Kulisy blogowania to cykl postów, w których opowiadam o tym jak prowadzić bloga bazując na moim dwuipółletnim doświadczeniu. Do tej pory w ramach cyklu pojawił się post:
>>Kulisy blogowania – jak prowadzić bloga? – o tym jak wybrać tematykę bloga, skąd czerpać inspiracje do postów, estetyce bloga i budowaniu relacji, ale także o zasadach, którymi kieruję się podczas prowadzenia Kameralnej.
NARZĘDZIA DLA BLOGERÓW
Narzędzia dla blogerów, które za chwilę wymienię są przeze mnie przetestowane i wykorzystywane na bieżąco. Bardzo ułatwiają pracę nad blogiem. Post podzieliłam na dwie strony, wyszedł z tego niezły gigant, także nie przegapcie strony drugiej, na której znajdziecie m.in. listę banków darmowych zdjęć.
1. Wtyczki na WordPressa
Jeśli macie blog na WordPressie to pewnie zorientowaliście się już, że istnieje mnóstwo genialnych wtyczek i wciąż pojawiają się nowe. Wtyczki potrafią rozwiązać niemal każdy problem, ale nie należy przesadzać z ich ilością, bo mogą też nieźle obciążyć stronę. Dlatego, jeśli dana wtyczka nie jest niezbędna, nie używajcie jej, sprawdźcie też, czy nie wystarczy dopisać paru linijek kodu, by uzyskać ten sam efekt. Poniżej wymieniam cztery wtyczki, które są dla mnie absolutnym must-have i są chętnie używane przez wielu blogerów.
Wordpress SEO – wtyczka ułatwiająca pozycjonowanie bloga jako całości i każdego postu z osobna. Jeśli nie orientujecie się co to SEO i jak pozycjonować posty, ta wtyczka bardzo Wam w tym pomoże. WordPress SEO przeprowadzi analizę tekstu i podpowie, co zmienić, by tekst był lepiej zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek. Według mnie nie ma lepszej wtyczki do pozycjonowania bloga. O zasadach SEO powstanie następna notka w ramach cyklu Kulisy blogowania, także Ci z Was, którzy prowadzą swoje blogi na Bloggerze, będą mogli zoptymalizować swoje posty bez używania wtyczek.
Disqus Comment System – popularny system komentowania, który zainstalowałam jakiś czas temu. Długo zastanawiałam się nad przejściem na Disqusa, ale teraz nie wyobrażam już sobie innego systemu. Disqus to ogromny ukłon w stronę Czytelnika, który jeśli jest aktywny na wielu blogach, nie musi wciąż od nowa się logować. Wystarczy, że zaloguje się się raz, mając do wyboru kilka opcji, i na każdym blogu korzysta z tego jednego logowania. Drugą jego zaletą jest system powiadamiania Czytelnika o otrzymanej odpowiedzi na jego komentarz, co sprzyja dyskusji i pomaga zatrzymać Czytelnika na dłużej.
Wp Super Cache – to wtyczka, która znacznie skraca czas ładowania się strony i zmniejsza zużycie zasobów serwera. Nie opiszę Wam dokładnie jak to działa, ale polega to mniej więcej na tym, że na serwerze tworzy się statyczna strona HTML, która się wyświetla podczas większości odwiedzin, co skutkuje tym, że strona nie musi się wczytywać za każdym razem na nowo. Warto poprosić kogoś doświadczonego, by dobrze ustawił tę wtyczkę, w sieci znajdziecie też wiele poradników na ten temat.
Shortcodes Ultimate – dzięki tej wtyczce będziecie mogli dodać do postu różnego rodzaju elementy graficzne, tabelki, podkreślenia, ramki, galerię, podzielicie tekst na kolumny lub dodacie dowolny przycisk. Na przykład taki jak ten – Kliknij tutaj
2. System mailingowy
W pierwszej części kulisów blogowania pisałam, jak istotne jest budowanie relacji z Czytelnikiem. Dlatego m.in. jestem aktywna w komentarzach, ponieważ szanuję czas i zaangażowanie każdej osoby wypowiadającej się na moim blogu. Kolejną formą kontaktu jest Newsletter, który w moim wykonaniu jest prywatną, spersonalizowaną formą rozmowy z Czytelnikiem. Ci, którzy otrzymują moje maile wiedzą, że są skierowane bezpośrednio do konkretnej osoby. Oczywiście nie piszę każdego maila oddzielnie, ale korzystam z narzędzi, które ułatwiają taką masową wysyłkę maili.
Przetestowałam dwa, najbardziej popularne wśród blogerów, systemy mailingowe – Freshmail i MailChimp. Obecnie korzystam z MailChimpa. Z Freshmaila niestety zrezygnowałam, gdyż sporo maili lądowało w spamie. Dostawałam także informację od osób, do których moje maile nie docierały. Dlatego zdecydowałam się przejść na system mailingowy MailChimp i po pierwszych testach jestem zadowolona z rezultatów. Można powiedzieć, że open rate jest dwukrotnie wyższy od tego we Freshmailu. MailChimp jest darmowy do 2 tys subskrybentów, natomiast FreshMail do 500, więc różnica jest znaczna. Zaletą FreshMaila z kolei jest darmowy autoresponder, który w MailChimpie jest płatny.
3. Aplikacje na telefon
Aplikacje do obróbki zdjęć w telefonie to przede wszystkim VSCO Cam oraz Candy Camera. Za pomocą tych aplikacji obrabiam większość zdjęć na Instagram.
Google Keep – to niewielka aplikacja do notatek. Większość notatek robię ręcznie, ale nie zawsze mam przy sobie notes, dlatego na szybko korzystam z Google Keep. Zaletą tej aplikacji jest możliwość zalogowania za pomocą konta Google zarówno przez telefon/tablet jak i komputer stacjonarny.
Kalendarz Google – jestem fanką papierowego kalendarza, w którym zapisuję niemal wszystko. Ale papierowy kalendarz nie ma ustawianych przypomnień, dodatkowo nie noszę go zawsze przy sobie. Dlatego korzystam również z elektronicznego kalendarza Google, który synchronizuje się na wszystkich urządzeniach.
Evernote – to narzędzie służy mi do zapisywania ciekawych linków do stron, artykułów, które napotkam w sieci, a nie bardzo mam czas na przeczytanie zawartości w danym momencie. Wystarczy użyć przycisku Evernote i link do strony zapisuje się w notatniku. Nie notuję w nim żadnych postów, ale wiem, że niektórzy tworzą w nim swoje wpisy na bloga i chwalą sobie takie rozwiązanie. Jestem raczej tradycjonalistką i wszelkie posty piszę ręcznie lub w Wordzie. Podobnie jak Kalendarz Google, Evernote jest dostępny w wersji mobilnej i na PC.
4. Monitoring bloga, statystyki
Bardzo istotną sprawą podczas prowadzenia bloga jest jego monitoring, który pozwala sprawdzić, które posty są najchętniej czytane, w jakich dniach i godzinach powinnam publikować. Wykorzystuję w tym celu dwa narzędzia.
Google Analytics – to absolutna konieczność, jeśli myślisz o rozwoju bloga. Google Analytics jest najbardziej popularnym i wymaganym wśród reklamodawców narzędziem do mierzenia zasięgu bloga. Jeśli jakimś cudem nie masz jeszcze zaimplementowanego kodu śledzenia GA na swoim blogu, musisz to nadrobić. Google Analytics to nie tylko dane dotyczące zasięgu Unikalnych Użytkowników, odsłon, czasu trwania wizyty, ale także dane demograficzne i zainteresowania czytelników.
SentiOne – narzędzie do monitoringu marki w Internecie. Korzystam z niego od niedawna, przekonałam się do niego na ostatniej konferencji o Social Mediach, w której maiłam przyjemność uczestniczyć. Dzięki temu narzędziu wiem, kto, gdzie, kiedy i jak mówi o Kameralnej w Sieci. Oczywiście nie mam dostępu do prywatnych rozmów, ale wiem kiedy ktoś wspomni Kameralną na swoim blogu, Facebooku, Instagramie czy forum. Blogerzy mają możliwość założenia darmowego konta, wystarczy skontaktować się z administracją SentiOne.
5. Narzędzia graficzne
PhotoScape – darmowy program do obróbki zdjęć i tworzenia kolaży. Wszystkie moje zdjęcia obrabiam w Photoshopie, ale jeśli chcę na szybko stworzyć kolaż korzystam z PhotoScape’a. Narzędzie to pozwala również na podstawową obróbkę zdjęć, dodawanie napisów i obrazków, tworzenie plików AniGif.
Canva – świetne darmowe narzędzie do tworzenia różnych grafik. Do wyboru mamy prezentację, infografikę, zdjęcie w tle na Facebooka, wizytówkę, czy grafikę na bloga, Facebooka, Instagrama. Mamy możliwość wgrania własnych zdjęć i dodania do nich różnych napisów i obrazków. Niektóre grafiki i zdjęcia są płatne – 1$, ale wiele z nich jest zupełnie darmowych. Narzędzie jest bardzo intuicyjne i nie wymaga wiedzy graficznej.
Darmowe fonty z polskimi znakami – cała lista darmowych fontów do wykorzystania przy okazji tworzenia różnych grafik.
Ikonki do Facebooka – te słodkie małe ikonki, które czasem widzicie w moich Facebookowych statusach, wklejam za pomocą tej strony.
Design Seeds – jeśli szukacie ciekawych połączeń kolorów, skorzystajcie z Design Seeds. Kolory inspirowane zdjęciami. Mamy możliwość wybrania określonego koloru i wyselekcjonowania wszystkich zdjęć i połączeń kolorystycznych, zawierających określony kolor. Oczywiście podane są również wartości kolorów, które możemy wykorzystać podczas pracy w programach graficznych.
102 komentarze
Fantastyczny post! Kliknęłam kilka rzeczy, których nie znałam – myślę, że się przydadzą! Dzięki :)
Bardzo się cieszę, trochę się napracowałam, więc mam nadzieję, że okaże się pomocny :)
Muszę przyjrzeć się SentiOne :) Teraz do mailingu testuję FreshMaila, ale z MailChimpem miałam już do czynienia i powiem Ci, że FreshMail wydał mi się bardziej przyjazny :) Zobaczymy jak będzie dalej.
Mnie do poszukiwań zmusił wskaźnik open rate, który był trochę zbyt niski. Sporo moich maili lądowało w spamie. Niechętnie przechodziłam, bo już zdążyłam się zapoznać z jednym systemem, a wiadomo, że trzeba na to czasu. Ale stwierdziłam, że spróbuję. Sama jestem zapisana do list mailingowych blogerek (Twojej też :) i te które wysyłane są z Freshmaila zazwyczaj znajduję w spamie.
Ja pierwszy open rate mam ponad 70% więc myślę, że to dobry wynik, a od Ciebie tylko jeden mail wylądował w moim spamie. Nie wiem zupełnie od czego to zależy – może jakieś słowa w treści?
70% to bardzo dobry wynik! Ja początkowo też właśnie miałam w tych granicach, ale potem zaczął spadać. Nie wiem od czego to zależy. Poobserwuj jak będzie dalej. Konsultowałam się jeszcze z @CatherineTheOwner:disqus, która trochę podzieliła moje obawy. Ale dopóki masz taki open rate, nie ma się czym martwić. :)
Dziewczyny Open Rate w największym stopniu zależy od wielkości listy mejlingowej – generalnie zasada jest taka, że im lista większa tym open rate mniejszy. Gdy miałam na swojej liście 300 subskrybentek to też miałam open rate około 60-70%. Teraz gdy mam prawie 3 tysiące subskrybentek mój open rate to około 30-40%, ale nie załamuję rąk bo dowiadywałam się u specjalistów i to ponoć normalne :)
Widzisz Ola ja mam porównanie przy tej samej grupie odbiorców. Dostałam już sporo maili od Czytelniczek, że tym razem post nie trafił do spamu. Michał Szafrański na swoim blogu podaje open rate 80% (o ile dobrze pamiętam), a ma ogromną grupę odbiorców. Więc jest to możliwe.
To, że w spamie się znajduję może nie być do końca winą FM, to zależy od różnych współczynników. Czy próbowałaś może MailerLite’a?
Tak jak pisałem wyżej – Brand24 też ma darmowe konta dla blogerów. Napiszcie prosze do Beata.Lukasiewicz@brand24.pl i konto sie znajdzie :)
Dzięki Michał, odezwę się :)
Trzymam za słowo ;)
W sprawie SentiOne jestem do dyspozycji :) + W sprawie kont dla blogerów piszcie do: jagoda@sentione.pl ! :)
Ciekawa jestem SentiOne, do tej pory korzystałam z B24 i Monitori ale niestety na korzystanie z tych narzędzi jest płatne i póki co nie mogę sobie na nie pozwolić.
No właśnie ja już na BFG dowiedziałam się, że SentiOne jest darmowy dla blogerów. Napisałam do administracji i dostałam dostęp do konta. Na razie to świeża sprawa, konto mam od niedawna i muszę poznać jeszcze wszystkie funkcjonalności, ale jestem miło zaskoczona skutecznością śledzenia informacji o blogu :)
Hej, Brand24 też ma darmowe konta dla blogerów. Napiszcie prosze do Beata.Lukasiewicz@brand24.pl i voila :)
Nie wiedziałam o tym, dziękuję za informację :-)
Boże uwielbiam Cię za to :D
<3
Hej! Gdybyś miała jakiekolwiek pytania co do SentiOne, to polecam się :)
Czym się różnicie od B24, w czym jesteście lepsi?
Świetny post, czekałam na banki zdjęć i się nie zawiodłam :)
O, tych banków zdjęć mi brakowało, dzięki za bardzo przydatny wpis!
Ale fajne niektóre z tych narzędzi! Ja niedawno zachwyciłam się Canvą, ale jeszcze nie miałam okazji jej przetestować. Z banków zdjęć na blogu z zasady nie korzystam, ale przydadzą mi się w pracy. Napracowałaś się, więc dziękuję bardzo za ten post :)
Lubię takie dopracowane wpisy ; )
O SEO będzie następna notka z cyklu, tym razem przedstawię główne zasady, z których każdy będzie mógł skorzystać. Dzięki za podrzucenie linku, zajrzę do Natalii :)
Fajny wpis, wiele sie dowiedziałam :)
Ja również
Z dumą przyznaję, że znam wszystkie narzędzia poza tym programem do obróbki zdjęć. Ale na razie zdjęć nie robię więc nie są mi potrzebne :)
Super pomocne, to wpis, ktory musze podac dalej w moim poniedzialkowym podsumowaniu tygodnia. Pozdrawiam serdecznie Beata Dzieki za podsuniecie Candy Camera, ile ja sie na niej nawyzywalam, choc teraz sobie troche odpuscilam Insta
Cieszę się Beatko :-) Bardzo mi miło, że link do postu znajdzie się na Twoim blogu. Dziękuję :-)
Dzięki za wpis. Kocham google analyticsa od zawsze :)) niestety, sprawa komplikuje się, gdy korzystamy z innych silników blogowych niż wordpress. Te nie zawsze można tak swobodnie edytować funkcjonalnie, a szkoda. Też myślę nad disqussem u siebie, nie wiem jednak czy to będzie możliwe w przypadku blogspota, który przecież wciska wszędzie swojego gplusa.
Dorota! Pokłony! Ten wpis wymagał na pewno mnóstwo pracy, przeładowany tyloma przydatnymi narzędziami. Nie znałam jeden wtyczki i design seeds. Sama też próbuję zrobić nesletter na mailchipms, ale nie umiem póki co go prawidłowo skonfigurować. :( Dziękuję pięknie za to, że tworzysz ten poradnik! :)
Pomyślę nad tym by stworzyć taki poradnik na blogu, ale jeśli masz jakieś pytania napisz w mailu. Do MailChimpa mam zainstalowaną wtyczkę MailChimp for WP. Konfiguracja systemu odbywa się na stronie, tam też znajdziesz API Key, który trzeba wpisać do wtyczki. Na początku rzeczywiście wydaje się skomplikowane, ale po jakimś czasie już można go ogarnąć.
Przydatny wpis. Robię sobie coraz większy apetyt na własne miejsce w sieci na bloga. :) Aż myśli zebrać nie mogę, mam nareszcie jakieś wytyczne na dobry “start” (na swoim). Mam dzięki Tobie teraz więcej zapału aby znaleźć szablon, dziękuję. :)
wstyd nad wstydy, że jako blogerka z kilkuletnim stażem nie wiem jak zaimplemetnować kod Google Analitycs, czy to proste? Proszę o wskazówkę.
Kod do Analytics znajdziesz w panelu Google Analytics. Podejrzewam, że w Twoim szablonie jest specjalne okienko do wklejenia tego kodu (u mnie tak jest), wystarczy go skopiować i wkleić.
Można też chyba przed zamknięciem wkleić i szablonie.
Dwa dni temu zaprzyjaźniłam się z bloglovin! Super sprawa! Skorzystam z google keep i photoscape. Dzięki! :)
Bardzo praktyczny wpis. Od razu chciałam się zapoznać z niektórymi programami, ale cóż, te najsmakowitsze są poza zasięgiem: Evernote nie istnieje na Linuksa, a GoogleKeep anonsuje zupełnie niezrozumiały dla mnie błąd: https://support.google.com/googleplay/answer/1141080 (jak niby ma powiązać komputer z Androidem? Szkoda…
Ale i tak najlepsza jest lista banków zdjęć! Dziękuję!
Bardzo pomocne zestawienie, już nie mogę się doczekać na wpis dotyczący SEO. Już wprowadzam część porad w praktykę:)) Pamiętasz może czy Disqus jest darmową wtyczką?
Tak, to wtyczka darmowa. Poza tym jak ci się znudzi, robi też backup komentarzy na wp i można przywrócić domyślne. Ale po co? Uwielbiam ją i jako komentator i jako blogerka.
Bardzo przydatne narzędzia, ale… wszystkie już znam, z części korzystam, a z mailchimpa niedługo będę korzystać.
Wpis na tą chwilę przejrzałam po przysłowiowych “łebkach”, na spokojnie siądę do niego w poniedziałek. Na tą chwilę mogę powiedzieć, że robisz świetne zdjęcia – szczególne te z podpunktu “Aplikacje…”. Brawo!
Dzięki za dobre słowo o SentiOne!
Jak dobrze wiesz sama niedawno założyłam bloga. Cały czas się uczę nowych rzeczy i staram się go rozwijać, ale teraz skupiam się raczej na samym pisaniu ;) To wielka radość, kiedy wchodzi się w Google Analytics i widzi się, że z każdym dniem czytelników przybywa ;)
Super post, fajnie przeczytać, z czego korzystasz i zobaczyć, co polecasz. Czasami można natrafić na buble. Z Canvy zaczęłam korzystać od niedawna, ale bardzo mi się podoba to narzędzie. Myślę o Disqusie, ale boję się spamu. Nie będę mogła kontrolować napływu, ale z drugiej strony, do korzystania z Disqusa trzeba się zalogować. Jeszcze poszukam opinii, zastanowię się. Podoba mi się, bo jest estetyczny i czytelny, do tego łatwo go odinstalować, jednak zawsze jest jakieś “ale”.
Ja właśnie wgrałam u siebie disqusa. Co prawda na napływ SPAMu nie mam co narzekać, bo dopiero założyłam bloga, ale wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ można w ten sposób uniknąć anonimowych osób. Skomentowanie wymaga trochę wysiłku i jest moderacja, dzięki czemu wiem, że pod moją nieobecność nic się nie wydarzy ;)
@freewolna:disqus i @smallCitylife:disqus Disqus eliminuje problem spamu wrzucając wszystkie komentarze zawierające linki do moderacji. Możesz również włączyć funkcję akceptowania komentarzy, zanim pojawią się na blogu jeśli obawiasz się hejtu. Istnieje także możliwość komentowania jako “gość”, bez uprzedniego logowania.
Dziękuję za naprawdę pomocny post! :)
lubię takie wpisy, zawsze uzupełniam swoją niewiedzę :)
Wspaniały wpis :) Ja dopiero raczkuję w blogowaniu ale Canvę znam już z mojej kariery w organizacji studenckiej xD Bardzo często jej używam, darzę miłością i nienawiścią zarazem, taki nasz toksyczny związek :P Sprawdza się przy prostych grafikach i napisach jak żaden inny program, ale przy skomplikowanych i wieloelementowych doprowadza mnie do SZAŁU.
To takie narzędzie na szybko, do większych projektów raczej się nie sprawdzi. Korzystam z niej, gdy chcę zrobić szybko jakąś fajną grafikę na bloga lub Facebooka.
Disqus mi się bardzo nie podoba i strasznie denerwuje. Natomiast używam programów graficznych o których piszesz. Ale dzięki Tobie poznam jak zrobić własnego newslettera :) Dzięki :)
Dorota! Jestem pod ogromnym wrażeniem! Po pierwsze wielkie brawa i ukłony za przygotowanie tak wyczerpującego wpisu. Jak zawsze wszystko podałaś w bardzo przyjemny, profesjonalny sposób. Post jest dopracowany w każdym szczególe – doceniam pracę, którą w niego włożyłaś.
Po drugie – banki zdjęć! Mimo, iż zdjęcia na moim blogu są mojego autorstwa, to te miejsca z fantastycznymi zdjęciami są niewiarygodną inspiracją. Nie mogę nacieszyć oka! :D
Po trzecie dzięki za wtyczkę Shortcodes Ultimate i stronę Senti One.
Jesteś boska :D
Czekam z niewymowną ekscytacją na kolejny wpis z tej serii :)
Dziękuję Jola! :* To prawda banki zdjęć są kopalnią inspiracji! Też chętnie do nich zaglądam. :)
Bardzo lubię “Canva” ale jak każdą wersja beta ma swój minus – zawiesza się
Do aplikacji dodałabym jeszcze analytics. A poza tym to super :) Też chętnie korzystam z canvy !
Google analytics to dla mnie czarna magia, właśnie próbowałam coś tam poustawia, bo konto miałam od dawna, ale niesprawne…Zobaczymy, czy coś z tego wyszło, ale podejrzewam, że nie :< Dotarłam do tworzenia tagów i nie mam pojęcia, czy dodałam właściwe…
Nie jestem przekonana do Disqus, reszta to część znanych mi narzędzi, a o części nie wiedizałam chetnie skorzytsam, dziękuje za podpowiedzi :)
na grafmag.pl też jest cała gama fontów z polskimi ogonkami. Ale bardziej polecałbym się zainteresowanie wtyczką do WP – google fonts. Daje dużo lepsze możliwości i nawet laik będzie umiał podpiąć niestandardowe kroje na swojego blogaska. Zaintrygowałaś mnie stroną Design Seeds. Chętnei się jej przyjrzę. Może przy okazji pisania nowego wpisu na swojego bloga ;).
Dorota, co ro różnicy w statystykach pomiędzy FreshMail, a MailChimp, a konkretnie wskaźnika Open Rate – tutaj Twoje rozbieżności mogą wynikać z tego, że oba systemy inaczej liczą owy wskaźnik. W Polsce Open Rate liczony jest jako stosunek otwartych do dostarczonych wiadomości. Natomiast MailChimp liczy ten wskaźnik jako stosunek otwartych do wszystkich wysłanych (czyli także do tych adresów które odbiły). Tak więc zawsze wskaźniki Open Rate i CTR polskich systemów będą niższe niż te podawane przez systemy amerykańskie. Inna sprawa, że darmowe konta we FreshMailu – to konta testowe które korzystają ze współdzielonego IP – tak więc Twoja kampania mogła lecieć z kimś o słabej reputacji – stąd taki problem. Bardzo chętnie udostępnie z free infrastrukturę premium (dostępną dla płatnych, zweryfikowanych kont) – odezwij się proszę na PRV – pawel.sala (at)freshmail.pl
Dziękuję Paweł :)
Photoscape właśnie pomogło mi stworzyć kolaż. Co prawda potrzeby do szkoły, ale jak widać i w innych dziedzinach te narzędzia mogą się przydać ;)
Tak jak wiele wpisów się ostatnio na temat blogowania pojawia, tak ten jest pierwszy, który naprawdę na coś mi się przydał! Dziękuję! Jesteś niesamowita!
Bardzo Ci dziękuję :)
To ja dziękuję. Za to co robisz :)
Rewelacyjny wpis i blog !!!! Jestem pod wrażeniem !!!!
Dzięki za zebranie tak wielu przydatnych narzędzi :) Sama czasem korzystam z Canvy, przekonałam się do disqusa i ciężko mi bez niego działać, a co do reszty to próbowałam działać z evernotem ale byłam mało systematyczna… Na pewno sprawdzę polskie czcionki a i inne aplikacje kuszą ;)
Ja zauważyłam, że bardzo często zaglądam do słowników jak piszę jakieś krótkie wpisy np. facebookowe. Jak muszę skupić się na krótszym tekście, to wtedy jestem bardziej podejrzliwa co do słów – wydaje mi się, że coś nie pasuje, coś dziwnie brzmi…
Ja też tak mam! Często pytam męża, czy jakieś zdanie dobrze brzmi, czy jest poprawne, bo wydaje mi się, że coś jest nie tak. Tak chyba dzieje się, jeśli za bardzo skupiamy się na tej poprawności, po jakimś czasie każde zdanie brzmi jakoś obco.
Wow, pozostaje mi podziękować, bo naprawdę znalazłam tu sporo ciekawych narzędzi do wypróbowania:)
Super! Już skorzystałam z kilku narzędzi :) Dziękuję :)
Fantastyczne :) bardzo mi się przyda! Dziękuję!
Dziękuję po raz kolejny. Właśnie zainstalowałam Google Analytics oraz pobrałam program do grafik :)
Bardzo fajny post, wiele z niego wyniosłam wiedzy. Dziękuję :)
Super pomoc, ponieważ nie wszystkie narzędzia znałam. Dzięki!
Cudne źródło pomocnych linków. Mam tylko jedno pytanie, jakiego gadżetu używasz do wyświetlania zdjęć z Insta?
Bardzo dziękuję za ten post. To wprost kopalnia wiedzy, choć bloguję już od 4 lat, dużo jednak nie wiem :(
Jak dobrze, że jesteś!
No właśnie, ja też korzystam z FreshMaila i nie zawsze jestem zadowolona… Trochę się jednak boję transferu do MailChimpa, właściwie nie wiem, dlaczego ;) Jeśli FM jeszcze raz zrobi mi psikusa w postaci 70% wiadomości lądujących w spamie, jak to zdarzyło mi się przy okazji jednej wysyłki, to się z nim pożegnam.
Jesteś świetna! Część rzeczy już wiem lub mam, ale druga połowa to kolejny miesiąc pracy nad blogiem jak nie więcej. Super podpowiedzi i rzetelna wiedza.
Bardzo dziękuję za motywację, którą wyciągnąłem z wpisów z tej kategorii! Mega dużo przydatnych rzeczy. Mam pytanie, czy mogłabyś powiedzieć jakiej wtyczki używasz, żeby pod każdym wpisem pojawiły się social pluginy, żeby polubić, udostępnić, tweetnąć itp.?
Te posty są cudowne!
Ja od siebie mogę dodać jeszcze Piktochart – fajne, proste narzędzie do tworzenia infografik, raportów, banerów i prezentacji. Wersja darmowa nawet daje radę :)
Szukałam zdjęć na licencji CC0 a trafiłam tutaj przez pajęczynę połączeń. Dzięki za linki do nich – z tego co sprawdziłam pobieżnie to są świetne. :)
Genialny zbiór porad, ale przede wszystkim linki do miejsc, w których znajdę naprawdę świetne fotorafie. Właśnie zaczełam swoją przygodę z blogowaniem i nie mając pojęcia o dobrej fotografii, taka pomoc może okazać się przydatna :) Pozdrawiam!
Kropka.
Dorota a jak dodać mailchimp do bloga na bloggerze?
Świetny, wyczerpujący post! Bardzo mi pomógł przy zakładaniu bloga i na pewno jeszcze nie raz skorzystam z porad i linków w nim zamieszczonych.
Swoją drogą, trafiłam tu właśnie szukając informacji o tworzeniu bloga, ale chyba będę wracać częściej, ponieważ, od pewnego czasu, interesuję się też slow life. Podsumowując, Twoja strona to moje odkrycie tygodnia! :)
Dziękuję za miłe słowa i oczywiście zapraszam! :-)
Świetny post! Właśnie zaczynam rozkręcać swoją stronę i wiele rzeczy stąd mi się przyda na pewno :)
Super super super!
bardzo przydatne stronki :) kilku nie znałam :) dzięki :)
Dzięki za wartościowe informacje. Jestem właśnie na początkowym etapie prowadzenia bloga i Twoje uwagi są dla mnie bardzo cenne. Pozdrawiam :)
Radośnie dziękuję za paczkę świetnych linków ze zdjęciami na licencji CC0! Urodzonym fotografem nie jestem, nie mam nawet porządnego aparatu fotograficznego, a blog finansowy z samymi wykresami prezentuje się dość hmm… specyficznie ;)
Dziękuję za obszerne i przejrzyste przedstawienie tego tematu.
Zupełnie przez przypadek trafiłam na Twój blog i przyznam ze to byla milosc od pierwszego wejrzenia :-) jestem poczatkujacą blogerką i ostatnio szukałam pomocy i wskazówek, dzieki którym moja strona mogła powstać. Dzięki Kameralnej wszystkie przydatne informacje mam w jednym miejscu i nie musze już skakac po stronach żeby dowiedzieć się nowych rzeczy o kulisach blogowania. Zawarte są tu bardzo cenne porady, dzięki którym powstanie pewnie niejeden interesujący blog. Ja osobiście bardzo Ci dziękuję bo przyczyniłaś sie do powstania mojego piśmiennego dziecka boombonierki :-)
Dziękuję za miłe słowa i życzę owocnego blogowania! :-)
Świetny wpis i dla takiego laika w świecie blogosfery jak ja, bardzo przydatny :)
Skorzystam na pewno. Dopiero zaczynam, a Twój wpis to spora garść pomocnych treści. ~~
Świetny wpis! Powiem Ci, że uratowałaś mi życie, bo niestety nie posiadam aparatu fotograficznego, którym mogłabym robić ładne zdjęcie na bloga, a zdjęcia, które robię swoim huawei’em p10 lite nie nadają się na bloga… Na pewno skorzystam z podanych przez Ciebie stron! Przesyłam gorące uściski i podziękowania! 😘❤️
Witam,mam pytanie z jakiego banku zdjęć mogę skorzystać, jeżeli chcę potem odsprzedać grafikę np. w formie plakatu? musi to być na licencji CCO?Które Banki zdjęć będą przydatne?
Wpis idealnie dla mnie! czegoś takiego szukałem, bo od kilku dni mam bloga na swojej stronie i muszę nad nim popracować.