Jakie są Twoje plany rozwoju osobistego na wakacje?

by Dorota Zalepa
34 komentarze

Ja wiem, że dla wielu to brzmi co najmniej dziwnie. Bo jak to, nauka w wakacje? Przecież dopiero co wielu z nas ma przerwę od edukacji, albo właśnie marzy o totalnym lenistwie. Ja także zaliczam się do tego grona, to znaczy przerwę od edukacji mam już od dawna, ale marzę o wakacjach, leżeniu plackiem na plaży i odkrywaniu nowych stron świata. Ale… postanowiłam także wykorzystać lato by rozwijać swoje talenty, pasje i obszary, które wymagają podszkolenia.

 

W tym roku stawiam przede wszystkim na rozwój. Uczestniczę w różnych kursach, wychodzę z własnej strefy komfortu i otwieram się na nowe (pisałam Wam o moim projekcie „Jestem na tak!”), stawiam czoła różnym wyzwaniom. Nie chcę by okres letni przeminął mi bez żadnych zmian, dlatego postanowiłam działać.

 

Nauka angielskiego

 

To prawda, że język nieużywany zanika, a mój poziom znajomości języka angielskiego z roku na rok się zmniejsza. Od wielu lat nie mam praktycznie okazji by go używać, nad czym bardzo ubolewam bo zauważam jak dużo zapomniałam przez te lata. Chcę sobie wszystko odświeżyć, dlatego postanowiłam poszukać jakiegoś wakacyjnego kursu. Uczę się też języka samodzielnie. Korzystam z różnych aplikacji, na przykład Super fiszki, z których uczę się nowych słówek, English Listening – krótkie konwersacje lub BBC Learning English – 6 minutowe lekcje.  Czytam po angielsku i oglądam filmy w oryginalnej wersji językowej. Słucham podcastów i audiobooków.

 

Fotografia

 

Zanim podjęłam wyzwanie jako fotograf ślubny poczułam, że mój rozwój fotograficzny stanął w miejscu. Skupiłam się wyłącznie na robieniu zdjęć na bloga. Wesele mojego brata i wyzwanie fotograficzne jakie temu towarzyszyło dał mi niezłego motywacyjnego kopa i skłoniło  mnie do działania. Zapisałam się na roczny kurs fotografii, po którym uzyskam certyfikat Canona (łiłiłiiii!). To dla mnie mega wyzwanie i bardzo się na nie cieszę. Kurs rozpoczynam od października. Lato chcę wykorzystać na ćwiczenie „oka”, by dostrzegać piękno wokół siebie. :)


 

Aktywność fizyczna

 

Przez ostatnie 3 miesiące chodziłam na siłownię, co bardzo dużo mi dało. Stałam się silniejsza, mam lepszą kondycję i mam więcej energii. W wakacje chcę skupić się na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ze względu na mnóstwo możliwości – rower, pływanie, bieganie. Postanowiłam też kupić sobie hantle i ćwiczyć z nimi w domu, szkoda by to co wypracowałam sobie przez te 3 miesiące się zmarnowało. Na siłownię wrócę jesienią, kiedy trening na zewnątrz nie będzie już taki przyjemny.

 

Zarządzanie czasem

 

Od jakiegoś czasu moja organizacja pracy znacznie się polepszyła, głównie za sprawą książki „Zjedz tę żabę” Briana Tracy i pracy nad sobą. Udaje mi się regularnie pisać, wysyłam newsletter co tydzień, co wcześniej było praktycznie niemożliwe, tworzę wpisy na zapas, prowadzę grupę na Facebooku i znajduję czas dla siebie i rodziny. Pracuję tyle co wcześniej, ale jestem w stanie zrobić znacznie więcej. Chcę dobrze rozplanować dzień, tak by móc korzystać z lata. Dziecko nie chodzi teraz do szkoły i chcę poświęcać mu więcej czasu, no i mam nadzieję, że uda mi się gdzieś wyjechać. :)

 

Zarządzanie finansami

 

Planuję zgłębiać wiedzę na temat zarządzania własnymi finansami. Najwyższy czas zająć się tym tematem na poważnie, wrócić do prowadzenia budżetu domowego, szukać oszczędności i przede wszystkim zacząć inwestować. Przyglądam się różnym instytucjom finansowym, sprawdzam różne możliwości, by podjąć wspólnie z mężem dobre decyzje. Myślę, że to jest ostatni gwizdek, by pomyśleć o swojej przyszłości.

 

Pisanie

 

Chcę więcej pisać. Ten punkt wdrażam już w życie od jakiegoś czasu i widzę same plusy takiej dyscypliny. Dużo szybciej i łatwiej tworzy mi się posty blogowe, mam też więcej pomysłów, które czekają w kolejce na realizację. Postanowiłam pisać nawet w te dni, kiedy nie publikuję wpisów, by mieć już coś na zapas. Dzięki temu nie zdarzają mi się dni, kiedy siedzę nad wpisem do późnych godzin wieczornych, mam też więcej czasu dla siebie i dziecka w ciągu dnia.

 

Moje plany są dosyć ambitne, ale z drugiej strony wiem, że wpłyną na jakość mojej pracy i odpoczynku. Takim zagadnieniom jak zarządzanie czasem, czy finanse osobiste warto poświęcić większą uwagę. Przede wszystkim chcę stawiać na rozwój, bo dzięki niemu jestem bardziej kreatywna, mam więcej zapału do pracy i po prostu mi się chce. A jakie są Wasze rozwojowe plany na wakacje?

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy