Kulisy blogowania – jak prowadzić bloga?

by Dorota Zalepa
45 komentarzy

Jak prowadzić bloga, pisać posty, skąd czerpać inspiracje, z jakich narzędzi korzystać? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań w ankiecie, którą przeprowadziłam w ubiegłym roku. Zbierałam się do tematu jak pies do jeża, bo poradników o blogowaniu powstało już sporo (chociażby książki Kominka), ale każdy jest inny, bo każdy bloger ma własne utarte ścieżki, którymi podąża. Od ponad dwóch lat podążam drogą, którą wyznaczyłam sobie na samym początku istnienia Kameralnej – stawiam na jakość, uczę się i rozwijam, by blog stał się miejscem, z którego będę dumna. To ma być miejsce, na które sama z przyjemnością zaglądam, zgodne z moim poczuciem estetyki i moimi wartościami.

 

Od początku za blogowanie wzięłam się na poważnie, wykupiłam domenę, miejsce na serwerze, szablon, stworzyłam logo i wizytówki. Blog cały czas się rozwija, a ja razem z nim. Doszła fotografia, która stała się moją pasją i siłą rzeczy zaczęłam o niej pisać. Bliskie memu sercu są także tematy związane z prostym, zdrowym i szczęśliwym życiem. Te posty nie wzięły się znikąd. Jako sportowiec musiałam zmagać się z silnym stresem, rywalizacją, porażkami, samotnością, ale także sukcesami i euforią. Miałam kontakt z psychologami, dietetykami, lekarzami sportowymi i zawodnikami z całego świata. Wiedzę z zakresu motywacji, zdrowego odżywiania, organizacji, pokonywania barier, wiary we własne możliwości a także radości życia staram się przekazywać Wam na tym blogu.

Nie mam monopolu na prawdę, ale wiem, że to czego w życiu doświadczyłam, ukształtowało mój światopogląd i dało solidne podwaliny do budowania szczęśliwego życia. Życia w zgodzie z sobą i swoimi przekonaniami. Na tym blogu nie znajdziecie fałszu, nie robię niczego „pod publiczkę”, bo jest akurat modne, jestem otwarta i szczera wobec Was, Czytelników Kameralnej. Bardzo szanuję Wasz czas i doceniam zaangażowanie.

 

 

W kulisach blogowania będę opowiadała Wam o mojej pracy nad blogiem, odkryję przed Wami wszystkie karty, pomogę i przede wszystkim zachęcę do pracy nad blogiem. Wiem jakie to ważne, bo gdy zaczynałam blogować, sama szukałam tych wszystkich informacji. W dzisiejszym poście opowiem Wam jak ja prowadzę bloga i na co zwracam szczególną uwagę. W kolejnych odcinkach, dowiecie m.in. z jakich narzędzi korzystam, czy pozycjonowanie jest ważne oraz jak promować bloga w sieci.

Pierwszymi postami wprowadzającymi do tematu blogowania były:

1. Blaski i cienie blogowania w 2014r.

2. 8 prawd, które odkryłam dzięki blogowaniu.

 

 Jak prowadzić bloga?

 

Blogowanie to sport długodystansowy, w którym liczy się nie szybkość, lecz styl pokonywania trasy powiedział Michał Szafrański na Blog Forum Gdańsk i to zdanie jak mantrę powtarzam sobie każdego dnia. Każdego gorszego i każdego lepszego dnia. Idea slowbloggingu jest mi bliska od samego początku. Na zdobycie Mistrzostwa Świata i Europy czekałam zaledwie 3 lata, to bardzo krótki okres treningów, niektórzy osiągają swoje pierwsze sukcesy po kilkunastu latach intensywnych treningów i ja też byłam na to przygotowana. Z blogiem pierwsze drobne sukcesy pojawiły się szybciej, ale zdaję sobie sprawę, że blogowanie to proces ciągły, w którym nie można spocząć na laurach. Blogowanie to rozwój.

 

Tematyka bloga

Tomek Tomczyk w swojej książce Bloger pisał, że tematyka jest w Tobie. Absolutnie tak jest. Nie szukaj na siłę niszy, bo możesz zapędzić się w pisanie o rzeczach, które kompletnie Cię nie interesują. Pisz o tym, co jest Twoją pasją, na czym się znasz, co Cię interesuje i czego chcesz się uczyć. Ale bez obaw, w trakcie bloga tematyka też może ulec pewnym modyfikacjom. Blog jest żywym organizmem i zmienia się wraz z jego autorem. Analizując statystyki i preferencje Czytelników choćby z przeprowadzonej ankiety, dowiaduję się, które tematy są chętniej czytane, ale to nie znaczy, że rezygnuję z tych, które nie są. Wystarczy zmienić formę i tematyka, na pozór nieatrakcyjna może stać się najpopularniejszym postem w miesiącu. Tak było w przypadku recenzji książki Beaty Pawlikowskiej, którą połączyłam z moimi osobistymi refleksjami na temat zdrowia. Kluczem do ciekawej treści, która przyciąga Czytelników, są nasze osobiste doświadczenia.

 

Skąd czerpię inspiracje do tematów na blogu? Wszystkie pomysły, nawet te których nigdy nie realizuję, zapisuję w notatniku. Tak powstaje lista tematów, którą na bieżąco uzupełniam. Pilnuję, by zapisywać absolutnie wszystko co przyjdzie mi do głowy, bo wiem, że następnego dnia już nie będę o tym pamiętać. Czasem pomysł wpada w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład podczas oglądania filmu, czytania książki, czasopisma, przeglądania Internetu. Warto obserwować dobre zagraniczne blogi – moją listę kiedyś stworzyłam na blogu – ale doszło do niej mnóstwo nowych. Wiele z nich śledzę na Bloglovin’, jeśli interesuje Was jakie to blogi, zerknijcie do mojego profilu. Warto podpatrywać najlepszych i uczyć się od nich, ale pamiętajcie by szukać własnego stylu, bo to on jest unikatowy. Czytelnicy na blogu szukają Ciebie, nie kopii kogoś innego.

 

Regularność

Blog musi przede wszystkim żyć. Czytelnik, który nie otrzymuje pewnej dawki nowych treści, odchodzi. Dlatego ważne jest by zachować regularność wpisów. Nie robię sobie zbyt długich przerw od blogowania, nawet na wakacje zabieram ze sobą laptopa. Pamiętaj, że przede wszystkim liczy się kontent. Bardzo nie lubię tego określenia, bo jest tak ogólne jak to, że ważna jest charyzma. Czyli, że co? Na początku mojego blogowania pojawiały się raczej krótkie teksty. Pamiętam, że wtedy najdłuższe moje posty miały około 600 wyrazów. Teraz z lekkim politowaniem do nich wracam. Nie chodzi o to, by pisać elaboraty i na siłę przeciągać post, powtarzając wciąż te same zdania. Pilnuję jednak, by każdy mój post był spójny, miał wstęp, rozwinięcie i zakończenie, staram się wyczerpać temat. Teraz posty są znacznie bardziej rozbudowane i zauważyłam, że Czytelnikom to się podoba. Jako bloger chcę być wiarygodna. Zdaję sobie sprawę, że jestem subiektywna. Blogi to nie masowe media, które powinny trzymać obiektywizm, ale bardzo subiektywne medium, zdominowane przez jego autora. To w tym subiektywizmie tkwi siła blogów. Chcemy poznać zdanie osoby z krwi i kości, mieć możliwość konfrontacji z autorem w komentarzach, i to jest ogromna zaleta blogów.

 

Budowanie relacji

Wśród niektórych topowych blogerów panuje opinia, że nie powinno się odpowiadać na większość komentarzy, bo jest to odbierane jako nabijanie sobie licznika. Ja absolutnie się z tym nie zgadzam. Na blogu buduję przede wszystkim relacje z Czytelnikami, rozmowa w komentarzach, jest ku temu świetną okazją. Skoro ktoś znalazł czas by do mnie zajrzeć, przeczytać post i jeszcze wyraził swoje zdanie pod postem, to ja to bardzo doceniam. Nie ma nic gorszego niż zostawianie Czytelników samych sobie. Przecież to właśnie Twoje zdanie chcą poznać. Relacje z Czytelnikami buduję także poprzez Newsletter, który jest w formą prywatnych wiadomości, a nie suchych linków.

 

Estetyka

Estetyka jest równie ważna jak kontent. Postawiłam sobie poprzeczkę dosyć wysoko i już od początku dbam o każdy szczegół na blogu. Zaczęłam od zakupu szablonu. Obecny kupiłam na Themeforest, kosztował 55 $, ma ogromne możliwości zmiany wyglądu, dla porównania możecie zobaczyć jak ten sam szablon wygląda u Agnieszki Maciąg. Zupełnie inaczej prawda? Wielu blogerów właśnie tam zaopatruje się w swoje szablony. Cena zawiera już wszelkie aktualizacje oraz pomoc techniczną, która działa całkiem sprawnie. Wybór szablonów jest ogromny, każdy znajdzie coś zgodnego z własną estetyką. I co najważniejsze, nie kupujesz kota w worku, nie musisz czekać miesiącami, aż programista skończy swoją pracę i płacisz znacznie mniej za naprawdę świetną jakość. Jedyną wadą jest to, że ten sam szablon może pojawić się u kogoś innego. Ale z uwagi na to, że szablon co jakiś czas planuję zmieniać, by nie było za nudno, uważam, że jest to najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

 

Estetyka to również dobrej jakości zdjęcia. Jeśli nie jesteś fotografem, możesz skorzystać z darmowych banków zdjęć. O nich i innych narzędziach, które przydają się blogerom powstanie następna notka. Zdjęcie potrafi dopełnić tekst, a czasem nawet wyrazić więcej niż słowa. Zdjęcia na blogu są dla mnie bardzo ważne. Staram się by były jak najlepszej jakości. Ale nie zawsze tak było, wystarczy jeśli porównacie moje zdjęcia z pierwszych postów z tymi, które pojawiają się teraz. Postanowiłam nauczyć się fotografii, zapisałam na kurs, wykupiłam kilka dodatkowych lekcji z fotografem, wzięłam udział w kilku darmowych warsztatach fotograficznych (poszukajcie koniecznie w swoich miastach), czytam książki fotograficzne i robię tysiące zdjęć. W wyniku pasji, która się narodziła, powstała na blogu kategoria Fotografia, w której staram się przekazywać nabytą wiedzą w przystępny sposób. To właśnie zdjęcia stały się mocną stroną tego bloga, o czym niejednokrotnie się przekonuję czytając Wasze komentarze. Nie pomijajcie zdjęć na swoich blogach, są integralną i bardzo ważną częścią bloga.

 

Eksperymenty

Nie bójcie się eksperymentować z postami. Przez pewien czas pisałam dosyć ostrożnie, trzymałam się formy i tematyki blogowania. Bałam się eksperymentować, bo co jeśli projekt nie wypali i nikt się w niego nie zaangażuje? Teraz wiem, że warto próbować i sprawdzać różne formy blogowych wpisów. Nie sugeruję się tym co sprawdza się u kogoś, bo już niejednokrotnie doświadczyłam tego, że u mnie sprawdza się coś zupełnie innego. Mam pomysł, uważam, że jest dobry i realizuję go. Tak było z Fotograficznym Kalendarzem Adwentowym, Wymianą Książkową czy nową kategorią Between Us. Nawet jeśli jakiś projekt nie wypali, to przynajmniej wiem, czego powinnam unikać następnym razem. Dlatego nie bój się eksperymentów, inaczej nie dowiesz się, jakie są preferencje Twoich Czytelników i co sprawdza się na Twoim blogu.

 

O tym jak prowadzić bloga mogłabym pisać i pisać, ale powstałby z tego zbyt długi post. W następnych Kulisach Blogowania pojawią się m.in. przydatne narzędzia, z których korzystam (banki darmowych zdjęć, programy i strony graficzne, wtyczki na WordPressa), zagadnienia SEO – czyli czy w ogóle warto zająć się pozycjonowaniem swojego bloga, promowanie bloga w sieci i… no właśnie, tutaj oddaję głos Wam. O czym chcielibyście przeczytać? Wszelkie sugestie mile widziane.

 

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów i treści.

Zapraszam Cię także na mój Fan Page na Facebooku oraz Instagram, gdzie wrzucam różne anegdotki z życia i niepublikowane wcześniej zdjęcia  :)

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy