fbpx

Podsumowanie Kameralnej Ankiety i plany na przyszłość

by Dorota Zalepa
37 komentarzy

Przyszedł czas rozliczenia się z wyników ankiety, którą tak licznie wypełniliście. 162 osoby poświęciły chwilę swojego cennego czasu, za co jestem Wam ogromnie wdzięczna. Wyniki aż tak mnie nie zaskoczyły, bo trochę już się znamy z komentarzy i newslettera. Jest jednak parę rzeczy, które właśnie dzięki Waszym odpowiedziom, planuję zmienić.

Co mnie zaskoczyło najbardziej? Wynik dotyczący częstotliwości komentowania. Okazuje się, że aż 40% ankietowanych, mimo że czyta i dość często zagląda na bloga, nie ma potrzeby komentowania. Z jednej strony rozumiem, bo sama zanim jeszcze założyłam bloga, raczej byłam czytelniczką, aniżeli komentatorką. Z drugiej mam jednak nadzieję, że choć część z Was przełamie się i zacznie dodawać coś od siebie, bo dyskusja w komentarzach to jest nieoceniona wartość dodana do wpisu. Uwielbiam, kiedy przedstawiacie swoje, często zgoła inne od mojego, zdanie. Zmusza to nie tylko mnie, ale pewnie też wielu Czytelników do zastanowienia się nad poruszanymi kwestiami. Także, Kochani(!), zapraszam i zachęcam, porozmawiajmy w komentarzach :)

Zacznijmy jednak od początku.

Kim są Czytelnicy Kameralnej?

Tak, to kobiety są głównymi odbiorcami moich postów. Mężczyzn jest zaledwie garstka, ale pamiętam o Was podczas każdego wpisu i uwierzcie mi, zawsze mam wyrzuty sumienia, gdy wpis jest poświęcony tylko kobietom. Takie też muszą się pojawiać, nie ma na to siły. Na szczęście jest wiele kategorii, w których z pewnością się odnajdziecie.

Połowa ankietowanych (49%) to Czytelnicy w wieku 25-34 lata, 32% jest w wieku 18-24 lata i to są dwie największe grupy wiekowe. Cieszy mnie również fakt, że czytają mnie osoby powyżej 35 roku życia (12%).

wykres6

Ocena bloga

Blisko 80% ankietowanych oceniło bloga bardzo wysoko z czego cieszę się ogromnie, bo widzę, że moja praca daje efekty. Zauważcie również, że nikt nie dał blogowi najniższych ocen 1 i 2! Szata graficzna doczekała się aż 84% pozytywnych ocen! :) Wow!

wykres4

Wasze ulubione kategorie

Najbardziej byłam ciekawa wyboru Waszych ulubionych kategorii. Przy tym pytaniu można było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. Spośród 9 kategorii na podium znalazły się – Lifestyle, Fotografia, Home Style, tuż za nimi jest Moda i Kuchnia. Najmniej osób wskazało Podróże, jako ulubioną kategorię. Z uwagi na fakt, że za dużo nie podróżuję ostatnio, ten wynik zupełnie mnie nie zdziwił. Zaskoczył mnie jednak tak wysoki wynik kategorii Home Style. Jest najmłodsza i ma zaledwie parę wpisów, ale tkwi w niej potencjał, dlatego będę starała się ją rozwijać.

Posty lifestylowe, czyli posty o moim życiu i moich przemyśleniach cieszą się największą popularnością i powodują, że chętniej zabieracie głos na blogu.

wykres5Czy powinnam częściej publikować posty na blogu?

71% uważa, że częstotliwość pojawiających się postów jest w sam raz, 26% chciałoby, by posty pojawiały się częściej. Publikuję przeważnie 3 posty tygodniowo. Nad każdym spędzam dużo czasu, szczególnie wtedy, gdy dodatkowo jeszcze robię zdjęcia. Staram się by były dopracowane w każdym szczególe. Nie raz tuż po opublikowaniu, gdy wydaje się, że już wszystko jest w porządku, jeszcze dokonuję drobnych poprawek, albo zmieniam zdanie co do kolejności i ilości zdjęć. Nie mogę jednak lekceważyć 26% odpowiedzi, które wskazały, że posty pojawiają się zbyt rzadko. Nie chciałabym jednak, żeby wraz ze zwiększoną ilością spadła jakość wpisów.

Bez-nazwy-1

Reklama na blogu

Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 71% ocenia kampanie na bardzo dobrym i dobrym poziomie. Nie macie również zastrzeżeń co do oznaczania tych postów. Tylko 10 % osób biorących udziału w ankiecie uważa, że posty są źle oznaczone. Może dlatego, że wpisy reklamowe niewiele różnią się od innych, pojawiających się na blogu, zawsze towarzyszą im moje przemyślenia i zdjęcia, a produkty, które zdarza mi się reklamować, są tymi, które znam, używam i mam do nich pozytywny stosunek.

wykres8

Skąd dowiadujecie się o nowych postach?

Portalem społecznościowym, z którego dowiadujecie się o postach jest w zdecydowanej większości Facebook (52%), który niestety bardzo ucina widoczność postów. Dlatego jeśli chcecie być na bieżąco, możecie na moim Fanpage’u w zakładce Lubisz to wybrać Otrzymuj powiadomienia (jak na zdjęciu).

facebook

Możecie również śledzić Kameralną na Bloglovin, lub innym kanale RSS i mieć pewność, że żadna nowość Was nie ominie. Ostatnio staram się udzielać również na Twitterze. Jesteście tam? Przyznaję, że to dość osobliwa forma kontaktu z ludźmi, bo jak zmieścić się w 140 znakach? Mam z tym problem.

 

Drugim (poza Facebookiem) kanałem społecznościowym, na których chętnie zaglądacie jest mój Instagram. To tam staram się zamieszczać zdjęcia z mojej codzienności.

 

Pytania, zażalenia i prośby

Pozytywne reakcje

Na pytanie – Co najbardziej podoba Wam się na blogu, odpowiadaliście w większości, że zdjęcia, szata graficzna, kameralna atmosfera oraz, co bardzo mnie cieszy naturalność i szczerość autorki. Oznacza to, że macie do mnie zaufanie i wiecie, że nie kreuję się na kogoś kim nie jestem.

Niektóre Wasze odpowiedzi:

To, że jesteś osobą autentyczną. Widać, że piszesz to o czym myślisz, wyrażasz swoje zdanie nie grając nikogo. Jesteś sobą.

Staram się nie kreować siebie na kogoś kim nie jestem. Nie poruszam wszystkich sfer mojego życia, szanuję prywatność mojej rodziny, ale wszelkie posty piszę z głębi serca i szczerze.

Różnorodność wpisów i sposób w jakim są pisane. Ma się wrażenie, że autorka jest taka normalna, dostępna dla czytelnika. Niestety na wielu blogach jest autorka i jej ego a wszyscy inni to pył marny.

 

Lubie to, że odpisujesz na komentarze, widać że dbasz o czytelnika. Poza tym jest fajną, „normalną” kobietą, już mi się nie chce czytać 26-latek które piszą tylko o bieganiu i nowych ciuchach. Blog jest dojrzały, ale bez przesady, taki w sam raz. Robisz piękne zdjęcia. Blog odbieram jako jasny, przejrzysty, minimalistyczny i z klasą.

Staram się odpowiadać na komentarze, bo wiem, że jest to ważne i buduje więź z Czytelnikiem. Szanuję Czytelnika i jego czas, skoro więc jemu chciało się wypowiedzieć w komentarzu, mnie tym bardziej chce się na niego odpowiedzieć. Sama bardzo nie lubię, gdy mój wartościowy komentarz nie doczekuje się odzewu na innych blogach. Wydaje mi się wtedy, że autor po prostu mnie olewa. Nie chcę, byście Wy kiedykolwiek odebrali takie wrażenie.

Twój sposób pisania – jesteś naturalna, nikogo nie udajesz, i nie wkręcasz się w aferki. Uwielbiam twój blog, bo jest tu bardzo przyjemnie, a Twoje zdjęcia są rewelacyjne!

1.estetyka- wzór do naśladowania 2. to że mam poczucie Twojej uczciwości tzn że nie wciskasz czytelnikom jakiegoś kitu tylko po to żeby mieć temat na post 3. odwaga w głoszeniu „niemodnych” ale zgodnych z Twoim sumieniem poglądów.

Dziękuję za wszystkie te miłe słowa. Nie będę ukrywać, ale dodały mi skrzydeł. Od początku blog miał stwarzać ciepłą, kameralną atmosferę i widzę, że udaje mi się to osiągnąć. To dla mnie chyba najważniejszy komplement płynący z tej ankiety.

Wasze uwagi do bloga i moje odpowiedzi

Niezwykle cenne były też dla mnie uwagi dotyczące bloga, bo dzięki nim mogę rozwijać to miejsce. W końcu to jest miejsce stworzone dla Was i chcę byście czuli się tutaj jak najlepiej.

Niektóre z Waszych odpowiedzi:

Zbyt mało postów o fotografii a bardzo dobrze piszesz na ten temat :)

Na blogu będzie więcej postów fotograficznych, postanowione! Już pod koniec listopada, czeka nas nowy, inspirujący i bardzo ciekawy projekt fotograficzny, w którym mam nadzieję, weźmiecie udział!

Jest zbyt perfekcyjnie.

Perfekcjonizm to jedna z moich wad! Walczę z nim i uczę się przymykać oko na drobne niedociągnięcia.

Nie lubię krygowania się w stylu „jestem nieśmiała, byłam zakompleksiona”.. Kobieto, jesteś wspaniała! Zmień obraz siebie w swoich oczach :)

Ta uwaga dała mi do myślenia!

Idealna szafa jest zupełnie nieidealna.

To prawda! Moja szafa jest zupełnie nieidealna, stąd pomysł by stworzyć, może nie idealną, ale harmonijną garderobę. Pracuję nad nią, ale to wymaga czasu.

Szatę oceniłam na 6, jednak dla mnie jest zbyt nowoczesna, nie w moim stylu. Ważne jednak żeby Ci się podobała i była łatwa w obsłudze.

Planuję ocieplenie szaty graficznej bloga.

Twoja spokojna osobowość cudownie przebija się na blogu. Jedyne, czego bym Ci życzyła, to takie lekkie „sprofilowanie się”. Teraz jest mnóstwo tekstów o ogromnym przekroju tematycznym, trudno odnaleźć taką główną myśl przewodnią, coś co Cię wyróżni spośród ogromnej liczby podobnych blogów. Pozdrawiam serdecznie!

Dokładnie o tym myślałam przeprowadzając ankietę. Chciałam poznać preferencje Czytelników, by móc pójść w bardziej sprofilowanym kierunku. Co prawda to była jedyna taka uwaga, wielu osobom podoba się ta różnorodność, ale dokładnie czuję to samo. Teraz wiem już, w które kategorie wkładać więcej pary.

Za rzadko publikujesz kochana :(

Tak jak już pisałam wyżej, zrobię wszystko by pojawiało się więcej postów. Muszę postarać się o dobrą organizację pracy, bo wydaje mi się, że blogowi poświęcam 24 godziny na dobę :/

 

O czym chcielibyście przeczytać na blogu?

Tutaj podsunęliście mi całą masę pomysłów na posty. Generalnie ma być więcej o fotografii, postów motywacyjnych, moich przemyśleń i poglądów, postów o tematyce slow life i organizacji przestrzeni, a nawet, co zdziwiło mnie ogromnie, chcecie bym napisała parę postów o samym blogowaniu (naprawdę?). Wszystkie Wasze sugestie oczywiście wezmę pod uwagę i postaram się, by każdy znalazł tutaj coś dla siebie :).

Podsumowanie, wnioski, plany na przyszłość

Między wierszami pewnie już przeczytaliście o moich planach, ale podsumujmy je jeszcze tutaj.

Zmiany, które chcę wprowadzić:

1. Ocieplenie szaty graficznej.

2. Lekkie sprofilowanie bloga i rozwijanie kategorii, które najchętniej czytacie. Będzie więcej fotografii i postów o celebrowaniu życia w rytmie slow, motywacji i moich doświadczeniach.

3. Częstsze publikacje.

 

 

Przede wszystkim należą się Wam podziękowania, za to, że jesteście i czytacie, nawet jeśli nie odzywacie się w komentarzach, do czego oczywiście nie zmuszam, ale zachęcam :). Dziękuję każdemu, kto poświęcił chwilę czasu i wypełnił ankietę. Dzięki Wam, Kameralna istnieje i się rozwija! Jeśli chcielibyście jeszcze coś dodać, piszcie śmiało :).

 

 

Jeśli spodobał Ci się post, zachęcam Cię do śledzenia bloga na Bloglovin, dołączenia do mnie na Facebooku lub Instagramie, a jeśli chcesz utrzymywać ze mną bardziej prywatny kontakt, zapisz się do Kameralnego Newslettera :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy