Styl skandynawski we wnętrzach – główne cechy oraz moje inspiracje

by Dorota Zalepa
21 komentarzy

Ostatnie tygodnie, a może to już m-ce, nie wiem czas leci nieubłaganie, żyję remontem mieszkania. W sumie to już nie remontem, a meblowaniem, dekorowaniem, przykręcaniem, zamawianiem, wybieraniem materiałów, poszukiwaniem dodatków itd. Wizja mojego salonu już od dawna pomieszkuje sobie w mojej głowie, w realu, poza białymi ścianami, drewnianą pogodą i metalową lampą, nic jej jeszcze nie przypomina.

Wszystko trwa, na zamówienia trzeba czekać, część rzeczy wymaga renowacji, jak chociażby stół jadalniany, zmiany obicia – krzesła i fotel, którego nie mam zamiaru się pozbywać. Cieszy mnie, że nowe zmiesza się z odnowionym starym. A że w salonie było niewiele, większość trzeba kupić. Portfel cierpi, bardzo.

W międzyczasie podglądam sobie skandynawskie wnętrza w sieci. Pinterest jest kopalnią inspiracji i dziwię się, dlaczego odkryłam go tak późno.

Dzięki temu wyodrębniłam cechy, które styl skandynawski posiada. Oczywiście mam nadzieję, że dodacie coś od siebie.

Przestrzeń i światło

Skandynawskie wnętrza są jasne i świetliste. Biel jest dominującym kolorem w pomieszczeniu. Dzięki jasnym ścianom, podłodze, meblom wnętrze wydaje się na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.

Wygoda i komfort

skandynawskie-wnetrza3

źródło: 1,2

Centrum salonu skandynawskiego jest wygodna, duża sofa lub narożnik. Z poduchami, grubo tkanym kocem, taka, w której z przyjemnością odpoczniemy po ciężkim dniu w pracy.

Naturalne materiały

skandynawskie-wnetrza4

źródło: 1,2

W mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim królują naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len, wiklina. Drewniane meble i podłoga są nieodzownym elementem wystroju. Fajnie wyglądają elementy wykonane z surowego drewna.

 

Mieszanie trendów

Możemy mieszać różne style, nowoczesne ze starymi, wykonane z różnych materiałów w różne wzory. Nie musimy dobierać mebli i dodatków do pary. Fotel pamiętający czasu PRL z nowoczesnymi meblami, sofą i stolikiem kawowym stylizowanym na stary będą tworzyły ciekawą całość.

 

Akcenty kolorystyczne w dodatkach

skandynawskie_wnetrza-kolor

źródło: 1,2

Styl skandynawski charakteryzuje się surowością, dlatego z dodatkami trzeba uważać, niemniej są one bardzo istotne i dopełniają całe wnętrze. Przeważnie są w innym, niż biały kolorze. Najlepiej jak są wykonane z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzają się kolorowe poduszki, w różnych rozmiarach i wzorach, pledy, świeczniki, butelki, kosze wiklinowe. Takim kolorowym dodatkiem może być również pufa, lub fotel.

Ramki i typografia

skandynawskie-wnetrza2

źródło: 1,2

Duża ilość ramek to kolejny charakterystyczny dla tego stylu element. Rozwieszamy je na ścianach układając w harmonijne wzory, lub ustawiamy na komodach opierając o ścianę. To samo tyczy się typografii. Duża litera lub cały napis na komodzie lub zawieszony na ścianie będzie wyglądał bardzo oryginalnie.

Industrialne motywy

skandynawskie_wnetrza

żródło: 1,2,3

Elementy prosto z fabryki. Industrialne, metalowe lampy są bardzo charakterystyczne dla tego stylu. Nad stołem, na biurku, w salonie, lub wolnostojące. Takim industrialnym elementem może też być metalowa szafka.

Skrzynki i palety

Możemy część mebli zrobić samemu z drewnianych palet, pomalowanych (lub nie) na biało. Taka skrzynia może nam posłużyć jako półka na książki lub gazetnik.

 

Skandynawskie wnętrza urzekły mnie swoją prostotą i przejrzystością. Dają dużo światła, a na tym szczególnie mi zależy. Tym bardziej, że Polska nie należy do najbardziej słonecznych krajów. Takie wnętrze daje również wiele możliwości zmian w aranżacji. Wystarczy zmienić dodatki i już nabiera innego wyrazu.

 

Wydaje mi się, że ujęłam już wszystko. Czy coś jeszcze dopisalibyście do mojej listy?

 

 

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy