Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

by Dorota Zalepa
15 komentarzy

Wspominałam Wam ostatnio, że biorę się w tym roku za rozwój osobisty. Zapisałam się do szkoły fotografii (od października) i na wakacyjny kurs konwersacyjny z języka angielskiego.

 

Postanowiłam przełamać blokadę językową i przypomnieć sobie to, czego już się kiedyś nauczyłam. Wierzę, że to nie jest tak, że wszystko się zapomina. Ta wiedza gdzieś tam tkwi w naszej głowie, trzeba po prostu się do niej dokopać. Dowodem na to jest chociażby mój test, który zakwalifikował mnie do grupy zaawansowanej. Na 100 punktów zdobyłam aż 94, czego zupełnie się nie spodziewałam. Oceniono mój poziom na C1/C2, a ostatni raz na kursie byłam 7 lat temu, więc szmat czasu minął odkąd używałam języka obcego. Mój obecny kurs jest dość intensywny, bo 2 razy w tygodniu spotykam się z grupą na 3 godziny i przez ten czas mamy zakaz używania języka polskiego.

 

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego? Kilka sposobów

 

Postanowiłam także zintensyfikować moją naukę angielskiego w domu. Podstawową zasadą nauki jakiegokolwiek języka obcego jest otoczenie się nim. Idealną sytuacją jest wyjazd do kraju, którego językiem narodowym jest angielski, ale wiadomo, nie każdy może sobie na to pozwolić. Chodzi o to, by nie mieć wyjścia i zacząć dogadywać się z ludźmi tak jak umiemy. Są jednak inne sposoby na skuteczną naukę języka, bez wyjeżdżania z kraju.

 

Oglądaj filmy w wersji anglojęzycznej

 

Oglądam filmy w oryginalnej wersji językowej. Wyłączam także napisy, bym mogła wsłuchać się w to co mówią aktorzy. Obecnie w niektórych telewizorach jest opcja wyłączenia napisów i wyboru ścieżki dźwiękowej. Dostawca musi jednak nadawać film w odpowiedniej wersji. Włączam sobie serial Przyjaciele lub jakiś film i uczę się języka. Z nowościami mam problem, bo nie chcę by jakiś szczegół filmu mi umknął, więc oglądam go z napisami. Możemy włączyć sobie napisy w języku angielskim i uczyć się przy okazji odpowiedniej pisowni.

 

Czytaj w języku angielskim

 

Jeśli lubisz buszować w sieci, nie ograniczaj się tylko do stron w języku polskim. Istnieją ciekawe strony, portale, blogi, które są prowadzone w języku angielskim. Ja zaglądam na No Sidebar, Be More With Less, Un-Fancy, Into Mind. Znajdź strony, które będą dla Ciebie ciekawe. Znacznie lepiej czyta się tekst, który nas interesuje. Czytanie wzbogaca słownictwo i pozwala zapamiętać pisownię.


 

Słuchaj audiobooków i podcastów podczas sprzątania, czy biegania

 

Nawet bierne słuchanie wpływa pozytywnie na naszą znajomość języka. Podczas biegania słucham sobie podcastów – Amy Porterfield czy Michaela Stelznera, które nie tylko uczą języka, ale także marketingu internetowego. Słucham audiobooków w oryginalnej wersji językowej – np. Anię z Zielonego Wzgórza lub Anię z Avonlea. Używam do tego aplikacji LibriVox.

 

Ucz się tekstów swoich ulubionych piosenek

 

Jeśli lubisz muzykę, masz swoich ulubionych wykonawców i chcesz śpiewać razem z nimi, naucz się tekstów piosenek. Znajdziesz je w sieci bez problemu. Możesz włączyć sobie karaoke i śpiewać wybrane utwory do linii melodycznej. Na przykład na kanale iSing.

 

Uczęszczaj na kursy angielskiego

 

Jestem wielką fanką szkół językowych. Uczęszczałam na kursy angielskiego przez wiele lat i dzięki nim mam dobrą podstawę gramatyczną. Szkoły językowe mają przemyślany program nauczania, dysponują materiałami dydaktycznymi dobranymi do naszego poziomu, zapewniają kontakt z native speakerem oraz innymi uczestnikami kursu. Dzięki z góry ustalonemu harmonogramowi zajęć, jesteśmy bardziej zmotywowani do systematycznej nauki języka. Skoro już zapłaciliśmy za lekcje, trudniej będzie nam z nich rezygnować.

 

Korzystaj z aplikacji na telefon

 

Technologia może nam pomóc w nauce angielskiego. Jeśli macie przed sobą długą podróż lub akurat czekacie w kolejce, możecie wykorzystać ten czas do nauki słówek. Jest mnóstwo aplikacji na telefon, które pomogą nam w nauce angielskiego. Obecnie korzystam z aplikacji SuperFiszki, z której uczę się słówek, ale także zaglądam do 6 minutowych lekcji angielskiego na BBC Learning English.

 

Słuchaj konferencji TED

 

To bardzo fajna forma nauki języka. Konferencje TED to krótkie kilku- lub kilkunastominutowe wykłady na różne tematy. Mogą być edukacyjne lub motywacyjne. Biorą w nich udział eksperci z różnych dziedzin. Zajrzyjcie na stronę TED Education, lub TED x Talks i wybierzcie filmik dla siebie. Ted Talks dostępne są także w aplikacji na telefon.

 

Mów po angielsku na wakacjach

 

Lato to dobra okazja do szlifowania języka. W tym okresie część z nas wyjeżdża za granicę i może sprawdzić swoją znajomość języka obcego w praktyce. Trzeba przełamać opory i próbować porozumiewać się w języku obcym, nawet jeśli początkowo sprawia nam to trudność. Pomocny może okazać się słownik polsko-angielski zainstalowany w telefonie. Zawsze możemy do niego zajrzeć i sprawdzić jakieś słówko. Bardzo fajny jest słownik Diki, jednak dostępny jest tylko w momencie gdy jesteśmy online, natomiast DIC–o to słownik, który dostępny jest także offline, jednak jego zbiór słówek jest mniejszy.


 

Rozmawiaj z obcojęzycznymi znajomymi

 

Jeśli masz anglojęzycznych znajomych lub znasz osoby, które władają tym językiem dość dobrze, rozmawiaj z nimi jak najczęściej. Ja rozmawiam po angielsku z bratem i kuzynką, którzy mają opanowany angielski na wysokim poziome. Dzięki temu łatwiej jest mi przełamać opór przed mówieniem.

 

Strony, które mogą Cię zainteresować

 

Poza wspomnianymi przykładami w tekście, poniżej znajdziesz strony, które mogą przydać się podczas nauki języka.

 

 

Nauka języka wpływa korzystnie na nasz mózg. Zwiększają się nasze umiejętności uczenia się, mowy oraz orientacja przestrzenna. Dla mnie ważna jest także forma kontaktu z innymi ludźmi, wychodzenie ze strefy komfortu oraz przełamywanie oporów przed mówieniem. Jakie są Wasze ulubione sposoby na naukę języka angielskiego?

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy