fbpx

Kulisy blogowania – narzędzia dla blogerów

by Dorota Zalepa
102 komentarze

Kulisy blogowania to cykl postów, w których opowiadam o tym jak prowadzić bloga bazując na moim dwuipółletnim doświadczeniu. Do tej pory w ramach cyklu pojawił się post:

 

>>Kulisy blogowania – jak prowadzić bloga? – o tym jak wybrać tematykę bloga, skąd czerpać inspiracje do postów, estetyce bloga i budowaniu relacji, ale także o zasadach, którymi kieruję się podczas prowadzenia Kameralnej.

NARZĘDZIA DLA BLOGERÓW

 

Narzędzia dla blogerów, które za chwilę wymienię są przeze mnie przetestowane i wykorzystywane na bieżąco. Bardzo ułatwiają pracę nad blogiem. Post podzieliłam na dwie strony, wyszedł z tego niezły gigant, także nie przegapcie strony drugiej, na której znajdziecie m.in. listę banków darmowych zdjęć.

 

1. Wtyczki na WordPressa

Jeśli macie blog na WordPressie to pewnie zorientowaliście się już, że istnieje mnóstwo genialnych wtyczek i wciąż pojawiają się nowe. Wtyczki potrafią rozwiązać niemal każdy problem, ale nie należy przesadzać z ich ilością, bo mogą też nieźle obciążyć stronę. Dlatego, jeśli dana wtyczka nie jest niezbędna, nie używajcie jej, sprawdźcie też, czy nie wystarczy dopisać paru linijek kodu, by uzyskać ten sam efekt. Poniżej wymieniam cztery wtyczki, które są dla mnie absolutnym must-have i są chętnie używane przez wielu blogerów.

 

Wordpress SEO – wtyczka ułatwiająca pozycjonowanie bloga jako całości i każdego postu z osobna. Jeśli nie orientujecie się co to SEO i jak pozycjonować posty, ta wtyczka bardzo Wam w tym pomoże. WordPress SEO przeprowadzi analizę tekstu i podpowie, co zmienić, by tekst był lepiej zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek. Według mnie nie ma lepszej wtyczki do pozycjonowania bloga. O zasadach SEO powstanie następna notka w ramach cyklu Kulisy blogowania, także Ci z Was, którzy prowadzą swoje blogi na Bloggerze, będą mogli zoptymalizować swoje posty bez używania wtyczek.

 

Disqus Comment System – popularny system komentowania, który zainstalowałam jakiś czas temu. Długo zastanawiałam się nad przejściem na Disqusa, ale teraz nie wyobrażam już sobie innego systemu. Disqus to ogromny ukłon w stronę Czytelnika, który jeśli jest aktywny na wielu blogach, nie musi wciąż od nowa się logować. Wystarczy, że zaloguje się się raz, mając do wyboru kilka opcji, i na każdym blogu korzysta z tego jednego logowania. Drugą jego zaletą jest system powiadamiania Czytelnika o otrzymanej odpowiedzi na jego komentarz, co sprzyja dyskusji i pomaga zatrzymać Czytelnika na dłużej.

 

Wp Super Cache – to wtyczka, która znacznie skraca czas ładowania się strony i zmniejsza zużycie zasobów serwera. Nie opiszę Wam dokładnie jak to działa, ale polega to mniej więcej na tym, że na serwerze tworzy się statyczna strona HTML, która się wyświetla podczas większości odwiedzin, co skutkuje tym, że strona nie musi się wczytywać za każdym razem na nowo. Warto poprosić kogoś doświadczonego, by dobrze ustawił tę wtyczkę, w sieci znajdziecie też wiele poradników na ten temat.

 

Shortcodes Ultimate – dzięki tej wtyczce będziecie mogli dodać do postu różnego rodzaju elementy graficzne, tabelki, podkreślenia, ramki, galerię, podzielicie tekst na kolumny lub dodacie dowolny przycisk. Na przykład taki jak ten – Kliknij tutaj

 

2. System mailingowy

 

W pierwszej części kulisów blogowania pisałam, jak istotne jest budowanie relacji z Czytelnikiem. Dlatego m.in. jestem aktywna w komentarzach, ponieważ szanuję czas i zaangażowanie każdej osoby wypowiadającej się na moim blogu. Kolejną formą kontaktu jest Newsletter, który w moim wykonaniu jest prywatną, spersonalizowaną formą rozmowy z Czytelnikiem. Ci, którzy otrzymują moje maile wiedzą, że są skierowane bezpośrednio do konkretnej osoby. Oczywiście nie piszę każdego maila oddzielnie, ale korzystam z narzędzi, które ułatwiają taką masową wysyłkę maili.

 

Przetestowałam dwa, najbardziej popularne wśród blogerów, systemy mailingoweFreshmail i MailChimp. Obecnie korzystam z MailChimpa. Z Freshmaila niestety zrezygnowałam, gdyż sporo maili lądowało w spamie. Dostawałam także informację od osób, do których moje maile nie docierały. Dlatego zdecydowałam się przejść na system mailingowy MailChimp i po pierwszych testach jestem zadowolona z rezultatów. Można powiedzieć, że open rate jest dwukrotnie wyższy od tego we Freshmailu. MailChimp jest darmowy do 2 tys subskrybentów, natomiast FreshMail do 500, więc różnica jest znaczna. Zaletą FreshMaila z kolei jest darmowy autoresponder, który w MailChimpie jest płatny.

 

3. Aplikacje na telefon

narzedzia-dla-blogerow

Aplikacje do obróbki zdjęć w telefonie to przede wszystkim VSCO Cam oraz Candy Camera. Za pomocą tych aplikacji obrabiam większość zdjęć na Instagram.

Google Keep – to niewielka aplikacja do notatek. Większość notatek robię ręcznie, ale nie zawsze mam przy sobie notes, dlatego na szybko korzystam z Google Keep. Zaletą tej aplikacji jest możliwość zalogowania za pomocą konta Google zarówno przez telefon/tablet jak i komputer stacjonarny.

Kalendarz Google – jestem fanką papierowego kalendarza, w którym zapisuję niemal wszystko. Ale papierowy kalendarz nie ma ustawianych przypomnień, dodatkowo nie noszę go zawsze przy sobie. Dlatego korzystam również z elektronicznego kalendarza Google, który synchronizuje się na wszystkich urządzeniach.

Evernote – to narzędzie służy mi do zapisywania ciekawych linków do stron, artykułów, które napotkam w sieci, a nie bardzo mam czas na przeczytanie zawartości w danym momencie. Wystarczy użyć przycisku Evernote i link do strony zapisuje się w notatniku. Nie notuję w nim żadnych postów, ale wiem, że niektórzy tworzą w nim swoje wpisy na bloga i chwalą sobie takie rozwiązanie. Jestem raczej tradycjonalistką i wszelkie posty piszę ręcznie lub w Wordzie. Podobnie jak Kalendarz Google, Evernote jest dostępny w wersji mobilnej i na PC.

 

4. Monitoring bloga, statystyki

Bardzo istotną sprawą podczas prowadzenia bloga jest jego monitoring, który pozwala sprawdzić, które posty są najchętniej czytane, w jakich dniach i godzinach powinnam publikować. Wykorzystuję w tym celu dwa narzędzia.

 

Google Analytics – to absolutna konieczność, jeśli myślisz o rozwoju bloga. Google Analytics jest najbardziej popularnym i wymaganym wśród reklamodawców narzędziem do mierzenia zasięgu  bloga. Jeśli jakimś cudem nie masz jeszcze zaimplementowanego kodu śledzenia GA na swoim blogu, musisz to nadrobić. Google Analytics to nie tylko dane dotyczące zasięgu Unikalnych Użytkowników, odsłon, czasu trwania wizyty, ale także dane demograficzne i zainteresowania czytelników.

 

SentiOne – narzędzie do monitoringu marki w Internecie. Korzystam z niego od niedawna, przekonałam się  do niego na ostatniej konferencji o Social Mediach, w której maiłam przyjemność uczestniczyć. Dzięki temu narzędziu wiem, kto, gdzie, kiedy i jak mówi o Kameralnej w Sieci. Oczywiście nie mam dostępu do prywatnych rozmów, ale wiem kiedy ktoś wspomni Kameralną na swoim blogu, Facebooku, Instagramie czy forum. Blogerzy mają możliwość założenia darmowego konta, wystarczy skontaktować się z administracją SentiOne.

 

5. Narzędzia graficzne

PhotoScape – darmowy program do obróbki zdjęć i tworzenia kolaży. Wszystkie moje zdjęcia obrabiam w Photoshopie, ale jeśli chcę na szybko stworzyć kolaż korzystam z PhotoScape’a. Narzędzie to pozwala również na podstawową obróbkę zdjęć, dodawanie napisów i obrazków, tworzenie plików AniGif.

fotografia-lifestylowa

 

Canva – świetne darmowe narzędzie do tworzenia różnych grafik. Do wyboru mamy prezentację, infografikę, zdjęcie w tle na Facebooka, wizytówkę, czy grafikę na bloga, Facebooka, Instagrama. Mamy możliwość wgrania własnych zdjęć i dodania do nich różnych napisów i obrazków. Niektóre grafiki i zdjęcia są płatne – 1$, ale wiele z nich jest zupełnie darmowych. Narzędzie jest bardzo intuicyjne i nie wymaga wiedzy graficznej.

narzedzia-dla-blogerow2

Darmowe fonty z polskimi znakami – cała lista darmowych fontów do wykorzystania przy okazji tworzenia różnych grafik.

Ikonki do Facebooka – te słodkie małe ikonki, które czasem widzicie w moich Facebookowych statusach, wklejam za pomocą tej strony.

Design Seeds – jeśli szukacie ciekawych połączeń kolorów, skorzystajcie z Design Seeds. Kolory inspirowane zdjęciami. Mamy możliwość wybrania określonego koloru i wyselekcjonowania wszystkich zdjęć i połączeń kolorystycznych, zawierających określony kolor. Oczywiście podane są również wartości kolorów, które możemy wykorzystać podczas pracy w programach graficznych.

→ C.D. na stronie 2

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy