych a mojemu obecnemu daleko do ideału. Planuję zmianę komórki i moim głównym kryterium wyboru będzie właśnie aparat fotograficzny.
Mimo to zawsze staram się robić jak najlepsze zdjęcia i przeprowadzam małą selekcję zanim wrzucę je na mój Instagram. Telefon z dobrym aparatem to tylko część sukcesu, na dobre zdjęcie składa się szereg innych czynników, które postaram się pokrótce omówić.
1. Telefon komórkowy z dobrym aparatem
Zrobi „czystsze” zdjęcia, z mniejszą ilością szumów. Dobrym telefonem zrobimy nawet przyzwoite fotki na bloga. Ja takiego nie posiadam więc zdjęcia, które robię telefonem nie nadają się do puszczenia w obieg w większym formacie.
2. Kompozycja zdjęcia
Bez względu na to czy robimy zdjęcia telefonem, czy aparatem fotograficznym, kompozycja jest sprawą kluczową. Pisałam Wam o mocnych punktach i zasadzie trójpodziału, dotyczy ona także zdjęć robionych przy pomocy komórki. Dla ułatwienia wystarczy włączyć siatkę i już dokładnie widzimy, w którym miejscu znajdują się tzw. mocne linie i punkty.
Możecie do fotografowanego obiektu dodać parę ładnych gadżetów typu kolorowe rurki do koktajli, podkładki, serwetki, kwiaty, książka. Dajcie ponieść się Waszej wyobraźni.
3. Światło
W telefonie nie mamy możliwości ustawienia dłuższego czasu otwarcia migawki, by – kiedy panuje półmrok – wpuścić więcej światła. Dlatego warto robić zdjęcia przy dobrym świetle dziennym. Będą znacznie lepszej jakości, niż zdjęcia robione w ciemnych pomieszczeniach.
4. Edycja zdjęć
Możemy odrobinę podrasować zdjęcia przy pomocy aplikacji do edycji zdjęć w telefonie. Ja zazwyczaj rozjaśniam zdjęcie, dodaję odrobinę więcej kontrastu, koloru, ostrości. Czasem dodaję jakiś napis, albo obrazek. Jest mnóstwo aplikacji na telefon, wystarczy je przetestować i wybrać te, które najbardziej nam pasują. Moje ulubione aplikacje do edycji zdjęć opisywałam w pierwszym poście z cyklu.
5. Rób więcej niż jedno ujęcie
Zawsze robię kilka zdjęć zamiast jednego. Potem wybieram te, które są najlepsze i umieszczam na Instagramie. Im więcej zdjęć robimy tym szybciej wyrobimy sobie swój własny, niepowtarzalny styl Instagramowych fotek. Pamiętaj by te gorsze fotki usuwać i nie obciążać zbytnio pamięci telefonu.
6. Bądź kreatywny i eksperymentuj
Nie rób tylko jednego rodzaju zdjęć, sprawdzaj różne ustawienia, pod różnym kątem. Jeśli robisz sobie #selfie, poeksperymentuj, zrób zdjęcie swojego profilu, z góry, z dołu, tylko połowy twarzy, lub samych oczu.
7. Korzystaj z flirtów
Dają naprawdę ciekawe efekty. W aplikacjach, z których korzystam jest ich naprawdę dużo. Czasem z pozoru nudne zdjęcie może nabrać wyrazu. Aplikacje Pixlr Express i Vsco Cam mają ciekawe filtry.
8. Ucz się od lepszych
Warto podpatrywać innych użytkowników Instagrama, którzy robią piękne zdjęcia i uczyć się od nich kompozycji, kadrowania. Zwróćmy uwagę jakie, poza głównym obiektem, dodatkowe elementy występują na zdjęciu. Co sprawia, że właśnie to zdjęcie nam się podoba. Ja podpatruję parę świetnych Instagramowych fotografów, możecie skorzystać z mojej listy poleceń lub odnaleźć swoich, od których chcecie się uczyć.
9. Co za dużo to niezdrowo
Czasem łapię się na tym, że na siłę próbuję „ulepszyć” dobre zdjęcie. Nie warto obrabiać każdego zdjęcia, bo po każdej obróbce zdjęcie traci na jakości. Jeśli oryginał Ci się podoba, wrzuć gołe zdjęcie, bez obróbki. Ideą Instagrama jest wrzucanie zdjęć z naszej prywatnej przestrzeni, jeśli są one zbyt pozowane, ustawiane, wydają się sztuczne i mało atrakcyjne. Zachowaj zatem umiar i przede wszystkim dobrze się baw!
Jest to trzecia i ostatnia część z cyklu Instagram. Całość składa się z następujących zagadnień:
- Aplikacje do edycji zdjęć w telefonie.
- Kogo warto obserwować na Instagramie?
- Jak robić dobre zdjęcia telefonem komórkowym?
Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie w tych postach i zainspirowałam Was, choć odrobinę, do poszukiwań swojego własnego stylu zdjęć. Jeśli macie ochotę, możecie dołączyć do mnie na Instagramie :)
22 komentarze
Moj telefon tez robi fatalnej jakosci zdjecia :( na Insta jescze jakos wygladaja, ale na FB juz nie. Natomiast jezeli chodzi o filtry, to tez czasami mam tak ze klikam, klikam i klikam, zaden mi sie nie podoba, po czym wracam do oryginalengo zdjecia, ktore wg mnie wyglada najlepiej ;)
Pozdrawiam!
Ja tak mam z filtrami dostępnymi na Instagramie, te w aplikacjach są według mnie lepsze, ale podobnie jak Ty, często wracam do oryginału.
widzę, że nie tylko ja przez instagrama zaczęłam myśleć o zmianie smartfona na taki z lepszym aparatem. czekam na następcę nokii lumia 1020, to cudeńko ma dobry aparat, ale jestem ciekawa co będzie miała nowsza wersja… także czekam. a post jak i cała seria, były świetne i bardzo pomocne;)
Dzięki :) Ja pewnie zdecyduje się na jakiegoś Samsunga lub Sony. Trochę myślę też o nowości na rynku europejskim One Plus One, nie wiem czy słyszałaś, tzw. pogromca flagowych telefonów innych marek (Apple, Samsung, Sony) za bardzo przyzwoite pieniądze. Pisał o tym AntyWeb http://antyweb.pl/pogromca-flagowcow-one-plus-one-oficjalnie-zaprezentowany/#
Polecam sprawdzić Lumie 1020 lub poczekać do przyszłego roku na następcę, bo jeśli patrzeć w jaki sposób Nokia traktuje kwestię aparatu w swoich flagowcach… Zapowiada się ciekawie :)
Dzięki za info :) W Nokii nie podoba mi się system operacyjny, który nie wspiera tak wielu aplikacji, jak Android i iOS.
Niektóre telefony komórkowe, w tym przede wszystkim Lumie, z powodzeniem mogą zastąpić gorsze aparaty kompaktowe. Do listy dodałabym również „stabilną rękę”, aby nie psuć ujęcia przypadkowym ruchem dłoni.
Słuszna uwaga Marta! Dużo trudniej złapać ostrość telefonem, kiedy ręce się trzęsą, dlatego robię od razu kilka ujęć i wybieram te najbardziej ostre :)
Ja zdecydowanie stosuję się do punku 5 – też nie mam zbyt dobrego aparatu w telefonie, boję się że zdjęcia wyjdą zupełnie nieostre i już sobie zapchałam pamięć całym mnóstwem podobnych ujęć :D
Dlatego ja co jakiś czas robię czystki w telefonie :)
Bardzo pomocne rady, jak zawsze u Ciebie ;) z pewnością nie raz z nich skorzystam, choć zauważyłem, że będąc na Istagramie już rok sam podświadomie wprowadziłem w życie kilka z nich. Teraz bogatszy w nową wiedzę postaram „wycisnąć” więcej jakości z mojego aparatu w telefonie ;)
Pozdrawiam
PS
Gratuluje jak zawsze świetnego cyklu na blogu i może się powtórzę, ale Twój blog jest dla mnie niedoścignionym wzorem ;)
Paweł, bardzo Ci dziękuję za tak miłe słowa :)
Ja swoją przygodę z Instagramem muszę zacząć od zmiany telefonu właśnie.
przydatny post :)
Przyjemnie mi się czytało – szkoda tylko, że rady te będę mogła wprowadzić w życie dopiero po wymianie mojego wątpliwej jakości telefonu na coś innego. :) Obecnie nie byłoby różnicy, gdybym robiła zdjęcie kalkulatorem. Filtry faktycznie nadają obrazowi zupełnie nowy charakter.
Proste i ciekawe rady :) Każda jasna i oczywista ale są zebrane wszystkie razem i od razu jest lepiej. Super post!
Witam,
Mam pytanie dotyczące aplikacji zmieniających wygląd zdjęcia.
Czy w programie VSCO Cam uzyskam taki sam efekt jak w Pixlr Express?
Jeśli tak, prosiłabym o podanie nazwy filtra :)
Przeczytałam wszystkie poradniki i jako że dopiero zaczynam zabawę z instagramem bardzo rozjaśniły mi w głowie co do moich problemów ze zdjęciami, skorzystałam też z aplikacji które poleciłaś, dzięki. 3 części poradnika są bardzo łatwo i zrozumiale napisane.
Ja od niedawna zaczęłam przykładać większą wagę do tego, co publikuję na Instagramie. Co prawda mojemu aparatowi w telefonie dużo brakuje do tego żeby robił ładne zdjęcia, ale staram się nadrabiać ładnymi kadrami, co ma niebagatelne znaczenie.
Pytanie troszkę nie na temat, ale szukam w internecie odpowiedzi i idzie mi to dość ciężko, ponieważ nie wiem jak to nazwać. Chodzi mi o zrobienie napisu na zdjęcia w półprzezroczystym kwadracie/prostokącie. Tak jak masz tutaj na zdjęciu, jak mogę to profesjonalnie nazwać by znaleźć jak to się robi, może znasz program w którym bym mogła tak obrobić zdjęcie na komputerze?
Ja dodałam napis za pomocą PhotoShopa, ale możesz użyć do tego innych programów graficznych – Gimp, PhotoScape.
Ok, dziękuję :)