fbpx

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

by Dorota Zalepa
16 komentarzy

Wspominałam Wam ostatnio, że biorę się w tym roku za rozwój osobisty. Zapisałam się do szkoły fotografii (od października) i na wakacyjny kurs konwersacyjny z języka angielskiego.

 

Postanowiłam przełamać blokadę językową i przypomnieć sobie to, czego już się kiedyś nauczyłam. Wierzę, że to nie jest tak, że wszystko się zapomina. Ta wiedza gdzieś tam tkwi w naszej głowie, trzeba po prostu się do niej dokopać. Dowodem na to jest chociażby mój test, który zakwalifikował mnie do grupy zaawansowanej. Na 100 punktów zdobyłam aż 94, czego zupełnie się nie spodziewałam. Oceniono mój poziom na C1/C2, a ostatni raz na kursie byłam 7 lat temu, więc szmat czasu minął odkąd używałam języka obcego. Mój obecny kurs jest dość intensywny, bo 2 razy w tygodniu spotykam się z grupą na 3 godziny i przez ten czas mamy zakaz używania języka polskiego.

 

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego? Kilka sposobów

 

Postanowiłam także zintensyfikować moją naukę angielskiego w domu. Podstawową zasadą nauki jakiegokolwiek języka obcego jest otoczenie się nim. Idealną sytuacją jest wyjazd do kraju, którego językiem narodowym jest angielski, ale wiadomo, nie każdy może sobie na to pozwolić. Chodzi o to, by nie mieć wyjścia i zacząć dogadywać się z ludźmi tak jak umiemy. Są jednak inne sposoby na skuteczną naukę języka, bez wyjeżdżania z kraju.

 

Oglądaj filmy w wersji anglojęzycznej

 

Oglądam filmy w oryginalnej wersji językowej. Wyłączam także napisy, bym mogła wsłuchać się w to co mówią aktorzy. Obecnie w niektórych telewizorach jest opcja wyłączenia napisów i wyboru ścieżki dźwiękowej. Dostawca musi jednak nadawać film w odpowiedniej wersji. Włączam sobie serial Przyjaciele lub jakiś film i uczę się języka. Z nowościami mam problem, bo nie chcę by jakiś szczegół filmu mi umknął, więc oglądam go z napisami. Możemy włączyć sobie napisy w języku angielskim i uczyć się przy okazji odpowiedniej pisowni.

 

Czytaj w języku angielskim

 

Jeśli lubisz buszować w sieci, nie ograniczaj się tylko do stron w języku polskim. Istnieją ciekawe strony, portale, blogi, które są prowadzone w języku angielskim. Ja zaglądam na No Sidebar, Be More With Less, Un-Fancy, Into Mind. Znajdź strony, które będą dla Ciebie ciekawe. Znacznie lepiej czyta się tekst, który nas interesuje. Czytanie wzbogaca słownictwo i pozwala zapamiętać pisownię.


 

Słuchaj audiobooków i podcastów podczas sprzątania, czy biegania

 

Nawet bierne słuchanie wpływa pozytywnie na naszą znajomość języka. Podczas biegania słucham sobie podcastów – Amy Porterfield czy Michaela Stelznera, które nie tylko uczą języka, ale także marketingu internetowego. Słucham audiobooków w oryginalnej wersji językowej – np. Anię z Zielonego Wzgórza lub Anię z Avonlea. Używam do tego aplikacji LibriVox.

 

Ucz się tekstów swoich ulubionych piosenek

 

Jeśli lubisz muzykę, masz swoich ulubionych wykonawców i chcesz śpiewać razem z nimi, naucz się tekstów piosenek. Znajdziesz je w sieci bez problemu. Możesz włączyć sobie karaoke i śpiewać wybrane utwory do linii melodycznej. Na przykład na kanale iSing.

 

Uczęszczaj na kursy angielskiego

 

Jestem wielką fanką szkół językowych. Uczęszczałam na kursy angielskiego przez wiele lat i dzięki nim mam dobrą podstawę gramatyczną. Szkoły językowe mają przemyślany program nauczania, dysponują materiałami dydaktycznymi dobranymi do naszego poziomu, zapewniają kontakt z native speakerem oraz innymi uczestnikami kursu. Dzięki z góry ustalonemu harmonogramowi zajęć, jesteśmy bardziej zmotywowani do systematycznej nauki języka. Skoro już zapłaciliśmy za lekcje, trudniej będzie nam z nich rezygnować.

 

Korzystaj z aplikacji na telefon

 

Technologia może nam pomóc w nauce angielskiego. Jeśli macie przed sobą długą podróż lub akurat czekacie w kolejce, możecie wykorzystać ten czas do nauki słówek. Jest mnóstwo aplikacji na telefon, które pomogą nam w nauce angielskiego. Obecnie korzystam z aplikacji SuperFiszki, z której uczę się słówek, ale także zaglądam do 6 minutowych lekcji angielskiego na BBC Learning English.

 

Słuchaj konferencji TED

 

To bardzo fajna forma nauki języka. Konferencje TED to krótkie kilku- lub kilkunastominutowe wykłady na różne tematy. Mogą być edukacyjne lub motywacyjne. Biorą w nich udział eksperci z różnych dziedzin. Zajrzyjcie na stronę TED Education, lub TED x Talks i wybierzcie filmik dla siebie. Ted Talks dostępne są także w aplikacji na telefon.

 

Mów po angielsku na wakacjach

 

Lato to dobra okazja do szlifowania języka. W tym okresie część z nas wyjeżdża za granicę i może sprawdzić swoją znajomość języka obcego w praktyce. Trzeba przełamać opory i próbować porozumiewać się w języku obcym, nawet jeśli początkowo sprawia nam to trudność. Pomocny może okazać się słownik polsko-angielski zainstalowany w telefonie. Zawsze możemy do niego zajrzeć i sprawdzić jakieś słówko. Bardzo fajny jest słownik Diki, jednak dostępny jest tylko w momencie gdy jesteśmy online, natomiast DIC–o to słownik, który dostępny jest także offline, jednak jego zbiór słówek jest mniejszy.


 

Rozmawiaj z obcojęzycznymi znajomymi

 

Jeśli masz anglojęzycznych znajomych lub znasz osoby, które władają tym językiem dość dobrze, rozmawiaj z nimi jak najczęściej. Ja rozmawiam po angielsku z bratem i kuzynką, którzy mają opanowany angielski na wysokim poziome. Dzięki temu łatwiej jest mi przełamać opór przed mówieniem.

 

Strony, które mogą Cię zainteresować

 

Poza wspomnianymi przykładami w tekście, poniżej znajdziesz strony, które mogą przydać się podczas nauki języka.

 

 

Nauka języka wpływa korzystnie na nasz mózg. Zwiększają się nasze umiejętności uczenia się, mowy oraz orientacja przestrzenna. Dla mnie ważna jest także forma kontaktu z innymi ludźmi, wychodzenie ze strefy komfortu oraz przełamywanie oporów przed mówieniem. Jakie są Wasze ulubione sposoby na naukę języka angielskiego?

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy

16 komentarzy

Kasia 19 lipca 2017 - 19:27

Też właśnie rozpoczynam naukę :) Tyle tylko, że we własnym zakresie. Kupiłam z narzeczonym fajny kurs językowy, właściwie, to metodę nauki języków obcych, zainstalowałam dwie apki w telefonie… dodatkowo codziennie piszę po angielsku ze znajomym rowerzystą, nativespkerem, więc idzie mi łatwiej :) Kilka lat temu mieszkałam i pracowałam 3 lata w UK, więc pewne podstawy już mam :)
Poza tym naturalnie książki, filmy, muzyka… dla mnie to najszybsze sposoby na naukę :)
Ze stron z pewnością skorzystam :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 lipca 2017 - 11:03

A jaki kurs kupiłaś? Ja kiedyś też uczyłam się angielskiego na kursie interaktywnym na płytach CD. Nie pamiętam już teraz, ale chyba nie ukończyłam go w całości. :)

Odpowiedz
Kasia 21 lipca 2017 - 16:31

Akademia Języków Obcych, M.Wieczorek. To raczej metoda nauki, podpowiadająca krok po kroku jak się uczyć, skąd, z jakim natężeniem, z jakich materiałów etc. Metoda zbliżona do sposobu w jaki dziecko uczy się mówić. Ogólnie z mojego doświadczenia jak na razie jest na plus.

Odpowiedz
Ania Kalemba 19 lipca 2017 - 19:36

Zgadzam się absolutnie. Sama mimo braku czasu nie rezygnuję z nauki w szkole językowej bo wiem, że to najlepszy sposób na naukę. Oprócz tego ulubione książki w wersji oryginalnej (ja tak przeczytałam Harry’ego Pottera). Udawałam, ze to w ramach nauki języka, ale tak naprawdę zrobiłam to z przyjemnością :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 lipca 2017 - 11:01

To prawda, ważne by dobierać takie książki, czy strony w sieci, które nas rzeczywiście interesują. :)

Odpowiedz
Jola (Yolsh) 20 lipca 2017 - 10:58

Właśnie ostatnio pisząc maila, zauważyłam, że trochę zaniedbałam swój angielski. Kiedyś nie miałam problemu komunikowania się w tym języku. Teraz przekonałam się na sobie, że zapomina się rzeczy, których się nie ćwiczy.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 lipca 2017 - 11:01

Warto sobie go odświeżyć. Ja zauważyłam poprawę, gdy ostatnio zintensyfikowałam naukę angielskiego. :)

Odpowiedz
szotka 21 lipca 2017 - 13:47

Wczoraj zaczęłam czytać ten post i pomyślałam, że muszę koniecznie znowu szlifować mój angielski (mam mały zasób słów, dziś miałam doczytać Twój post) a tu niespodzianka – do biura, w którym pracuję przyszedł człowiek mówiący tylko po angielsku :D ale dałam radę, dogadałam się; teraz ostro będę korzystać z wszystkich Twoich pomysłów i będę się uczyć codziennie :))

Odpowiedz
Dorota Zalepa 21 lipca 2017 - 14:40

Super że sobie poradziłaś! Ja w takich momentach pękam z dumy. ;) Powodzenia w nauce. :)))

Odpowiedz
Anita 23 lipca 2017 - 05:16

Witam, ja uczę języka angielskiego od 6 lat. Uważam, że najlepszą metodą na udoskonalenie naszych umięjetności językowych jest nie tyle uczenie piosenek a ich rozumienie. Uważam, że w przypadku języka angielskiego należy skupić się na idiomach, które są strasznie popularne w anglojęzycznych krajach. Absolutnie polecam wszelkiego rodzaju seriale, które pomagają nie tylko udoskonalić rozumienie ale także łatwe zapamiętywanie nowych słów, zwrótów. Najlepszą metodą mimo wszystko jest rozmowa z native speakerem. Istnieją strony, które pomogą wam znaleźć Amerykanów, którzy chętnie pomogą wam w języku angielskiem, gdy wy pomożecie im w języku polskim. Wydaje mi się, że jest to sytuacja win-win. Powodzenia i trzymam za Was wszystkie kciuki!:)

Odpowiedz
disqus_7Try0TavYO 29 lipca 2017 - 10:17

Jeśli mieszkamy w dużym mieście, to poleciłbym także poszukanie inicjatywy podobnej do https://www.facebook.com/socialenglishnight/
Można gadać z innymi, co imho daje najwięcej (tuż po pobycie w kraju anglojęzycznym)

Odpowiedz
Patek 4 sierpnia 2017 - 12:29

Przyznam, że takie powtarzanie sówek robi robote, ja też stosowałem myk z karteczkami przyklejanymi na meble itp – doradził mi to nauczyciel ze szkoły językowej. Bo też chodziłem na kurs do Speak Up-u. Ogólnie moim zdaniem najważniejsze jest samozaparcie i ciągłość. Teraz angielski mam już w paluszku:)

Odpowiedz
Natalia Olczak 28 grudnia 2018 - 11:02

U mnie sprawdził się kurs w szkole językowe Berlitz :) do tego codziennie słucham radia i czytam artykuły po angielsku oraz korzystam z różnych aplikacji na telefon.

Odpowiedz
Nikola Olszewska 14 lutego 2020 - 10:07

Super wpis <3 też widzę, że odkąd oglądam seriale w języku angielskim to zaczynam coraz więcej rozumieć, do tego uczę się słówek w aplikacji i dwa razy w tygodniu chodzę na lekcje do szkoły Berlitz. Połączenie tych wszystkich rzeczy sprawia, że nauka jest przyjemna i efektywna.

Odpowiedz
Adam Nowak 10 września 2021 - 08:04

Bardzo ciekawy wpis. Zgadzam się z tym, ze nie ma żadnej unikalnej metody na skuteczna naukę języka. Uważam, że to zależy przede wszystkim od chęci do nauki, a także od kursów albo korepetytora. Lubisz oglądać swój ulubiony serial albo słuchać jakiś zespół muzyczny? Ktoś co ma nas zachęcić do nauki języka obcego. Ja byłem zawsze ciekaw jak brzmi mój ulubiony serial bez dubbingu. Byłem ciekaw jak brzmi oryginalny lektor, ale z początku ciężko mi było zrozumieć ich unikalny akcent. Gdy znalazłem dość ciekawy kurs online na questfe pl. Dzięki temu z biegiem czasu zaczynałem rozumieć angielski, a także przyzwyczaiłem się do ich akcentu. Warto moim zdaniem próbować różnych metod. :)

Odpowiedz
UlianaLema 29 września 2022 - 13:02

Aby uczyć się angielskiego i przygotować do egzaminów, polecam szkołę internetową EnglishPapa
https://englishpapa.com/
Nauczyciele znajdą podejście do każdego ucznia, pokażą, że nauka języka angielskiego jest ciekawa.
Po szkoleniu wystawiany jest międzynarodowy certyfikat.Lekcja próbna jest bezpłatna

Odpowiedz

Zostaw komentarz