fbpx

Fotograficzne „przed i po” – obróbka zdjęć w Photoshopie

by Dorota Zalepa
33 komentarze

W dzisiejszym poście chciałabym pokazać Wam jak obrabiam zdjęcia w programie Photoshop. Fotograficzne przed i po to rodzaj postów, które co jakiś czas będą pojawiały się na blogu. O technicznych aspektach fotografii napisałam już parę postów, natomiast żadnego o postprodukcji, która dla mnie jest sprawą kluczową. Obrabiam praktycznie każde zdjęcie, tym bardziej, że wszystkie robię w RAW-ach (o RAW-ach też Wam napiszę przy innej okazji), które są takimi cyfrowymi negatywami.

 

Zdjęcie, które dziś omówię, zostało zrobione przy świetle dziennym, na stole w kuchni, przy oknie, które znajdowało się po przekątnej z lewej strony. Po przeciwnej stronie ustawiłam blendę by odbijała światło i doświetliła ciemniejszą część kadru. Zdjęcie wykonałam przy pomocy obiektywu stałoogniskowego 50 mm f/1.8.

obrobka-zdjec-photoshop2

Przysłonę ustawiłam na f/2.2, ISO 100, czas 1/8s. Ze względu na dłuższy czas naświetlania, musiałam unieruchomić aparat przy pomocy statywu. Zdjęcie zostało wykonane w formacie RAW. Do zdjęcia użyłam różnych gadżetów fotograficznych, takich jak drewniane deski, ściereczka, nóż, natka pietruszki do dekoracji.

 

Obróbka w Camera RAW

Zdjęcie otworzyłam w programie Camera Raw, jest to dodatek do Photoshopa, za pomocą którego wywołuję pliki RAW.

phtotoshop0

1. Zawsze zaczynam od ustawienia balansu bieli. Początkowo ustawiłam Automatyczny balans bieli, a potem skorygowałam lekko temperaturę barwową, przesuwając suwak w prawo. Nadałam zdjęciu cieplejszej barwy.

2. Zdjęcie było lekko za ciemne, więc zwiększyłam ekspozycję o 0,8.

3. Suwak Przejrzystość przesunęłam w prawo, by dodać wyrazistości zdjęciu i wydobyć szczegóły obrazu.  Zdjęcie sprawia wrażenie bardziej ostrego zdjęcia. Przydaje się właśnie podczas fotografii produktowej, zazwyczaj nie używam go do fotografii portretowej, bo potrafi podkreślić wszelkie mankamenty skóry.

4. Jaskrawość to parametr, który wydobywa kolory na zdjęciu w miejscach, gdzie są one mniej nasycone. Przesunęłam suwak w prawo.

Obróbka w Photoshop CS6

Tak przygotowane zdjęcie otworzyłam w programie Photoshop wciskając przycisk Otwórz obraz , by poddać je dalszej obróbce, wykadrować i zapisać w formacie JPG. Wszystkie zdjęcia są klikalne, więc możecie zobaczyć je w powiększeniu.

 

1. Powieliłam warstwę Tło, klikając na pasku prawym przyciskiem myszy, następnie Powiel warstwę. Zmieniłam tryb mieszania warstw na Łagodne światło i zmniejszyłam krycie do 30%. Dzięki temu uzyskałam większy kontrast na zdjęciu.

obróbka zdjęć photoshop

 

2. Dodałam warstwę dopasowania Poziomy i dodałam odrobinę jasnych i ciemnych tonów używając bocznych suwaków i kierując je w stronę środka. Środkowym suwakiem możecie również przyciemnić, bądź rozjaśnić całe zdjęcie.

obróbka zdjęć photoshop

 

3. Ponieważ warstwa dopasowania Poziomy zwiększyła jasność we wszystkich obszarach zdjęcia, co mogło spowodować przepalenia, kliknęłam Obraz/Dopasowania/Cienie-Podświetlenia i przesunęłam suwak Światła w prawo, by odzyskać szczegóły w jasnych partiach obrazu. Pamiętajcie, że w tym przypadku musicie być na warstwie Tło.

obróbka zdjęć photoshop

 

4. Następnym krokiem jest scalenie wszystkich warstw. Zaznaczyłam je kolejno z wciśniętym na klawiaturze klawiszem Ctrl, następnie prawy przycisk myszy i polecenie Scal warstwy. Wykadrowałam zdjęcie, umieszczając kanapkę w mocnym punkcie na zdjęciu.

obróbka zdjęć photoshop

5. Na koniec zmieniłam rozmiar obrazu w górnym menu Obraz/Rozmiar obrazu i zapisałam zdjęcie w formacie JPG (Plik/Zapisz jako).

 

Zdjęcie wygląda znacznie lepiej niż przed obróbką. Trzeba wziąć też namiar, że zostało wykonane w formacie RAW i wymagało obróbki. Gdybym wykonała je w JPG-u, aparat sam dokonałby obróbki zdjęcia, zgodnie z ustawionymi przez nas parametrami. Skorygowałby balans bieli, ekspozycję, nasycenie kolorów i ostrość.

obróbka zdjęć w photoshopie

 

Podczas mojej nauki fotografii i obróbki zdjęć, właśnie takie posty, pokazujące krok po kroku jak obrobić zdjęcie są najciekawsze i uczą najwięcej. Mam dwie książki o Photoshopie, które czytam, ale to z tutriali w sieci uczę się najwięcej. Oczywiście to nie jest jedyna forma obróbki, będę starała się Wam pokazać jak obrabiam różnego rodzaju zdjęcia, nie zawsze poprawiam te same parametry. Dziś pokazałam Wam tylko te podstawowe. Wszystko zależy od rodzaju zdjęcia i jego prawidłowego naświetlenia, zdarza się, że trzeba wykonać znacznie więcej pracy w programie graficznym, by zdjęcie wyglądało dobrze. Ja wyznaję zasadę, że nie należy poprawiać za dużo, wolę gdy zdjęcia wyglądają bardziej naturalnie. Trzeba się pilnować by nie przesadzić z kontrastem czy kolorami. Po jakimś czasie zaczynamy mieć pewne wyczucie dotyczące obróbki i wiele czynności wykonujemy już intuicyjnie.

 

PS Nie wiem czy pamiętacie, ale we wpisie Small Talk pytałam Was jak smakuje hummus. Zdjęcie przedstawia kanapki z moim pierwszym własnoręcznie przygotowanym hummusem. Był specyficzny, ale smaczny :)

Kameralny Newsletter rusza już wkrótce, zapisz się i zyskaj dostęp do unikatowych treści i poradników. :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy