Jakość cz. 2 – Rodzaje materiałów: poliester, bawełna, wiskoza… co lepsze?

by Dorota Zalepa
12 komentarzy

Na jakość odzieży składa się wiele czynników. Także to, czy producent dokonuje wszelkich starań, by ubrania służyły nam jak najdłużej, czy zależy mu na tym, byśmy jak najszybciej sięgnęli po nowe. Szybko zmieniające się trendy, drastyczne obniżanie kosztów produkcji, wzrost konsumpcji w ostatnich latach przyczyniają się do spadku jakości oferowanych produktów. Kiedyś wysoka cena automatycznie szła w parze z jakością i gdy chcieliśmy mieć w szafie coś lepszego, po prostu kupowaliśmy drożej, dziś nie jest to już takie oczywiste. O ile dobra jakość jest droższa, o tyle wyższa cena wcale nam jej nie gwarantuje. Musimy wykazać się podstawową wiedzą na temat materiałoznawstwa i starannie dokonywać oględzin ubrań, by do naszych szaf trafiały ubrania, które posłużą nam dłużej niż jeden sezon. Ideą slow fashion, która totalnie zmieniła moje podejście do mody, jest budowanie garderoby, składającej się z mniejszej ilości ubrań, ale za to lepszej jakości, idealnie skomponowanej pod moje potrzeby.

 

 

Temat materiałoznawstwa jest bardzo obszerny, nie musimy znać wszystkich aspektów, by wybierać dobrej jakości odzież, ale podstawowa wiedza, na pewno się przyda. Ja postawiłam sobie za cel podszkolić się w tej materii. Dziś chciałabym Wam przybliżyć temat wyrobów włókienniczych, ich rodzajów i przeznaczenia.

 

Na ostateczny wygląd materiału, jego jakość i przeznaczenie wpływają 3 czynniki:

 •  włókna użyte do produkcji przędzy i nici, z których powstają tkaniny i dzianiny
 •  rodzaj i gęstość splotu materiału – im gęstszy splot tym materiał sztywniejszy, mocniejszy, ale też mniej elastyczny
 •  uszlachetnienia i barwienia, czyli końcowy etap obróbki materiału – np. kalandrowanie- nadanie miękkości połysku, plisowanie, spieranie np. dżinsu, ścieranie/drapanie itd.

 

Podstawowym surowcem do produkcji wyrobów włókienniczych są włókna. Z włókien tworzy się nici i przędze, a z nich tkaniny i dzianiny. Od rodzaju i jakości włókien zależy jakość materiału. Jak wiadomo bawełna bawełnie nie równa. Dlaczego niektóre T-shirty nie nadają się do użytku już po pierwszym praniu, a inne służą nam przez kilka sezonów? Spróbujmy przyjrzeć się bliżej samym włóknom.

 

Rodzaje włókien

 

Włókna możemy podzielić ze względu na ich długość:

 • Odcinkowe – są to krótkie włókna, które mają określoną długość, zazwyczaj nie przekracza ona 7 cm. Im dłuższe jest dane włókno, tym wyższa jego jakość. Włókna odcinkowe to np. bawełna, len, wełna, moher, sizal.
 • Filamentowe – są to cienkie i wytrzymałe włókna ciągłe, np. jedwab, wiskoza, poliester, elastan.

 

Włókna możemy podzielić także ze względu na ich pochodzenie:

 

1. Włókna naturalne

 

To włókna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, zapewniają wysoki komfort noszenia, są przyjemne dla ciała, bardziej higroskopijne i oddychające.

 

Włókna pochodzenia roślinnego

Bawełna – bardzo dobrze wchłania wilgoć z otoczenia, jest odporna na ścieranie, dobrze przewodzi ciepło, nie elektryzuje się. Bawełna jest ogólnie dostępna i ma szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Włókna bawełniane osiągają długość do 6 cm. Im dłuższe i cieńsze jest dane włókno, tym lepsza jego jakość. Z długich włókien powstaje cienka i gładka przędza o lekkim połysku, z której można stworzyć ścisłe i bardziej wytrzymałe sploty.

Po czym poznamy, że mamy do czynienia z lepszej jakości bawełną? Taki materiał jest miękki i przyjemny w dotyku, nie posiada zmechaceń. Bawełna nie należy do włókien, które w łatwy sposób ulegają peelingowi, jednak jeśli materiał jest stworzony z krótkich włókien ich końce mogą odstawać. Za najlepszej jakości bawełnę uznaje się bawełnę egipską, Pimę, Sea Ilands.

Len – charakteryzuje wysoka higroskopijność, przewiewność, niska elastyczność. Len nie elektryzuje się, nie kurczy, szybciej schnie od bawełny, mocno się gniecie i może ulegać uszkodzeniu w miejscu złożenia. Dzięki temu, że jest oddychający idealnie się sprawdza wiosną i latem. Włókna lnu są długie i sztywne, o nieregularnej strukturze, stąd bierze się chropowatość materiału. Z grubszej przędzy produkuje się materiały na garnitury, z cieńszej bluzki. Materiał ma sztywny chwyt i mocno się gniecie. Mieszanki bawełny i lnu będą bardziej miękkie i będą mniej się gniotły.

 

Chcesz czytać dalej? Ten tekst wchodzi w skład e-booka

„Jak robić udane zakupy? Kupuj mniej, wybieraj mądrze, ciesz się modą”. Znajdziesz w nim praktyczną wiedzę na temat materiałów, jakości, sylwetek i tworzenia garderoby kapsułowej

 

E-book: Jak robić udane zakupy? Kupuj mniej, wybieraj mądrze, ciesz się modą

 • rozpoznawanie dobrej jakości ubrań podczas zakupów
 • przewodnik po materiałach
 • sprawne zakupy przez internet
 • złote zasady stylizacji
 • jak sprawdzić, czy dobrze wyglądasz w ubraniach, które chcesz kupić
 • przykładowa szafa kapsułowa z linkami do sklepów
 • przegląd marek godnych uwagi

 

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy