fbpx

Zdjęcia flat lay – zasady tworzenia unikatowych zdjęć z lotu ptaka

by Dorota Zalepa
16 komentarzy
zdjęcia flat lay

Zdjęcia typu flat lay stały się ostatnio bardzo modne za sprawą blogów i portali społecznościowych, głównie Instagrama. To nic innego jak ujęcie sceny, zawierającej różne przedmioty i akcesoria fotograficzne, ułożone na płaskiej powierzchni, z góry – czyli z tzw. lotu ptaka. Zdjęcia flat lay są bardzo popularne w fotografii kulinarnej. Sama często publikuję takie fotki na moim Instagramie.

 

Czy istnieją jakieś zasady tworzenia fotografii flat lay, czy panuje tutaj wolna amerykanka? Generalnie każdy ma swój indywidualny styl, ale warto podczas sesji zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą nam robić piękne, dobrze doświetlone i ostre zdjęcia.

 

Temat zdjęcia

 

Nie wystarczy rozłożyć przedmiotów dowolnie na płaskiej powierzchni i zrobić im zdjęcie. Warto wcześniej pomyśleć nad tematem. Co ma być głównym elementem fotografii? Co chcemy zakomunikować tym zdjęciem? To może być laptop i kawa  w otoczeniu obiektów dopełniających zdjęcie, które mówią o tym, że czeka nas dziś dzień pełen pracy i bez dawki kofeiny się nie obędzie. Albo kwiaty i kosmetyki do makijażu, które czynią zdjęcie bardziej kobiecym, dodają kolorów i ożywiają je.

Dość popularne na moim Instagramie są zdjęcia przedstawiające stylizacje modowe. Układam ubrania na łóżku i tworzę z nich propozycje zestawów na dany dzień. Staram się by tło było jednolite i by wszystkie dodatkowe elementy współgrały ze sobą.

Obiekty, które umieszczamy w kadrze, możemy podzielić na:

  • Obiekty główne – czyli najważniejsze przedmioty, które chcemy pokazać. To one przykuwają uwagę i mówią o czym jest dane zdjęcie
  • Obiekty uzupełniające – podkreślają charakter elementu głównego, nie odciągając od niego uwagi
  • Obiekty zbędne – to te, które zaburzają harmonię zdjęcia i są na nim zupełnie niepotrzebnie. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy przypadkiem nie ma na nim niepotrzebnego bałaganu
zdjęcia flat lay
zdjęcia flat lay

 

Klimat zdjęcia

 

Warto przemyśleć kolorystykę zdjęcia, która także ma różną wymowę. Mogą to być zdjęcia typu low key, czyli przedmioty ułożone na ciemnym tle. Takie zdjęcia są tajemnicze, czasami mroczne. Mogą to być także zdjęcia typu high key – czyli jasne świetliste zdjęcia, pozbawione mocnych cieni i ciemnych kolorów. Z kolorami postępujemy dokładnie tak jak z obiektami. Wybierzmy kolor dominujący i jeśli dokładamy do niego dodatkowe kolory, niech współgrają z główną barwą. Mogą to być odcienie tego samego koloru, lub kolory dopełniające, które ładnie ze sobą współgrają, np. zielony plus czerwony, fioletowy i żółty, niebieski i pomarańczowy.

Bardzo lubię jasne zdjęcia i to przeważnie one lądują na moim Instagramie. By uzyskać odpowiedni klimat zdjęcia musimy wybrać tło pasujące do naszego tematu. Mamy tutaj wiele możliwości – deski, tacki, gazety, ściereczki, pościel, biały karton, marmur. Ponieważ nie mam marmurowego blatu w mieszkaniu, zrobiłam sobie własne tło. Kupiłam dyktę w sklepie budowlanym i okleiłam ją marmurową folią przylepną, którą dostaniemy w wielu sklepach budowlanych typu Obi, Praktiker. Dzięki temu na potrzeby zdjęcia mam blat imitujący prawdziwy marmur.

Niektórzy wybierają surowe, minimalistyczne zdjęcia. Układają niewielką liczbę przedmiotów i pozostawiają dużo wolnego miejsca. Inni wolą gdy kadr jest wypełniony po brzegi. Pilnuję by przedmioty nie stykały się ze sobą, choć mogą na siebie nachodzić. Możemy zrobić wolne obramowanie z tła, lub tak wykadrować zdjęcie, by przedmioty wychodziły poza ujęcie. Kiepsko wyglądają zdjęcia, na których rzeczy stykają się ze sobą lub granicą kadru.

 

Kompozycja

 

Jest bardzo ważna, bo dzięki niej na zdjęciu panuje harmonia i nasze oko wędruję do głównych punktów. Istnieje wiele zasad kompozycji, z czego najbardziej popularną jest zasada trójpodziału.

Zasada trójpodziału

Podstawowa zasada kompozycji w fotografii, która dzieli zdjęcie na 9 równych prostokątów. Umieszczamy główne przedmioty w mocnych liniach i punktach na zdjęciu. W wielu aparatach i telefonach możemy włączyć siatkę trójpodziału, która ułatwi nam prawidłowe wykadrowanie zdjęcia.

 

Kompozycja diagonalna i spiralna

Zasada trójpodziału nie jest jedyną formą kompozycji zdjęcia. Istnieje także kompozycja diagonalna, którą budujemy w oparciu o skośne linie. Nadaje jej to większego dynamizmu. Kompozycja spiralna, tzw. spirala fibonacciego, przypomina ślimaka. Linia prowadzi naszego oko do głównego punktu. Taka kompozycja bardzo często występuje w przyrodzie.

 

zdjęcia flat lay
zdjęcia flat lay

Kompozycja otwarta i zamknięta

Kompozycja otwarta jest wtedy, gdy fotografowana scena toczy się także poza kadrem i jest elementem większej całości. Kompozycja zamknięta zawiera wszystkie elementy wewnątrz jednej sceny.

zdjęcia flat lay
zdjęcia flat lay

 

Światło

 

Od tego punktu chyba powinnam zacząć, bo światło jest niezwykle istotnym czynnikiem udanej fotografii. Robię zdjęcia przy świetle dziennym, które według mnie jest najlepsze. Wybieram najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu, które znajduje się tuż przy oknach. Dodatkowo doświetlam sobie scenę blendą odbijającą światło z drugiej strony i niweluję cienie. Często używam statywu, wtedy mogę wydłużyć czas naświetlania, wpuścić więcej światła do obiektywu, bez utraty ostrości.

zdjęcia flat lay

zdjęcia flat lay

 

Parametry techniczne

 

Decydują o tym jak ostatecznie będzie wyglądało zdjęcie. Czy wszystkie przedmioty będą ostre, czy ostry będzie pierwszy plan, a tło rozmyte. By rozmyć tło, musimy otworzyć przysłonę i zbliżyć się do obiektu na pierwszym planie. Ustawiam wtedy przysłonę na tyle, na ile pozwala mi obiektyw – f/1.8-2.0. Jeśli mają być ostre wszystkie elementy na zdjęciu, przymknijmy przysłonę do 4.5-5.6 lub więcej.

Ważne jest także to, jakim obiektywem robimy zdjęcie. Obiektywy szerokokątne zniekształcają obiekty położone poza centrum kadru, lepiej w tym wypadku wybrać obiektyw 50 mm, nawet jeśli musimy stanąć na krześle lub drabinie lub zrobić zdjęcie z większej odległości i później je wykadrować. Większość obiektywów w telefonach jest szerokokątnych.

Pamiętajmy także, by używać jak najniższej wartości ISO.  Podwyższone ISO powoduje, że na zdjęciu pojawiają się szumy. By temu zapobiec użyjmy statywu i włączmy automatyczne wyzwalanie migawki po 2 s, lub wężyka spustowego/pilota. Dzięki temu zdjęcie będzie ostre i nie pojawią się na nim poruszenia.

 

Akcesoria fotograficzne

 

Nie kupuję wielu akcesoriów fotograficznych, bo zwyczajnie nie mam miejsca w domu na ich przechowywanie. Zawsze mam pod ręką kilka rzeczy, które się przydają i ożywiają zdjęcie. Przede wszystkim kwiaty. Według mnie bardzo wpływają na atrakcyjność zdjęcia, dlatego u mnie często pojawiają się w fotografii flat laty. Staram się dobrać rodzaj i kolor kwiatów do kolorystyki zdjęcia. Pamiętajmy, że jaskrawe kolory przyciągają wzrok i jeśli kwiaty nie są głównym elementem, dobrze by komponowały się z całością. Ciekawe efekty uzyskamy wykorzystując liście roślin– eukaliptusa, monstery lub gipsówkę, której drobne kwiaty świetnie wyglądają w momencie, gdy używamy niskiej przysłony. Ładna filiżanka, talerzyk, stare sztućce, deski, gazeta, kartki z motywacyjnymi cytatami mogą sprawić, że nasze zdjęcie zyska na atrakcyjności.

 

fotografia flat lay
zdjęcia flat lay

 

Zdjęcia flat lay na Instagramie

 

Poniżej kilka przykładów profili Instagramowych z pięknymi zdjęciami flat lay. Warto uczyć się od innych, czerpać inspirację, zwrócić uwagę na kadrowanie, kolory i akcesoria.

@paulinakolondra

@flatlay

@alabasterfox

@flatlaysquad

@duni_cheri

@pannalemoniada

@ezgipolat

 

Zdjęcia flat lay pokazują wycinek rzeczywistości, często wykreowanej na potrzeby ujęcia. By zrobić ładne zdjęcie nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, lamp studyjnych i studia fotograficznego, modelki. Wystarczy kawałek tła, kilka ciekawych przedmiotów i aparat fotograficzny (nawet ten w telefonie). Na tym małym wycinku przestrzeni, możemy stworzyć własną opowieść. Pilnując zasad kompozycji (lub celowo je łamiąc), kadrowania i kolorystyki, jesteśmy w stanie stworzyć unikatową galerię fotografii przykuwających uwagę.

Jestem ciekawa, czy lubicie zdjęcia flat lay. Jakich akcesoriów i teł używacie? Macie swoje ulubione profile na Instagramie z tego typu fotografią?

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

16 komentarzy

Ewelina Wójcik 11 kwietnia 2018 - 10:59

Świetny wpis, często nie chce mi się czytać fachowych poradników, artykułów, bo przeraża mnie ilość informacji :) Tutaj ujęłaś wszystko zwięźle, punkt po punkcie – popierając ciekawymi przykładami własnych zdjęć. Dziękuję i proszę o więcej takich porad :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 11 kwietnia 2018 - 11:14

Bardzo dziękuję! Staram się, żeby moje fotograficzne poradniki były jak najbardziej przystępne, sama wiem po sobie jak ciężko czyta się wpisy przeładowane technicznymi informacjami. :)

Odpowiedz
Aleksandra Nita-Lazar 12 kwietnia 2018 - 00:55

Jak niwelujesz cienie? To mój największy problem.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 12 kwietnia 2018 - 08:07

Trzeba przede wszystkim dobrze doświetlić kadr. Jeśli światło pada tylko z jednej, z drugiej tworzą się cienie. Ja używam do tego celu blendy, która odbija światło, ale może to być biały karton, styropian.

Odpowiedz
Aleksandra Nita-Lazar 12 kwietnia 2018 - 14:03

Dziękuję!

Odpowiedz
Martyna 12 kwietnia 2018 - 09:00

Nawet jeśli ktoś nie jest pasjonatem fotografii to dzięki Twoim poradą zrobi zdjęcia przedmiotom, które chce wystawić na Allegro lub OLX :) P.S. Kiedy „Ulubieńcy miesiąca”? Polecam film „Król rozrywki” oraz książkę „Finansowy Ninja”.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 12 kwietnia 2018 - 10:22

Hej Martyna! To prawda, poradnik przyda się także do zdjęć produktowych, które chcemy pokazać na aukcjach. W tym miesiącu nie ma Ulubieńców, z uwagi na to, że uzbierało się zbyt mało rzeczy, które mogłabym polecić. A nie chcę na siłę kombinować. W maju na pewno już będą. Dzięki za polecenia, film widziałam, bardzo ciekawy. :)

Odpowiedz
Kasia 12 kwietnia 2018 - 15:29

Dzisiaj zero merytoryki w komentarzu… ale troszkę chwalenia – uwielbiam Twoje zdjęcia w tej stylistyce! Są czyste, przemyślane, kompozycja ma mocne punkty, a „tło” ich nie przesłania. Rewelacja!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 13 kwietnia 2018 - 08:48

Dziękuję Kasiu! :*

Odpowiedz
Justyna D. 12 kwietnia 2018 - 18:23

Zgadzam sie z poprzedniczkami. Bardzo fajny wpis.

Odpowiedz
Ola Dob. 13 kwietnia 2018 - 14:44

Dorota, bardzo się cieszę, że „wróciłaś” do tematu fotografii. Przyznam się, że brakowało mi takich poradnikowych tekstów. :)

Bardzo lubię zdjęcia z lotu ptaka, a Twoje zawsze są takie jasne, czyste i idealnie skomponowane.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 13 kwietnia 2018 - 14:53

Dziękuję Ola. <3 Tak wróciłam do tekstów poradnikowych o fotografii, tym bardziej, że ostatnio ten temat jest u mnie na tapecie, myślę że warto tę wiedzę przekazywać dalej. :)

Odpowiedz
Paula 13 kwietnia 2018 - 21:33

Bardzo fajny wpis, a zdjęcia zawsze cudne.

Odpowiedz
Ania Kalemba 16 kwietnia 2018 - 15:24

Genialny poradnik! Same świetne porady! :)

Odpowiedz
Moja inspiratornia 3 maja 2018 - 13:34

Porady z tego wpisu bardzo mi się przydadzą :)! Uwielbiam Twoje zdjęcia na blogu i instagramie!

Odpowiedz
Karolina Gleinert 9 maja 2018 - 22:14

U mnie w domu nie podobają się zdjęcia z kwiatami i bombkami. Rodzinka twierdzi, że to nie czas Bożego Narodzenia, kwiaty to wyglądają im na każdym zdjęciu lub prawie każdym dziecinnie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz