Dzisiejszym wpisem pragnę otworzyć serię wpisów na temat stylizowania różnych sylwetek. Zaczynam od sylwetki wysokiej, bo sama nią jestem i ten temat jest mi najbliższy, ale z Waszych wiadomości wiem także, że mam spore grono wysokich czytelniczek, które chciałyby dowiedzieć się jak możemy ubraniem wpływać na nasze proporcje.
Zacznijmy od tego ile mierzy sylwetka wysoka?
Otóż podział sylwetek ze względu na wzrost wygląda następująco:
- Niska do 164 cm
- Proporcjonalna 165-172 cm
- Wysoka powyżej 172 cm
Ja mierzę 179 cm, więc jestem świetnym przykładem wysokiej sylwetki. Musimy także pamiętać, żeby wziąć pod uwagę nie tylko wzrost, ale także masywność naszej sylwetki, więc nie traktujmy wszystkich rad zero-jedynkowo. Bo na przykład osoby, które mają masywniejsze kostki, nie będą chciały ich eksponować, a Panie z większym biustem nie będą czuły się dobrze w płytkich dekoltach.
Sylwetka wysoka a spodnie
Ubraniem możemy wpływać na proporcje naszego ciała i tworzyć złudzenia optyczne. W zależności od fasonu spodni możemy wyglądać na wyższe lub niższe niż jesteśmy w rzeczywistości. Zobaczcie na zdjęcia poniżej. Gdy założę szersze dżinsy z podwiniętymi nogawkami wyglądam na niższą, niż gdy założę dopasowane rurki w ciemnym kolorze, które dodatkowo wysmuklają nogi.
Wysokie osoby mogą z powodzeniem nosić spodnie typu kuloty, tutaj także zwracamy uwagę na łydkę, bo masywniejsze łydki, nie będą prezentowały się dobrze w tym fasonie spodni. Spodnie o długości 7/8, cygaretki, czy spodnie opisane jako cropped/tapered, których teraz jest zatrzęsienie w sklepach, to ciekawe fasony dla wysokich dziewczyn. Dobrze będą prezentowały się także szersze spodnie typu flare fit, szwedy, dzwony.
Wybierajmy średnie stany spodni. Bardzo wysokie wydłużą nogi, więc tutaj wyrównujemy je na przykład poprzez podwinięcie nogawek, niskie stany wydłużają tułów, co może zaburzyć proporcje sylwetki.
Sylwetka wysoka – spódnice i sukienki
W przypadku sukienek i spódnic warto pamiętać, że formy bliżej ciała wydłużają sylwetkę, szersze ją skracają. Dobrze prezentują się długości do połowy uda, przed i za kolano a także długości do połowy łydki. Warto przemyśleć długość ultra mini, która mocno eksponuje nogi. Jeśli decydujemy się na szorty, możemy zrównoważyć długość nogi butami – na przykład sandałkami z paskiem w kostce lub botkami. Sukienki maksi powinny kończyć się nad kostką, by nie wydłużały dodatkowo sylwetki.
Sylwetka wysoka a marynarki
Marynarki nie mogą być zbyt długie, granica długości oscyluje w okolicach kroku. Sylwetkę będą także skracały marynarki dwurzędowe, ale zwróćmy uwagę na to, że jednocześnie ją poszerzają, dlatego kobiety z dużym biustem lub plus size powinny raczej wybierać marynarki jednorzędowe. Jeśli mamy dłuższą marynarkę, wybierzmy krótsze spodnie lub podwińmy nogawki. Zbyt krótkie marynarki też nie będą korzystne, mogą prezentować się jak ubranie „z młodszej siostry”, dlatego warto zawsze ocenić całą sylwetkę, a nie wybrane jej partie.
Sylwetka wysoka a płaszcz
Długość płaszcza też ma duże znaczenie podczas stylizowania wysokiej sylwetki. Długości do połowy uda, przed kolano, czy do połowy łydki będą w porządku. Warto zastanowić się nad długością maxi i krótszymi płaszczykami do linii bioder.
Sylwetka wysoka a buty
Kobiety kochają szpilki za to, że pięknie wysmuklają nogi i dodają im centymetrów. W przypadku sylwetki wysokiej nie ma potrzeby, by dodawać sobie wzrostu, dlatego możemy zdecydować się na obcas w granicach 5 cm. Wszystko zależy od wzrostu, bo osoby, które mierzą 172-3 cm mogą pozwolić sobie na wyższe obcasy, natomiast te o wzroście 180 i wyżej powinny uważać z dodawaniem sobie centymetrów.
Możemy postawić na botki noszone do sukienek, spódnic i szortów, zdecydować się na kolor lub wzór, które przykuwają uwagę i tym samym ciągną sylwetkę w dół. Szersze cholewki czy czarne kozaki do rajstop w kolorze cielistym, także będą korzystne dla wysokich kobiet.
Dodatkowe triki stylizacyjne dla sylwetek wysokich
Istnieją jeszcze różne ciekawe triki stylizacyjne, które wpływają na odbiór naszej sylwetki. Część z nich zamieszczam poniżej.
Ubrania na cebulkę
To rozwiązanie dla osób wysokich i jednocześnie szczupłych. Stylizacje na cebulkę jednocześnie poszerzają i skracają sylwetkę.
Total look koniecznie z przecięciami
Total look w jednym kolorze wydłuża całą sylwetkę, dlatego dobrze jest przełamać go poprzecznymi liniami, pasek w talii, podwinięcie nogawek, buty z paskiem w kostce.
Wzory
Wzory w dolnej części sylwetki przykuwają wzrok i sprawiają wrażenie, że jesteśmy niższe niż w rzeczywistości.
Poprzeczne linie
Poprzeczne linie, paski, przecięcia sylwetki także będą wpływały na jej proporcje.
Oversizowe ubrania
Za duże koszule, wielkie swetry, poszerzane kurtki, będą świetnie prezentowały się na wysokich sylwetkach, ale pamiętajmy by ocenić także masywność naszej sylwetki, by niepotrzebnie jej nie poszerzać.
Naszyjniki
Naszyjniki nie powinny być bardzo długie, maksymalna długość to matinee, czyli kończąca się tuż nad biustem.
Czy jako wysoka osoba przestrzegam tych wszystkich zasad? Nie biorę ich do siebie w całości, ale przygotowując strój staram się wyrównać proporcje i niepotrzebnie nie dodawać sobie wzrostu. Akceptuję obcas do 5 cm, a najchętniej wybieram buty na płaskim obcasie, bardzo często podwijam nogawki spodni i rękawy koszuli, czy marynarki, nie noszę głębokich dekoltów, i przecinam sylwetkę paskami. Patrzę na sylwetkę jako całość, a nie na pojedyncze partie. Uczę się siebie i robię zdjęcia swoim stylizacjom, by móc ocenić później zestawy i wyciągać ciekawe wnioski.
A Wy jakimi jesteście sylwetkami? Stosujecie wymienione przeze mnie triki?
15 komentarzy
182 cm pozdrawia :) męczy mnie wieczne szukanie długich spodni, które nie są jeansami, bo o nie akurat łatwo, chętnie poznam warte polecenia sklepy ;)
Znam ten ból. Ja akurat zamawiam w Massimo Dutti. Teraz zamówiłam spodnie materiałowe w Arket, zobaczę jak z długością. COS też może coś mieć. Trzeba patrzeć jak spodnie leżą na modelkach, na Zalando jest podany ich wzrost.
Wiem, że dawno to pisałaś, ale może znalazłaś jakieś nowe miejsca na zakup spodni, marynarek itp. odpowiednio długich dla kobiet ok. 180 cm, gdzie nie króluje poliester? Jak ten Arket i COS?
Pozdrawiam
Niektóre przykłady optycznie nas skracają, ja mam 180cm i uważam że to mój atut, więc dlaczego miałybyśmy odejmować sobie centymetrów. Ja bardzo nie lubię oversize ubrań, bo uważam ze wtedy wyglądam na „dużą” a nie wysoką. Pozdrawiam wszystkie wysokie kobiety
Wszystko o czym piszę to kwestie bardzo indywidualne. Przedstawiam tutaj podpowiedzi i triki stylizacyjne, możesz wybrać dla siebie to co uważasz za stosowne. Oversize oczywiście nie dla każdego, ważna jest także masywność sylwetki, no i musimy czuć się dobrze w danym fasonie. To takie zasady, które warto znać, też po to, by umiejętnie je łamać. :)
Ja mam częsty problem ze w sklepach nie przyglądając mi się ekspedientki mówią pan :) Też macie ten problem? :)
Należę do osób wysokich (174) i… chyba podświadomie wybieram takie ubrania, o których piszesz. Dopasowane dżinsy, ale krótsze, częste podwinięcia nogawek, oversize i paski, które przecinają sylwetkę. Spodni z niskim stanem nie lubię, więc z automatu odrzucam. A buty… jestem tą szczęściarą, że mogę sobie pozwolić na 9 cm szpilki :D
u mnie nie ma problemów abym mogła założyć nawet wysoki obcas, ja 176, mąż dużo wyższy. Dla nas wysokich chyba najlepsze są wąskie ubrania przylegające.
Te wąskie wysmuklają i wydłużają, ale to kwestia upodobań. ❤️
Mam182 wysokie obcasy odpadają niestety.
Bardzo ciekawy zestaw porad, jako osoba wysoka (175 cm) też mam podobne zwyczaje ubraniowe. Jedynie obcasy wykluczam bo mój mąż jest praktycznie moje wzrostu – nie chcę wyglądać jak wielkolud. ;) Ale w sumie ograniczanie obcasów mi i tak nie przeszkadza bo zdecydowanie wolę buty biegowe ^^
Jakoś jednak ja nie mogę przekonać się do kulotów i innych szerokich spodni – podwijanie wąskich jak najbardziej, ale te szerokie nie podobają mi się na sobie (chociaż jestem bardzo smukła). ;)
Pozdrowienia!
A ja pochwalę stylizacje! Zarówno stylizacje ze spódnicą, jak i z marynarką i białymi spodniami podobały mi się najbardziej. Jesienne, cozy i bardzo stylowe. :D
Dziękuję Marta 🥰
Ja bym do tego dodała:
-ciężkie optycznie, masywne obuwie, które „ściąga” sylwetkę w dół,
-bardzo duże torebki, sprawiające, że właścicielka wygląda na „mniejszą”
-dekolt-łódka, który wdzięcznie służy osobom o długich szyjach,
-golfy i półgolfy – również korzystne dla długich szyj
-drapowania – nie skracają sylwetki ale na wysokich osobach prezentują się wyjątkowo spektakularnie, nadając szlachetny, „posągowy” wygląd :-)
Ja jako osoba 180 nienawidzę wszystkich tych przykrótkich spodni typu 7/8, cygaretki, woda w piwnicy – jak zwał tak zwał, moim zdaniem wyglądają jak z młodszej siostry. Wiem, że teraz są modne, ale kiedy ja chodziłam do szkoły to skarpetki widoczne spod spodni to był mega obciach.
Mam 178 cm wzrostu i noszę obcasy. Mój mąż ma 176 cm i fakt przy nim noszę na płaskim. Ale mimo wszystko lubię obcas tak do 8 cm. Ze spodniami też mam problem. Noszę rozmiar 44. Szczupłe bardzo łydki i kostki.