fbpx

Jak pomalować meble z płyty – metamorfoza pokoju dziecka część 1

by Dorota Zalepa
33 komentarze

Na wiosnę zawsze mam chęć na jakąś metamorfozę w moim mieszkaniu. W zeszłym roku urządzałam balkon, trzy lata temu salon, w tym roku zabrałam się za pokój dziecka. Pokój synka był dość krzykliwy, ale pamiętam, że remontując go cztery lata temu, takie właśnie kolory podobały nam się najbardziej. Miało być wesoło. Zresztą synek był zachwycony. Teraz, kiedy jest już trochę starszy, pokój wydał mu się zbyt dziecinny, a i mnie jaskrawe kolory zaczęły męczyć. Postanowiliśmy przystosować go do jego wieku i nowych upodobań.

 

Meble były nadal w bardzo dobrym stanie, więc stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby kupować nowe. Jaskrawozielony kolor frontów w połączeniu z niebieską ścianą przestał nam się podobać, ale sam kształt mebli i ich umiejscowienie świetnie się sprawdziły, wpadliśmy więc na pomysł, by je przemalować na własną rękę. To było czysto ekologiczne podejście i dodatkowo nie odczuliśmy poniesionych kosztów (na końcu znajdziecie zestawienie). Przemalowaliśmy zielone fronty na biało i zmieniliśmy uchwyty. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Meble zupełnie zmieniły swój charakter. Zanim pokażę Wam całą metamorfozę pokoju dziecka (drobne prace jeszcze trwają), w dzisiejszym wpisie pokażę Wam jak w prosty i tani sposób zupełnie zmienić wygląd naszych mebli. Uwielbiam takie projekty! Czuję, że robię coś pożytecznego zarówno dla rodziny, jak i dla naszej planety.

 

Jak pomalować meble z płyty wiórowej – instrukcja krok po kroku

 

1. Oklejamy miejsca, których nie malujemy. W moim przypadku były to brzegi frontów.

2. Następnym krokiem jest zeszlifowanie wierzchniej warstwy papierem ściernym nałożonym na uchwyt. Najpierw grubszym P100, później drobniejszym P400 by wygładzić powierzchnię. Nie zdzieramy całej warstwy, chodzi o wyrównanie i zmatowienie powierzchni, by farba się lepiej trzymała.

3. Odtłuszczamy blat za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozcieńczalnika.

4. Malujemy pierwszą warstwę farbą do drewna. Użyłam do tego emalii akrylowej do drewna i metalu Śnieżka Supermal w kolorze białym i małego wałka gąbkowego.

5. Po 4 godzinach nałożyłam drugą warstwę. Emalia akrylowa Śnieżka Supermal nie wymaga nakładania lakieru zabezpieczającego powierzchnię przed zarysowaniami.

Na koniec zmieniłam uchwyty. Prace, razem z czasem potrzebnym do wyschnięcia farby, zajęły nam dwa popołudnia. Jednego dnia pomalowaliśmy jedną stronę, a następnego dnia drugą. Meble nabrały nieco skandynawskiego charakteru. Białe fronty ładnie komponują się z szarymi blatami. Dzięki takiej neutralnej kolorystyce, pokój stał się bardziej stonowany, możemy zmieniać jego charakter dodając nowe akcesoria. Meble, dzięki renowacji zyskały nowe życie i posłużą synkowi jeszcze przez następne lata.

jak pomalować meble z płyty wiórowej

jak pomalować meble z płyty wiórowej

Pewnie zastawiacie się jak z trwałością takich mebli i czy farba nie odpryskuje. Do malowania mebli przekonałam się po raz pierwszy gdy trzy lata temu przemalowaliśmy nasz jadalniany stół (tutaj zdjęcie) z ciemnej wiśni na kolor biały. Do dziś stół wygląda bardzo dobrze. Jeśli chcecie wykorzystać meble, które już posiadacie i zmienić ich wygląd malowanie jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Malowanie mebli – koszty

 

Poniżej znajdziecie zestawienie potrzebnych materiałów wraz kosztami. Jak widać niewielkim nakładem finansowym możemy uzyskać znaczące zmiany w naszym wnętrzu.

jak pomalować meble z płyty

  • 2 puszki farby do drewna i metalu o pojemności 800 ml – 70 zł
  • 1 wałek gąbkowy – 5,50 zł
  • Taśma malarska – 2 zł
  • Rozcieńczalnik uniwersalny – 7 zł
  • 2 arkusze papieru ściernego – 5 zł
  • 10 uchwytów do szafek – 160 zł

Razem: 250 zł

 

Efekt bardzo nam się podoba. Metamorfoza pokoju dziecka bez zmiany koloru mebli byłaby mało wyrazista. Dzięki renowacji mebli, uzyskaliśmy efekt, na którym bardzo nam zależało. Następny wpis wnętrzarski będzie przedstawiał już całą metamorfozę. Zostało jeszcze kilka drobiazgów, jak powieszenie plakatów, przemalowanie tablicy korkowej, dodanie kwiatów, jednak największa praca została już wykonana. Jest tak ładnie, że chętnie sama przeniosłabym się do tego pokoju. Macie w swoich mieszkaniach meble, które poprzez ich odnowienie zyskały nowe życie?

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów i treści. Dołącz do grupy, by wspólnie inspirować się do życia w rytmie slow.

Zapraszam Cię także na mój Fan Page na Facebooku oraz Instagram, gdzie wrzucam różne anegdotki z życia i niepublikowane wcześniej zdjęcia :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy