fbpx

Nauka fotografii na własną rękę

by Dorota Zalepa
27 komentarzy

Czy nauka fotografii na własną rękę jest możliwa? Od razu Wam odpowiem, że TAK!

Zanim zapisałam się na kurs fotografii, uczyłam się jej sama. Już od jakiegoś czasu robiłam zdjęcia w trybie manualnym. Po co więc poszłam na kurs? By ugruntować swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Nadal się uczę i wiem, że jeszcze wiele niezgłębionych obszarów przede mną. Tak czy inaczej, warto taki kurs przejść!

Co jeśli nie masz czasu, ochoty i pieniędzy? Ucz się sam!

Jak uczyć się fotografii na własną rękę?

1. Szukaj w Internecie

Jest skarbnicą wiedzy. Wystarczy wpisać w Google „kurs fotografii dla początkujących” i przejrzeć wyniki. Mam dla Ciebie kilka stron, na których znajdziesz przydatną wiedzę.

Polecane strony:

2. Przeczytaj instrukcję obsługi aparatu i książki o fotografii

nauka_fotografii

Zapytasz zapewne, komu chce się czytać instrukcję? Mi na pewno nie! Nigdy nie czytam instrukcji dołączanych do przeróżnych sprzętów. Wiem, że to błąd, bo niejednokrotnie dłużej schodziło mi rozszyfrowanie jak działa sprzęt, niż przeczytanie instrukcji.

Do instrukcji obsługi mojego Canona jednak zajrzałam. Nie przeczytałam jej od deski do deski, ale te fragmenty, które mnie najbardziej interesowały. Stale do niej zaglądam. Jest źródłem wiedzy o moim aparacie.

Książki o fotografii też są dobrym źródłem wiedzy. Jest ich mnóstwo, warto poszukać takich, które będą dla Was inspirujące, z dużą ilością przykładów. Chwalę sobie książki Scotta Kelby’ego, choć nie są one dla początkujących fotografów. To raczej zbiór różnych trików, które stosuje Scott K. w swojej pracy. Od bardzo prostych, po zaawansowane.

3. Inspiruj się zdjęciami innych fotografów

W trakcie Twojej (i mojej) nauki, która przecież trwa latami, bo fotografia to bardzo szeroka i wciąż rozwijająca się dziedzina, warto podpatrywać innych, dobrych fotografów, zwracając szczególną uwagę na kompozycję na zdjęciu. Są przecież sprawdzone schematy, jak chociażby zasada trójpodziału, które możemy wykorzystywać, podczas naszych sesji fotograficznych.

Polecane strony:

 

3. Eksperymentuj ze sprzętem

Jeśli możesz sobie pozwolić na zakupienie nowego obiektywu, zrób to! Nowe szkło wydobędzie o wiele więcej z fotografowanego obiektu. Warto najpierw zorientować się jaki obiektyw będzie najlepszy do danego typu fotografii (plener, portret, fotografia kulinarna, reportaż). Inne zdjęcie wykonamy teleobiektywem, inne obiektywem stałoogniskowym, a jeszcze inne obiektywem szerokokątnym. Oprócz obiektywu kitowego EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6, posiadam obiektyw stałoogniskowy EF 50 mm f/1.8, z którego jestem bardzo zadowolona, cena też jest przystępna. Robię nim większość zdjęć na bloga.

Jak tylko ogarnę się z remontem, kupię statyw, o którym pisałam w poście Wishlista na wiosnę.

Polecana strona:

  • Optyczne.pl – strona, na której znajdziecie testy i opinie dotyczące sprzętu fotograficznego.

4. Fora fotograficzne, grupy na FB

Są nieocenionym źródłem wiedzy. Możemy podpatrywać zdjęcia innych początkujących fotografów oraz profesjonalistów, a co najważniejsze, możemy wrzucać swoje fotki i poddawać je ocenie innych bardziej doświadczonych osób.

Polecane strony:

 

5. Rób jak najwięcej zdjęć

nauka-fotografii

Nic tak nie uczy jak zwyczajne robienie fotek w różnych warunkach. Zmieniaj ustawienia aparatu, balans bieli, styl obrazów, próbuj fotografować obiekt z różnych perspektyw. Trening czyni mistrza! Plener o 4 rano, zachód słońca, zdjęcia na działce, czy rodzinnym spotkaniu. Wszystkie są ważne i każde kolejne pcha nas do przodu na drodze rozwoju fotograficznego. Ponieważ prowadzę bloga i zależy mi, by ukazywały się na nim moje zdjęcia, robię ich bardzo dużo. Eksperymentuję z aranżacją, światłem, dodatkami i tłem, dzięki czemu wciąż się rozwijam.

6. Blogi fotograficzne

Oprócz oczywiście mojego, który porusza tematykę fotografii, w sieci jest jeszcze parę innych, na które zaglądam.

7. Najważniejsze wpisy fotograficzne na blogu Kameralna

 

Nawet nie wiecie jak bardzo cieszę się, że lubicie te wpisy fotograficzne. Tworzenie ich jest dla mnie czystą przyjemnością, bo najlepiej pisze się o swojej pasji, a fotografia niewątpliwie nią jest. Staram się ciągle poszerzać moją wiedzę, dlatego jeśli znacie jakieś fotograficzne linki, książki,  albo metody nauki fotografii, koniecznie o nich napiszcie. Miłego fotografowania :)

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy