fbpx

Fotograficzne „przed i po” – czarno-białe zdjęcie portretowe

by Dorota Zalepa
16 komentarzy

W poprzednim odcinku fotograficznego przed i po skupiłam się na obróbce fotografii kulinarnej, w dzisiejszym chciałabym Wam pokazać jak stworzyłam czarno-biały portret.

 

Zdjęcie zostało zrobione w moim mieszkaniu przy świetle dziennym, twarz miałam skierowaną w stronę okna osłoniętego białą firanką, dzięki czemu uzyskałam ładne miękkie światło. Do wykonania autoportretu użyłam statywu i pilota do zdalnego wyzwalania migawki. Polecam ten sposób, znacznie łatwiej ustawić ostrość, nie trzeba za każdym razem podchodzić do aparatu, by uruchomić samowyzwalacz.

portret8

Zdjęcie wykonałam obiektywem stałoogniskowym 50 mm f/1.8, przysłonę ustawiłam na f/2.5, czas 1/40s, ISO 100.

Obróbka zdjęcia w Camera RAW

 

 

1. Ponieważ zdjęcie zrobiłam w formacie RAW, który jest takim cyfrowym negatywem, musiałam najpierw je wywołać w programie Camera RAW. Ustawiłam automatyczny balans bieli, który delikatnie skorygowałam, przesuwając suwak temperatury w lewo.

fotografia-czarno-biala1

2. W zakładce Krzywa tonalna ustawiłam Średni kontrast.

fotografia-czarno-biala2

3. W zakładce Szczegół zredukowałam delikatne szumy w tle za pomocą suwaka Luminacja. Suwak ten dodatkowo rozmywa obraz, więc trzeba z nim uważać. Lubię go używać, by tło było gładkie, pozytywnie też wpływa na cerę, czyniąc ją bardziej jednolitą.

fotografia-czarno-biala3

 

 

Obróbka zdjęcia w Photoshopie CS6

 

1. Tak przygotowane zdjęcie otworzyłam w Photoshopie. Jeśli nie używacie RAW-ów, zacznijcie swoją obróbkę od tego etapu. Istnieje kilka sposobów przerabiania zdjęcia na czarno-białe, możemy zmniejszyć nasycenie, przekonwertować na skalę szarość już w Camera RAW, albo skorzystać z czarno-białego stylu obrazów w aparacie fotograficznym.

Ja użyłam warstwy dopasowania Czarno-biały, następnie pokombinowałam z suwakami odpowiedzialnymi za odpowiednie kolory na zdjęciach. Czerwonym suwakiem rozjaśniłam twarz, żółtym lekko rozjaśniłam włosy, niebieskie suwaki przesunęłam w lewo i przycieniłam niebieskie obszary na zdjęciu. Warto tutaj popróbować i ustawić suwaki zgodnie z własnymi upodobaniami.

fotografia-czarno-biala4

czarno-biale-zdjecie

 

2. Zdjęcie jest mdłe i pozbawione kontrastów. By dodać mu więcej charakteru powieliłam warstwę wciskając skrót na klawiaturze Ctrl+J (lub prawy przycisk myszy -> Powiel warstwę), wybrałam tryb mieszania warstwy – Nakładka. Od razu da się zauważyć różnicę w kontrastach na zdjęciu.

czarno-biale-zdjecia

 

3. Zdjęcie jednak nadal jest jakby nieostre, dlatego w zakładce Filtr, wybrałam InneFiltr górnoprzepustowy, ustawiłam promień na ok. 10. Dzięki niemu wydobyłam więcej szczegółów ze zdjęcia i mocniej zaznaczyłam wszystkie krawędzie.

czarno-białe zdjęcie photoshop

 

4. By nadać jeszcze więcej wyrazu dodałam nową warstwę dopasowania Krzywe za pomocą której lekko rozjaśniłam zdjęcie i wybrałam tryb mieszania warstwy Łagodne światło, zmniejszyłam krycie do 70%.

czarno-białe zdjęcie photoshop

 

5. Następnym krokiem jest scalenie wszystkich warstw. Zaznaczyłam je kolejno z wciśniętym na klawiaturze klawiszem Ctrl, następnie prawy przycisk myszy i polecenie Scal warstwy.

 

6. Tak przygotowane zdjęcie wykadrowałam zgodnie z zasadą trójpodziału, mocny punkt umieszczając na oku. Na koniec zmniejszyłam rozmiar obrazu w górnym menu Obraz/Rozmiar obrazu i zapisałam zdjęcie w formacie JPG (Plik/Zapisz jako).

czarno-białe zdjęcie photoshop

 

Czarno-białe zdjęcie gotowe!

czarno-białe zdjęcie photoshop

fotografia-czarno-biala

 

Warto kombinować z czarno-białą fotografią. Czasem zdjęcie, które wydaje się być bez wyrazu, po przerobieniu na czarno-białe nabiera charakteru. Osobiście bardzo lubię tego typu zdjęcia, czarno-białe zdjęcie jest bardziej tajemnicze i potrafi wydobyć emocje.

 

 

Zapisz się do Kameralnego Newslettera i zyskaj dostęp do unikatowych treści i poradników. :)

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy