fbpx

Nowa odsłona bloga

by Dorota Zalepa
41 komentarzy

Kochani! Kameralna w końcu doczekała się nowej odsłony! Przymierzałam się do zmiany szablonu już od roku. Jednak za każdym razem gdy wspominałam o tym na blogu, część z Was skutecznie mnie od tego odwodziła, bo szablon był bardzo dobry. Dwa lata bez większych zmian, to dużo. Dlatego w planach na ten rok uwzględniłam zmianę wyglądu bloga.

 

Nie są to drastyczne zmiany. W dalszym ciągu stawiam na jasną i przestronną, trochę minimalistyczną, estetykę. Tak by mnogość kolorów nie zaburzała najważniejszego – treści. Nowy wygląd idealnie wpisuje się w mój styl. Zmiany, choć nie radykalne, pozwolą na lesze wykorzystanie zdjęć, które są nieodłącznym elementem mojego bloga.

 

Jak przez te lata zmieniała się Kameralna?

 

Już pierwszy szablon był bardzo estetyczny i wytyczył kierunek kolejnych działań. Był bardzo prosty, bez fajerwerków, ale przyjemny w odbiorze. Nie dawał mi jednak dużych możliwości manipulacji. Nie był wyposażony w żadne widgety, wszystko trzeba było umieszczać ręcznie lub korzystając z pluginów. Nawet ikonki społecznościowe były umieszczane przeze mnie w kodzie strony.

Drugi szablon jest już bardziej profesjonalny. Z ogromnymi możliwościami manipulacji. Kupiłam go na ThemeForest za około 50 $ i byłam z niego bardzo zadowolona. Jeśli szukacie szablonów na bloga, czy stronę internetową, bardzo polecam Wam tę stronę. Nie dość, że otrzymujemy profesjonalny i rozbudowany szablon, który jest cały czas aktualizowany, mamy także możliwość pomocy technicznej. Sprawdzałam, działa sprawnie. Przez ostatnie dwa lata wiele osób pytało mnie o mój szablon, nie chciałam zdradzać jego nazwy, ale teraz skoro już go zmieniłam mogę podać – Presso.

Najnowszy szablon daje wiele możliwości. Nowością dla mnie jest wbudowany tzw. Page Composer, który pozwala  spersonalizować wygląd każdej strony. Skorzystałam z niego budując na nowo stronę o współpracy i stronę Zacznij Tu! Mogę tworzyć ciekawe galerie, dodawać różne grafiki, zmieniać układ tekstu. Mam zamiar z tego korzystać w trakcie blogowania. Tak naprawdę jeszcze się poznajemy, więc nie znam wszystkich jego możliwości.

Logo

 

Pewnie zauważyliście, ale zmieniłam także kolor w logo. Jest to drobna zmiana, kolor jest bardziej stonowany od poprzedniego i całkiem fajnie prezentuje się z tym szablonem.

Ujednolicone menu

 

Zmienił się nieco układ kategorii. Na pierwszych miejscach umieściłam wiodące kategorie, natomiast w zakładce Inne, wszystko to o czym piszę rzadziej – czyli m.in. Kulisy blogowania i Fotografię. Chciałabym skupić się głównie na tematyce SLOW. Jest to jednak na tyle szeroki temat, że na pewno nie będzie nudno.

 

W planach powrót do starego systemu komentowania

 

Od początku nie byłam przekonana do Disqusa. Pojawił się na większości blogach i to skłoniło mnie to jego instalacji, jednak wielu czytelników, którzy nie mają kont w social mediach, miało problemy z komentowaniem (o czym dowiedziałam się mailowo). Dodatkowo Disqus ma w planach wprowadzenie reklam i opłat, by tych reklam nie było, dlatego w niedalekiej przyszłości wrócę do wbudowanego systemu komentowania. Mam nadzieję, że dla fanów Disqusa nie stanie się to przeszkodą, by udzielać się na moim blogu.

 

Wasze uwagi i pytania

 

Może się zdarzyć, że coś jeszcze nie działa prawidłowo, nie wyświetla tak jak powinno, dlatego bardzo Was proszę o zgłaszanie wszelkich błędów. Dajcie też znać, jak Wam się podoba nowy szablon? Ja jestem z niego bardzo zadowolona. Podobają mi się różne jego funkcje i bajery. Widzieliście te małe serduszka na dole każdego postu obok ikonek do udostępniania wpisu? Możecie je klikać, gdy wpis Wam się podoba, bez konieczności udostępniania go dalej. Będzie to dla mnie sygnał, które posty podobają Wam się najbardziej. Stworzyłam też dla Was miejsce na pytania i uwagi. Jeśli macie do mnie jakiekolwiek pytanie, nie musi dotyczyć szablonu czy bloga, dajcie znać w komentarzach lub poprzez stworzony formularz, a ja postaram się udzielić na nie odpowiedzi.

Zadaj mi pytanie klikając w poniższy przycisk

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
41 komentarzy

Ola Dob. 6 marca 2017 - 19:03

Jest inaczej ;), ale nadal przejrzyście i prosto, co bardzo cenię w blogach, które odwiedzam. :) Zmiana jak najbardziej na plus.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:05

Dziękuję! :) Miło mi to czytać.

Odpowiedz
Żurnalistka 6 marca 2017 - 19:03

Bardzo ładnie! Lekko i estetycznie. Ale poprzednia wersja też mi się podobała :) ja na razie pracuję nad zmianą logo, – ma już prawie 4 lata-ale idzie mi jak po gruzie. Buźka!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:06

Po dwóch latach przyda się jakiś powiew świeżości. Nowe logo? Sama robisz, czy komuś zlecasz? Jak coś mogę polecić super graficzkę. :)

Odpowiedz
Żurnalistka 6 marca 2017 - 19:11

Możesz polecić :) na razie sama staram się coś złożyć :)

Odpowiedz
Madame Malonka 6 marca 2017 - 19:03

Nie jestem jeszcze przekonana do strony głównej, gdzie znajduje sie duży skrót posta, a pod nim dwa małe i tak na zmianę, jednak cała reszta jest bardzo przekonywująca. Przyzwyczaiłam się do różu, ale ten niebieski pasuje do atmosfery :)
Ja cały czas mam mieszane odczucia co do Disqusa, ale podoba mi się to, kiedy na meila otrzymuję informację, że ktoś zostawił komentarz – bardzo przydatne, kiedy ktoś odpowiada na stary post.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:14

Ten układ można spokojnie ujednolicić na same małe, duże, albo tak jak poprzednio jeden pod drugim, ale chciałam dać szansę zupełnie nowemu rozkładowi, zobaczymy jak to się przyjmie.
Disqus ma niewątpliwie swoje zalety (system moderacji, powiadomienia, polecenia wpisu) ale też nie jest pozbawiony wad.
Dziękuję za komentarz! :)

Odpowiedz
Madame Malonka 6 marca 2017 - 19:18

I zapomniałam o zdjęciu w informacji „O mnie”! Bardzo na plus :) Idealnie pasuje do tematyki i nowych kolorów.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 20:02

Właśnie ze względu na to zdjęcie zdecydowałam się na nowe kolorki. :*

Odpowiedz
Sławomira | Idąc przez las 6 marca 2017 - 19:14

Ten szablon w porównaniu do poprzedniego jest znacznie lżejszy i przejrzystszy. Podoba mi się menu, to z kategoriami (ale za to miałam problem ze znalezieniem menu z zakładkami). Ładny slider na głównej i ten slogan ,,Droga do uważnego życia” pod nagłówkiem jest super zrobiony.
Mam mieszane uczucia do tego nowego koloru – jest piękny, ale ja się tak przyzwyczaiłam do bordowego.

Odpowiedz
Sławomira | Idąc przez las 6 marca 2017 - 19:17

Przy okazji wrzucę skrin literówki i dodam jeszcze, że układ postów (jeden duży, dwa mniejsze, jeden itd.) mi się podoba.
https://uploads.disquscdn.com/images/5ae3d6f13e98e9e862ee35f17f0a6b9324e94f156d0036b1d572891609294e3b.png

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:42

Dzięki! Wychodzi na to, że blog to całe moje życie. Zrobiłam sobie nawet tutaj balkon. ;)

Odpowiedz
Basia | smartnest.pl 6 marca 2017 - 19:24

Z disqusem to jest spor problem. Wiele osób już się do niego jednak przekonało i na forach często pojawiają się głosy, że tam gdzie go nie ma ludzie nie zostawiają komentarzy. Moim zdaniem jest wygodny w użyciu i to wielka szkoda, że zmieniają politykę…

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:41

Też się tego obawiam. Choć są blogi, które nie przeszły na Disqusa i mają ogromne zaangażowanie czytelników. Gdy przeszłam na Disqusa też zmniejszyła mi się liczba komentarzy, przestały komentować osoby, które nie mają profili w mediach społecznościowych (opcja jako gość nie jest tak czytelna). Wyjściem będą opłaty, ale płacenie za coś co jest już w standardzie według mnie jest bez sensu.

Odpowiedz
Basia | smartnest.pl 8 marca 2017 - 22:05

To prawda, ale tak samo było z FB. Niestety coraz bardziej prawdopodobne jest, że aby dotrzeć do naszych fanów trzeba będzie ciągle się promować, bo tak bardzo ograniczą zasięgi.

Odpowiedz
Basia 6 marca 2017 - 19:25

Bardzo mi się podoba! Jest przejrzyście i dobrze się czyta. Też przyzwyczaiłam się do bordowego logo ale taki kolorek też mi się podoba. No jakoś tak lekko to wygląda wszystko.:-).

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:46

Cieszę się, że taki jest efekt! Miało być lekko, świeżo i kameralnie. :)
Co do logo to bardzo długo biłam się z myślami, czy je zmieniać, bo przecież jest to kolor, z którym mój blog jest kojarzony. Graficzka, która przygotowała dla mnie projekt, zrobiła go w dwóch wersjach kolorystycznych, więc mogłam wykorzystać tę drugą. Trzeba się trochę oswoić i dać mu szansę. :)
Dzięki! :)

Odpowiedz
Ania Legenza 6 marca 2017 - 19:27

Bardzo mi się podoba! Świetny, wiosenny powiew świeżości :)

A co do Disqusa, to ja pewnie zostanę z nim dopóki te zmiany nie wejdą w życie. Lubię go, mam od samego początku blogowania, kiedy jeszcze nie był popularny. Na wordpressowe komentarze ciężko mi się będzie przerzucić, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia ;)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 19:47

Dziękuję Aniu! <3
Jestem ciekawa kiedy te zmiany będą wchodziły, z tego co zdążyłam się zorientować, nie ma konkretnej daty.

Odpowiedz
Żaneta Krzyszkowska 6 marca 2017 - 20:36

Szablon bardzo ładny ale brakuje mi opcji, że kiedy już doczytam do końca strony chciałabym jednym kliknięciem wrócić na samą górę.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 21:08

Dziękuję za uwagę, poszukam tego przycisku, powinien być w opcjach szablonu. :)

Odpowiedz
Aleksandra | Clanestina 6 marca 2017 - 20:55

Bardzo mi się podoba nowy wygląd! Jest taki świeży i wiosenny. No i Twoje zdjęcie po prawej stronie jest idealne, takie ciepłe i pogodne :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 6 marca 2017 - 21:09

Dziękuję! Miło mi to czytać. Chciałam wybrać właśnie pogodne zdjęcie, bo wcześniejsze były raczej ponure, a blog przecież jest o szczęściu, więc bardzo mi się one gryzły z tematyką. :)

Odpowiedz
Ania Kalemba 6 marca 2017 - 21:59

Super! Wygląda ekstraaaaa!

Odpowiedz
Burszuras 7 marca 2017 - 07:07

Kozacka zmiana! Elegancja, finezja i nuta minimalizmu, ma Pani dobry gust Pani Doroto :)

Odpowiedz
Tośka 7 marca 2017 - 09:44

Rewelacja. Prosty, czytelny i przejrzysty. Świetna decyzja co do koloru Twojego logo, popieram! Pozdrawiam serdecznie. :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 7 marca 2017 - 14:23

Dzięki Tośka! <3

Odpowiedz
Olga Pietraszewska 7 marca 2017 - 11:46

Fantastycznie! Podoba mi się bardzo bardzo bardzo! <3

Odpowiedz
youcancallmeann 7 marca 2017 - 11:57

Zmiana na duży plus, gratulacje! :)

Odpowiedz
Magda - lekkaprzesada 7 marca 2017 - 13:55

Wszystko na plus, będzie mi brakować jedynie tego różowego kubeczka :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 7 marca 2017 - 14:22

Dziękuję! Mnie też go brakuje, ale powoli się przyzwyczajam. :)

Odpowiedz
Emi 7 marca 2017 - 17:24

Layout bardzo ładny i przejrzysty :-) Mam tylko jedną uwagę: jak otwieram stronę na komórce, w sloganie 'Droga do uważnego życia’ brakuje polskich znaków. Brakuje literki ż. To pewnie kwestia fontu…

Odpowiedz
Dorota Zalepa 7 marca 2017 - 19:23

Generalnie wyszukiwarka powinna pobrać czcionkę, bo posiada polskie znaki, ale dziękuję za uwagę, będę to sprawdzać. :)

Odpowiedz
weronika | mavelo 7 marca 2017 - 19:17

Jest super! Wczoraj wieczorem coś mi się nie chciała wyświetlać strona główna, ale już po stronie wpisu można było zobaczyć jaka fajna zmiana, taki powiew świeżości :) Dalej w kameralnym stylu, tylko jeszcze bardziej subtelnie się zrobiło :)
Trochę zaskoczona jestem tym Disqusem, mam nadzieję, że te reklamy nie będą jakoś bardzo inwazyjne. System na tyle przyjazny, że wdrożyły go bardzo duże serwisy z różnych krajów, sama jednak wielokrotnie zastanawiałam się, czy to zmiana dla Czytelnika na plus czy na minus (no i ta wtyczka miała długi zastój w aktualizacjach, co też budzi moje wątpliwości).

Odpowiedz
Dorota Zalepa 7 marca 2017 - 19:22

Dziękuję Ci bardzo! Twoje zdanie, jako grafika jest dla mnie bardzo cenne. :) Czy teraz już wszystko u Ciebie się dobrze wyświetla?

Odpowiedz
weronika | mavelo 7 marca 2017 - 19:28

Tak – dzisiaj już wszystko pięknie, bez problemu :) Wczoraj ładowały się tylko strony wpisów, nie mogłam zobaczyć ani strony głównej, ani kategorii. Ale od rana już nie ma takiego problemu :)

Odpowiedz
okiemwariata.com 8 marca 2017 - 11:07

Pięknie jest! Minimalistycznie, nieprzytłaczająco, przejrzyście – trudno znoszę zmiany, ale ta – bardzo mi się podoba :)

Odpowiedz
Przystanek Edukacja 8 marca 2017 - 11:27

Bardzo mi się podoba. Byłam co prawda przyzwyczajona do poprzedniego, ale ten chyba bardziej wpisuje się w tematykę slow. A szablonu nie ma sensu tak ukrywać, bo każdy może sobie sprawdzić, z jakiego motywu korzysta strona na Wordpessie, wystarczy wpisać jej adres. Co więcej, podane są również używane wtyczki, ale pewnie o tym wiesz.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 8 marca 2017 - 17:04

Tak, można też przeczytać w kodzie strony, ale nie wszyscy wiedzą jak to sprawdzić, szczególnie osoby początkujące, a że takie pytania pojawiały się co jakiś czas, postanowiłam o tym napisać.

Odpowiedz
Monika | Paris by Moni 12 marca 2017 - 21:25

Wlasnie rozmyslam i testuje rozne szablony. Chyba jednak zdecyduje sie na wersje platna, bo zauwazylam, ze takie daja naprawde wiecej mozliwosci. Twoj szablon bardzo mi sie podoba, latwo sie „wychwytuje” tresci, jest przestronny, minimalistyczny i jednoczesnie zaprasza do klikania.

Odpowiedz
Edyta 17 marca 2017 - 21:53

Nie było mnie tu kilka tygodni ze względu na nawał pracy, a tu takie zmiany. Oczywiście korzystne :-)
Mnie się podoba.

Odpowiedz

Zostaw komentarz