Czy wierzysz w Świętego Mikołaja?

by Dorota Zalepa
12 komentarzy

Moja pamięć jest bardzo zawodna. Do tego stopnia, że wszelkie ważne wydarzenia, wizyty u lekarza, fryzjera zapisuję w telefonie komórkowym. Przypominajki włączają mi się prawie codziennie.  Nie pamiętam dat urodzin, imienin moich bliskich. Co z tego, że zapiszę w kalendarzu jak na przyszły rok już kalendarz jest inny.

To co jednak pamiętam doskonale to emocje i sytuacje z nimi związane. Na szczególną uwagę zasługują te związane ze Św. Mikołajem.

Pamiętam jak dziś, jak siedziałam z siostrą w naszym wspólnym pokoju, żeby Mikołaj nas nie zauważył, bo przecież wystraszy się i ucieknie. Dziwne trochę było, że rodziców się nie obawiał. Do drzwi dzwonił dzwonek i tata wpuszczał tajemniczego gościa, by ten mógł wrzucić pod choinkę masę prezentów. Im więcej tym lepiej!

Ponieważ mieszkaliśmy w mieszkaniu, nie było słynnego komina i Mikołaj wchodził przez uchylone drzwi balkonu. Ile bym nie nasłuchiwała, nie mogłam go przyłapać. A bardzo chciałam.
A potem siadaliśmy wszyscy do Wigilii, a my czekałyśmy, aż rodzice zjedzą byśmy mogły rzucić się na prezenty. A jedli niemiłosiernie dłuuugo. To oczekiwanie było torturą! Dziś tak samo męczę moje dziecko.

A Mikołajki? Potrafiłyśmy z siostrą nie spać, jak nam się wtedy wydawało całą noc, by GO zobaczyć. Nic z tego. Jak on to robił, że mimo „stania na czatach”, udawało mu się wrzucić prezenty niezauważonym. Fajne to było. Skończyło się w wieku szkolnym. Szkoda.

Dziś patrzę jak mój syn czeka, jak mówi,  że nie zaśnie, jak czyści buty, jak pisze listy, jak otwiera codziennie okienka z czekoladkami z czekoladowego kalendarza. Sama przy tym się ekscytuję, wstaję przed nim by zobaczyć jego reakcję na prezenty w butach.  Najchętniej bym go obudziła o 6 rano! Piękne były te chwile dzieciństwa.

Wiecie, że Święty Mikołaj był biskupem? Cechowała go wyjątkowa szczodrość i wrażliwość na ludzką biedę. Chętnie dzielił się odziedziczonym po rodzicach majątkiem rozdając go potrzebującym.  Zmarł 6 grudnia i dlatego na jego pamiątkę obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja.

Jakie są Wasze wspomnienia związane ze Św. Mikołajem? Co wymyślali Wasi rodzice, by podrzucić prezenty?

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy