Kompozycja w fotografii

by Dorota Zalepa
31 komentarzy
trójpodział w fotografii

Im więcej się uczę, tym bardziej dochodzę do wniosku, że w fotografii nie można trzymać się sztywnych reguł. Trzeba pozwolić sobie na spontaniczność. Dobre zdjęcie można wykonać nawet telefonem i nie musimy znać się na wszystkich parametrach sprzętu, żeby je zrobić.

Postawiłam sobie za cel rozwijanie swoich umiejętności i teraz z perspektywy czasu, kiedy wiem już co to ISO, przysłona, czas otwarcia migawki, balans bieli i inne tego typu parametry, wiem, że najważniejsze jest nasze spojrzenie na fotografowany obraz.

Dziś przedstawię Wam zasady kompozycji, które obowiązują nie tylko w fotografii, ale także malarstwie, filmie, architekturze. Oglądając filmy warto przyjrzeć się kadrowaniu. Ułatwią Wam one, zrobienie naprawdę dobrych zdjęć.

Zasada trójpodziału

Trójpodział – jest podstawową zasadą kompozycji w fotografii. To nic innego jak podzielenie obrazu na trzy równe części w poziomie i w pionie za pomocą linii. W jednej trzeciej obrazu i w dwóch trzecich. Wygląda to tak.

zasada trójpodziału

 

Często mamy tendencję do dzielenia obrazu na pół i umieszczania najważniejszego obiektu w samym jego centrum. Takie zdjęcia niestety tracą na atrakcyjności. Linie trójpodziału pokazują nam gdzie najlepiej umieścić horyzont albo pionową ścianę budynku. Dzięki nim zdjęcia nabiorą silniejszego wyrazu.

Kompozycja w fotografii – przykłady

Zobaczcie na przykładach, w których numerem 1 oznaczyłam zdjęcia przed zastosowaniem trójpodziału, a numerem 2 już po wykadrowaniu zgodnie z tą zasadą.

Horyzont na zdjęciu powinien znajdować się albo w jednej trzeciej zdjęcia, albo w dwóch trzecich. Na zdjęciu numer 2 znalazł się w 2/3 obrazu.

Klikając w obrazki zobaczycie je znacznie powiększone

 

zasada-trojpodzialu

Na kolejnym zdjęciu (numer 2) horyzont umieściłam w 1/3 obrazu. Widzicie różnicę?

zasady_trojpodzialu

I jeszcze parę przykładów.

mocne_punkty

 

zasada_trojpodzialu

Mocne punkty obrazu

Występują na przecięciach linii (oznaczone na czerwono na rysunku z liniami trójpodziału). Sprawiają, że zdjęcie staje się bardziej wyraziste i nabiera charakteru. W mocnym punkcie umieszczamy główny obiekt zdjęcia.  Umieszczamy w nim np. twarz osoby, albo oko gdy jest to portret. Jeśli fotografujemy przedmiot, niech on znajdzie się w tym mocnym punkcie. Unikajmy ustawiania obiektu na środku obrazu. Spróbujcie, a sami zobaczycie różnicę.

Na zdjęciu poniżej główny obiekt obrazu został przeniesiony do mocnego punktu, znajdującego się na styku linii. Jeśli klikniecie w obrazek ujrzycie go w powiększeniu.

kompozycja w fotografii

trojpodzial6

mocne_punkty_fotgrafia

 

Nie wykorzystujcie jednak wszystkich mocnych punktów, wybierzcie jeden lub dwa, inaczej obraz stanie się chaotyczny.

Jak ułatwić sobie zadanie

W aparatach i telefonach komórkowych możemy ustawić sobie siatkę trójpodziału na wyświetlaczu. W Canonach znajdziemy ją w menu – wyświetlenie siatki. Bardzo ułatwia zadanie, szczególnie na początku, potem już intuicyjnie będziemy wiedzieć gdzie znajdują się linie trójpodziału i mocne punkty na zdjęciu.

Jeśli nie widzieliście poprzedniego postu z kategorii FOTOGRAFIA, koniecznie musicie nadrobić. Poruszyłam w nim bardzo istotną kwestię prawa w fotografii, czyli jakie zdjęcia możemy publikować w Internecie.

 

 

Oczywiście kompozycja w fotografii to nie tylko trójpodział, jest to jednak podstawowa zasada, na którą warto zwrócić uwagę. Pamiętajcie jednak, by się jej sztywno nie trzymać, ważna jest również inwencja twórcza, bo to Wam mają podobać się zdjęcia.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy