Jasne lato (Light Summer) – analiza kolorystyczna

by Dorota Zalepa
5 komentarzy
jasne lato

Przegląd typów urody. Jasne lato (Light Summer).

Zapraszam na drugą cześć cyklu o typach urody, w którym opowiem Wam o jasnym lecie (Light Summer). Zachęcam Was do zajrzenia do poprzednich wpisów z cyklu analizy kolorystycznej. Pierwszy artykuł szerzej omawia samą analizę kolorystyczną w systemie analizy tonalnej, czyli w podziale na 12 typów urody. Znajdziecie w nim prostą wskazówkę dobierania kolorów do typu urody.

 

Jasne lato (Light Summer) – charakterystyka typu urody

 

Jasne lato jest siostrzanym typem jasnej wiosny (Light Spring). Te dwie urody mogą być do siebie bardzo podobne, z tą różnicą, że lato częściej sięga po jasne i chłodne kolory, a wiosna po jasne i ciepłe. Uroda jasnego lata jest przede wszystkim jasna. To pierwszy i najważniejszy atrybut określający ten typ urody. Myśląc o jasnym lecie widzę kobietę o jasnych włosach, jasnej, czasami bladej skórze i jasnym kolorze tęczówki. Skóra jasnego lata jest wyraźnie jasna, może być porcelanowa, zaróżowiona lub mieć w sobie chłodne, niebieskie podtony. Oczy jasnego lata mogą być błękitne, szaroniebieskie, szarozielone. Włosy są w kolorze blond, od średniego, naturalnego, chłodnego, nawet mysiego po jasny, popielaty. Kontrast pomiędzy włosami, skórą i oczami jest niski. Jeśli macie ciemne brązowe lub czarne włosy lub ciemny kolor oczu, nie należycie do tego typu.

 

Znane osoby w typie jasnego lata

 

  • Reese Witherspoon, Cameron Diaz, Naomi Watts

 

Kolory jasnego lata

 

Jasne lato - typ urodyAtrybuty jasnego lata to – jasny, chłodny i zgaszony

Pierwszym atrybutem jasnego lata jest jasny walor, dlatego kolory Light Summer powinny być przede wszystkim jasne, pastelowe. Drugim atrybutem jest chłodny odcień, co oznacza, że osoby o tym typie urody częściej będą sięgały po chłodne pastele. Light Summer pięknie prezentuje się w jasnych, chłodnych, przypudrowanych pastelach – pudrowy róż, gołębi błękit, miętowy, piaskowy beż, jasne szarości, czerwień arbuzową.

Siostrzanym typem urody jasnego lata jest jasna wiosna w związku z czym jasne lato może pożyczać niektóre kolory od jasnej wiosny, na przykład jasny łososiowy, jasny turkusowy, budyniowy. Typy jasne nie są ani wyraźnie ciepłe, ani wyraźnie chłodne, dlatego ich paleta barw może być mieszanką cieplejszych i chłodniejszych barw.

jasne lato - kolory

Srebro czy złoto?

 

Jasne lato lepiej prezentuje się w srebrze lub białym złocie. Biżuteria nie powinna grać pierwszych skrzypieć i przyćmiewać delikatnej urody reprezentantek tego typu. Biżuteria może być ażurowa, złożona z wielu drobnych elementów z  niebieskozielonymi kamieniami – szafir, topaz. Pięknie prezentują się także drobne perły.

 

Jakich kolorów powinno unikać Jasne Lato?

 

Przede wszystkim ciemnych i ciężkich, takich jak czarny, czekoladowy brąz, burgund, śliwka. Ostre, neonowe kolory typu fuksja, intensywna czerwień, kanarkowy żółty, kobaltowy, cyjanowy błękit będą zbyt mocne dla delikatnej urody jasnego lata. Lepiej unikać także kontrastowych połączeń typu biel i czerń, biel i ciemny granat.

 

Test pomadek

 

Ten typ urody pięknie prezentuje się w jasnych i chłodnych, półtransparentnych pomadkach. To mogą być pastelowe róże, kolory nude z nutą różu. Intensywne, ciemne pomadki lub mocno nasycone będą zbyt ciężkie dla tego typu urody. Jeśli czerwień to w chłodnym malinowym lub arbuzowym odcieniu i głównie na wieczór.

 

Jestem ciekawa, czy są wśród nas przedstawicielki jasnego lata. Jak Wam się podoba ten typ?

Jeśli chciałybyście zobaczyć przykładowe stylizacje dla jasnego lata, zajrzyjcie na mój Instagram, a dokładniej Insta Stories. Wszystkie materiały zapisuję w wyróżnionych relacjach, także można do nich wrócić w każdej chwili.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)