fbpx

Analiza kolorystyczna – wybierz kolory, które podkreślą Twoją urodę!

by Dorota Zalepa
5 komentarzy
analiza-kolorystyczna

Analiza kolorystyczna to temat, którym zainteresowałam się kilka lat temu, gdy sama miałam po dziurki w nosie chaosu w szafie i nie wiedziałam, w którym kierunku chcę podążać. Początkowo ograniczyłam kolory w szafie do bazowych – czarny, biały, szary, granatowy. Ale to nie były do końca moje kolory, tylko powszechnie uważane za kolory bazowe, bo dają się łatwo łączyć z innymi kolorami. Jednak w czystej bieli i czerni nie wyglądałam najlepiej, czułam, że coś jest nie tak. Postanowiłam zgłębić temat i przeprowadzić na sobie analizę kolorystyczną. Metodą prób i błędów doszłam do wniosku, że lepiej mi w ciepłych kolorach i tego trzymałam się podczas zakupów. Dziś jestem po kilkumiesięcznym kursie na kolorystkę z dyplomem i licencją, która potwierdza, że mam odpowiednią wiedzę, by wykonywać taką analizę także innym kobietom. Nie tylko sobie.

 

Analiza kolorystyczna bywa deprecjonowana przez niektóre stylistki. Zarzuca się jej, że potrafi ograniczać. Kobiety tak sztywno trzymają się kilku kolorów, że bez względu na okazję wybierają wciąż te same barwy. A jak wiadomo dress code w biurze, czy na uroczystej gali wyklucza pewne kolory, na przykład krzykliwe neony. Pory roku także wpływają na nasz dobór kolorów. To co podoba nam się latem, nie zawsze sprawdzi się zimą. Jednak znajomość swoich kolorów potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek i samopoczucie, a także świadomość siebie. Poruszam na blogu tematy kapsułowej szafy i poszukiwania własnego stylu i nie wyobrażam sobie pominięcia takiego tematu jak dobór kolorów. Nawet jeśli stylistka dobierze nam idealny zestaw podkreślający naszą figurę, ale w kolorze, który gasi naszą urodę, nie będziemy wyglądały korzystnie. Kolory potrafią wydobyć i podkreślić naszą urodą, ale potrafią także ją przygasić, uwypuklić niedoskonałości i sprawić, że będziemy wyglądały na zmęczone i starsze niż w rzeczywistości jesteśmy.

 

Relatywizm kolorów i zjawisko perspektywy

 

Jeśli dla jasnej wiosny, czyli kobiety o jasnym, delikatnym, podbitym bielą typie urody wybierzemy burgund lub czerń, jej uroda zostanie zepchnięta na dalszy plan, a na pierwszym planie pojawią się ubrania. Jest to zjawisko perspektywy. Kolor nasycony, ciemny, kontrastowy wychodzi na pierwszy plan spychając kolor zgaszony. Twoja jasna uroda przy ciemnych barwach wyda się jeszcze jaśniejsza i zginie pod ciężarem źle dobranych kolorów. A przecież ubranie ma podkreślać naszą urodę, a nie spychać ją na dalszy plan. Te same kolory dla ciemnej jesieni będą już prezentowały się zupełnie inaczej, bo jej uroda jest mocniejsza, bardziej wyrazista i z powodzeniem udźwignie mocniejsze barwy.

analiza-kolorystyczna

 

Analiza kolorystyczna – 12 typów urody vs klasyczny system analizy – 4 typy kolorystyczne

 

Klasyczny system analizy kolorystycznej składa się z 4 pór roku – wiosna, lato, jesień, zima. Niestety jest on bardzo niedokładny, bo w ramach jednego typu znajdują się skrajnie różne urody. Wiosną jest zarówno eteryczna blondynka o błękitnych oczach, jak i szatynka z kontrastową urodą i piwnych oczach. Dla tych dwóch typów urody pasują zupełnie różne kolory.

Z tych różnic wziął się nowy system analizy kolorystycznej w technice tonalnej, w którym każda pora roku składa się z trzech typów, razem mamy ich dwanaście. Nie mamy tutaj sztywnych granic tak jak w przypadku klasycznej analizy czterech pór roku, ale jedne typy płynnie przechodzą w kolejne.

 

→ Wiosna – jasna, ciepła, czysta

→ Lato – jasne, chłodne, zgaszone

→ Jesień – ciepła, ciemna, zgaszona

→ Zima – chłodna, ciemna, czysta

 

System analizy kolorystycznej w podziale na 12 typów urody jest bardziej dokładny i zakłada różne niuanse w ramach jednego typu. Z większą precyzją możemy dobrać kolory do każdego typu urody. Każdy z nich ma trzy opisujące go atrybuty kolorystyczne – odcień (temperatura koloru, czyli ciepły, zimny), walor (jasny, ciemny) i chromatyczność (czysty/kontrastowy, zgaszony). Te same atrybuty opisują kolory dla danego typu. Jeśli mamy zgaszoną jesień, jej atrybutami kolorystycznymi są: zgaszony (niskochromatczny), ciepły i ciemny. Czyli pasują jej kolory zgaszone, ciepłe i ciemne (lub średniociemne). Takimi kolorami będą na przykład – oliwkowy, karmelowy, petrol, beże, zgaszone granaty, kolory wojskowe, musztardowy, ochra.

 

Ściąga z atrybutów przypisanych do każdego typu urody plus kolory, które im pasują

 

 1. Jasna wiosnajasna, ciepła, czysta – wybieramy kolory przede wszystkim jasne, czyste, czyli bez nuty szarości i ciepłe. To będą na przykład pastele – jasny żółty, bananowy, kremowy, ciepły odcień błękitu, jasny turkusowy, morelowy, łososiowy, jasny pomarańczowy, rozbielony zielony.
 2. Ciepła wiosnaciepła, czysta, jasna – wybieramy kolory przede wszystkim ciepłe i czyste, nasycone. To mogą być czerwienie, jabłkowa zieleń, kolor karmelowy, turkus, kremowy, ciepłe beże, pomarańczowy, ciemniejsze żółcie.
 3. Czysta wiosnaczysta, ciepła, jasna – wybieramy kolory czyste, kontrastowe i ciepłe. Ta uroda jest tak wyrazista, że neonowe czerwienie, żółcie, zielenie, fuksja, łączenie kontrastów czerni i bieli świetnie ją podkreślą.
 4. Jasne latojasne, chłodne, zgaszone. Wybieramy kolory jasne, chłodne pastele, lekko przygaszone. Kolory podobne do jasnej wiosny, jednak chłodniejsze. Jasne lato pięknie prezentuje się jasnych szarościach, bieli, błękicie gołębim, w pudrowym różu, jasnych fioletach i chłodnych żółciach, a także zielonej pistacji i piaskowych beżach.
 5. Chłodne latochłodne, zgaszone, jasne. Wybieramy kolory przede wszystkim chłodne i zgaszone. Wszelkie odcienie niebieskiego i błękitu, róże, granatowy, szarości, srebro, lilaróż, lawendowy będą dla chłodnego lata odpowiednie.
 6. Zgaszone latozgaszone, chłodne, jasne. Wybieramy kolory przede wszystkim zgaszone podbite szarością i chłodne. Szary, zgaszony granat, zieleń morska, pudrowe róże, zgaszone fiolety, jasny szmaragdowy, zgaszone błękity, dymny, gołębi.
 7. Zgaszona jesieńzgaszona, ciepła, ciemna. Wybieramy kolory zgaszone i ciepłe. Kremowy, beżowy, rdzawy pomarańczowy, ochra, petrol, wojskowe zielenie, oliwka, morski, oberżyna, wrzos, zgaszone fiolety, śliwkowy, musztardowy, morelowy.
 8. Ciepła jesieńciepła, zgaszona, ciemna. Wybieramy kolory ciepłe zawierające w sobie dużo żółci i czerwieni. Będą to ciepła pomidorowa czerwień, jabłkowa i trawiasta zieleń, groszkowy, khaki, oliwka, turkus, morski, łososiowy, morelowy.
 9. Ciemna jesieńciemna, ciepła, zgaszona. Wybieramy kolory ciemne, głębokie, ciepłe i zgaszone. Takie jak burgund, bordo, oberżyna, śliwka, oliwkowy, szmaragdowy, ciemną zieleń, ciemny morski, czekoladowy brąz, czerń, granat, błękit pruski.
 10. Czysta zimaczysta, chłodna, ciemna. Wybieramy kolory czyste, kontrastowe i nasycone z nutą niebieskiego. Indygo, fuksja, lawenda, czerń, granatowy, biały z czarnym, magenta, mocne róże, czerwień malinową, turkusowy, błękit cyjanowy, limonka.
 11. Chłodna zimachłodna, czysta, ciemna. Wybieramy kolory chłodne, czyste i ciemne. Niebieski, indygo, fiolety, purpura, fuksja, malinowy czerwony, szmaragdowy, morski, czarny i biały.
 12. Ciemna zimaciemna, chłodna, czysta. Wybieramy ciemne, głębokie, raczej chłodne kolory. Czerń, granatowy, indygo, burgund, oberżyna, ciemne fiolety, śliwkowy, ciemna czekolada.

analiza kolorystyczna

 

Analiza z kolorów harmonii ciała

 

Jednym ze sposobów na dobranie kolorów jest analiza z kolorów harmonii ciała. Ten sposób analizy propagowała Suzanne Caygill, uznawana za pionierkę analizy 4 pór roku. Analiza z kolorów harmonii ciała polega na wyciąganiu kolorów ze skóry, włosów i oczu i układaniu ich w ramy. Jeśli więc na szybko chcemy znaleźć odpowiednie dla nas kolory, warto poszukać ich na sobie.

 

analiza-kolorystyczna

 

Analiza kolorystyczna polega przede wszystkim na ocenie reakcji naszej skóry na kolory, które przykładamy do twarzy, a nie określaniu koloru włosów, oczu i cery. Zwracamy uwagę jak nasza skóra reaguje na dany kolor, czy uroda jest podkreślona, a skóra bardziej świetlista i jednolita, czy stłamszona, zgaszona, ziemista.

 

Analizie kolorystycznej poświęcony jest cały moduł 3 kursu Szafa Kapsułowa. Zawiera dokładny opis tego, jak taką analizę możemy wykonać samodzielnie w domu. Kursantki otrzymują także ramy kolorystyczne, które pomogą im przypisać się do danego typu i są podpowiedzią odnośnie kolorów. Więcej o kursie przeczytacie tutaj, zachęcam Was także do zapisów na listę osób zainteresowanych kursem by nie przegapić ceny promocyjnej i otrzymać specjalne bonusy.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy