fbpx

Olsztyn Tour, czyli wycieczka po moim mieście

by Dorota Zalepa
27 komentarzy

Mieszkam w cudownym mieście na Warmii – Olsztynie. Dzieciństwo spędziłam w Olsztynku, małej miejscowości pod Olsztynem, którą wspominam wspaniale. To było dzieciństwo! Najlepsze. Przeprowadzka do Olsztyna była nie lada wyzwaniem i dużym stresem dla dorastającej dziewczyny. Zmiana szkoły, otoczenia, porzucenie przyjaciół. Pamiętam jak uczyłam się korzystać z komunikacji miejskiej i odczytywać rozkład jazdy autobusów. Gdyby jednak nie przeprowadzka, nigdy nie poznałabym tylu wspaniałych ludzi, nie zaczęłabym rozwijać swoich talentów sportowych, nie zostałabym Mistrzynią Świata w Taekwon-do ITF i pewnie nie założyłabym bloga Kameralna. Zawdzięczam Olsztynowi wiele.

olsztyn28

Z czego słynie Olsztyn?

Gdybyś odwiedził moje miasto, zaprowadziłabym Cię przede wszystkim na Olsztyńską Starówkę. To idealne miejsce na lekki chillout z dala od obowiązków i zgiełku ulicznego.

Latem zabrałabym Cię na OLA, czyli Olsztyńskie Lato Artystyczne. To trwające 4 m-ce wydarzenie jest pełne koncertów, kabaretów, poezji śpiewanej, i – mojego ulubionego – kina pod chmurką. Większość występów odbywa się w Amfiteatrze im. Czesława Niemena.

olsztyn3

Zimą musisz zobaczyć Warmiński Jarmark Świąteczny – lodowe rzeźby, stoiska z rękodziełem, grzanym winem i ozdobami bożonarodzeniowymi. Starówka mieni się wtedy feerią barw i kolorowych światełek.

olsztyn31

W maju w Olsztynie odbywają się największe Juwenalia Studenckie w Polsce – KORTOWIADA. 4 dni pełne imprez i koncertów organizowanych w kampusie Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Kortowie. Jest to największe i najurokliwsze studenckie miasteczko w naszym kraju.

Kulinarna uczta i najlepsza kawa w mieście

Gdybyśmy zgłodnieli zabrałabym Cię do najlepszej pizzerii w Olsztynie – ViaNapoli. To restauracja z tradycjami. Pamiętam jak będąc dzieckiem przyjeżdżałam z Olsztynka do Olsztyna właśnie po to, by zjeść pizzę Italia. Do dziś, a będzie to już kilkanaście lat, zamawiam wciąż tę samą pizzę, mimo że w karcie znajdziemy znacznie więcej pozycji.

olsztyn25

Po obfitym obiedzie czas na kawę i relaks w wygodnych kanapach w House Cafe. Pyszne ciastka i ogromny wybór kaw. Do tego półki z książkami, prasa, szachy i Wi-Fi. Jak już się rozsiądziemy, to trudno będzie nam wyjść. To idealne miejsce dla blogerki :)

olsztyn26

Spacer, rolki, jogging i piękne widoki

Warto jeszcze zaliczyć spacer wokół Jeziora Długiego, położonego w zachodniej części miasta. Wzdłuż jeziora zbudowana została trasa dla pieszych i rowerzystów. Jedno z ulubionych miejsc biegaczy, spacerowiczów i rolkarzy. A także tych, którzy lubią pstrykać fotki.

olsztyn15

olsztyn14

Rozrywka w klimatycznym pubie

Wieczorem zabrałabym Cię do jednego z licznych pubów w Olsztynie. Irish Pub Carperter Inn to kolejne miejsce z tradycjami, które zna chyba każdy mieszkaniec Olsztyna. Już z zewnątrz swoim oryginalnym designem zachęca by rozgościć się w środku.

olsztyn8

Za co kocham moje miasto?

Cieszy mnie fakt, że Olsztyn w ostatnich latach nabrał rozpędu, rozbudowuje się i powstaje wiele nowych punktów kulturalno-rozrywkowych. W tym roku nastąpi otwarcie jednego z największych centrów handlowo-rozrywkowych w północno-wschodniej Polsce – Galerii Warmińskiej, której architektura przykuwa uwagę już dziś. Do tego czasu mamy tylko jedną galerię handlową i jedno większe kino – Helios.

olsztyn29

Kocham to miasto i nie zamieniłabym je na żadne inne. Dlaczego? Bo będąc stolicą wojewódzką, nadal pozostało kameralnym i ciepłym miejscem, pełnym pięknych widoków, jezior i lasów. W samych granicach Olsztyna znajduje się aż 8 dużych jezior! A Olsztyńska Starówka jest, według mnie, jedną z najpiękniejszych w Polsce.

olsztyn27

Gwarantuję Ci, że czas, który spędzisz w Olsztynie, nie będzie czasem straconym, a wspomnienia i piękne obrazy zapadną w Twoją pamięć na długo.

 

Za co Wy kochacie Wasze miejscowości i co warto u Was zobaczyć? Latem mam zamiar więcej podróżować po Polsce, dlatego będę wdzięczna jeśli polecicie jakieś ciekawe miejsca.

 

PS. W następnym poście pokażę Wam jakie zakupy poczyniłam w Ikei :) Ależ to był maraton!

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy