Rozmowa kwalifikacyjna – doradca zawodowy podpowiada jak dobrze wypaść

by Dorota Zalepa
30 komentarzy

Tematyka kariery zawodowej jest dla nas bardzo ważna, dlatego chętnie zapraszam do projektu Between Us ekspertów, którzy podpowiadają jak napisać dobre CV, czy jak wystartować z własnym biznesem. Temat rozmowy kwalifikacyjnej staje się dla nas istotny w momencie, gdy rozpoczynamy poszukiwania pracy. W naszej głowie pojawiają się wtedy kwestie wcześniejszego przygotowania do takiej rozmowy, pytań, które może nam zadać rekruter, czy ubioru.

 

Justyna Rolka, autorka bloga Justekmakemesmile, jest doradcą zawodowym i na moją prośbę, zgodziła się w niezwykle profesjonalny sposób odpowiedzieć na nurtujące nas pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej. Zajrzyjcie też na jej bloga, na którym oprócz typowo lifestylowych tematów, znajdziecie posty związane z rozwojem osobistym.

justekmakemesmile

Oddaję głos Justynie.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze się zaprezentować?

 

Udało się. Wzbudziłeś zainteresowanie, spełniłeś wymagane kryteria i jesteś w gronie kilkunastu osób prezentujących podobne kwalifikacje i doświadczenie. Jaki był prawdziwy powód sukcesu, tego, że to właśnie Ty zostałeś zaproszony? Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiesz, nie trać więc drogocennej energii na domysły i spekulacje, skup się lepiej na tym, jakie działania podjąć, by wykorzystać pojawiającą się szansę.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to uchylenie drzwi, od Ciebie zależy w jaki sposób je przekroczysz. Amerykański socjolog Ervin Goffman trafnie ujął znaczenie fenomenu autoprezentacji „kiedy jednostka znajdzie się w towarzystwie innych osób, zwykle ma motywację do wywierania na nich takiego wrażenia, które jej się opłaca”. Twoje zaangażowanie w rozmowę będzie zależne od stopnia zainteresowania daną ofertą pracy.

Pamiętaj jednak, że każde spotkanie biznesowe to kreowanie wizerunku Twojej osoby. Zadbaj o to, by pozostawić po sobie pozytywne wrażenie. Rozmowa to dialog oparty na poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny z rozmówcą, dlatego warto pamiętać, że nie wszystko będzie zależało od Ciebie. Cudotwórcą nie jesteś, ale możesz popracować nad warsztatem i postarać się zrobić wszystko, by odczuć satysfakcję i zadowolenie z siebie. Tego nikt Ci nie odbierze.

 

1. Zadbaj o pozytywne nastawienie

 

Pozytywne nastawienie sprzyja osiąganiu sukcesów. Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia sytuacja, która może dostarczać stresu, przyśpieszać bicie serce, tym samym utrudniać zachowanie optymizmu i pewności siebie. Być może to Twoja 10 rozmowa w tym miesiącu, jesteś zmęczony, entuzjazm uleciał i nie wiadomo gdzie go szukać. Zniechęcenie i bezradność bardzo łatwo wyczuć, mowa ciała i wyraz twarzy potrafią powiedzieć więcej niż niejedno słowo. Nieżyczliwe podejście do samego siebie to wróg, którego skutecznie musisz przegonić. Życzliwość to postawa wobec siebie i drugiego człowieka, która motywuje, przełamuje bariery i kruszy najgrubszy lód. Nastaw się pozytywnie – możesz jedynie coś zyskać. Oczywiste, że nie da się wykorzystać każdej szansy, jednak każda niewykorzystana sytuacja pozostaje bezpowrotnie stracona.

 

2. Bądź przygotowany

 

Zadbaj o każdy szczegół potrzebny do tego, by rozmowa kwalifikacyjna odbyła się w komfortowych warunkach.

 

  • Bezwzględnie należy pamiętać o punktualnym stawieniu się na umówioną godzinę, bez towarzystwa drużyny kolegów. Jeśli wiesz, że się spóźnisz, uprzedź o tym fakcie. Jeśli potrzebujesz wsparcia i otuchy, ulokuj kumpla w pobliskiej kawiarni. Odgrywasz rolę, nie wcielaj się w postać o niedojrzałej psychice.
  • Pamiętaj o dobrych manierach. To sprawa oczywista, ale przestaje taka być w momencie naszego zdenerwowania i niepewności.
  • Nie podawaj pierwszy ręki w trakcie przywitania, nie zajmuj miejsca bez zaproszenia, jednak gdy to nie nastąpi po prostu o to zapytaj. Musisz zaprogramować się na myślenie, bez tego żadna wskazówka nie przyniesie korzyści.
  • W trakcie przywitania i rozmowy staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, nie obserwuj nachalnie wyposażenia gabinetu, nie planuj remontów, nie wyceniaj majątku. Skup się na tym co najważniejsze.
  • Pamiętaj, że wyłączenie telefonu nie polega na pozostawieniu go w stanie wibracji. Wibracja to też dźwięk, który bywa bardziej irytujący niż niejeden rytmiczny dzwonek.
  • Zadbaj o nienagnany strój, dostosowany do stanowiska na które aplikujesz. Wybierając zapach perfum zwróć uwagę, by był delikatny i subtelny. Poświęć swoim dłoniom odrobinę luksusu, zrób im kąpiel nawilżającą której nigdy nie zapomną, to przecież również Twój wizerunek. Nie przesadzaj jednak z makijażem, ilością biżuterii i kolorów. Pracę sztabu fryzjerów i stylistów pozostaw na inne etapy rozwoju kariery zawodowej.
  • Koniecznie zabierz ze sobą kilka egzemplarzy cv, notes i długopis, bądź gotowy na notowanie ważnych informacji.

 

3. Dbaj o jakość każdego etapu rozmowy

 

Istnieje wiele teorii, które rozkładają na czynniki pierwsze efekt pierwszego wrażenia. Jedna z bardziej popularnych to zasada pierwszych 11 i 30 sekund w trakcie których potrafimy ocenić daną osobę. Pierwsze wrażenie możemy zrobić ten jeden, jedyny raz, jednak rozmowa kwalifikacyjna powinna być ujmowana jako całość, tutaj każdy etap może mieć wpływ na rozwój wydarzeń. To co możesz zyskać w trakcie pierwszych minut spotkania, możesz stracić w ostatnich. Traktuj więc rozmowę jako bieg z przeszkodami, bieg, którego każdy etap jest istotny, bo może zaprowadzić Cię do upragnionej mety. Nie poddawaj się gdy coś poszło nie tak, zawsze możesz podkręcić tempo, wyrównać pozycję i wygrać.

 

4. Potraktuj rozmowę jak sprzedaż własnej osoby

 

Rozmowa kwalifikacyjna to dialog dwóch osób, z których jedna chce korzystnie wypaść a druga chce jak najwięcej zyskać. Nie zapominaj, że rekrutujący chce zyskać przede wszystkim pracownika, który pracuje efektywnie i skutecznie realizuje powierzone mu zadania. Mówiąc o swoich mocnych stronach, sukcesach, realizacji poprzednich obowiązków skup się na zysku jaki na Twoich umiejętnościach odnotuje firma.

Często mówimy, że jesteśmy pracowici, kreatywni, potrafimy pracować w zespole, ale nie zastanawiamy się co to konkretnie oznacza dla stanowiska, o które się staramy. Tylko odnosząc się do konkretnego miejsca pracy, do konkretnych zadań mamy szansę przekonać pracodawcę, że to właśnie nas szukał. To, że 5 lat temu otrzymałeś tytuł pracownika roku to cudowne i ekscytujące, być może otrzymasz gratulacje i zaintrygujesz. Jednak jaki ma to realny wpływ na to jak będziesz pracował w innym miejscu? Dostosuj swoje kwalifikacje do nowego otoczenia, do nowych obowiązków.

 

5. Poznaj przeciwnika

 

By zrobić wrażenie, bezwzględnie musisz dostosować się do stylu osoby, z którą się spotkasz. Twoje zadanie to rozszyfrowanie rekrutera. Dobrze wiemy, jak cudownie rozmawia się z osobami, które nadają na podobnych falach. Tu trudne, jednak aby dobrze wypaść, warto dowiedzieć się z kim będziesz rozmawiał. Pamiętaj, że potencjalny pracodawca może chcieć wywrzeć na Tobie negatywne wrażenie. W ten sposób szybko przetestuje Twoje opanowanie, cierpliwość i umiejętność opanowania stresu. Nie daj się wyprowadzić z równowagi, pamiętaj, że bierzesz udział w swoistym przedstawieniu, odgrywasz rolę i nigdy nie możesz być pewny proporcji pomiędzy prawdą a wprowadzeniem celowej fikcji.

 

6. Bądź wiarygodny

 

Twoja rozmowa musi być spójna z faktami i informacjami jakie zgromadził rekruter. Twoje wypowiedzi powinny zostać opatrzone konkretnymi przykładami, które utwierdzą w przekonaniu, że nie blefujesz. Twoje doświadczenie i opisywane umiejętności to nie puste słowa a wypracowane kompetencje. Jeśli w cv podajesz informacje, że uwielbiasz wspinaczkę górską, a na pytanie gdzie ostatnio byłeś, robisz minę pełną zdziwienia i zakłopotania nie zdziw się, jeśli kolejnego pytania już nie usłyszysz. Jeśli na profilu społecznościowym prezentujesz wulgarność, chamstwo, a na rozmowie jesteś miły niczym aniołek w trakcie drzemki na puszystej chmurce, Twój wizerunek będzie niespójny i podejrzany.

 

7. Buduj swój wizerunek

 

Bardzo często zapominamy, że budowanie wizerunku to nie tylko sama rozmowa kwalifikacyjna. To szereg sytuacji, które mają niewątpliwy wpływ na to jak zostaniemy postrzegani. To także sposób w jaki odpisałeś na maila, odebrałeś telefon, rozstałeś się z poprzednim pracodawcą. Świat jest mały, informacje bardzo szybko się rozchodzą, dlatego warto na każdym etapie życia budować osobiste portfolio, oparte na kulturze i wzajemnym szacunku. Uprzejmość należy się wszystkim osobom pracującym w firmie, bez względu na zajmowane stanowisko i zarobki. Jeśli nieodpowiednio potraktujesz panią recepcjonistkę, będziesz nieuprzejmy dla portiera musisz liczyć się z ryzkiem, że Twoje zachowanie zostanie głośno skomentowane. By przekonać do siebie pracodawcę nie zapomnij, że Twój wizerunek to całokształt reakcji i zachowań.

 

8. Zadawaj mądre pytania

 

Rozmowa to wymiana myśli pomiędzy dwiema osobami. Postaw na pytania które ściśle nawiązują do wypowiedzi rekrutującego. Podkreślisz w ten sposób, że słuchasz aktywnie, wyciągasz wnioski, a to co mówi inna osoba jest dla Ciebie cenne i ważne. Nie popadaj w skrajności, nikt nie chce czuć się osaczony.

Zadawanie pytań jest niezwykle istotne w procesie budowania wizerunku, ważne by wyczuć granicę. Warto zadawać również inne pytania, dotyczące nieporuszanych tematów. Pytanie o zarobki wzbudza zakłopotanie wyłącznie w kandydatach. Nikt nie chce pracować za darmo, masz prawo zapytać o oferowane warunki finansowe, jednak nie w sposób natarczywy i desperacki. No i oczywiście, nie w pierwszej minucie spotkania.

Przekonaj rekrutera, że jesteś zainteresowany firmą do której aplikujesz. Zgromadź jak najwięcej informacji, zapoznaj się ze stroną internetową, poszukaj opinii. W dogodnym momencie rozmowy wykorzystaj swoje zaangażowanie, udowodnij, że nie jesteś na tej rozmowie przypadkowo. Twoim zadaniem jest nie tylko poznanie środowiska pracy, ale również konkurencji firmy. Wiedza o biznesowych rywalach pomoże Ci zrozumieć możliwości i zagrożenia jakie drzemią w firmie.

 

 

***

 

Post powstał w ramach projektu Between Us, który jest miejscem wspólnych przedsięwzięć, gościnnych postów, wywiadów i wszelkiego rodzaju akcji blogerskich. Jeśli macie jakieś sugestie odnośnie tematyki, bądź sami chcielibyście napisać post na łamach Kameralnej, piszcie na adres kontakt@kameralna.com.pl.

 

 

Bardzo dziękuję Justynie za niezwykle profesjonalne ujęcie tematu. Jestem ciekawa, co dla Was jest największą trudnością podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie w komentarzach, wspólnie z Justyną postaramy się na nie odpowiedzieć.

 

 

Jeśli wpis okazał się dla Was przydatny, proszę podzielcie się nim ze znajomymi, korzystając z przycisków poniżej. Będzie mi bardzo miło. Dziękuję :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy