fbpx

Biblioteczka slow life #2 – książki, filmy, podcasty o uważnym życiu

by Dorota Zalepa
10 komentarzy
biblioteczka slow life

Hej, zapraszam Was dzisiaj na drugą odsłonę biblioteczki slow life. Zajrzyjcie też do pierwszego wpisu, gdzie znajdziecie kilka ciekawych książek, podcastów, profili na YouTube, które mogą zainspirować Was do uważniejszego życia. A dziś mam dla Was wyjątkowe polecenia z ostatnich miesięcy.

 

Książki o slow life

 

książki o slow life

→ Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie, Agnieszka Krzyżanowska

To pozycja na mapie slow life, którą warto przeczytać. Książka zadziałała na mnie jak balsam, czytałam ją wieczorami popijając ziołową herbatę i czułam jak całe ciało i umysł wyciszają się. Uważność to nie tylko spokój, życie tu i teraz, to także świadomość swoich korzeni, nawet jeśli przeszłość była trudna. To także umiejętność czekania, doświadczania rożnych emocji, zgoda na przemijanie, cierpienie i pełna akceptacja życia, w którym jesteśmy, ale także gotowość do zmian.

→ Rzeczozmęczenie, James Wallman

Książka porusza temat nadmiaru, z którym borykamy się w wielu dziedzinach życia. Czy rozwiązaniem zawsze jest minimalizm? A jeśli ktoś nie chce stać się minimalistą, nowe rzeczy sprawiają mu przyjemność, czy to oznacza, że już zawsze nadmiar będzie zatruwał mu życie? Niekoniecznie. James Wallman zamiast ograniczania swojego dobytku na siłę i bez przekonania, proponuje coś innego – eksperientalizm. Termin ukłuty na potrzeby tej książki oznacza nic innego jak doświadczanie. Obowiązkowa pozycja dla fanów slow life, minimalizmu i uważnego życia.

książki o slow life

→ Tysiąc darów. O sztuce codziennego szczęścia, Ann Voskamp

Ta książka zmobilizowała mnie do założenia dzienniczka wdzięczności i spisywania małych, codziennych cudów. Dzięki temu ćwiczeniu dostrzegam ile dobra przynosi każdy dzień. Ann Voskamp jest mamą siedmiorga dzieci, pisarką i blogerką, która w swoich osobistych opowieściach pokazuje, że w wypełnionym po brzegi dniu można wyłapać wiele cudów i odnaleźć pełnię życia.

→ Z odwagą w nieznane. Jak znaleźć poczucie przynależności bez utraty siebie,

Brene Brown

Ta książka trafiła do mnie w momencie, gdy jej najbardziej potrzebowałam. Praca w domu ma wiele korzyści, ale ma też jedną dużą wadę – ograniczony kontakt z drugim człowiekiem. Poczucie osamotnienia co jakiś czas mnie dotyka, a chęć dopasowania się do grupy staje się silniejsza. Dzięki książce zrozumiałam, że poczucie osamotnienia pojawia się wtedy, gdy nie przynależymy do siebie. Bo od tego trzeba zacząć. Jeśli przynależymy przede wszystkim do siebie, nie musimy na siłę próbować odnaleźć się w jakimś środowisku. Brene Brown jest cenionym profesorem, wykłada na Uniwersytecie w Houston, od 16 lat prowadzi badania na temat odwagi, wrażliwości, empatii. Ma na swoim koncie kilka książek, niezliczoną liczbę konferencji, szkoleń i wystąpień publicznych. Jej przemówienie na temat wrażliwości („The Power of Vulnerability”) na konferencji TED jest jednym z pięciu najbardziej popularnych wystąpień na świecie.

biblioteczka slow life

→ Prostota. Siła codziennych rytuałów Brooke McAlary

Tę pozycję polecałam Wam już w cyklu #biblioteczkaslowlife na moim Instagramie. Autorka opowiada o swoim rytmie dnia i rytuałach, które pomagają jej wyciszyć się i złapać balans. Jednym z takich rytuałów jest na przykład uważne wykonywanie jakiejś prozaicznej czynności jak mycie zębów, czy rozwieszanie prania. Skupiamy się wyłącznie na danej chwili, uruchamiamy nasze zmysły i odcinamy się od gonitwy myśli. Moim rytuałem jest spisywanie codziennych małych cudów w dzienniczku wdzięczności, a także czytanie niewielkich fragmentów Pisma Świętego przed snem.

 

Francuska komedia – Moja nieznajoma

 

Uznany i popularny pisarz pochłonięty pracą przestaje dostrzegać swoją żonę, kobietę, z którą postanowił dzielić życie. Nie widzi, że praca wysunęła się na pierwszy plan, pomału zabija ich miłość i jest przyczyną cierpienia drugiej osoby. Pewnego dnia Raphaël Ramisse budzi się w alternatywnej rzeczywistości, w której to jego żona jest popularną pianistką, a on musi zabiegać o jej względy.

 

Podcasty o slow life

 

Podcast The Next Right Thing, odcinek 96

Podcast The Next Right Thing Emily P. Freeman, autorki książek, m.in. Simply Tuesday, którą mam na liście do przeczytania. Jest to podcast o podejmowaniu mądrych, świadomych decyzji. Jeden z odcinków – Listen to your crazy ideas bardzo mnie poruszył, bo od jakiegoś czasu uczę się słuchać siebie i czuję jak pozytywnie to wpływa na decyzyjność i rozwija moją kreatywność.

Podcast Amy Porterfield, odcinek 295

Wywiad Amy Porterfield z Jamesem Clearem autorem książki Atomic Habits o dobrych nawykach, które sprawiają, że krok po kroku dochodzimy do celów. Nikt nie osiąga sukcesu z dnia na dzień. Nawet jeśli nagle jakiś człowiek staje się popularny, to musimy mieć świadomość, że za tą nagłą popularnością zazwyczaj stoją lata ciężkiej pracy. Dlatego idea poprawiania swojego życia (pracy, zdrowia, relacji) o 1% dziennie bardzo do mnie przemawia. Każdego dnia staraj się być lepsza o ten 1%. Jeśli działamy w rytmie slow, ale sukcesywnie, czas zawsze będzie działał na naszą korzyść.

Podcast Lead to win

Michael Hyatt wraz ze swoją córką Megan w podcaście Lead to win motywują do tego, byśmy spełniali swoje marzenia i prowadzili życie o jakim marzymy. Możemy odnieść ich rady do biznesu, pracy, ale także życia osobistego.

 

You Tube, blogi

 

Kanał na YouTube – Audrey Coyne

Klasyczna moda, triki stylizacyjne, budowanie kapsułowej szafy.

Kanał na YouTube – Kitty Cotten

O prostym i uważnym życiu, wnętrzach, macierzyństwie i świadomej modzie.

Blog Niebałaganka

Blog o organizacji przestrzeni, mądrym planowaniu, pozbywaniu się nadmiaru, ekologicznym sprzątaniu domowymi środkami czystości. Zachęcam do śledzenia Ani na Instagramie, gdzie pojawiają się darmowe #ekolekcje, z których dowiemy się jak żyć bardziej ekologicznie.

Lekcje stylu

#lekcjestylu – czyli darmowe lekcje na temat budowania kapsułowej szafy i poszukiwania stylu, które pojawiają się w poniedziałki na moim Insta Stories. Wczorajszy odcinek dotyczył sposobów na sprawdzenie, czy T-shirt, który chcemy kupić jest dobrej jakości.

 

To tyle w dzisiejszym odcinku biblioteczki slow life, jak zwykle jestem bardzo ciekawa Waszych poleceń. Co dołożyłybyście do mojego zestawienia? Uwielbiam odkrywać nowe miejsca w sieci, książki, filmy, które inspirują do uważnego życia.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

10 komentarzy

Agnieszka 25 lutego 2020 - 15:31

Musze koniecznie sięgnąć po „Żyj po swojemu”, a tymczasem kończę autobiografię Baracka Obamy „Odziedziczone marzenia”, która wieeeele daje do myślenia.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 26 lutego 2020 - 10:53

Dziękuję za polecenie! Chętnie sprawdzę, lubię inspirujące biografie.

Odpowiedz
Delishe 25 lutego 2020 - 15:50

Zaczęłam kiedyś czytać „Rzeczozmęczenie” i muszę do niego wrócić :). Koniecznie muszę sięgnąć po „Żyj po swojemu”, już zapisuję sobie ten tytuł do przeczytania. Życie w rytmie slow bardzo do mnie przemawia i to coś, do czego dążę i powoli wprowadzam. Świadome życie i wybory oraz minimalizm bardzo są mi bliskie i wiem, że to coś, co jest fajnym narzędziem i z czego mogę czerpać i co pomoże mi w tym, żeby zwyczajnie być zadowolonym z życia i szczęśliwym. Jakiś czas temu też polecałam u siebie 7 książek w tej tematyce, bardzo lubię czytać, a jeśli temat jest mi bliski to tym bardziej to niezła dawka inspiracji!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 25 lutego 2020 - 17:50

Dziękuję, chętnie zajrzę po nowe książkowe inspiracje. Pozdrawiam!

Odpowiedz
Sowa z Wieruszowa 25 lutego 2020 - 15:51

Coraz częściej zapatruję się na książki – poradniki, więc chyba niebawem przyjdzie czas, kiedy do nich sięgnę ;-)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 26 lutego 2020 - 10:53

Ostatni u mnie dużo książek o tematyce slow life i biznesowej. Traktuję je jako formę rozwoju osobistego, uczę się z nich wiele nowych rzeczy. Dobrze jest poznać punkt widzenia innej osoby. To poszerza horyzonty i pozwala wyjść z własnej bańki. Natomiast mało u mnie prozy i nad tym trochę ubolewam.

Odpowiedz
Ula - wmojejnaturze.pl 26 lutego 2020 - 09:43

Co prawda mam tylko czworo, a nie siedmioro dzieci, ale bardzo zaciekawiła mnie książka „Tysiąc darów”. Chętnie po nią sięgnę, wpisuję więc na listę książek do przeczytania. Dzięki za polecenie:)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 26 lutego 2020 - 10:53

To jedna z tych książek, które pomagają jeszcze raz spojrzeć na swoje życie i zacząć dostrzegać w nim drobne cuda, które wydarzają się każdego dnia. :)

Odpowiedz
Aleksandra 15 marca 2020 - 20:30

Dzięki za propozycje, tu zawsze warto skorzystać z pozycji które są polecane.

Odpowiedz

Zostaw komentarz