RAW vs JPEG. Dlaczego wolę pliki RAW?

by Dorota Zalepa
39 komentarzy

RAW vs JPEG? Jeśli interesujecie się fotografią, z pewnością słyszeliście o RAW-ach. Jeśli posiadacie lustrzanki i zajrzeliście do menu, być może zauważyliście, że macie możliwość zrobienia zdjęcia w formacie innym niż znany wszystkim JPEG. Być może nawet zrobiliście takie zdjęcie, a potem spróbowaliście obejrzeć je na komputerze, by przekonać się o co tyle szumu! I tu napotkaliście pierwsze schody. Nie da się ich otworzyć za pomocą zwykłej przeglądarki zdjęć. Potrzebny jest odpowiedni program, nie tylko by edytować to zdjęcie, ale nawet by je podejrzeć. Zniechęceni porzuciliście myśl o fotografowaniu w RAW-ach i wróciliście do sprawdzonych JPEG-ów.

 

Spróbuję Was dziś na nowo zainteresować tematem RAW-ów, które otworzą przed Wami zupełnie nowe możliwości edycji zdjęć i nową jakość, którą do tej pory podziwialiście na stronach fotograficznych.

 

Pierwszy raz z RAW-ami zetknęłam się na kursie fotografii i od razu się zniechęciłam (patrz pierwszy akapit). Denerwowało mnie to, że zajmują tak dużo miejsca, a ja wówczas dysponowałam kartą pamięci 2GB, oraz brak możliwości podejrzenia ich za pomocą przeglądarki zdjęć w moim komputerze. Wiedziałam też, że muszę nauczyć się edycji zdjęć, bo RAW-y to nie są gotowe zdjęcia. RAW-y to cyfrowe negatywy, które potrzebują większej, bądź mniejszej obróbki w programie graficznym.

Jakiś czas opierałam się RAW-om wierząc, że wystarczą mi JPEG-i. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i zauważyłam, że moje zdjęcia nie są takie jakbym chciała. Brakowało im tej jakości, szczegółów, czy możliwości elastycznej obróbki. Wystarczyło, że prześwietliłam zdjęcie i już było praktycznie nie do uratowania. Postanowiłam spróbować i… pokochałam RAW-y miłością absolutną. Doszło nawet do tego, że moje stare zdjęcia, które mam jedynie w formacie JPEG zupełnie mi się nie podobają. RAW-y są po prostu lepsze! Dlaczego? Zaraz Wam wszystko wyjaśnię.

 

JPEG

JPEGVSRAW

JPEG to format zdjęć, które są poddawane wstępnej obróbce przez nasz aparat fotograficzny, zgodnie z ustawionymi parametrami. Aparat ustawia ostrość, nasycenie kolorów, jasność, balans bieli. Potem my możemy takie zdjęcie edytować w programie graficznym, bądź nie, jeśli jest dostatecznie dobre. Zdjęcia w formacie JPEG to gotowe zdjęcia, które możemy dać do wywołania, lub umieścić na stronie internetowej. Zdjęcia są tak skompresowane, by zajmowały jak najmniej miejsca. Nie potrzebujemy kart pamięci o dużej pojemności. Przez to, że zdjęcie jest skompresowane, nie zawiera wszystkich szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach. Edycja zdjęcia w tym formacie powoduje jeszcze większą utratę jego jakości. Dodatkowo musimy być bardzo uważni jeśli chodzi o ustawienia parametrów w aparacie. Źle ustawiony balans bieli, niedoświetlone lub prześwietlone zdjęcie może być już nie do uratowania w programie graficznym. Aparat zapisując zdjęcie w formacie JPEG odrzuca dużo informacji, które rejestruje matryca, a edycja zdjęcia powoduje jeszcze większą utratę jego jakości.

 

RAW

rawvsjpeg2

Format zdjęć, w którym zapisane są wszystkie informacje zarejestrowane przez matrycę aparatu. Otrzymujemy dokładny zapis zdjęcia, które zawiera surowe, nieobrobione przez aparat dane. Większość profesjonalnych fotografów wybiera format RAW, ponieważ daje ogromne możliwości edycji zdjęcia w programie graficznym. To my, nie aparat, decydujemy o tym jak skorygować kontrast, kolory, wartość ekspozycji, balans bieli. Rawy zawierają znacznie więcej szczegółów w światłach i cieniach niż JPEG-i, umożliwiają także wielokrotną, bezstratną edycję zdjęć. Dzięki RAW-om nasze zdjęcia będą znacznie lepszej jakości. Należy jednak pamiętać, że każdy format ma pewne ograniczenia, RAW-y też, dlatego ważne jest prawidłowe ustawienie wszystkich parametrów aparatu, byśmy nie musieli wszystkiego korygować za pomocą programu graficznego. Jeśli chodzi o balans bieli, to fotografując w RAW-ach zupełnie nie musimy się nim przejmować. Możemy ustawić go na Auto, a ewentualnych korekt dokonać już w programie graficznym. Nawet jeśli źle ustawimy balans bieli, np. na światło żarowe, gdy fotografujemy w świetle dziennym, dzięki czemu zdjęcie staje się niebieskie, jednym ruchem naprawimy je podczas edycji.

raw vs jpeg

 

ZALETY

 

RAW

 • bezstratny format zdjęcia
 • 12 lub 14 bitowy zapis informacji co daje odpowiednio 4 096 lub 16 386 poziomów jasności
 • duże możliwości obróbki zdjęcia bez utraty jego jakości
 • możliwość zmiany balansu bieli

JPEG

 • nieduży rozmiar plików
 • uniwersalny format plików, który odczytamy we wszystkich programach graficznych i przeglądarkach fotograficznych
 • nie wymaga, lub wymaga niewielkiej, obróbki

WADY

 

RAW

 • duży rozmiar plików, który wymaga większych kart pamięci i dysków zewnętrznych do ich przechowywania
 • wymaga specjalnego oprogramowania do edycji i przeglądania zdjęć
 • cyfrowy negatyw, który wymaga obróbki

 

JPEG

 • stratny format zdjęcia
 • 8 bitowy zapis informacji co odpowiada 256 poziomom jasności
 • mniejsza możliwość obróbki, która każdorazowo powoduje utratę jakości zdjęcia
 • wymaga dokładnego ustawienia parametrów w aparacie

raw vs jpeg

Rozszerzenia nazwy pliku są różne w zależności od producenta aparatu. W aparatach firmy Canon są to pliki z rozszerzeniem CR2, CRW, Nikon – NEF, NRW, Olympus – ORF, Sony – ARW, SRF, SR2.

RAWY wymagają specjalistycznego oprogramowania do edycji zdjęć – Adobe Photoshop Lightroom, Adobe Camera RAW rozszerzenie do Adobe Photoshop lub oprogramowania dodawanego wraz z zakupem aparatu fotograficznego. Istnieją także darmowe oprogramowania do edycji RAW-ów dostępne w Internecie. Zdjęcia możemy podejrzeć za pomocą darmowej przeglądarki graficznej Fast Stone Image Viewer.

 

Format RAW daje niesamowitą elastyczność obróbki i zapewnia znacznie wyższą jakość zdjęć. Nawet jeśli nie uda mi się dokładnie ustawić parametrów w aparacie, mogę w późniejszym etapie postprodukcji wiele błędów naprawić. Warto dać RAW-om szansę i spróbować wywołać taki cyfrowy negatyw na własną rękę. Nie jest to trudne, ale wymaga trochę czasu, wiedzy i chęci. W sieci znajdziecie mnóstwo tutriali, które pomogą Wam poradzić sobie z obróbką. Przykładową obróbkę zdjęcia w formacie RAW możecie obejrzeć także u mnie na blogu, z pewnością nie ostatnią.

Jestem ciekawa, w jakim formacie robicie swoje zdjęcia. Co jest według Was lepsze, RAW vs JPEG? Dajcie znać jakie były Wasze początki z RAW-ami i ile czasu poświęciliście na naukę obróbki tego formatu?

Kameralny Newsletter rusza już wkrótce, zapisz się i zyskaj dostęp do unikatowych treści i poradników. :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy