Jak prowadzić życie pełne pasji i marzeń na emeryturze? Mądre oszczędzanie

by Dorota Zalepa
23 komentarze

Czy myślisz o emeryturze? O tym, by wreszcie zacząć oszczędzać? Czy chcesz, by Twoje życie na emeryturze było pełne pasji i cudownych przeżyć? Co będzie dalej?

 

Zadaję sobie te pytania co jakiś czas. W sumie odkąd skończyłam 30 lat. Zastanawiam się, czy aby na pewno robię wystarczająco dużo, by zadbać o przyszłość moją i mojej rodziny. Kiedy tak szczerze odpowiem sobie na te pytania, to wiem, że mogłabym zrobić znacznie więcej.

 

Według badań (badanie przeprowadzone przez firmę Maison&Partners na grupie 1048 dorosłych Polaków) tylko 15% osób między 18 a 37 rokiem życia, tak zwanych Millenialsów, odkłada co miesiąc pewną sumę pieniędzy lub ją inwestuje, a aż 1/3 badanych wydaje pieniądze na bieżące potrzeby nie odkładając nic. Ja zaliczam się do tych 15% i co miesiąc odkładam jakąś sumę pieniędzy na konto oszczędnościowe, jednak oprocentowanie tego typu kont w tej chwili jest bardzo niskie. Mam poduszkę finansową, która zapewniłaby mi byt przez pewien czas, gdybym nagle straciła pracę. Myślę też o przyszłości. Chciałabym być aktywna zawodowo, mieć możliwość podróżowania i realizowania własnych pasji. Wiem, że emerytura z ZUS-u i OFE mi tego nie zapewni. Muszę wziąć sprawy w swoje ręce i już teraz zacząć o tym myśleć.

jak oszczędzać na emeryturę

jak oszczędzać na emeryturę

 

Pasja na emeryturze

 

Osobą, która jest dla mnie ogromną inspiracją jest Aleksander Doba. Podróżnik roku 2015, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem bez żadnego wspomagania, wyłącznie dzięki własnej sile i to w wieku 64 lat! Czy na tym poprzestał? Nie! Jest obecnie aktywnym, pełnym pasji 71 latkiem, który wyznacza sobie nowe cele. O takiej emeryturze marzę. Chciałabym być pełna wigoru i siły w wieku pana Olka. By spełniać swoje marzenia w późniejszych latach, muszę mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe, bo „emerytura to stan konta, nie stan ducha” i nie ma co się oszukiwać. Za pieniądze z ZUS-u nie będę mogła pozwolić sobie na realizowanie swoich marzeń.

 

 

Jak oszczędzać jeśli stać nas tylko na pokrycie bieżących wydatków?

 

By cieszyć się dobrym życiem na emeryturze, musimy zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o swoje finanse. Bliżej mi już do 40, niż 30 i myślę, że to już ostatni gwizdek by zacząć odkładać na ten cel.

Co mają zrobić osoby, które tak jak 1/3 Millenialsów zarabiają tylko na swoje bieżące wydatki i nie mają z czego odkładać?

Przede wszystkim warto szukać oszczędności. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często pieniądze przeciekają nam przez palce zupełnie niezauważalnie. Kawa na mieście, zbyt duże ilości jedzenia, wybujała konsumpcja, nierozważne zakupy. Zawsze jesteśmy w stanie co miesiąc odłożyć choć niewielką sumę pieniędzy na swoją przyszłość. 200 zł odłożone miesięcznie przez okres 30 lat daje 72 000 zł oszczędności, a przecież w ciągu całego życia pojawiają się też dodatkowe przychody, które możemy dołożyć do tej puli. Z badań wynika, że tylko 12% badanych osób odkłada tę kwotę na swoją przyszłość. Jednak samo odkładanie to nie wszystko. Jeśli chcemy pomnażać nasze oszczędności, musimy zacząć je inwestować.

jak oszczędzać na emeryturę

Pisałam Wam jakiś czas temu, że dobrym sposobem na szukanie oszczędności jest prowadzenie budżetu domowego. Dzięki niemu będziemy mogli sprawdzić, czy są jakieś obszary naszego życia, które niepotrzebnie obciążają nasze finanse. Podałam wtedy przykład magazynów modowych, które przestałam kupować (lub kupuję bardzo sporadycznie) i dzięki temu jestem w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie i kilkaset złotych rocznie.

Sposobów na oszczędniejsze życie jest mnóstwo, pewnie sami znacie ich wiele, tylko nie zawsze je stosujecie. Możemy zapisać się do biblioteki i zamiast kupować nowe książki, wypożyczać je. Kupić bidon dla siebie i dziecka, zamiast kupować małą butelkę wody. Korzystać z tańszych podróży, organizowanych na własną rękę, robić zakupy z listą w ręku, korzystać ze zniżek w kinie, ograniczyć zakup ubrań i dodatków do mieszkania.

jak oszczędzać na emeryturę

Często słyszymy opinię, że przecież trzeba też żyć teraz. Racja! Nie chodzi o to, by nie korzystać z życia, zamknąć się w domu i nie wydawać. Pieniądze są też po to by sprawiać sobie przyjemności, ale warto to robić mądrze. Pomyślmy o swojej przyszłości, by stać nas było na przyjemności także w wieku emerytalnym.

 

Możemy oszczędzać na trzy sposoby:

→ zarabiać więcej i pozostawić koszty na tym samym poziomie

→ zredukować koszty utrzymania

→ zarabiać więcej i zredukować koszty

 

Pierwszym i jednocześnie najszybszym krokiem, który możemy zrobić już dziś jest zredukowanie kosztów utrzymania. Zwiększenie zarobków nie zawsze jest możliwe i zależy od różnych czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Im więcej będziemy oszczędzać, tym szybciej uzyskamy wolność finansową na emeryturze. Namawiam Was do życia tu i teraz, ale jeśli chodzi o finanse, to powinniśmy myśleć przyszłościowo. Nie możemy szukać wymówek, w postaci niskich zarobków, wysokich kosztów utrzymania, dzieci. Nie możemy liczyć tylko na ZUS. To my jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie.

 

Gdzie możemy ulokować nasze pieniądze?

 

Drugim krokiem jest lokowanie naszych pieniędzy w instrumenty finansowe, które mogą przynieść nam oczekiwane zyski. Wielu analityków twierdzi, że oszczędzanie 10 % naszych miesięcznych zarobków to absolutne minimum. Powinniśmy oszczędzać jak najwięcej się da. W przypadku inwestycji w IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) nie przekraczając limitu rocznych wpłat jesteśmy zwolnieni z podatku Belki 19%. Musimy jednak poczekać do ukończenia 60 lub 65 roku życia by wypłacić pieniądze bez płacenia podatku.

Możemy powierzyć nasze pieniądze zaufanej instytucji finansowej, która będzie inwestowała nasze pieniądze w różne instrumenty finansowe (fundusze inwestycyjne, fundusze ETF).

Możemy odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym lub lokacie ze zmiennym oprocentowaniem, jednak tutaj warto poszukać odpowiedniego produktu bankowego, który zapewni nam jak najwyższe odsetki. W tym przypadku nie unikniemy płacenia podatku Belki (19%).

Instrumentów finansowych jest wiele i są dostosowane do naszych możliwości i potrzeb. To my musimy wiedzieć czy możemy ulokować pieniądze w IKE lub na lokacie, bez wypłacania ich przez kilkadziesiąt lat, czy będziemy potrzebowali do nich dostępu ze względu na inwestycje. Więcej na temat IKE i IKZE, które obecnie są dość popularną formą oszczędzania na emeryturę możecie przeczytać tutaj.

jak oszczędzać na emeryturę

Ważna jest edukacja

 

W tym roku postawiłam sobie za cel uporządkowanie moich finansów, nie tylko poprzez prowadzenie budżetu domowego, ale także oszczędzanie i umiejętne inwestowanie. By to zrobić muszę nauczyć się, jak zarządzać moimi środkami. Informacji możemy szukać w sieci, książkach i magazynach poświęconych finansom. Chciałabym znaleźć takie instrumenty finansowe, które ułatwią mi odkładanie pieniędzy na swoją przyszłość, by móc prowadzić życie o jakim marzę.

 

Zastanawialiście się nad tym jak będzie wyglądała Wasza przyszłość? Czy będziecie mogli, tak jak Aleksander Doba, prowadzić życie pełne marzeń i pasji? Gdzie możemy szukać oszczędności? Czy myślicie już o swojej emeryturze? Dajcie znać jakie jest Wasze zdanie w tym temacie.

 


Partnerem postu jest NN Investment Partners TFI.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy