fbpx

Kameralne inspiracje – ogromna dawka motywacji z sieci

by Dorota Zalepa
28 komentarzy

W dzisiejszych Kameralnych Inspiracjach mam dla Was sporą dawkę motywacji wyszperanej z sieci. Internet jest narzędziem, dzięki któremu mamy niemal bezpłatny – niemal, bo za łącze internetowe trzeba płacić – dostęp do ogromnych zasobów informacji. Nie zawsze wartościowych, dlatego dokładam wszelkich starań, by zgromadzić w tym cyklu interesujące i przydatne linki.

 

 

 

 

  • Co zrobić, gdy czujesz, że nie nadążasz za innymi? Marie Forleo, którą odkryłam dzięki podpowiedzi Czytelniczki (dziękuję!), podaje dwa proste, a zarazem bardzo skuteczne sposoby.

 

  • Przywiązujemy dużą wagę do zarządzania czasem, by być bardziej efektywni, ale nie zwracamy uwagi na to, że ścisłe trzymanie się wyznaczonych limitów może pozbawić nas kreatywności i utrudniać zaangażowanie w pracę. Ciekawy artykuł poparty badaniami o tym, że zarządzanie czasem może prowadzić do pogorszenia jakości naszej pracy.

 

Time management was a brilliant invention, and helped to transform society 250 years ago. It is just not helpful anymore; in fact it’s harmful in a world of too much. It’s time to develop a different strategy—one that starts from the recognition that, in our overloaded world, the greatest shortage is not time, but attention

 

  • Podcast Michała Szafrańskego o określaniu życiowych priorytetów. Michał opowiedział o bardzo ciekawym ćwiczeniu, które poznał podczas konferencji z udziałem Grega Hartle. Polega ono na wypisaniu wszystkich celów, które chcemy osiągnąć do końca swojego życia, potem skróceniu tej listy przy założeniu, że zostało nam 5 lat życia, następnie 2 lata, aż w końcu stworzenie listy zawierającej cele na kilka ostatnich miesięcy naszego życia. Co wtedy byłoby dla nas ważne?

 

  • Dlaczego warto czytać i co zrobić, by czytać więcej. Podoba mi się pomysł Jacka Kłosińskiego by zasypać się książkami, które nas interesują. To rzeczywiście działa! Zauważyłam, że gdy mam w zasięgu kilka ciekawych książek,  jestem zmotywowana, by więcej czytać. Szybciej kończę jedną książkę, bo nie mogę doczekać się kiedy zacznę następną. Czasami czytam jednocześnie dwie, trzy książki, jeśli są z różnych gatunków literackich.

 

  • Często słyszymy, by mówić życiu TAK, podejmować wyzwania i wychodzić ze strefy komfortu. Warto pamiętać, że podejmując kolejne wyzwanie zawsze dokonujemy jakiegoś wyboru. Mówiąc TAK jednej sprawie, mówimy NIE drugiej. Na przykład więcej czasu poświęcamy projektom zawodowym, a mniej czasu rodzinie. Bardzo ciekawy artykuł – What Are You Saying NO To?

 

  • Kulisy powstawania marki odzieżowej Lunaby, stworzonej przez blogerkę Joannę Glogazę. Bardzo lubię czytać artykuły opisujące cały proces twórczy powstawania biznesu – od pomysłu, do pierwszego projektu.

 

  • Pozostańmy na chwilę przy blogerskich projektach. Kasia Pszonicka z TheOwner.co stworzyła kurs – Jak zacząć projekt biznesowy? Podręcznik z ćwiczeniami. Jeśli zastanawiacie się nad otworzeniem własnego biznesu, sięgnijcie do tego kursu, na pewno odpowie na wiele Waszych pytań. Kolejną inicjatywą blogerską, jest obszerny kurs online FB Marketing z pasją stworzony przez ekspertkę od social mediów Ulę Phelep, która uczy – i to bardzo skutecznie – jak używać Facebooka, by zbudować silną i zaangażowaną społeczność.

 

  • Podrzucałam Wam ten wywiad na Facebooku, ale jeszcze raz podaję link tutaj. Andrzej Tucholski rozmawia z dr Ewą Jarczewską-Gerc na temat psychologii pozytywnej. Jak wytrwać w swoich postanowieniach? Ważne, by nie skupiać swojej uwagi na efekcie końcowym, ale na całym procesie, który prowadzi do realizacji celów. Powiedzenie Chcieć to móc choć prawdziwe, nie wystarczy by wytrwać w dążeniu do spełnienia marzeń.

    • Najbardziej uszczęśliwiająca i podnosząca na duchu składanka piosenek stworzona przez neurologa dr Jacoba Jolij starannie wyselekcjonowana zgodnie z przeprowadzonymi przez niego badaniami. Utwory mają określony rytm, tempo, temat i linię melodyczną. Na mnie działa!

 

 

Dzisiejsze Kameralne Inspiracje były w pełni poświęcone motywacji, ostatnio bardzo jej potrzebuję, także jeśli natrafiliście na coś ciekawego, co działa pozytywnie i daje kopa, podzielcie się linkiem w komentarzach. Dajcie też znać co działa na Was motywująco? Muzyka, film, artykuł, dobra książka, rozmowa z kimś bliskim? A może nie potrzebujecie żadnych wspomagaczy i w chwilach kryzysu dajecie sobie radę sami.

 

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter i odbierz darmowy e-book – Jak pozycjonować bloga? :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
28 komentarzy

Anna M. Lukasiewicz 21 października 2015 - 18:52

Tyle klikania i czytania – dzięki!:)

Odpowiedz
Ola Storia 21 października 2015 - 19:45

Wielkie dzięki za Marie Forleo. Świetny, inspirujący i akurat mi potrzebny :) Dodatkowo podniósł mnie na duchu w związku z moją znajomością angielskiego. Dzięki pięknemu akcentowi i stosunkowo wolnemu tempu wszystko zrozumiałam, aż mam ochotę pouczyć się angielskiego :D

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 października 2015 - 08:44

Słuchanie podcastów w języku angielskim bardzo się sprawdza! Słucham ich regularnie podczas biegania, czasem też w domu, od 2 m-cy i moja umiejętność rozumienia ze słuchu bardzo się poprawiła. Także polecam tę formę nauki. No i Marie Forleo jest genialna!

Odpowiedz
Dessideria 21 października 2015 - 20:00

Motywacja, działanie, to jest TO czego potrzebuję każdego dnia, więc post dla mnie przydatny :)

Odpowiedz
OlaD 21 października 2015 - 20:38

Moja motywacja w ostatnim czasie jest znikoma… Dziś ograniczyła się do 3,5-godzinnej drzemki po pracy, ale za to mam teraz siłę do zabrania się za mój stos książek, który na mnie czeka. ;)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 października 2015 - 08:46

Książki to jedno z moich ulubionych zajęć podczas jesiennych wieczorów. Drzemki też, ale nie takie długie. Mam nadzieję, że moje propozycje choć trochę podniosły Twoją motywację. Posłuchaj sobie składanki na Spotify, bardzo energetyczna.

Odpowiedz
Ola (Pani Swojego Czasu) 21 października 2015 - 21:09

Oczywiście przeczytałam artykuł o „time management”, który polecasz. I rzeczywiście jest bardzo ciekawy i pouczający.
Choć nieskromnie mówiąc mam wrażenie, że ja trąbię o tym od miesięcy – ciągle przecież przypominam, że wcale nie jest tak, że „wszystko dasz radę zrobić, jeśli się tylko zorganizujesz”.
I wcale nie jest sztuką robić dużo, sztuką jest robić to, co ważne i to, na czym nam zależy!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 października 2015 - 08:52

Ola, dla mnie jesteś niekwestionowanym ekspertem od zarządzania czasem i co najważniejsze robisz to świetnie! :) Masz absolutną rację, nie zawsze liczy się ilość, ale przede wszystkim jakość stawianych sobie celów. To co najbardziej mi się podoba w Twoich naukach, to podejście – „lepsze jest wrogiem dobrego”, które uwalnia z nadmiernego perfekcjonizmu. :)

Odpowiedz
Jane599 22 października 2015 - 09:09

Dzięki za ten wywiad o motywacji :) Naprawdę świetny :)

Odpowiedz
Ewelina Mierzwińska 22 października 2015 - 10:41

Dorota, dzięki piękne za polecenie mojego materiału! :)

Słuchałam podcastu Michała, w którym opowiadał właśnie o tym zadaniu z planowaniem celów i zakładaniem, ze zostało nam coraz mniej czasu. Ogromnie mnie poruszył cały materiał i myślę, że na długo zostanie mi on w głowie. Świetnie, że polecasz go dalej! :)

Odpowiedz
Jak ona to robi 22 października 2015 - 14:31

Bardzo duża dawka motywacyjnych treści. Ze swojej strony, mogę Ci polecić książkę, Jacka Walkiewcza. „Pełna moc możliwości” . Po jej przeczytaniu, człowiek nabiera wiatru w żagle. :)

Odpowiedz
Jerry Smith 22 października 2015 - 18:21

Świetne, dzięki.

Odpowiedz
Gaja 22 października 2015 - 20:37

Moje życie składa się z trzech sfer: praca zawodowa 8 godz., sfera tzw. pani domu i sfera pasji, gdzie staram się dużo pisać i czytać. Oczywiście na tą ostatnią chciałabym poświęcać jak najwięcej czasu, dlatego uważam, że powinnam być świetnie zorganizowana, tego czasu na pasje zostawić sobie jak najwięcej. Jednak po zapoznaniu się z artykułem o zarządzaniu czasem i ja muszę przyznać, że często (o ironio) czuję się przytłoczona i nieszczęśliwa – marzę o dniu bez terminarza!

Odpowiedz
Koneserka Czekolady 22 października 2015 - 20:41

Wiele ciekawych tekstów – zwłaszcza ten na Venila Kostis. :)

Odpowiedz
Sylwia Bazylińska 22 października 2015 - 20:49

I kiedy ja mam to wszystko przejrzeć? No ale dobra parę rzeczy już ogarnęłam jest dobrze:) Dzięki za J. Kłosińskiego…

Odpowiedz
Jacek Kłosiński 25 października 2015 - 19:34

To ja dziękuję, że wpadłaś i zostawiłaś wartościowe komentarze. :)

Odpowiedz
Bennett 22 października 2015 - 21:46

Dzięki za tyle poleceń! Będzie sporo czytania.

Lubię Jacka Walkiewicza. Jego prezentacje są takie spokojne, a zarazem pełne motywacji. Szczególnie lubię „Pełną moc możliwości”. Oglądałaś?

Odpowiedz
Alexandra 23 października 2015 - 10:31

Świetne inspiracje! :) Znalazłam coś dla siebie :)

Odpowiedz
Beata Redzimska 23 października 2015 - 18:03

Oj to robienie jednej rzeczy codziennie, ktorej sie boje, to cos dla mnie … do przejscia.

Odpowiedz
Viktoria Schnorr 23 października 2015 - 20:30

Dopiero ostatnio trafiłam na tego bloga, ale jest cudowny!

A seria z kulisami blogowania jest taka przydatna <3 szczególnie na początku… :)
Super post, genialny blog! Podziwiam c:

Odpowiedz
Olga Komorowska 24 października 2015 - 08:55

Nie słyszałam do tej pory o Joannie Glogaza. Byłam na jej blogu. Bardzo ciekawy. Dzięki za inspirację! A normy czasowe, które sobie narzucamy, żeby efektywnie zarządzać czasem mogą być zgubne. Ja przy drobnych zadaniach określam sobie czas. Ale faktycznie przy zadaniach, które wymagają ode mnie przemyśleń, pracy kreatywnej, to nie potrafię pracować pod presją czasu. Za często patrzę wtedy na zegarek i się stresuję. A często przy takiej pracy muszę wykonywać rzeczy, które wydawałoby się nic nie mają wspólnego z pracą. Np. podlać kwiatki, popatrzeć przez okno. Te drobiazgi zabierają czas, ale są mi niezwykle potrzebne.

Odpowiedz
Mae K. 24 października 2015 - 18:13

Ta playlista to coś, czego teraz potrzebowałam. Dziękuję. :)
A same inspiracje chyba sobie dodam do zakładek na wypadek braku motywacji.

Odpowiedz
Ula Phelep 26 października 2015 - 01:39

Dorota, dopiero przeczytałam ten post! Dziękuję za wspomnienie o kursie – to super miło z Twojej strony :*!!

Odpowiedz
Sisters92 27 października 2015 - 16:23

Uwielbiamy czytać książki, gdy mamy ją zawsze pod ręką, też chętniej po nią sięgamy. Podcast Michała słuchałyśmy, niezwykle motywujący i zmuszający do myślenia.

Odpowiedz
Monika Wyderka-Chodak 2 listopada 2015 - 13:01

Nadrabiam zaległości. Mam trochę czasu dla siebie i zaraz zajrzę do Twoich propozycji. Brzmią świetnie.

Odpowiedz
Marta 3 listopada 2015 - 22:19

Wspominałam o książce Joanny Tor Gazdy „Nieporównywalnie piękna” ale komentarz chyba się nie zapisał. Kiedy czytałam wywiad z autorką, jej podejście do ubioru skojarzyło mi się z Twoim :-)mocno angażuje się też w slow fashion. Dla mnie duża dawka inspiracji, bo trochę za bardzo skupiałam się na technice określenia stylu, porządkowaniu szafy, a zapominałam o wnętrzu :-)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 4 listopada 2015 - 08:58

Dziękuję Marta za polecenie, zapisuję sobie tytuł. :)

Odpowiedz
by Kamila 8 listopada 2015 - 11:06

Część linków znam, ale jeśli miałabym polecić coś szczególnie to właśnie podcast Michała. :) Przesłuchałam 2 razy, zainteresowałam się wreszcie na poważnie Live Your Legend i ciągle gdzieś w głowie pracują mi pewne pytania, szukam odpowiedzi. Znajdę je na pewno. Nie zrobiłam jeszcze tylko ćwiczenia o którym przypominasz we wpisie, ale właśnie się za to zabieram :)

Odpowiedz

Zostaw komentarz