Jeansy stały się bardzo uniwersalnym i klasycznym elementem naszej garderoby. Łączą się z wieloma stylami i dają nam duże pole manewru jeśli chodzi o stylizację. W moim otoczeniu nie ma kobiet, które nie noszą jeansów, aczkolwiek wiem, że wśród moich czytelniczek są takie, które tego typu spodni nie lubią. Niemniej jest ich znacznie mniej, niż tych, które mają w swoich garderobach przynajmniej jedną parę jeansów.
Spodnie jeansowe mogą pięknie kształtować naszą sylwetkę. Możemy nosić je w wersji codziennej, sportowej, ale także bardziej szykownej. Dobrze dopasowana do naszej sylwetki i wygodna para jeansowych spodni to niezbędnik w wielu szafach. Jak zatem dobrać odpowiedni fason jeansów do naszej sylwetki?
Istnieją różne podziały na typy sylwetek damskich. Ja skupię się na popularnym podziale na 5 rodzajów sylwetek – jabłko, trójkąt (gruszka), odwrócony trójkąt (rożek), prostokąt (kolumna), klepsydra. Dobierając jeansy musimy zwrócić uwagę także na poszczególne elementy naszej sylwetki, czyli uda, proporcję nóg do tułowia, brzuszek, pupę. Na wiele tych fragmentów naszej sylwetki możemy wpływać takimi elementami jak wysokość stanu, rodzaj zapięcia, kształt kieszeni, kolor.
Typy sylwetek damskich a fason jeansów
Fason jeansów dla jabłka
Newralgicznym punktem sylwetki jabłko jest brzuszek. To tutaj obwód jest najszerszy, dlatego nie podkreślamy go już paskiem. Jeśli chodzi o jeansy to wybieramy jeansy z wysokim stanem, ze względu na to, że ładnie trzymają nam brzuszek, nie wbijają się i nie tworzą oponki. Jeansy nie powinny być zbyt ciasne, ale też nie bardzo luźne. Świetnie sprawdzą się jeansy bootcut z prostymi nogawkami, ale także spodnie z nogawkami zwężanymi ku dołowi, które możemy podwinąć odsłaniając zgrabną kostkę. Ten trik nadaje lekkości sylwetce.
Jasne spodnie z przetarciami będą przykuwały wzrok i poszerzały, więc niekoniecznie są polecane dla jabłka, chyba że mamy jabłko, które ma bardzo szczupłe nogi (co jest częste w przypadku tego typu sylwetki), wtedy kolor nie ma aż takiego znaczenia. Ważny jest tutaj także dobór góry. Wybierajmy bluzki odcinane pod biustem, kopertowe fasony, luźniejsze koszule i T-shirty z dekoltem V, których bok luźno wkładamy w środek, taliowane, dłuższe marynarki, które zaakcentują nam talię.
Fason jeansów dla trójkąta (gruszki)
Trójkąt, inaczej zwany gruszką, charakteryzuje się masywniejszym dołem. Kobiety o tym typie sylwetki często noszą większy rozmiar dołu niż góry. Szersze biodra, raczej płaski brzuch i masywniejsze uda to takie trzy cechy opisujące gruszkę. W tym przypadku nie są polecane spodnie rurki, chyba że dobierzemy do nich dłuższą tunikę lub kardigan. Proste jeansy, bootcut będą dobrym rozwiązaniem. Warto pilnować, by nie miały żadnych przetarć na udach.
Możemy podwinąć nogawki, by pokazać zgrabne kostki. Wybierajmy raczej średni stan, ponieważ wysoki stan będzie skracał tułów, który w przypadku gruszki może być krótszy. Zwracajmy także uwagę na górę. Bluzka powinna kończyć się poniżej talii, ale nie może przecinać bioder w ich najszerszym miejscu. Gruszka powinna eksponować talię, więc taliowane marynarki, koszule będą dla niej bardzo dobre. Wzory i jasne kolory w dolnej części garderoby będą poszerzały.
Fason jeansów dla odwróconego trójkąta (różka)
Odwrócony trójkąt, zwany też rożkiem, ma wąskie biodra i szersze ramiona. Ta dysproporcja jest wyraźna, nie chodzi o 2 cm różnicę. Zasada jest taka, że dodajemy szerokości biodrom. Sprawdzą się jeansy relaxed fit z wysokim stanem, mogą mieć zakładki (paperbag), szersze kieszenie. Odpowiednie będą także spodnie marchewy, chinosy, palazzo, jeansy mom, boyfriendy.
Jeansy rurki łączymy z obszerniejszą górą, może być oversize. Spodnie mogą być jaśniejsze i przykuwać uwagę.
Fason jeansów dla prostokąta (kolumny)
Prostokąt, zwany też kolumną, nie ma wcięcia w tali. Dopasowane ubrania będą podkreślały brak talii, dlatego warto wybierać jeansy z wysokim stanem. Mogą to być chinosy, jeansy mom fit, szwedy, kuloty, paperbag. Jeansy z prostymi nogawkami i wąskie jeansy rurki stylizujemy ze zbluzowaną lub luźno wetkniętą w spodnie górą, która stworzy nam talię. Świetnie sprawdzi się także luźniejszy t-shirt zestawiony z taliowaną marynarką, lub kardiganem z paskiem w talii.
Fason jeansów dla klepsydry
Klepsydra ma mocne wcięcie w talii, które warto eksponować. Wiele fasonów się tutaj sprawdzi, ale klepsydra może mieć też masywniejsze uda i pupę, wtedy warto uważać z bardzo obcisłymi rurkami, gdyż efekt może być przerysowany i mało elegancki. Kobiety o tym typie sylwetki mogą sięgać po jeansy rurki, jeansy mom, proste jeansy z wysokim stanem, kuloty, boyfriendy, palazzo, flared czyli rozszerzane ku dołowi. Unikamy zbyt obszernych i bezkształtnych ubrań, które nie podkreślają talii.
Kupując jeansy zwróćmy także uwagę na materiał z jakiego są uszyte. Warto wybierać spodnie wykonane z bawełny w 98-100%. Niewielki dodatek elastanu sprawi, że spodnie będą ładnie dopasowane do sylwetki i będą wygodne od pierwszego założenia. W przypadku jeansów z czystej bawełny, czasami potrzeba czasu, by dobrze dopasowały się do sylwetki, chyba że wybieramy jeansy relaxed fit, wtedy będą komfortowe już na starcie.
Jestem ciekawa na co zwracacie uwagę przy wyborze dżinsów? Jaki jest Wasz ulubiony fason spodni? A jeśli szukacie więcej sylwetkowych porad, zapraszam do przejrzenia kategorii blogowej – sylwetki damskie.
Wpis jest elementem współpracy z mybaze.com
12 komentarzy
Niby wpis zawiera dużo informacji i przykładów jednak w mojej opinii brakuje najwazniejszego-takich zdjęć, na których modelki faktycznie miałyby figury danego typu. Każdy fason jest pokazany na takiej samej, drobnej sylwetce. Żadna z tych pań nie ma brzuszka, szerokich bioder ani nawet figury klepsydry. Ciężko jest sobie wyobrazić jak dany fason będzie wyglądał na innej sylwetce niż modelki.
Przygotowanie wpisu, do którego zatrudniłabym 5 modelek, wypożyczyła konkretne ubrania i zrobiła sesję zdjęciową zajęłoby masę czasu, choć oczywiście taka wizualizacja byłaby ciekawa. Myślę jednak, że informacje zawarte we wpisie pozwolą kobietom o konkretnych kształtach zwrócić uwagę na poszczególne fasony podczas zakupów.
Jakich marek spodnie są przedstawione w przypadku gruszki?
Skupiłam się tutaj na fasonach, nie na konkretnych markach, ale wszystkie produkty znalazłam na stronie mybaze.com, korzystając z filtrów będziesz mogła znaleźć odpowiedni model.
Jestem kolumna o barkach troche szerszych od bioder i nie czulabym sie dobrze w zadnym z polecanych dla kolumn fasonow ;)
Nosze biodrowki poniewaz jako jedyne nie wcinaja mi sie ani w brzuch (po 3ciazach) ani w krocze – jak w przypadku jeansow z wysokim stanem (nie mam talii).
Mam jedne jeansy typu mom (chyba), ktore nosze lekko opuszczone na pasie i podwijam nogawki nad kostke i wygladaja na mnie super – a ja w nich – ale to sa mocno dziurawe (fabrycznie) wiec tylko na spacer z dzieckiem.
Najlepiej mi jest- wygodnie i wizualnie – w bootcut biodrowkach…
Podpinam sie do komentarza ze wszystkie modelki takie szczuple, ze kazdy fason na nich dobrze/tak samo wyglada :D
Swoja droga, to uwaga do firm odziezowych – nie do Ciebie, Dorota, bo zrobilas swietna robote z opisem fasonow! – ze szczuple modelki „niweluja” roznice w fasonach odziezy. A szkoda. Moze kiedys doczekamy sie „statystycznych” modelek! :)
Pozdrawiam :)
Jeśli fasony, które tworzą nam talię są dla Ciebie niewygodne, zawsze możesz stworzyć ją odpowiednią górą. Komfort jest bardzo ważny, według mnie na pierwszym miejscu, więc trzeba mierzyć i sprawdzać różne fasony, by znaleźć swój ideał. A co do modelek, to myślę że to się pomału zmienia i coraz więcej jest modelek o różnych kształtach i w różnym wieku.
Fajne są takie wpisy ale jak kompletnie nie wpisuje się w żaden typ sylwetki i zawsze mam problem z dopasowanie dżinsów. Nosze rozmiar 38 ale mam stosunkowo szczupłą pupę i uda ale za to moje łydki są mocno umięśnione. Mam nieduże wcięcie w talii i tendencję do „boczków ” i lekko wystającego brzuszek. Ogólnie spodnie z wysokim stanem przeważnie cisną mnie w pasie. Jak już są dobre w pasie to w pupie sporo za duże. W klasycznych rurkach wyglądam jak w getrach a nie lubię szerokich nogawek. Najlepiej czuję się w spodniach ze średnim stanem o lekko zwężanych nogawkach ale obecnie strasznie ciężko takie spodnie kupić 😞
Totalnie się zgodzę, moja figura to też raczej jabłko i nie rozumiem lansowania wysokiego stanu dla tej figury (nie tylko tu ale u innych stylistek). Serio przerobiłam kilka modeli z wysokim stanem, zawsze to samo, wpinanie się w brzuch i krocze albo dobre dopasowanie w pasie i zwis materiału na pośladkach. Średni stan, średni stan,średni stan i dopasowane nogawki- klasyka dla jabłka.
Ja po 5 ciążach też stałam się jabłkiem (żegnaj definitywnie figuro klepsydry☹️) i najlepiej się czuję w dżinsach z wysokim stanem, ale tylko w takich z konkretną domieszką elastanu. Wtedy nic mnie nie ciśnie ani nie wisi, one lepiej dopasowują się do trudnej sylwetki. Wiem, że to generalnie gorszy gatunek jeansu i z zazdrością czytam o tych wszystkich Levisach 501, ale one właśnie cisną mnie w pasie i ogólnie źle się układają. Mój ulubiony model to Lee Scarlett High, mam też 2 pary z Levisa, ale mocno rozciągliwe (721 i Mile high). Teraz szukam takich z wysokim stanem i prostą, ale niezbyt szeroką nogawką. W moim przypadku średni stan odpada, bo mam wrażenie, że wtedy pasek od spodni wrzyna się w najszersze miejsce, a górą wylewa się to, co wolałabym ukryć. Mimo to niekiedy mam wrażenie, że w spodniach z niższym stanem wyglądam nieco szczuplej, tego zjawiska nie umiem wytłumaczyć.
Najbardziej zazdroszczę sylwetką typu „X „- gdzie biodra i ramiona są szerokie, a talia węższa :). Ja tak nie mam, a do tego tyłek płaski… natomiast dobrze dobrane jeansy ratują sytuację :). Dzięki Dorota za Twoją pracę! Pozdrawiam
Ciekawy pomysł na wdrożenie filtrów np. w butiku internetowym z odzieżą. W sensie że oprócz koloru wybierasz sobie fason było by to nie lada uproszczenie.
Świetny poradnik – super, że wyjaśniasz na podstawie każdego fasonu, jak zestawiać spodnie z resztą stylizacji i dlaczego dany krój tak dobrze pasuje do konkretnego typu sylwetki. Przydatne kompendium wiedzy! :)