fbpx

Instagram #3 – Jak robić dobre zdjęcia telefonem komórkowym?

by Dorota Zalepa
22 komentarze

Zacznę od tego, że telefon nie zrobi tak dobrego zdjęcia jak aparat fotograficzny. Nie możemy zmieniać optyki, nie mamy tak ogromnej możliwości ustawiania parametrów, jak w trybie manualnym lustrzanki. Telefon ma przede wszystkim malutką matrycę i nawet jak się postaramy, jakość zdjęcia będzie zawsze odbiegać od pełnej klatki.

Nie testowałam najlepszych telefonów komórkowych a mojemu obecnemu daleko do ideału. Planuję zmianę komórki i moim głównym kryterium wyboru będzie właśnie aparat fotograficzny.

Mimo to zawsze staram się robić jak najlepsze zdjęcia i przeprowadzam małą selekcję zanim wrzucę je na mój Instagram. Telefon z dobrym aparatem to tylko część sukcesu, na dobre zdjęcie składa się szereg innych czynników, które postaram się pokrótce omówić.

1. Telefon komórkowy z dobrym aparatem

Zrobi „czystsze” zdjęcia, z mniejszą ilością szumów. Dobrym telefonem zrobimy nawet przyzwoite fotki na bloga. Ja takiego nie posiadam więc zdjęcia, które robię telefonem nie nadają się do puszczenia w obieg w większym formacie.

 

2. Kompozycja zdjęcia

Bez względu na to czy robimy zdjęcia telefonem, czy aparatem fotograficznym, kompozycja jest sprawą kluczową. Pisałam Wam o mocnych punktach i zasadzie trójpodziału, dotyczy ona także zdjęć robionych przy pomocy komórki. Dla ułatwienia wystarczy włączyć siatkę i już dokładnie widzimy, w którym miejscu znajdują się tzw. mocne linie i punkty.

IMG_3263-2

Możecie do fotografowanego obiektu dodać parę ładnych gadżetów typu kolorowe rurki do koktajli, podkładki, serwetki, kwiaty, książka. Dajcie ponieść się Waszej wyobraźni.

zdjecia_telefonem_komorkowym

3. Światło

W telefonie nie mamy możliwości ustawienia dłuższego czasu otwarcia migawki, by – kiedy panuje półmrok – wpuścić więcej światła. Dlatego warto robić zdjęcia przy dobrym świetle dziennym. Będą znacznie lepszej jakości, niż zdjęcia robione w ciemnych pomieszczeniach.

4. Edycja zdjęć

Możemy odrobinę podrasować zdjęcia przy pomocy aplikacji do edycji zdjęć w telefonie. Ja zazwyczaj rozjaśniam zdjęcie, dodaję odrobinę więcej kontrastu, koloru, ostrości. Czasem dodaję jakiś napis, albo obrazek. Jest mnóstwo aplikacji na telefon, wystarczy je przetestować i wybrać te, które najbardziej nam pasują. Moje ulubione aplikacje do edycji zdjęć opisywałam w pierwszym poście z cyklu.

zdjeciatelefonem

zdjeciatelefon

5. Rób więcej niż jedno ujęcie

Zawsze robię kilka zdjęć zamiast jednego. Potem wybieram te, które są najlepsze i umieszczam na Instagramie. Im więcej zdjęć robimy tym szybciej wyrobimy sobie swój własny, niepowtarzalny styl Instagramowych fotek. Pamiętaj by te gorsze fotki usuwać i nie obciążać zbytnio pamięci telefonu.

6. Bądź kreatywny i eksperymentuj

Nie rób tylko jednego rodzaju zdjęć, sprawdzaj różne ustawienia, pod różnym kątem. Jeśli robisz sobie #selfie, poeksperymentuj, zrób zdjęcie swojego profilu, z góry, z dołu, tylko połowy twarzy, lub samych oczu.

7. Korzystaj z flirtów

Dają naprawdę ciekawe efekty. W aplikacjach, z których korzystam jest ich naprawdę dużo. Czasem z pozoru nudne zdjęcie może nabrać wyrazu. Aplikacje Pixlr Express i Vsco Cam mają ciekawe filtry.

filtry2

8. Ucz się od lepszych

Warto podpatrywać innych użytkowników Instagrama, którzy robią piękne zdjęcia i uczyć się od nich kompozycji, kadrowania. Zwróćmy uwagę jakie, poza głównym obiektem, dodatkowe elementy występują na zdjęciu. Co sprawia, że właśnie to zdjęcie nam się podoba. Ja podpatruję parę świetnych Instagramowych fotografów, możecie skorzystać z mojej listy poleceń lub odnaleźć swoich, od których chcecie się uczyć.

9. Co za dużo to niezdrowo

Czasem łapię się na tym, że na siłę próbuję „ulepszyć” dobre zdjęcie. Nie warto obrabiać każdego zdjęcia, bo po każdej obróbce zdjęcie traci na jakości. Jeśli oryginał Ci się podoba, wrzuć gołe zdjęcie, bez obróbki. Ideą Instagrama jest wrzucanie zdjęć z naszej prywatnej przestrzeni, jeśli są one zbyt pozowane, ustawiane, wydają się sztuczne i mało atrakcyjne. Zachowaj zatem umiar i przede wszystkim dobrze się baw!

Jest to trzecia i ostatnia część z cyklu Instagram. Całość składa się z następujących zagadnień:

 

  1. Aplikacje do edycji zdjęć w telefonie.
  2. Kogo warto obserwować na Instagramie?
  3. Jak robić dobre zdjęcia telefonem komórkowym?

 

Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie w tych postach i zainspirowałam Was, choć odrobinę, do poszukiwań swojego własnego stylu zdjęć. Jeśli macie ochotę, możecie dołączyć do mnie na Instagramie :)

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy