Ciemna Jesień (Deep Autumn) – analiza kolorystyczna

by Dorota Zalepa
9 komentarzy
ciemna jesień

Przegląd typów urody – ciemna jesień.

Zapraszam na kolejną odsłonę cyklu o typach urody według systemu analizy tonalnej. Dziś zajmiemy się piękną porą kolorystyczną jaką jest Ciemna jesień (Deep Autumn). Zajrzyjcie do poprzednich części cyklu oraz wpisu, w którym znajdziecie prostą wskazówkę dobierania kolorów do typu urody, na bazie kolorów z harmonii naszego ciała.

 

Ciemna jesień (Deep Autumn) – charakterystyka typu urody

 

Dominującą cechą ciemnej jesieni jest głęboki ciemny atrybut. Ciemna jesień to często osoba o południowym typie urody. Ciemne włosy, ciemne oczy i ciemniejsza karnacja skóry to cechy wyróżniające ten typ urody. Oczy mogą mieć kolor orzechowy, piwny lub prawie czarny. Skóra najczęściej jest śniada, oliwkowa, w kolorze ciepłego beżu, może być też jaśniejsza, ale ma w sobie sporo czerwono-pomarańczowych pigmentów. Włosy ciemnej jesieni mogą być ciemnobrązowe, ciemnokasztanowe, lub prawie czarne. Mimo swojej głębokiej urody ten typ nie jest mocno kontrastowy. Jeśli macie blond włosy lub jasny kolor tęczówki, nie należycie do typów Deep.

 

Znane osoby w typie ciemnej jesieni

 

  • Julia Roberts, Eva Mendes, Sandra Bullock

 

Kolory dla ciemnej jesieni

 

ciemna jesień

Atrybuty ciemnej jesieni – ciemny, ciepły, zgaszony

Dominującym atrybutem Deep Autumn jest ciemny walor, dlatego osoby o tym typie urody powinny sięgać przede wszystkim po ciemne, głębokie, przyczernione kolory. Drugim atrybutem jest odcień ciepły, dlatego kolory ciemnej jesieni będą także ciepłe i lekko zgaszone. Kolory Deep Autumn to na przykład butelkowa zieleń, karminowy, rubinowy, burgund, oberżyna, śliwka, granatowy, ciemnobrązowy, karmelowy brąz, zieleń wojskowa, ciemna oliwka, czerwień karminowa.

Siostrzanym typem urody ciemnej jesieni jest ciemna zima, co oznacza, że do gamy kolorów Deep Autumn mogą, choć nie muszą, wejść też kolory siostrzanej pory roku, na przykład ciemny fiolet, czarny, indygo.

 

Deep Autumn

Srebro czy złoto?

 

Ciemna jesień lepiej prezentuje się w złocie. Może pozwolić sobie na szaleństwa i dokładać do swoich stylizacji masywniejszą, bogatszą biżuterię. Jej uroda jest mocna i głęboka, więc taka cięższa oprawa, szczególnie na wieczór, będzie prezentowała się dobrze. Deep Atutumn ze względu na swoją południową urodę może sięgać po orientalną biżuterię, kamienie typu rubin, szmaragd.

Biel i czerń

 

Ciemne jesienie mogą sięgać po czerń, jednak warto by nie był to strój w wersji total black. Lepiej połączyć czarny dół z górą w innym, ciemnym lub średniociemnym kolorze, na przykład zgaszoną czerwienią, butelkową zielenią, zielenią wojskową lub oberżyną. Jeśli chodzi o biel, to ten typ niekorzystnie prezentuje się zarówno w czystej bieli, jak i ecru, chyba że mamy do czynienia z osobą, której cera jest jaśniejsza, w przeciwnym wypadku kolor cery stanie się ziemisty. Biel powinna mieć zawsze domieszkę beżu.

 

Jakich kolorów powinna unikać ciemna jesień?

 

Ze względu na to, że dominującym atrybutem Deep Autumn jest ciemny walor, niekorzystnie będzie ona prezentowała się w kolorach jasnych, pastelowych, które będą mocno wybijały się ogólnego głębokiego wizerunku tego typu. Nieodpowiednie będą też neonowe soczyste kolory typu cyjanowy błękit, kanarkowy żółty, baby pink, jaskrawa zieleń.

 

Test pomadek

 

Ponieważ uroda Deep Autumn jest głęboka i ciepła, będą jej pasowały kryjące pomadki w kolorach klasycznej, ciepłej czerwieni jak i głębokiej czerwieni karminowej. Osoby w tym typie urody mogą także spróbować sięgnąć po kolory nieco chłodniejsze na bazie różu,  lub jaśniejsze kolory pomadek typu koralowy, czy łososiowy polecane do dziennego makijażu. Ten typ urody niekorzystnie będzie prezentował się w delikatnych pastelowych i półtransparentnych pomadkach i błyszczykach, chyba że chcesz dodać połysku do wcześniej nałożonej pomadki.

 

Jestem ciekawa czy są wśród Was przedstawicielki tego typu urody? Po jakie kolory najczęściej sięgacie?

 

PS Tradycyjnie na moim Insta Stories pokazuję przykładowe stylizacje dla każdego omawianego typu urody. Zapisuję je w wyróżnionych relacjach, byście w każdej chwili mogły do nich zajrzeć.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy