Biblioteczka slow life – książki, blogi, vlogi, podcasty

by Dorota Zalepa
22 komentarze

Odkąd zainteresowałam się tematyką slow life, coraz więcej takich publikacji trafia w moje ręce. Niektóre nie wnoszą zbyt wiele do mojego życia, ale są też takie, dzięki którym dostrzegam nowe aspekty uważności, motywują do działania, czy po prostu dają wyciszenie. Informacji na temat slow life możemy szukać w sieci, wertując polskie i zagraniczne blogi, książkach, filmach, podcastach. Dzisiaj chciałabym opisać Wam kilka z nich, do których warto zajrzeć.

 

Książki o slow life

 

 

Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków, Marta Sapała

To jedna z pierwszych książek poruszających kwestie minimalizmu, którą przeczytałam. I jedna z lepszych! Autorka wraz z 12 innymi rodzinami przystąpiła do projektu – rok bez zakupów. Co w praktyce oznacza żadnych zbędnych zakupów przez 12 miesięcy. Dzięki dość drastycznemu ograniczeniu konsumpcji do łask wrócił handel wymienny, naprawianie, własna uprawa, korzystanie z pomocy innych ludzi i zacieśnianie więzów z sąsiadami. Uczestnicy zrezygnowali z jedzenia na mieście, wakacji organizowanych przez biuro, prywatnej opieki zdrowotnej, nowych ubrań, a nawet gwiazdkowych prezentów. Dla wielu to posunięcie może wydawać się zbyt daleko idące, ale myślę, że dzięki takiemu przesianiu potrzeb możemy zauważyć coś znacznie cenniejszego – relacje, miłość, realne, niepodszyte impulsami z zewnątrz marzenia i potrzeby.

Więcej o książce oraz o tym, czy mniej znaczy lepiej przeczytacie w tym wpisie.

 

  Minimalizm po polsku Anny Mularczyk-Meyer

Podoba mi się to, że autorka nie narzuca nam jednej określonej postawy wobec życia. Pokazuje różne drogi, które prowadzą do prostszego i bardziej uważnego życia. Czasami jest to zamieszkanie na wsi, szukanie prostoty w wierze, innym razem podróże i wielkomiejski styl życia. Zwraca uwagę na odpowiedzialność za rzeczy, które posiadamy i zachęca by podchodzić do nich w sposób bardziej ekologiczny. Szukamy im nowych właścicieli, naprawiamy a nie bezmyślnie wyrzucamy. Autorka przekonuje nas do tego by zwolnić, uporać się z nadmiernym konsumpcjonizmem, poznać swoje realne potrzeby.

Więcej o książce, a także o dwóch podejściach do minimalizmu przeczytacie w tym poście.

 

Slow life według ojca Leona, o. Leon Knabit

Ojciec Leon Knabit przeprowadził wywiady z Marcinem Prokopem, Anną Dymną, Markiem Kamińskim, Cezikiem, Joanną Kołaczkowską, Krzysztofem Skórzyńskim. Każdy z nich nieco inaczej postrzega życie w rytmie slow. To przede wszystkim życie w zgodzie ze sobą i swoimi poglądami, umiejętność pójścia pod prąd i poznania własnych potrzeb, stawianie na relacje i doświadczenia, a nie rzeczy, szukanie swojej drogi wyciszenia i nie upatrywanie własnej wartości w oczach innych ludzi, czy przez pryzmat ich osiągnięć.

A tutaj 10 slow lelkcji, które wyniosłam z lektury tej książki.

 

 

Slow fashion. Modowa rewolucja, Joanna Glogaza

Kompendium praktycznej wiedzy na temat budowania garderoby opartej o nasze własne potrzeby. To książka o szukaniu własnego stylu, który opiera się wciąż zmieniającym się modom i trendom. Stawiamy na jakość, a nie ilość. Sprzeciwiamy się szybkiej modzie dokonując świadomych wyborów. Rewolucja w szafie może stać się początkiem do rewolucji w życiu.

Lekcje, które wyniosłam z książki, a także więcej informacji o książce przeczytacie tutaj.

Pochwała powolności, Carl Honoré

Jeżeli interesuje Was geneza powstania ruchu slow life, to warto zajrzeć do tej książki. Autorem jest propagator i jeden z założycieli ruchu Carl Honoré. W swojej książce wyjaśnia przyczyny popularyzacji uważnego życia na świecie. Publikacja jest pochwałą powolności w wielu dziedzinach – jedzenie, kontakty z bliskimi, praca, wypoczynek. Wiele rzeczy możemy robić wolniej i uważniej, po to, by czerpać z nich większą radość. Książka jest dosyć trudna w odbiorze, za dużo w niej dat i historycznych wydarzeń, a za mało własnych refleksji autora, niemniej dla osób, które chciałby dotrzeć do źródeł ruchu slow, jest to niezbędna pozycja.

Piękne życie, Shauna Niequist

Autorka opisuje swoją długą drogę, którą przeszła by odnaleźć upragniony spokój i szczęście.  Od osoby wiecznie zajętej, przepracowanej, przemęczonej, dążącej do perfekcji, do takiej, która potrafi marnować czas na zajęcia dające radość. Porzuciła bycie idealną, na rzecz bycia autentyczną. Swoją siłę czerpie z przebywania z rodziną w domku nad jeziorem. Mama dwójki małych dzieci, rozchwytywana autorka, prelegentka i wreszcie żona, która postanawia przestać ciągle coś komuś udowadniać i swoją zajętością zagłuszać prawdziwe pragnienia.

 

 Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno, Raphaëlle Giordano

Bardzo przystępnie napisany poradnik na temat tego, jak krok po kroku możemy odmienić swoje życie. Historie innych ludzi uczą znacznie więcej od samych definicji, czy suchych treści. Autorka (trenerka rozwoju osobistego) opisuje historię 38 letniej kobiety, która z pozoru ma wszystko – dom, rodzinę, satysfakcjonującą pracę, a jednak czuje jak gdyby życie przeciekało jej przez palce. Jest nerwowa, sfrustrowana i ciągle się gdzieś spieszy. Wszystko się zmienia, gdy na swojej drodze spotyka osobę, która pomaga jej dokonać w życiu zmian i odnaleźć siebie na nowo.

Więcej o książce przeczytacie w ulubieńcach lipca.

 

Blogi

 

No Sidebar – anglojęzyczny blog o prostym i uważnym życiu, szukaniu szczęścia, pozbywaniu się nadmiaru.

Be more wiht less – blog o upraszczaniu życia, domu i własnej szafy. Charakterystycznym wyzwaniem jest projekt 333, czyli budowaniu garderoby składającej się z 33 rzeczy, które nosimy przez 3 miesiące.

Un-Fancy – projektem charakterystycznym dla bloga była roczna capsule wardobe składająca się z 37 rzeczy, obecnie autorka pisze o budowaniu spójnej szafy w duchu slow fashion, publikuje rady dotyczące pakowania się, dobierania ubrań i szukania własnego stylu.

Minimal Plan – polski blog o minimalizmie. Bez zbędnego słodzenia i popularnych haseł autorka rozkłada na czynniki pierwsze oczyszczanie swojego życia z nadmiaru.

Prosty blog – blog Anny Mularczyk-Meyer, autorki książki Minimalizm po polsku. Znajdziemy tutaj wiele treści na temat upraszczania życia, minimalizmu i odnajdywania szczęścia w rzeczywistości, w której się otaczamy.

 

 

Podcasty

 

Shauna Niequist – podcasty autorki książki Piękne życie, to rozmowy z inspirującymi ludźmi na temat ich sposobów na szczęśliwe życie. Warto posłuchać i wyciągnąć z nich to, co dla nas najlepsze.

The Minimalist – Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus opowiadają o pozbywaniu się nadmiaru, uważnym życiu i minimalizmie.

Slow Your Home – rozmowy z inspirującymi ludźmi na temat szczęścia, umiejętności mówienia nie i skupienia uwagi na tym, co dla nas jest najistotniejsze.

The next rihgt thing – podcast prowadzony przez Emily P. Freeman, pisarkę i blogerkę, która porusza zagadnienia dotyczące radzenia sobie z nadmiarem zadań i podejmowania właściwych decyzji.

 

Vlogi

 

My Green Closet – sposoby na budowanie garderoby w oparciu o slow fashion i etyczną modę, elementy capsule wardrobe,  jakość.

Use Less – capsule wardrobe, minimalizm w szafie i życiu, second handy.

 

Muzyka

 

Relaxing Jazz Music – składanka relaksujących i spokojnych utworów pomagających w redukcji stresu. Mogę też przy niej pracować.

Ścieżka z filmu La la land – spokojna i nastrojowa muzyka, sporo jazzowych kawałków, świetnie sprawdza się podczas relaksu.

Playlista Relax & Unwind – nastrojowa lista utworów na Spotify.

 

Jakie książki, blogi, filmy, czy podcasty są Waszymi ulubionymi? Szczerze przyznam, że nie orientuję się w nowych blogach o życiu w rytmie slow, częściej też zaglądam do anglojęzycznych, niż polskich, więc będę wdzięczna za Wasze polecenia. :)

 

PS Jeżeli lubicie tego typu wpisy i chcielibyście by pojawiały się częściej, dajcie lajka, napiszcie komentarz, lub maila. Dziękuję!

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy