Dwie ksiązki i jeden film

by Dorota Zalepa
16 komentarzy

Dawno nie było na blogu kultury. Głównie ze względu na mój brak czasu na nią. Przyznaję, że czytam ostatnio niewiele, a w kinie ostatni raz byłam… już nie pamiętam kiedy. Jak tylko uporam się z natłokiem obowiązków, wezmę się solidnie za czytanie. Organizacja czasu pracy już tak nie kuleje, coraz efektywniej wykorzystuję dzień.

Wierzę, że nadrobię podczas urlopu, a w tym roku znowu szykuje się biwak, polskie morze i jeśli uda się trafić na dobrą ofertę Last Minute, tak jak to było w przypadku Tunezji, może jakaś zagraniczna podróż.

Ale do rzeczy. Mam dziś dla Was dwie pozycje książkowe i jeden film.

Kroki w nieznane. Autobiografia – Richard Branson

richard_branson_ksiazka

Biografię Richarda Bransona kupiłam w zeszłym roku. Kierowałam się wieloma pozytywnymi opiniami w Internecie. Miała być intrygująca, dowcipna, lekka, inspirująca i dająca ogromnego kopa do działania. Okazała się – niestety – bardzo przeciętnie napisaną kroniką wydarzeń z życia założyciela Virgin Group, miliardera – Richarda Bransona.

Nie powiem, życie Bransona, jest intensywne, pełne wyzwań, adrenaliny, szybkich decyzji, ryzyka i dużych pieniędzy. Jest on idealnym przykładem amerykańskiego snu, od zera do milionera. Praktycznie każdy pomysł – nawet ten najbardziej nierealny- wciela w życie. I to z powodzeniem. Poznaje najbardziej wpływowych ludzi świata, tworzy gigantyczne imperium i zarządza nim z niebywałą intuicją. Człowiek sukcesu.

Jednak książka napisana suchym językiem, uboga w emocje, i zbyt bogata w daty i mało istotne- z mojego punktu widzenia – wydarzenia. Szczegółowe opisy lotów balonem, były nużące do tego stopnia, że kilka razy walczyłam ze sobą, by nie porzucić lektury. Bywały dni, kiedy po kilku stronach nie mogłam już dalej czytać, bo myśli odbiegały zupełnie od treści.

Męczyłam się z nią bardzo długo. Czułam się jakbym czytała Wikipedię i podręcznik historii w jednym.

Jesteś cudem – Regina Brett

richard_branson_biografia

Przesiadka po Bransonie na lekką i przyjemną książkę, była niebywałym oddechem. Nareszcie mój umysł odpoczywał i karmił się językiem przyjaznym czytelnikowi. Jesteś cudem to zbiór 50 felietonów, z których każdy daje nam jedną, pozytywną lekcję życia. Tematyka książki oparta jest na wydarzeniach z życia autorki i jej relacjach z ludźmi.

Dziennikarka, która przeszła przez chorobę nowotworową, opowiada różne historie, inspirujące do zmian we własnym życiu. Nie tych przełomowych, ale drobnych, które powoli, ale sukcesywnie zmieniają świat na lepsze. Regina Brett pokazuje, że z każdej, nawet trudnej sytuacji, możemy wyciągnąć pozytywną i wartościową dla nas lekcję.

Złodziejka książek ( The Book Thief)

Złodziejka książek

 

Nie darzę dramatów wojennych największą sympatią, bo są szare, ciężkie i przytłaczające. Trudno w takim filmie dostrzec pozytywne akcenty, a ja staram się karmić mój umysł pozytywnymi treściami. Ten film jednak jest inny. Mimo, że o wojnie, mimo że szary i ciężki, to jednak jest w nim ogromna dawka pozytywnych emocji.

Narratorem w Złodziejce książek jest śmierć. Przychodzi po każdego, bez wyjątku, a w tych trudnych czasach dla ludzkości, przychodzi nader często. Po dzieci, kobiety i mężczyzn w sile wieku. Bez względu na narodowość, wiek, płeć, czy status społeczny. Jedno życie przykuwa jej uwagę na dłużej, zaciekawia do tego stopnia, że postanawia przyjrzeć się mu z bliska.

Główną bohaterką filmu jest Liesel, dziewięcioletnia dziewczynka, która doświadcza śmierci braciszka, zostaje porzucona przez mamę i oddana do rodziny zastępczej w Niemczech. Nie umie czytać, pisać, a mimo to znajduje w książkach ucieczkę od szarej rzeczywistości. Jej pierwszą wykradzioną książką, która staje się symbolem wolności i marzeń, jest Podręcznik grabarza.

Pomimo trudnych przeżyć, Liesel wciąż ma w sobie ogromną ciekawość świata. Świata skrywanego na kartkach papieru każdej powieści.

Bardzo polecam Wam ten film.

 

Dajcie znać co Wy czytaliście/oglądaliście ostatnio? Może polecicie jakąś dobrą książkę lub film? Mam przed sobą wypad do Empiku i chętnie skorzystałabym z Waszych poleceń. Życzę Wam udanego weekendu :)

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy