fbpx

Analiza kolorystyczna Q&A

Odpowiadam na pytania z Instagrama

by Dorota Zalepa
8 komentarzy

Dziś odpowiadam na pytania z Instagrama, które zostały zadane podczas omawiania typów urody celebrytek. Analizy celebrytek znajdziecie na moim Instagramie w zapisanej relacji. Uważam, że tego typu analizy są bardzo ciekawe, bo pokazują jak kolorystyka wpływa na urodę osób, które dobrze znamy z ekranu. Gdy zbierzemy różne zdjęcia do jednego materiału, wtedy dobrze widać, które kolory zagrały, a które niekoniecznie. To samo możemy zrobić z naszymi zdjęciami. Ważne jest to, by na tych zdjęciach była dobrze widoczna twarz.

 

Analiza kolorystyczna Q&A

 

Jakie kolory neutralne/bazowe są dobre dla Jasnego Lata, a jakie dla Jasnej Wiosny?

Przede wszystkim jasne, bo to jest główny atrybut tych typów urody. Mogą być średnio-nasycone, ale te bardzo ciemne jak na przykład czarny czy grafitowy już będą za ciężkie dla delikatnej urody. W przypadku kolorów bazowych dla Jasnej Wiosny, najlepsze będą kolory jasne i ciepłe, na przykład:  biały, kremowy, waniliowy, ecru, jasny beżowy, jasny szary, można spróbować odcień taupe, ale wtedy łączymy go z innymi cieplejszymi kolorami z naszej gamy, albo na przykład z bielą.

Dla Jasnego Lata będą to kolory jasne i chłodne: biel, biel typu off-wite, jasny szary, taupe, beż piaskowy, jasny denim.

 

Jakie kolory będą lepsze dla Zgaszonej Jesieni – jaśniejsze, czy ciemniejsze?

Zależy od tego, czy mamy do czynienia z jasną Zgaszoną Jesienią, czy ciemniejszą, która zbliża się już do Ciemnej Jesieni. Dla ciemniejszej Zgaszonej Jesieni kolory będą ciemniejsze: granatowy, bordowy, ciemna zieleń. Dla jaśniejszej Zgaszonej Jesieni wejdzie więcej jaśniejszych i zgaszonych kolorów: odcienie miedziane, orzechowe brązy, zielenie oliwkowe, odcienie musztardowe, palony pomarańcz. Oczywiście możemy stworzyć jasną i ciemną bazę ubraniową dla każdego typu, tak więc tych kolorów jest bardzo wiele.

 

Czy istnieje podtyp Soft Summer? Czy to jest to samo co Light Summer?

W systemie analizy tonalnej w podziale na 12 typów urody, mamy trzy typy letnie – Jasne Lato (Light Summer), Zgaszone Lato (Soft Summer) i Chłodne Lato (Cool Summer). Różnią się one między sobą, ale wszystkie trzy typy lubią chłodniejsze kolory jeśli chodzi o ich temperaturę.

 

Czy Ciemna Jesień może nosić jasne kolory? Bardzo je lubię.

Jeśli lubisz jasne kolory i czujesz się w nich dobrze, noś je, tylko wybierz, te, które będą najlepiej współgrały z Twoją urodą. Ogólnie Ciemna Jesień wygląda bardzo dobrze w kolorach, które są ciemne lub średnio-nasycone, ciepłe i przygaszone. Ale to też zależy od Twojej cery, czy jest ciemniejsza, oliwkowa, śniada, czy jaśniejsza, wtedy więcej jasnych kolorów wchodzi do palety.

Jeśli wybierasz jasne kolory, to niech będą złamane, na przykład beże, ochra, curry, odcienie koralowe, palony pomarańcz, oliwkowe zielenie. Zawsze też możesz wracać do typu w makijażu. Pomadka robi dobrą robotę, możesz też dodać apaszkę, biżuterię (dla Ciemnej Jesieni złoto lub nawet postarzane złoto będą odpowiednie). Możesz łączyć kolory jaśniejsze z ciemniejszymi (ale nie mogą to być połączenia mocno kontrastowe) lub wybierać wzory.

 

Czy będzie analiza dla Chłodnego Lata?

Na pewno trafi nam się gwiazda o tym typie urody do przeanalizowania na Instagramie. O Chłodnym Lecie pojawił się też wpis na blogu, gdzie omawiam ten typ urody, pokazuję kolory (dobre i złe), mówię o biżuterii, pomadkach.

 

Wydaje mi się, że jestem typem Ciepłej Jesieni, jak to sprawdzić?

 • Możesz to zrobić na własną rękę. Bardzo polecam Ci mój kurs online o tworzeniu szafy kapsułowej, gdzie w module 3 omawiam jak analizę kolorystyczną na własną rękę,
 • Najlepiej i najpewniej będzie skorzystać z profesjonalnej analizy kolorystycznej, by mieć pewność co do typu urody i najlepszych kolorów. Bywają naprawdę trudne typy kolorystyczne, które nie mają modelowej urody, albo wypadają gdzieś pomiędzy typami urody.
 • O Ciepłej Jesieni jest także materiał na blogu – tam opisuję ją dość dokładnie.

 

Co jeśli w analizie wyjdą nam konkretne kolory, a my lubimy inne?

Analiza w żaden sposób nas nie ogranicza, ale wskazuje kierunek. Możemy nosić prawie każdy kolor, tylko o odpowiednich atrybutach. Prawie każdy kolor może być relatywnie chłodny lub ciepły, mamy cieplejsze i chłodniejsze zielenie, błękity, czerwienie. Najlepiej wybrać taki odcień, który będzie współgrał z naszą urodą.

Źle dobrane kolory wybijają z naszej skóry szarość, żółć lub czerwień. Możemy robić się bardzo blade i wyglądać na chore. Dobrze dobrane kolory sprawiają, że cera, oczy, usta nabierają blasku.

analiza kolorystyczna

Uważam, że jestem Zgaszonym Latem, ale lepiej wyglądam w zdecydowanych kolorach. Czy to możliwe?

Oceniając urodę i przypisując ją do konkretnego typu urody, patrzymy głównie na reakcję urody na kolory. Wygląd jest sprawą drugorzędną, dlatego nigdy nie określa się typu urody na oko, bez podstawienia pod kolory. Jeśli wyglądasz lepiej w zdecydowanych kolorach, nie jesteś Zgaszonym Latem, które lubi miękkie, zgaszone barwy. Czasami dwie osoby wyglądają podobnie, a są różnymi typami urody.

 

Wiem, że jestem jesienią, ale nie wiem którą. Jakie są różnice?

 • Mamy trzy jesienie – Zgaszoną, Ciepłą i Ciemną. Zgaszona Jesień lubi zgaszone, miękkie kolory, jej temperatura nie wysuwa się na pierwszy plan, choć idzie bardziej w kierunku ciepła. Uroda jest zgaszona, nie ma w niej wyraźnego kontrastu.
 • Ciepła jesień jest już bardziej kontrastowa i lubi nasycone kolory, często są to osoby z rudymi włosami, ale włosy mogą też być brązowe. Ciepła Jesień jak sama nazwa wskazuje ma w sobie dużo ciepła.
 • Ciemna Jesień, to uroda głęboka, ciemna – ciemne włosy, oczy i często śniada, oliwkowa cera. Ciemna Jesień lubi głębokie i ciemne kolory.

 

Czy Czysta Wiosna może mieć oczy mieszane szaro-zielono-niebieskie?

Oczy Czystej Wiosny są wyraziste i raczej czyste – zielone, niebieskie, brązowe, mogą mieć żółtawą aureolę wokół źrenicy. Oczy są szklące, o dużym kontraście między białkówką i tęczówką. Czysta Wiosna wystarczy że nałoży mocną pomadkę i już jej oczy błyszczą i są hipnotyzujące. Raczej nie mają szarości w sobie.

 

Czy zmieniając kolor włosów można oszukać naturę i stać się innym typem urody?

Typ urody pozostaje bez zmian, ale są takie urody, które wypadają pomiędzy siostrzanymi typami i wtedy mogą stylizować siebie na jeden z nich.  Możemy także nieco przestylizować siebie na typ urody, który znajduje się w obrębie naszej pory roku, ale to też zależy od tego ile wpływów drugiego typu urody mamy.

Ja jestem Jasną Wiosną z dużym wpływem Ciepłej Wiosny i sporo kolorów Ciepłej Wiosny wpada mi do palety, ale nadal byłoby mi ciężko przestylizować siebie na typową Ciepłą Wiosnę, ponieważ brakuje w mojej urodzie takiego kontrastu i wyrazistości jaką mają Ciepłe Wiosny.

analiza kolorystyczna - jasna wiosna

Jaki to typ urody – ciemne włosy, ciemna cera i ciemne oczy?

Jeśli są ciemne włosy, oczy i cera to może to być jeden z ciemnych typów urody (Ciemna Zima lub Ciemna Jesień), ale równie dobrze możemy mieć do czynienia z ciemniejszą Zgaszoną Jesienią lub Latem. Trzeba przeanalizować urodę poprzez przykładanie kolorów i obserwowanie jak reaguje na nie nasza uroda.

 

Jak dobiera się paletę barw w przypadku włosów farbowanych?

Na początku trzeba ocenić czy kolor włosów jest dobrze dobrany do naszej urody, jeśli tak, to do włosów dobiera się ciemną bazę ubraniową. Jeśli włosy są jasne, to ciemną bazę dobieramy do koloru oczu. Ogólnie nie powielamy koloru włosów w stylizacji, ważne by to nie był to total look, bo wtedy robi się mdło. Warto wprowadzać kolory uzupełniające i akcenty kolorystyczne.

 

Czy Chłodna Zima może mieć piwne oczy?

Może mieć brązowe lub piwne oczy, ale przebija z nich chłód. Miałam taką Klientkę, która miała piwne oczy, wydawałoby się, że ciepłe, jednak uroda była ogólnie chłodna i pięknie prezentowała się w chłodnych kolorach – indygo, fuksja, chłodne zielenie. Często zielono-brązowe oczy mają ciepłe typy urody (wiosna, jesień).

 

Jakim typem kolorystycznym jesteś?

Jestem Jasną Wiosną, ale z wpływami Ciepłej Wiosny, wypadam gdzieś pomiędzy tymi typami. Pasują mi ciemniejsze kolory z Jasnej Wiosny i jaśniejsze z palety Ciepłej Wiosny.

analiza kolorystycznaanaliza kolorystyczna

 

 

Skorzystaj z profesjonalnej analizy kolorystycznej online!

Zdecyduj się na analizę kolorystyczną online, dzięki której poznasz swój typ urody oraz kolory, które będą podkreślały Twoją urodę. Zaczniesz odbierać barwy w całkiem nowy sposób, doceniając ich potencjał i ogromną rolę, jaką odgrywają w kreowaniu wizerunku. 

analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna to klamra, która spina w całość wszystkie procesy kreacji wizerunku – od makijażu po dobór biżuterii!

 • oceniam Twoje ubrania
 • wykonuję analizę urody i wskazuję typ kolorystyczny
 • opracowuję indywidualną paletę barw, znajdziesz w niej odcienie jasnej i ciemnej bazy ubraniowej, przykładowe kompozycje złożone z Twoich kolorów, skalę kontrastu oraz akcenty kolorystyczne
 • wybieram także kolory pomadek
 • opisuję kolorystykę włosów dla Twojego typu urody

Otrzymujesz ode mnie obszerną prezentację z opisem Twojej urody oraz Look Book dla danego typu. Serdecznie zapraszam!

 

A jeśli masz jeszcze jakieś pytanie w tym temacie pisz śmiało w komentarzach.

 


Autopromocja

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy

8 komentarzy

Beata 12 października 2023 - 21:16

Czy jest możliwa analiza kolorystyczna ale w kontacie bezpośrednim?
jestem olsztynianką :)
Beata Tomaszewska

Odpowiedz
Dorota Zalepa 14 października 2023 - 09:53

Beatko, na ten moment nie ma takiej możliwości, ponieważ nie mam studia, gdzie mogłabym przyjmować klientki. Myślę nad tym tematem, rozważam za i przeciw. Na ten moment możliwa jest analiza online, którą też bardzo polecam, jest dokładna, z obszerną prezentacją na temat typu urody.

Odpowiedz
Anonim 20 października 2023 - 18:21

Jestem zainteresowana spotkaniem bezpośrednim, będę czekać cierpliwie

Odpowiedz
Dorota 16 października 2023 - 18:23

Czy mogłabym się dowiedzieć, gdzie się uczyłaś analizy? Sama się nad tym zastanawiam :)

Odpowiedz
Dorota 17 października 2023 - 11:40

Uczyłam się w Rocznej Szkole Koloru i Stylizacji u Ani Ciechomskiej, to główne, treściwe szkolenie, bardzo polecam. U Ani szkoliłam się też z analizy online. Trzeba pisać do Ani, czy są jakieś nowe terminy. U Oli z Kod Stylu też ukończyłam szkolenie z analizy, trwało kilka miesięcy, też polecam. :)

Odpowiedz
Dorota 22 października 2023 - 10:06

Dziękuję :)

Odpowiedz
Martyna 8 listopada 2023 - 21:31

Świetny post i bardzo celne wskazówki! Do tej pory miałam problem ze swoją analizą kolorystyczną – jestem podobna do swojej mamy, mamy identyczne kolory włosów i na pierwszy rzut oka jesteśmy wizualnie bardzo podobne, to jednak lekkie różnice w tonacji cery sprawiają, że pasują nam zupełnie inne kolory!

Odpowiedz
Marta 25 stycznia 2024 - 08:34

Bardzo przydatna analiza kolorystyczna! Teraz lepiej rozumiem, jak dobierać kolory do mojego typu urody. Dzięki za odpowiedzi na często zadawane pytania!

Odpowiedz

Zostaw komentarz